Bahnění-ovčácké žně.

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Zwartbles má kombinovanou užitkovost. Dojit se dá. Ale není to dojná ovce, takže až na výjimečné kusy se nemůže srovnávat s dorpery nebo východofrískou.. :jakoby:
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od přezdívka »

Romanovka taky není dojná ovce a přece existuje chov, kde ji dojí a vyrábějí sýry. Farma Košík.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Nějak mám pocit, že mají ovce letos málo mléka... tak přemýšlím, zda nějak plošně přikrmovat... jenže ony se pak děsně rvou u toho žrádla, maličké se motají pod nohama...to se bojím, aby se nikomu nic nestalo... asi radši vytvořím školku a budou pak mimina dostávat příkrm vedle svůj.. :nevim:
Vlastně si vůbec neuvědomuji z minulých let, že bych zkoumala vemena matkám. Leda když měly rozkousené cecky a musely se oštřovat... ale letos mají všechny před porodem vemeno normální, krásně nalité a během pár dnů se zmenší a je měkké... jehňata rostou a nevypadají, že by neprospívala, ale i tak mám starost... :mrzimeto: konkrétně tedy mluvím o walliserkách s jedináčky. Zwartbly přikrmuji z lahve, ale tam jsou obě matky staré nebo po nemoci (operace na čelisti před porodem).
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od čobanak »

Hippie,a jak vipadají mláďata?Já přikrmuju z flaški kúzlata od prvňički.Ostatňí to zjevňe nepotřebujou.Dávám teď po porodu matkám oves.Normálňe je po jedné vivedu na dvúr a dostanou tam.Prvňička dostává dvojnásobek
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Všechna mláďata vypadají dobře. Jsou kulatá a prospívají. Jen u těch dvojich dvojčat přidávám radši mléko a matkám výživu, ať mám jistotu.. ale prostě mě překvapuje stav těch vemen.. :mrzimeto:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od čobanak »

Tak jestli jsou mláďata ok,tak obsah vemen maj v žaludku,ne?
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Augenblick »

Včera večer Wanda trojčata a v 00:30 MaláRuna čtyřčata. Tři šli hned za sebou, tak jsme mysleli že je hotovo, zkontrolovali průchodnost struků a šli si dát kafe. Bohužel mezi tím porodila čtvrtý a to zůstalo ve vaku..Sice to zamrzí, ale alespoň na ty tři bude více mlíčka.
Prvně jsem dělal flushing a musím říct, že je to velký rozdíl v porovnání s minulým rokem.
Zatím 5xdvoj, 5xtroj a 1xctyrcata. Z toho 3 mrtvolky. Ještě nás čekají 4 porody tak snad bude vše v pohodě. Holky jsem celou zimu festově přikrmoval a je to znát i na těch jehňatech, jsou mnohem živější, rychle se stavějí po porodu, z velikostí jehňat při porodu jsem měl problém jen u jedné prvničky s dvojčaty.
IMG_20210311_005314105.jpg
Tykat, díkes ....
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Františka. »

Hhippie, u jedináčků se vemeno zmenší, protože přece jeden nepotřebuje tolik mléka. Vypije, kolik spotřebuje, zbytek byste mohla oddojovat hned od začátku a bylo by vemeno větší, jak by se tvořilo víc mléka. Buďte v klidu a dělejte to jako vždycky :usmev: .
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od čobanak »

Augenblicku,tolik vícečetnejch porodú,to tak wf maji?To bich fakt nechťel.Nejlepší 2mláďata,na každej struk jedno,jeďináček bejvá vjetší.Ale 3 nebo 4 už je pro mňe moc starosťí
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Františka. »

Taky si to tak myslím jako čobanak. Ale zase větší počet ovcí vynutí na ovci větší produkci mléka. Když se odstaví, má prostě víc. Zajímalo by mě, jestli se o všechny postará, když má třeba 4, nebo jestli je potřeba dokrmovat.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Augenblick »

Když jsou v kondici tak to zvládnou s přehledem, je to dojné plemeno. Mám tu jednu holku, která přišla o polovinu vemínka. Minulý rok měla dvojčata a byly to jedny z nejvíc vykrmených jehniček. Letos má trojčata a jsou taky v pohodě, utáhne je i s jednou půlkou. Byl jsem přesvědčený, že je budeme muset dokrmovat, ale opravdu to zvládá a jehňata jsou parádní.
Takhle vypadá vemínko frísky dva týdny před porodem trojčat... Na druhé fotce je ta holčina s půlkou vemínka
IMG_20210217_180102184.jpg
IMG_20210310_130918335_HDR.jpg
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Augenblick »

