Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, je to tak :mrzimeto:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od čobanak »

PavelIV píše: 25 úno 2021 11:50 Co beran, je stejnej jako vloni? Ale tím to asi nebude.
U kolegy parkuju traktor poblíž "nádoby na kadavér", ovce letos nemá, ale telat jsem tam taky viděl víc, než je k počtu porodů obvyklý. Ale to byly porody v těch velkých mrazech, přesto že jsou ve chlívě. Teď už přes týden nic.
Tak nevím, asi jsem moc nepomohl.
Musím potvrďit,že v ťech mrazech to s telatama bilo mizerné.Mislím,že bi hodňe pomohlo napájet menšíma dávkama bjehem celého dne.Ale maličké tele napájet po 12ťi hoďinách v takové zimňe,to prosťe vjetšina telat nedá.Gdiž se navíc naroďí třeba v noci a nedostane malvaz,tak to je konečná.Veterinář mňel u nás podezřeňí na kryptosporidii,ale já mislim,že řádná péče je dúležiťejší než léčivo.Jenže gdiž máte na starosťi víc než 60telat,je náročné do toho vpravit zvláštňí potřebi novorozenců
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od PavelIV »

Tohle nebyl ten případ - telata zůstávají pod matkama a v době porodů hlídají i v noci. Ty telata, co tam ležely byly neolízaný, už se mrtvý narodily.
:PavelIV:
Prestige
Příspěvky: 44
Registrován: 21 říj 2018 15:27
Dal poděkování: 34 poděkování
Dostal poděkování: 6 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Prestige »

Soused má jehně narozené minulý týden nemůže se postavit na přední nohy, předníma chodí po "kolenou", co vím tak dostal injekčně vitamíny (selen), ale změna žádná, já jsem navrhla zkusit udělat dlahy, ale vet prý říkal že to nepomůže.Jehně bylo větší. Co radíte ještě zkusit? Je mi toho prťavce líto.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Augenblick »

Jestli se nepostaví po tak dlouhé době po porodu, tak těch rad asi moc nebude :smutek: krom jediné ..
Tykat, díkes ....
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Jana P. »

Pokud má překloubené nožky, tak dlahy pomohou, měli jsme to jeden rok také, dlahy jsme udělali z rozřízlých trubek na vodu, vypodložili. Ale je i velmi důležité nožky masírovat. Takže to byla kombinace dlah, které padaly, masáží, toho, že si jehně zvyklo a chodilo po překloubení, ovšem cca v měsíci se to napravilo. Pomalu začalo chodit dobře a dorostlo. Bylo o u dvou a u obou se to spravilo. Vypadá to dost děsně zpočátku, ale pokud jehně pije a chodí po kloubkách, bude dobře.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od čobanak »

Já mňel podobné poťíže u kůzlete,co už bjehalo.Selen pomoh.Ale napadá mňe,že záňet pupku se vráží do kloubů.Napíchat antibiotikem na záňet pupku.Doma jsem to nemňel,ale v kravíňe u telat ano
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Jana P. »

Není to zánětem, to překloubení. Bývá to uložením v děloze. Nebo čím. Dá se vyhledat na if. I jinde. Asi je lepší ho nechat chodit jak chodí a masírovat vícekrát denně. A ono se to spraví. Mají to i koně.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Františka. »

Taky jsem to jednou měla, pomohlo masírování a podpírání, podobně jako u Jany. Spravilo se to. Masírovala jsem několikrát za den a vždycky přitom mláděti pomáhala chodit správně.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Profesor1 »

