Alternativní likvidace roztočů

chov včel a rozličného hmyzu
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od petanena »

Zdravím. Chci se zeptat zkušenějších včelařů, protože já s včelami možná letos s pomocí kamaráda začnu a sháním informace, znáte nebo zkoušeli jste někdo tohle
Medikoel Varroa destructor 2900 AKTIV
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od Jan »

a co ty úly na fotkách ? Jinak s tímto nemám osobní zkušenost, dlouhá léta třeba v Rusku používají tepelnou "pračku" na včely, ono je s varroázou obecně jeden problém, dříve včely vydržely tisíce kleštíků , dnes je zabíjejí desítky. Teoreticky to může mít souvislost s nosemou ceranae a agresivnějšími formami virů používajících jako rezervoár kleštíka. Ale to je skoro na nobelovku, takže to, že nejsou roztoči ještě neznamená, že včelstvo nepadne.
Jsou obrovské rozdíly , kolikrát i na jednom stanovišti. Jakjo jeden ze zdrojů infa doporučuju :




chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od petanena »

To je dědictví nebo spíš dárek od jednoho vzdáleného strýce mého mažela. Bydlí kousek od nás, sem tam si s ním popovídám, občas přijde za tchyní na kafíčko. Už se o včely nezvládal starat - je mu skorem 90 let, z jeho dětí je nikdo nechtěl, tak nám je dal. Já zas mám kamaráda včelaře a tomu jsme je dali, s tím že je má u nás v sadu, já se od něj něco postupně naučím a dva z úlů si dám na jaře k baráku na zahradu. Takový byl plán. Jenže kamarádův přístup ke včelám je takový hodně přátelský. Chodí k nim v triku, bez kukly, bez ničeho a přesvědčuje mě, že hodnýho člověka včela pozná a nepíchne. Podle téhle teorie je on světec a já masový vrah.
Takže si radši sháním různé informace dopředu, protože kamarád mi sice s včelami pomůže, ale je to neřád samorost a špatný učitel, včera jsme mu to sice řekla, ale smáli se mi s mužem oba a mám takový pocit že na jaře mě čekaj věci. :prekvapeni:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od Jan »

u včel bych si jako minimum chránil oči.
2 včelstva je málo, nechal bych si jich aspoň 5. Což znamená mít ideálně 10 úlů.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od petanena »

Jemu jako ochrana funguje ta dobrota. Jednou k nám přijel, převážel odněkud včely a měl je snad puštěné na volno v autě, vylezl, neměl jediné žihadlo.
Já jsem v tuhle chvíli ráda, že jsou včely v sadu, jestli se to naučím, pořídím si postupně nové úly, ony ty co tam jsou, jsou už hodně staré. Ničemu to asi nevadí, ale mohlo by to vypadat líp. Teď se snažím nasázet nějaké stromy a rostliny co kvetou v létě, aby měly včely co dělat.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od Jan »

včela geneticky útočí na medvědovi oči. Jinam to nemělo cenu. Člověk může mít dobroty spoustu, ale pokud žihadlo včely zasáhne oční bulvu / nerv, v lepším případě dle literatury (zkoušet to nebudu, i když jsem bez následků schopen snést desítky žihadel do jiných částí těla) dojde ke ztrátě barevného vidění, v horším případě oslepnutí.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od petanena »

Mě osobně ke včelám jinak než v kukle nikdo nedostane. Jeho člověk nepředělá :vytlem:
Profesor1
Příspěvky: 8370
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3885 poděkování
Dostal poděkování: 4089 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od Profesor1 »

Proč chcete předělávat jeho? Předělejte sebe. (K lepšímu! :)) )
Ono je to i dost o psychice. Kdo se bojí, nesmí bez ochrany :vytlem:
Naučte se vážit si každého žihadla, s tím, že je to pro vaše zdraví. Ono to tak totiž je. Pokud není alergie.
Včelaření je ten nej koníček, protože ne nadarmo se říká, že po všem je kulové, jen po včelách je med! :souhlas:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od petanena »