Tohle je z minulého roku holka po trojčatech a po odstavu. Nemám samozřejmě všechny holky takové údernice, ale když ty frísky dostanou pořádný příkrm tak je mléka opravdu hodně. Tahle dostává za den 1,5kg ječmene, když je v laktaci + trochu mláta,řepných řízků a sladového květů.
https://www.malafarmajanov.cz/wp-conten ... scaled.jpg
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Augenblick: už jsem uzavřela tuto zkušenost jako hotovou věc po letošku. Zkoušela jsem různé modely a nejvíc se osvědčil ten, prostě přes zimu přikrmovat matky. Jak říkáš - matky jsou v lepší kondici, jehňata po porodu samostatná, aktivní, vitální. Nebylo třeba podporovat, přidržovat, oddojovat a krmit.. atp. Jen se zkontrolovalo, jestli ví, kde to mléko hledat a jestli matka spolupracuje a má průchodné struky a vše samostatně fungovalo.
Naopak se nepotvrdilo, že by se rodila jehňata moc velká a byly problematické porody.
Takže za mě tahle masná plemena určitě přikrmovat.
Walliserky vypadají, že to nepotřebují. Před připouštěním byly ve velmi dobré kondici a po porodech nijak neztratily. Jehňata walliserek se chovají celkově jinak než jiná plemena, co znám. Jsou rychle na nohách, ale jsou velmi zpomalená, jakoby šetřila energii. Což by dávalo smysl, vzhledem k prostředí, odkud pocházejí... ale pro mě jako chovatele je náročná ta nejistota, zda je vše v pořádku. Ale pokud má sací reflex a matka spolupracuje, vše se zvládne a žádné zásahy od člověka nepotřebují. Naopak. A do týdne je to normální aktivní jehně jako každé jiné :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Augenblick »

Minulou zimu jsem taky přikrmovat, ale méňe jak letos. Asi to nebude platit pro všechny plemena, ale masný a mléčný to asi potřebujou. Ještě jsem si všiml, že obaly v kterých jsou jehňata jsou o trochu pevnější jak minulý rok. Bál jsem se porodů u prvniček, že budou mít velká jehňata, hodně se to tvrdí. Myslím že to až tak není, ta máma dá do toho plodu stejně všechno co může, jediný rozdíl bude v tom, že je pak máma na to mizerně.
Před chvilkou rodila prvnička, dva beránci. Jsou akorát, ani malý, ani velký. Porod bez problémů.
IMG_20210311_121127974.jpg
Tykat, díkes ....
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Františka. »

Augenblicku, jak dlouho jste ji musel zvykat na 1,5, kg ječmene? A ještě k tomu to další. Pokud to ty ovce zvládnou, je jasné, že dobře dojí, ale je to dost velké množství na to, aby měly problém s trávením.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Augenblick »

Je to ve dvou dávkách, ráno a večer při dojení. Zvládají to bez problémů. Ono to vypadá jako hodně, ale dospělé bahnice mají hmotnost 80-95kg. Na jádro jsou vlastně zvyklé celoročně. Jen v laktaci zvětším množství. Na kozu by to bylo moc a ztučněla by.
Tykat, díkes ....
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Františka. »

Aha, tak ony jsou tak velké. Koza je poloviční. Díky za vysvětlení.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Holota žebrácká! Plete se pod nohy, ani projít se nedá :))
A wallinky - narozeny od sebe o 3 dny, ale jedna ze dvojčat a jedna jedináček :andel:
Ale za měsíc už to nejspíš nebude poznat.
Přílohy
C81DFD3A-CFAB-4C9D-806F-F98DAEC7070C.jpeg
ABDA62F6-EEE9-4E21-B6C4-E3C43AF2E6AE.jpeg
7DFB628A-B710-451C-8ED8-43CBC205D9D6.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Kouťák »

Verčo,nemohu se na ně vynadívat.Hlavně na ty,které nikdo nesní,protože ty jediné bych mohl chovat.U mě by je ,ale odnesl nejspíš orel.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Františka. »

Možná jednou, ale pak už by se naučily matky je schovávat tak, aby na ně orel nemohl.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 19 hostů