Je větší? Mohlo se skřípnout při rození, nebo jej za nožky tahali a něco přetáhli.
Jestli je vitální, tak se to časem spraví. Masáž pomůže.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od minie »

měli jsme to u většího jehněte cca2-3 roky zpět - na obě přední. Trvalo to víc jak týden a pak další , kdy kroky byl nejisté s občasným upadnutím.
Dlahovat v kuse jsme se báli, protože je máme venku s přístřeškem a udržet nožky v suchu je těžké. Občas jsme i přes to stáhli obvazem, ale jen na pár hodin. Nejvíc pomáhalo nožky protahovat, propínat. Jehně si rychle zvyklo a chodilo na klín dobrovolně, dokonce když už byla v pořádku:-) Akorát se nám tam pak už tak snadno nevešla :vytlem:
Při chůzi jsme se ji snažili nožky přidržovat v kloubu, aby se neprolamovala. A když pila, opět jsme nožky "postavili" a lehce roztáhli pro lepší stabilitu.
Já bych to ještě za nevratný proces nepovažovala, ale práci to dá :ruzicka:
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od čobanak »

Já mňel jehňe se zlomenou nohou,dlahoval jsem,obvaz jsem po pár dnech mňeňil,noha srostla dobře
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od jupik »

Františka. píše: 28 úno 2021 20:01 Nemám žádné rady ani tipy ani rady, jen dostávám z okolí zprávy, jak je to letos špatné. Jehňata i kůzlata hodně hynou, rodí se slabá nebo vydrží jen pár dní. Paní znedaleka přišla o kozu i kůzlata, další taky něco takového. Včera mi volala známá paní kvůli jehňatům, že mají hned druhý den po narození průjem. Ne smolku, ale vodovatý průjem. Co prý s tím. Na to jsem radu nevěděla, odkázala jsem ji na kliniku při veterinární univerzitě. Po telefonu jsou ochotní na dálku poradit, jsou výborní. Zdá se mi, že těch problémů tady v okolí je víc než jiné roky.
Jooo, to sem mela taky, vetka mi poslala nejakou injekci do svalu a dvakrat denne prodigestan a farmatan.prujem pryc hned druhej den.ale mela jsem nahnano,aby se mi to nesirilo, protoze jedna jehnicka z trojcat mi uhynula hned rano, beranka v choulku jsem z toho dostala.zlutej vodnatej prujem, zluty peklo
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Jana P. »

Tady nedaleko, chov pár pěkných sf, zavedený, ze třinácti jehnat jich umřelo jedenáct. Po letech bez úhynu. :smutek:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Františka. »

jupik píše: 19 bře 2021 14:50 Jooo, to sem mela taky, vetka mi poslala nejakou injekci do svalu a dvakrat denne prodigestan a farmatan.prujem pryc hned druhej den.ale mela jsem nahnano,aby se mi to nesirilo, protoze jedna jehnicka z trojcat mi uhynula hned rano, beranka v choulku jsem z toho dostala.zlutej vodnatej prujem, zluty peklo
Nevíte, co to bylo za injekci?
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od jupik »

Zjistim,nebylo to popsane
Hepagen to pry byl
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Profesor1 »

V pondělí večer jsem našel dvě narozené jehňátka , obě už na nohou, ale úplní drobci. Mamina prvnička, skoro bez vemínka. Tak jsem byl na vážkách co s nima. Strkal jsem je pod maminu a po dvou hodinách ji vemínko trošku naběhlo. Znovu jsem je přiložil a cítil jsem, že něco výpisky. Ráno jsem šel více méně najisto, že bude po nich. A ejhle, jehňata čilá a teploučká. Tak jsem je znovu přiložil a zase hezky pily. Musely pít i v noci. Mamina moc mléka nemá, ale těm opravdu prťavým drobkům to zatím stačí.
Taky mě přibylo předevčírem jehně, ale maminu jsem nenašel. Opět od některé prvničky, vemínko žádné, ani ušpiněná žádná. Tak jej třikrát denně strkám pod kozu a uvidím.
Když nejsou mrazy, tak ty jehňata potřebují k přežití snad polovinu energie.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Františka. »

Taky se mi letos stalo, že jsem našla kůzle, ale matku ne. Někam jsem ho přifařila a už ani nevím, které to bylo.
A sežerou toho o hodně míň i dospělí, když nemrzne. Myslím kozy nebo ovce :vytlem: .
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od PavelIV »

Krávy taky sežerou míň, když je teplo
:PavelIV:
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od čobanak »

To si dojňice snad aňi nemůžou dovolit
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 7 hostů