Já ho předělávat nechci, aspoň je sranda :usmev: . Jasně že to je o psychice, ze mě cítí že se bojím, tak holt sem tam dostanu žihadlo. Ono mi to tak nevadí do rukou apod, ale nemám ráda, když se mi zapletou do vlasů.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od Jan »

Jak se zapletou do vlasů, tak to chce hned zamáčknout No a u včel se někdo musí bát, buď včelař, nebo včely. A možná jeden z důvodu dnešních nemocí včel bude právě to, že se chovají jako mouchy. Když jsem začínal, tak jak jsem byl u Včelnice tak 20 metrů,dostal jsem první žihadlo. Tam by ani kamarád s dobrotou nic nesved. A taky nosili víc medu
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Profesor1
Příspěvky: 8370
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3885 poděkování
Dostal poděkování: 4089 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tohle jsem tvrdil vždy, že "nejostřejší" včely byly vždy nejodolnější, nejpracovitější, nejčistotněj. Ale trend šel jinudy, protože se s nima muselo pracovat pomaleji a často se rojily, tak že tím se snižoval výnos. Ale na druhou stranu rojení, je nejlepší očista včelstva.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
čobanak
Příspěvky: 7611
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1824 poděkování
Dostal poděkování: 1451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od čobanak »

vi ňegdo lezete do včel bez ochrani? :udiv:
Profesor1
Příspěvky: 8370
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3885 poděkování
Dostal poděkování: 4089 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od Profesor1 »

Zásadně bez ochrany! Kromě práce u včel! :))
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
čobanak
Příspěvky: 7611
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1824 poděkování
Dostal poděkování: 1451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od čobanak »

Práci u včel jsem mňel na misli.No tak to jo.Voňi nesnášej sekáňí kosou a hrabáňí trávi.Na to si musim přivstat
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5845
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4903 poděkování
Dostal poděkování: 2744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od PavelIV »

Kolem včelnice chodím bez, ale jak do nich lezu, tak jedině ve skafandru :))
:PavelIV:
Jana P.
Příspěvky: 5998
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5107 poděkování
Dostal poděkování: 5576 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od Jana P. »

:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
kosta
Příspěvky: 757
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 355 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od kosta »

Jak jsou na tom vaše včely?
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od Jan »

Dobře , ale krmím a přendal jsem je do polystyrenových úlů. Podle předpovědi očekávám minimum jarního medu a bohatě roju.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Profesor1
Příspěvky: 8370
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3885 poděkování
Dostal poděkování: 4089 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od Profesor1 »

Pokud nepřijdou mrazy, tak by mohlo být medu právě že hodně, ale o minimálně 14 dnů později.
Minulé roky byl problém 1. května najít ještě kvetoucí třešeň. Letos je problém najít třešeň už rozkvetlou. Alespoň teda u nás je to tak zbržděné. Večer zase hezky zapršelo, tak si myslím že bude medu hodně.
Zbrzděná příroda = zbrzděný jarní rozvoj u včel. S tím příkrmem bych to nepřeháněl, protože to rojení pak opravdu bude.
Ale třeba vše rozkvete a nebudou mít čas se rojit. U včel člověk nikdy neví.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
irčan
Příspěvky: 2771
Registrován: 28 črc 2019 14:43
Dal poděkování: 983 poděkování
Dostal poděkování: 401 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativní likvidace roztočů

Nový příspěvek od irčan »

Léčení kyselinou šťavelovou.

Vždycky sem chtěl vidět co je za tým kopcem na obzoru!Irčan.
Demokracie je když dva vlci a jedno jehně hlasujó co bude k večeři.
Svoboda je když dobře ozbrojený jehně odmítne výsledek hlasování.
Benjamin Franklin.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host