Mráz a zabezpečení zvířat

Co se kam nevešlo
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mráz a zabezpečení zvířat

Nový příspěvek od Lisbeth »

Zateplení u svých zvířat řeším až při teplotách -20°C a nižších a déle trvajících (-30°C u nás bylo naposledy v roce 2018). Zjistila jsem, že na rozdíl ode mne, jsou moje zvířata značně otužilá. Koňum mráz nevadí, tže tam to neřeším vůbec, vodu vlažnou dostane, sena, co se do ní vejde a místo aby si lehla do přístřešku, stejně bivakuje na sněhu, její volba. Králíkárnu jsem dříve přikrývala jutovými pytli, přes dvířka, tže jsem králíkům vlastně zatemnila výhled, byli z toho dost na mrtvici a snažili se k tomu pytli prokousat, aby ho odhrnuli, tak jsem se na to vykašlala. Slepice mají omezený výběh zhruba na 8 hod. denně, aby jim neomrzly nohy a hřebeny, podotýkám, že to se nám nikdy nestalo, ničím je nemažeme. Jediné zvíře, které mi kdy umrzlo, bylo právě morče, ale fakt je, že to byla vždy stará morčata a nestačilo jim ani "krytí" od králíka, ty jejich štětiny mi přijdou takové naprd, moc je asi nechrání, nevím?
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mráz a zabezpečení zvířat

Nový příspěvek od Hhippie »

Lisbeth: potvrzuji - jediné, co mi kdy umrzlo, bylo morče. Přesto, že mělo zákryt dvířek a dostatek slámy (nevím, jestli i domeček..).

Ivane: ovce bych neřešila. Jsou na mrazy vybavené. Dovedu si představit, že by tam nechtěly být, pokud by o měly takhle opticky uzavřené. O vlhkosti, která se nevyvětrá, nemluvě... :jakoby:
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mráz a zabezpečení zvířat

Nový příspěvek od Profesor1 »

Mě morče nikdy neumrzlo. Asi proto že ho nechovám , nedá sa zožrať :)) Vím, vím, ale nejsem bodlinka :))
Ovce se nesmí nějak zabedňovat kvůli vlhkosti.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mráz a zabezpečení zvířat

Nový příspěvek od Jana P. »

Profesore já myslela,že je máte zavřené ve stodole. Když fotíte bývá tam tma. Pouštíte je do nějakého výběhu?
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mráz a zabezpečení zvířat

Nový příspěvek od Profesor1 »

Nepouštím, půlka vrat je neustále dokořán, strop tam není, tak že jen střecha - tašky.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mráz a zabezpečení zvířat

Nový příspěvek od Františka. »

Myslíte horní půlka nebo boční půlka? Nepouštíte, ale chodí samy nebo jen koukají ven? Píšete nějak dvojsmyslně :usmev: .
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mráz a zabezpečení zvířat

Nový příspěvek od Jana P. »

Jako ve stodole jasan. Tak do dveří se dá dat zábrana, asi. Kdybychom měli ovce v chlévě vedle ložnice, bylo by tam teploucko, manžel tam má dílnu. Pak byl prostor prý na prasata, to je ale už 70 let nejmíň co tam nebyla prasečí nožka, tam máme “skládek” a pak je stodola, tam je nechceme. Tak mají v sadu ovčín, separé.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mráz a zabezpečení zvířat

Nový příspěvek od Profesor1 »

Boční půlka vrat. Je tam zábrana.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mráz a zabezpečení zvířat

Nový příspěvek od Jana P. »

Dnes jsem na králíkárnu dala deku. Nejen že je stále -10, ale začalo foukat. Škoda, že nemáme králíků víc. Bylo by jim tepleji.
Také ve skládku testovací kastrůlek s vodou už v sobě mel známky zamrzání. Je tam veliký pultový mrazák, tak jsem tam dala olejový radiátor jen na docela maličko zapnutý. V dílně se svítí kanárům, a jsou tam mrazáky dva, ta je ale hned vedle ložnice, takže tam je +5.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mráz a zabezpečení zvířat

Nový příspěvek od čobanak »

Jano,a vaše mrazáki musí bejt v teple?Mi koupili mrazák,co muže bejt v mrazu
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mráz a zabezpečení zvířat

Nový příspěvek od Jana P. »

Mrazák ve skládku, pultový, je velký a starý, ani nevím jak, koupili jsme ho už tak. Takže nevím, zda může být v mrazu. Tak radši alespon stupínek nad nulou. A v dílně ještě nemrzlo , co tu jsme.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mráz a zabezpečení zvířat

Nový příspěvek od čobanak »

Mi máme už ňekolik tejdnú odpojenou ledňici.Je v chodbje,gde je asi 5 stupňů,tagže je zbitečné chlaďit pomocí elektřini.Ale odpojená ledňice musí mít vjetrací šťerbinku,abi to vevňitř neplesňivjelo
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mráz a zabezpečení zvířat

Nový příspěvek od Jana P. »

Máme lednici vypnutou a trošku otevŕenou 😀 , v předsíni.
První roky jsme v zimě měli vše ve sklepě, tam jsou tak 3 stupně, ale kdo by tam furt chodil. :usmev:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mráz a zabezpečení zvířat

Nový příspěvek od Františka. »

Mně se lednice sama vypne, když je okolo chladno. Myslela jsem, že to udělá každá, protože co by chladila, když je to už dost chladné?
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mráz a zabezpečení zvířat

Nový příspěvek od Jana P. »

Je to logické, zřejmě. :vytlem: Já jí vytáhla ze zásuvky.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mráz a zabezpečení zvířat

Nový příspěvek od Jan »

Tak ovce, ačkoliv mají jeden letní přístřešek s hlínou, jeden z jedné strany odevreny, do kterého chodili v létě do stínu, jeden zateplený, co si zničily a stejně leží venku u krmítka na zbytkách sena. A ti je lakam senem do těch přístřešků, seno sežerou a zmizí. Slepice statečně snáší 5 vajec/ denně. Kuřata mi dělají tak milou společnost, že jim asi udělám zateplenou boudu.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mráz a zabezpečení zvířat

Nový příspěvek od Jana P. »

Tak sibiřské mrazy nás zřejmě opustily. Tak prohlédnu slípkám hřebínky. Jsem děsnej srab a normálně celou dobu jsem se prostě na slepičí hlavy pořádně nepodívala, nastavila jsem si tam mlhu, slepice bez hlav. Vidím je denně, ale ne hlavy. Mám strach. Takže pak napíšu jak to dopadlo.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mráz a zabezpečení zvířat

Nový příspěvek od Lisbeth »

My jsme tedy mrazy přečkali celkem dobře, u kobyly se nemuselo řešit vůbec nic, ta by přežila i za polárním kruhem. Slepice měly omezené vycházky od 11:00 do 16:00, jinak byli zavřené ve stáji, kde je momentálně kolem nuly. Morče již nemám, králičí samci (jsou to mladý kluci) to dali bez úhony, jediný, kdo měl problém byla moje 4letá samice králíka, už v pátek v kotci jen tak podřepávala, neochotná k pohybu a byla na dotek úplně studená :smutek: . Tak jsem jí vzala asi na 10 minut rozmrazit do kotelny, dala jsem ji na kotel, aby si ohřála tlapky, vyčistila jsem jí kotec a nacpala ho slámou a na pletivo připevnila otevírací dvířka z plexiskla, které kdysi muž vyrobil kvůli morčeti. Hodně to pomohlo, přes noc měla dvířka zavřená a úplně omrzlá, tak je vidět, že to tam zadýchala, přes den za poledne jsme jí otevřeli. Včera už byla lepší, normálně se pohybovala a žrala. Dnes ráno už dvířka neměla zafuněná a bylo vidět jak tam hopsá, tak snad bude dobrá :souhlas:
Kocour měl taky trochu rýmu, teklo mu z očí a prskal, ale stačilo mu prodloužit pobyt doma a nevyhazovat ho na noc do mrazu. Trvalo to asi týden, teď už je OK, neprská a na noc se ven tlačí sám. Tak snad už dá ta zima pokoj, já se snad poprvý těším na bahno, protože bahno = teplo :))
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mráz a zabezpečení zvířat

Nový příspěvek od Františka. »

Jano, něco si člověk prostě neuvědomí. Vlastně to ví, ale v tu chvíli to neví :usmev: . To si nevyčítejte, navíc předčasně.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mráz a zabezpečení zvířat

Nový příspěvek od Hhippie »

Já si tedy až včera přes den všimla, že náš mikrokohout má trochu promodralé konce svého dlouhého kokrhele.
Kohout je u nás navíc, aby nemusel do polévky. Jestli by mu to nějak ohrozilo život, bude do ní stejně muset, tak to beru tak, že jsem mu dala několik měsíců života navíc v ráji, který neměl - původně žil na zabláceném dvorku s kdejakou drůbeží, teď měl nekonečný výběh, hrabání v lese, hnoji, ještě stihl ozobávat zelené na podzim... tak tak, no. Prostě jsem neměla kapacitu řešit odchyt spících slepic a mazání hřebínků :mrzimeto:
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti