Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

Respiračňí onemocňeňí,je mu blbje.V kravíňe tomu řikáme chřipka.Ale možná je to zápal plic.Ďík
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Tak to jsem nikdy u koz neměla, ale podle mě ten acylpyrin neuškodí. Vrbovou kůru žerou i samy od sebe a je to vlastně to samé.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Tak ty naše mnohočetné porody si vybírají svou daň :mrzimeto: nejslabší drobeček z trojčat a jedno čtyřce jsou u stvořitele :nevim: i tak je jich dost, co se mi však zatím ještě nestalo je, že všechno jsou holky :nevim: asi jinej kozel :nevim:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jana P. »

Zapalim za ně svíčku Dade. :smutek:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Prostě slabší nevydrží, to je v pořádku. Zbyde víc na ty silnější. Stejně bývají menší, když je jich víc. Dva jsou akorát, čtyři už je fakt moc. Dopadlo to dobře pro ně i pro kozu.
Profesor1
Příspěvky: 8380
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

Ráno známé zvuky za stodoly a další dva přírůstky. Na tohle jsou kozy opravdu profimatky :souhlas:
Přílohy
IMG_20210326_073141.jpg
IMG_20210326_073048.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Davide to mi je líto ,i když přírodě napomuzes tak ne vždy to vyjde, jak píše Františka , pro kozy to bude menší zaprah a ty nemusíš mít flaskace ,ty moje dvě kozicky jsou staré 5tydnu , měli 2,5kg teď jsem je vážila a mají necelých 4,5kg proste tragédie , u té jedné řeším stále zažívací potíže , vazala jsem jim od prvního týdne stébla senaze přes tlamicku aby prezvykovaly a lip trávily , no nejhorší flaskaci které jsem kdy měla. Do chovu je pustit bohužel stejně nebudu moct.
Jo v kozlovi bych změnu neviděla :vytlem: pripoustela jsem s nim 3roky, první sami kozlici z 9ks jedna kozicka, loni z 5koz a 9kozliku a letos 7holek a 7kluku. Klidně s tebou nějaké vyměnim jestli chceš kozliky na porážku , já připouštím kozicky až druhým rokem takže je to na dlooouuuho než se od nich dočkám mlika.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

Mňe včera chcípnul kozlíček,kterému bil už mmňesíc.Koza matka,loňi ješťe nejlepší dojňice a kapitánka, letos po porodu ukrutňe zhubla.Vipadalo to,že to snad aňi nedá.Poroďila 2kúzlata,pjekná dvojčata.Začal jsem ji dávat více ovsa než ostatňím.Občas jí zavřu,abi se mohla nažrat samostatňe,ale letos se s ňí budu muset rozloučit.Jedno kúzle začalo zaostávat.Chťel jsem ho začít přikrmovat,tak jako přikrmuju kůzlata od prvňički,ale dostalo chřipku nebo zápal plic a nakonec to nedalo.Ješťe jedna koza přišla o jedno kúzle z dvojčat,ale to bilo asi třeťí den po porodu.Nejdřív vipadala obje kúzlata dobře,koza asi nemňela dost mléka a jedno se prosaďilo.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Jestli není ještě moc stará, možná se spraví, kdybyste ji letos nedojil. Několikrát jsem to udělala, pokud koze bylo do 8 let, ne víc, a na příští rok byla zase v dobré kondici. Ale chce to taky zasušit ji tak ve 4-5 měsících mladého. Je to někdy lepší než porazit, protože víte, co je tahle koza zač, ale u mladé teprve zjišťujete a ona se musí všechno naučit, takže nakonec stejně člověk nemá nebo má málo mléka.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Taky mi dnes ráno umřela Belka na flasce , 5tydnu stará :plac: zrovna včera jsem jim domluvila skvělý život v úžasné rodině s oslikem a vykastrovanym kozlem...bylo by mi za těžko je poražet...tak takhle půjde jen Murka to je ciperka od prvního dne ačkoliv neměli mlezivo...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

To mě mrzí, Luci. Takhle stará mláďata většinou neumírají?
Měla mlezivo? A pak měla od tet kvalitní mléko, ne? Myslela jsem, že když, tak pak umírají až na začervení, když se to nepodchytí...
Achjo, to mě straší. Jedno z jehňat, to nejmenší, poslední dny pije z lahve nějak málo. Ale nezdá se v nepohodě. Chodí separé s maminkou a sourozencem přes den na trávu a večer zase zpátky k senu. Takže toho hodně napasou a mají mléko jen pro sebe...
No a jedno jehně jsem koukala, že má nějakou zarudlou korunku. Tak jsem to namazala protizánětlivým krémem. Ale fakt tedy... :nene:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Verco mlezivo neměli , byl to zrovna první porod , musím říct celkové ze mléka -mleziva měli akorát. Žádné velké oddojivani jako třeba loni. Místo mleziva dostali kravske od stračeny s glukopurem a zloutkem , to dobre nakopne taky. Ale Belka měla potíže se zazivanim,jeden den dobrý pak zas nafouknuta a takhle dokola,někdy jsem dávala olej a masaz , místo provázku přes tlamu jsem vazala stébla senaze aby prezvykovala, v neděli jsem odcervila, v pondělí byla v pohodě,v úterý ráno taky , pak se k večeru zas prifoukla ale mliko pila s chuti což často při nadmuti nevypila ani polovinu no a ráno nafoukla a tuha...
Takže i zacerveni bylo možné a neustálá to po odcervivaku, Murka je v pohodě, pitvu jsem nakonec ani nedělala protože František ji naložil na kolečko a donesl ji kytičku boruvci z lesa .
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Nirrti »

Přátelé, co znamená, když 10 denní kůzle sem tam vrže zubama? Normálně si hrají, hlad nemají, začínají pochytávat seno, průjem nemaji? Podle veta je třeba vyčkat, zda se neobjeví průjem, připravil by něco na kokcidie, jinak prý neřešit.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Nějaká bolest. Také bych se bála zažívacích problémů a udělala prevenci kokcidiozy.. :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Nirrti »

Hhippie - děkuji. Nakonec se muž ještě večer o tom pobavil s chovatelkou, od níž máme kozeny, zkusil přidat mléko z flašky, jestli náhodou nemají hlad - obě pijí pouze z jedné poloviny vemene, druhou musím oddojit. No neměly, chytla trošku jedna. A ráno to konzultoval ještě s druhým vetem a dohodli se, že bude zkoušet přikrmit, má dát na zklidnění zažívacího traktu kůzlatům heřmánkový čaj (mohlo by to občasné skřípnutí prý znamenat nějaký problém v zažívacím traktu) a pro dospělé kozy dostal Helmigal. Tam je ochranná lhůta na mléko 5 - 7 dní, podle toho, co čtu. Takže přebytek mléka, podle toho, zda malé budou chtít dokrmit či nikoliv , cca 1,5 - 2 l denně můžu dát prasátkům?
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Vrzání zuby u kůzlete by mohl být tetanus. Ale jistě i něco jiného.
Profesor1
Příspěvky: 8380
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

Kůzle v pasti. Chytlo se za hlavu mezi šprušle z hora. Naštěstí to ustálo.
Přílohy
IMG_20210331_063913.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Tada »

Janina píše: 04 bře 2019 19:11 Krušnohorky Náhlovský ne, chová? :vytlem:
Janinko jaký Náhlovsky ?Já vím akorát o Igorovi a Igor vi o pár dalších lidech. A jinak nic........ :plac:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od PavelIV »

Alois z kmene Krušnohorců, mladší generace asi neznají :))
:PavelIV:
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Tada »

Ne tak toho pána opravdu neznám :udiv: on má tedy krušnohorky?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů