Středoasiat

Pes, nejlepší přítel člověka. Co pěkného nás společně čeká? Doporučte plemeno. Vybíráme štěňátko. Barf kontra granule. Odčervení, očkování, čip. Cvičák ano či ne? Venku nebo v bytě? Péče o starého psa.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od Františka. »

Kukačko, určitě máte pravdu, že bez smečky to jde těžko. Může se to podařit, ale taky nemusí. Ale jak jinak. Taky záleží na stádu, jaké je. Vytvářet něco nového vždycky trvá a výsledek je nejistý. U nás moc na pastevce podmínky nejsou. Máme malá teritoria a nemáme psy, od kterých se mají učit. Tak se z nich stávají jen silní hlídači pod přímým lidským vlivem.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od Jana P. »

Zde jsem si také tuhle početla.
http://www.ochranaovci.cz/pastevecky-pes/
Chystám se si najít někoho opravdu zkušeného, kdo se tímto zabývá léta. Zajímá mne to dlouhodobě.
Chovatelku border kolií , která se věnovala nejen chovu, ale i výcviku pasení, a také sama vypásala chráněné krajinné oblasti s velkým stádem spolu se svými psy, jsme měli pár let v rodině. Nyní se věnuje témuž v Irsku.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od čobanak »

Jana P. píše: 05 úno 2021 19:16 Neumím si představit jen tak hodit štěně - štěňata mezi hospodářská zvířata. Myslím že část slabších zvířat by si to určitě odnesla.
Ale tak se to správně dělá. Někde tu o tom je pěkné video.
Šťeňata se přes ohradu neházej.Musej mít u dobitka ňejaké místo,gde se múže bezpečňe uložit a nažrat,kam se dobitek nedostane.To je moje osobňí zkušenost.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od Jana P. »

Čobi a jak to děláš ty? Používáš přece své psy k ochraně stáda.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od Jana P. »

Borderky jste do toho zapletl vy.
Ne, já s vámi diskutovat nemohu. Ztráta času.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od čobanak »

Šarplaňinka žije s owcema asi od deseťi tejdnů.Sama.Mám ješťe ti fenli ňemeckého owčáka,ale mají loveckej pud,a nechťel jsem,abi šarplaňinka okoukala ňejaké lovecké vzorce chováňí.Šarplaňinka se pohibuje mezi dobitkem zcela přirozeňe,stádo neruší.Mám jí ale z ovcema jev menší ohraďe-pastvinu nemám zaťím oplocenou tak dobře,abi neutekla.Tu menší ohradu jsem na podzim zvjetšoval a ten novej prostor přijala velmi dobře.Kangala mam rok a půl.Je to pes a vjetší hračička,tak ho nemúžu bez dozoru do ohradi zavírat bez dozoru.Ale pod dozorem tam choďí a už je klidňejší než před rokem.Ve čtiřech mňesících si před vůdčí ovcí lehal.Koupili si ode mňe šťeňata i k dobitku,tak jsem s ňimi v kontaktu,abich vjeďel,jak se to vivíjí.Šťeňata se naroďila v chlívečku, od ovcí je ďelila mřížka
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od Františka. »

Pěkné vysvětlení :souhlas: . Jaký je rozdíl v chování šarplanince a kangala? Myslím, že v čem to asi je, že šarplaninka s nimi byla v pohodě a kangal se jich trochu bál? Jen vrozenou povahou? Promiňte, jestli to nevyjadřuju přesnými slovy, ale s těmihle psy jsem do styku nikdy nepřišla.
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od čobanak »

Šarplaňinka je fena,kangal je pes.Fena je klidňejší.Pes třeba nechťel dovolit kozám žrát oves.Miska s potravou je přece vždicki jeho,že?Teď už mu to nevaďí.Ale zase sexuálňe obťežuje kozu,co se čisťí po porodu.Prosťe chlapeček...
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od petanena »

Tihle pracovní psi určitě mají silné vrozené instinkty, které jim pomahají naučit se pracovat se zvířaty. To jo, ale já prostě nevěřím tomu, že je to tak jednoduchý. Tím myslím vzít štěně a dát ho samostatně ke skupině ovcí, která taky nemusí být na psy zvyklá nebo s nimi má špatné zkušenosti. I kdyby sblížení se zvířaty proběhlo dobře, ti psi musí spolupracovat taky s majitelem, že spolupracují, je vidět i v těch videích, na která tu dal odkaz Jan. Pokud tam není starší pes, který mladšího koriguje a majitel není se zvířaty v tak úzkém kontaktu, jako v těch dokumentech, jsem si dost jistá že problémy budou.
S borderkami mám zkušenosti, jen z toho co vidím v okolí, kde je nikdo pracovně nevyužívá, ale připadá mi, že opravdu nemají k ovcím samostatně přístup nebo spíš až po pečlivém výcviku, jinak by je uhonily. Známí si v Anglii před mnoha lety pořídili borderku, ani nevím jak k ní přišli, ale nakonec byli rádi, že si jí ještě jako odrůstající štěně vzal nějaký místní farmář. Několikrát jim utekla, asi v 10 měsících, vždycky se vrátila a přihnala stádo ovcí. Instikty určitě měla, ale pracovní pes, musí taky vědět, kdy ty zvířata nechat na pokoji. Já mám Heryho jako hlídacího psa, jsem v zásadě ráda, že to co má hlídat, jednou, je za pořádným plotem a nebudu muset řešit setkání s turisty a krmiči. Pokud začne žrát návštěvy, tak bude při návštěvách v kotci a myslím že přes plot se sem nikomu lézt chtít nebude.
Pokud ty příručky, od ochranářů píší ti samí lidé, co články o vlcích do novin, nebudí to ve mě dvakrát důvěru. To nejsou lidi, kteří sami mají stádo zvířat, jsou to nadšenci. Myslí to dobře, vidí jak to někde funguje, ale takové ty detaily, které ani chovatel sám nevnímá a vlastně dělá automaticky, tam nejsou.
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od petanena »

6. Výchova a socializace pasteveckých psůSocializační fáze (4.–12./14. týden) Roste zvědavost a štěně silně reaguje na podněty svého okolí. Čím více jich štěně pozná a zpracuje,tím stabilnější bude schopno vytvářet vztahy. Začíná vytváření sociálních vazeb. Proto je tato fázenejzásadnější pro vytvoření vazby na stádo.Štěňata se obvykle odstavují ve věku asi 8 týdnů. Existují ale výjimky. Pastevec, který bude vlastnitsvého prvního pasteveckého psa, by ho měl převzít až asi ve věku 6 měsíců a být pak v kontaktus jiným zkušeným pastevcem nebo chovatelem. Někteří autoři navrhují, vzít si dokonce ještě staršíhoa zkušenějšího psa. Neznalostí nebo nedostatkem zkušenosti může dojít k chybám, které zapříčiní,že pes už pro tuto práci nebude vhodný.


Tak jsem si přečetla váš odkaz. Je to zajímavé i když hodně zhuštěné, nicméně v podstatě tam autor také nedoporučuje dát štěně rovnou ke stádu. Ke skupině mladých zvířat, ano, ale se stádem ho seznamují o dost později. Dovolila jsem si zkopírovat část příručky, která naznačuje zásadní důležitost správného vzoru dospělého psa, pro pozdější správné chování budoucího pastevce, pokud chybí u stáda dospělý pes, štěně pak může vzít jako vzor psy ovčácké a honácké, což je jistě zásadní chyba. Autor také zmiňuje obtíže při používání pouze jednoho psa, který se jako mladý nudí a ovce obtěžuje. No, jsem ráda že tohle je pro mě jen zajímavá teorie a u ovcí ho mít nebudu.
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od čobanak »

Doporučuju přečîst si ten článek PASTEVECKÍ PES PŘI OBRAŇE STÁDA od petri vávrové na ekolistu.ona pase v beskidech a stádo hlídaj šarplaňinci.postřehi s praxe.a pak je tam diskuze pod článkem.a ten zďeblo tam říká,že si maj chovatelé ovcí združovat ovce do vjetších stád.valachi to obzvlášť pobavilo :vytlem: ale jak píšu,šťeňe k ovcím dát od malička múžete,ale musí tam mít zázemí.Taki to nemůže bejt louka s elektrickím ohradňíkem-šťeňe bi podlezlo.Nejlépe poříďit psa v zimňe,abi si šťeňe zviklo na ovce v menším,dobře uzavřeném prostoru.Múžete uďelat kotec přímo v ovčím víbjehu.Já mňel ovce na psa zviklé už od no.Ale s no ovbe zaháňim.Šarplaňinka s ovcema žije jako jedna z ňich
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od Profesor1 »

Já si vyprošuju být valach s měkkým :cert:
:hihi: :hihi: :hihi: :hihi:
Už mlčím :stydim:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

No, dovolil bych si za sebe nesouhlasit :nevim: přivést si domů přezubujícího paličáka bez zkušeností :nevim:
v tomhle psu vychovávame zbraň pro defenzivu a nejlepší obrana je útok
za mě, odebrat štěně co nejdříve tak aby se utvářely vzájemné vztahy člověk/pes/stádo co nejdelší dobu
pro nezkušenou osobu ve vedení psa povinný dozor, napáchané škody ve výchově nejdou jen tak zvrátit, né každý pasáček je vhodný k vedení psa
vytváříme velmi křehké a zároveň pevné soužití mezi predátory (člověk a pes) a kořistí (stádo)
pes venku u stáda má jiné povinnosti než někde v uzavřeném areálu, rozhoduje se na základě vlastní vůle a zkušeností, povely bere jen od vůdce kterého uzná a to ještě na základě vlastní vůle, na tohle nejsou turistů zvyklý :otraveny:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od čobanak »

turisťi jsou samozřejmňe problém.havrlant psal o ňejaké turistce se psem,co vlezli na pastvinu masného skotu a krávi ženu zabili.bilo to snad v ňemecku.taki vzpomínám na maturanta ,co vlez v zoo k tigrovi a ten ho zabil.je to hrůza,co liďi napadne.
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od petanena »

Já souhlasím s tím, že si neumím představit přivétst si domů starší štěně - puberťáka SAO. Ale zároveň mi soužití ovcí s pastevci přijde strašně složitý na uvedení do praxe. Ono to vypadá krásně a idilicky, ale... Kdybych byla a naštěstí nejsem, postavená do situace, že ty psy kvůli vlkům potřebuju, asi bych si domluvila dlouhou brigádu u někoho, od koho si toho psa potom pořídím. Možná to přeháním a žádný velký problém kolem pastevců nenastane, uvidíme.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Velký pes je zbraň, patří jen do zkušených rukou vyrovnaného držitele nebo pro začátečníka pod dozorem
A stát, jako garant ochrany predátorů by měl začít hodně rychle s masivní výchovu občanů ve vztahu k velkým pracovním plemenům psů ! Za porušení pravidel v označených oblastech výskytu predátorů a psů v krajině nefoukat bebíčko, ale flastrovat na tvrdo za občanskou neposlušnost ! Pak se ta absolutní ochrana nebude tak lehce udržovat :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od přezdívka »

Podělím se o jednu zkušenost. Na našem pozemku za plotem mají od jisté doby hasiči uskladněný železný šrot. Po pozemku se volně pohybovala fena středoasiata. Bylo domluveno s jedním místním mladíkem, že přiveze nějaký šrot, až tam budeme. Viděl nás, že jedeme krmit a tak zapřáhl vozík a přijel. Viděla jsem ho, že zastavil u brány a než jsem obešla ohradu a stačila fenu zavolat, abych ji uvázala, tak si začal otevírat bránu. A to neměl dělat. Vyrazila tři sta z místa a už ho držela za ruku.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Já se psů nebojím, mám respekt :souhlas: , taky jsem si jako mladíček prošel výcvikem policejních psovodů a musím říct, že instruktorka tloukla víc mladé psovody než psy :stydim: , taky než nám nechala psího vysloužilce NO tak jsem spal nad kotcema dva týdny abych neudělal v provozu nějakou botu. Pastevci jsou však o něčem úplně jiným v přístupu k práci, poslušnosti a k okolí. Vedl jsem jich jen pár na ostrahu objektu a polí se zeleninou.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od čobanak »

DAD David Abrahám píše: 06 úno 2021 10:12 Velký pes je zbraň, patří jen do zkušených rukou vyrovnaného držitele nebo pro začátečníka pod dozorem
A stát, jako garant ochrany predátorů by měl začít hodně rychle s masivní výchovu občanů ve vztahu k velkým pracovním plemenům psů ! Za porušení pravidel v označených oblastech výskytu predátorů a psů v krajině nefoukat bebíčko, ale flastrovat na tvrdo za občanskou neposlušnost ! Pak se ta absolutní ochrana nebude tak lehce udržovat :souhlas:
To je přesňe ono.A to popisuje i petra vávrová.Sehnat spolehlivého psa je problém.A ochranáři maj smňešné radi.Tak ať ukážou,jak se na tu lopatu sedá
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Ochranáři z neziskovek jsou spíš jako opozice :nesouhlas: okopávat kotníky, házet klacky a hodně křičet, nepřipouštět si problémy a chyby :otraveny:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů