Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Jamarov, tak to Vám nezávidím. Dva novorozenci bez matky, to bych nechtěla ani za nic. Ale vím, že Vy jste takový piplal, Vám se i podaří je odchovat.
A ještě poznámečka. Vy nepotřebujete krmení pro, že voláte veterinářku?
K ostatnímu blahopřeju, to nejhorší už asi máte za sebou a bude to jen radost :souhlas: .
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Vypadlo mi "pro psa", opravuju.
Naposledy upravil(a) Františka. dne 22 úno 2021 12:25, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Jamarov: je skvělé, že mladé donosila a odrodila! Snad se povedla kozička nebo máš z dřívějška nějakou její dceru!
Držím palce, aby i další porody byly v pořádku.
:Hhippie: Bubáci forever!
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Je ještě pod ochr.lh. Z odcerveni,ale to prý psům nevadí , mám 3plne mrazaky , bylo by hezké nemrhat a využít ,ale já ji zabit nedokazu.strašně s tím bojuju.rada bych,nedělá mi problém vyvrhnout,stáhnout , zatím jsem v nouzi zvládla usmrtit jedno dvoudenní kuře a morče :mrzimeto: tak třeba se k tomu jednou dopracuju. Teď v mem rozpoložení na to nemám ani moral .

Jinak kuzlata na flasce zrovna letos nepotrebuju protože už nemám nějak sílu na další věci nad rámec ,každý rok si beru i od kamaráda když se mu nějaký jehne nepodaří , ale teď bych to asi nedala.
Dekuju za praní , ještě 6porodu.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Já to vlastně chápu, ono se mi to radí někomu druhému, ale když jsem pak v té situaci já, taky mi není hej.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

Musel jsem to řešit loňi.Taki se mi do toho nechťelo.Našťesťí staré kozi odcházej snadno.Flaškáči snad taková hrúza neňí.Jestli máte od ostatňích koz mlezivo!?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Čobi, pořád je to práce navíc. A vzhledem k tomu, kolik má Jamarov naloženo, naprosto chápu, že nemá chuť.

Luci, tak je prostě někde nabídni. Někdo se jich ujme stejně, jako v jiných letech Ty. Já se také snažím snižovat si množství práce, abych měla čas taky žít... :jakoby:
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od přezdívka »

Asi bych kozu nenechala uspat a doufala bych, že si příroda poradí. Teď už nebude vyživovat kůzlata, mléka taky asi moc nenasadí, tak by jí mohla zbýt síla se zotavit. Psům se může dát sežrat vždycky.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Frantisko vždyť vy jste si k tomu taky došla svou cestou :ruzicka: já ještě nejsem připravena.

Přezdívko teď to je na přírodě , ale ta je často krutá, včera večer jsem pochopila ze je to konečná a měla jsem zavolat kamarádovi aby ji střelil,jenže to ještě odpoledne s chuti baštila seno i vyživove nápoje ,v noci jsem byla dlouho s ni v kozine,vypadalo to ze to bude na chvilku , ale stále dýchá.Proto nechci jen čekat :mrzimeto:

Mlezivo nemám, porodila v neděli, dnes další dvě takže konečně muzu uloupit trosku.Naštěstí beru kravske takže dostali s medem a zloutkem. Loni jsem měla spoustu litru mleziva , ze jsem rozdávala.

Ono se to nějak zvládne,mas pravdu cobanaku ze to není nic extrémně náročný ,jen je to zas další věc co sebere trochu času ,respektive z mého spánku který už tak je casto na polovině.
Hippie kuzlata jsou odpad,nemají hodnotu -je smutný jak je to postavené. A za druhé- hrdost by mi to nedovolila :stydim:

Mám 3skvele pomocníky :vytlem: ukolebavka před spaním, krmeni a Eliška zvládá očistu 🙈 :))
A3015FF0-AD06-48C7-9497-3A4AC620A710.jpeg
53BE5FFB-CBEC-464C-8D64-AEB11CDE7D0F.jpeg
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od PavelIV »

Jamarov, drž se, vy to určitě zvládnete. Ale spát musíš!
Přeju, ať je to nadlouho poslední komplikace :kamosi:
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

čobanak píše: 22 úno 2021 12:47 Flaškáči snad taková hrúza neňí.Jestli máte od ostatňích koz mlezivo!?
I kdyby měla mlezivo, musí je krmit po chvilkách, pak i mlékem, ohřívat krmení, čistit kůzlata, učit je žrát seno, otužovat atd. Žádná legrace, než nakrmíte, mléko vychladne, pak je bolí břicho, mají průjem, mečí, nerostou atd. atd., to se mně jako hrůza tedy jeví :blazen: .
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Jamarov, to se uvidí, holky jsou jak vzducholodě, Gandalf je strašná hysterka a jak jsem u koz tak ho mám u těla a strašně si je hlídá :souhlas: , ještě že je na žrádlo a tak se dá odlákat :souhlas:
drž se :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

Nesouhlasím s tím, že se stará zvířata mají nechat dožít. Když už se viditelně blíží konec, tak si zvíře zaslouží to zkrátit. Nebo si myslíte že stará zvířata nebolí klouby, ledviny . . . . . . . .
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Jj. Mám to stejně. Sice naprostá většina jakýchkoli chovů hospodářských zvířat má pramálo společného s jejich přirozeným životem, ale i tak se vždycky snažím ptát, jestli by zvíře v takovémhle stavu bylo schopné žít volně a jak dlouho by trvalo, než ho něco sloví... :nevim:
Jasně, že léčím. Ale převážně mladší zvířata. U starých se ptám, jestli je ještě může těšit život a snažím se hledat odpověd.. jasně, že je těžké, ukončit vlastnoručně trápení svému oblíbenci. Ale když je to to nejlepší, co pro něj můžu udělat...
To není reakce na Jamarov, ale spíš na Přezdívku... ale jasně, že každý to cítíme a děláme jinak. :jakoby:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

Doporučuju uložit si mlezivo do mrazáku.Dnes jsem řešil tele s chřipkou.Ach jo.Samozřejmňe,že je to práce na víc,mít kuzlata na flašce.Ale franťiško,nedramatizujte to ješťe víc :vytlem:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

To je věcne dilema :usmev: profesore jak usoudis ze staré zvíře nemá smysl dal držet.? Je rozdíl mezi starým zviretem a zvířetem který už nemá standardní zdravotní podmínky k životu bych řekla.Já nevím kolik Luise bylo, ale vahala jsem jestli připustit, mel to být její poslední rok protože mléka měla ještě docela dost na babcu a byla stále akční a převzala vedení stáda . Tuhle selekci kterou myslíš praktikují ve velkých chovech. A dokud se má zvíře k světu, chutná mu a projevuje běžné zájmy tak i jako vysloužilý veteráni u mě mají místo , Luise proste nadešel čas a ukončil ho nakonec kamarád a jsem rada. Byla to koza ze špatných podmínek a užila si u mě volnost.

Hippie myslím ze by asi v přírodě trpěla déle, spoustu zvířat pud sebezáchovy drží a trvá to nějaký čas , tím jako chovatele přebíráme určitou zodpovědnost a to trápení jim můžeme zkrátit.i když to někdy je tezky rozhodnout.

Dade nikdy neměl své stádo , jen u mě , jako připouštějí plemenik si užil dost skoku ale teď je majitel :vytlem: to je jiná ...já ho tedy u těla mít nechtěla , nějak ve mě viděl taky kozu v období prskani :))

Tak už 8kuzlatek celkem od neděle , prijela jsem teď z práce tak jdu na kontrolu .
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Prima, že kamarád pomohl. Tak už jen samé pěkné zážitky :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Dekuju , tak 8 zůstává 3kluci a 5holcicek, vypadají dobre ,jsou napita. Kozy klidný ,další dvě se pomalu chystají .
Mleziva mám litr ,další pulitr mi Adéla vykopla, to bude zase sezóna s ni :))
Dasenka má snad 6l ve vemeni, litr jsem odpojila a nebylo to ani znát ,takže ráno zas. Flaskaci dostali konečně mlezivo a jsou taky spokojený .
Loni jsem měla v mrazáku přes 10l mleziva a kamarádovi se to moc hodilo, já ho nepotřebovala, blbě je když ten první porod je špatný a mlezivo ještě není.
Tak si říkám co Augenblick, určitě už taky rodí , doufám ze se má dobre.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

Vždyť jsem napsal jak usoudím kdy nemá smysl dál zvíře držet - když se viditelně blíží konec.
Na zvířeti přeci poznáš když má bolesti.
Pokud už má věk, viditelně jen poléhavá, často "vzdychá" nebo si "zamrčí" . . . . . . Taky je dobré zkontrolovat zuby . . . .
Už se to tu probíralo.
Ale každého věc. Já se na to dívám takhle a když vidím jak někdo udržuje při životě nějaké takové trosky, tak mě to vadí.
Jinému zas může vadit můj přístup, moje selekce. :usmev:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

Taki si mislim,že nečekat,až zvíře samo padne je v pořádku.Kamarád takto odmítal zabít berana,pak mu padnul v nejparňejším léťe,neź na to druhej den přišel,beran se skoro roztejkal,chťel mi ho dát pro psi,ale hrozilo,že se roztrhne břicho,zmňeť hňijících vňitřnosťí s vlnou-to jsem na dvoře opravdu nechťel!Tak jsme kopali hrob na obřího texela!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 hostů