Kozy a ovocné stromky

chov ovcí a koz...
Lukec
Příspěvky: 7
Registrován: 14 čer 2020 19:26
Dal poděkování: 11 poděkování
Dostal poděkování: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Kozy a ovocné stromky

Nový příspěvek od Lukec »

Zdravím vespolek, zajímalo by mě jaké máte zkušenosti s chovem koz v sadě? Je to problém, když jsou ve výběhu ovocné stromky? Zlikviduje nebo poškodí je koza? Případně, dají se stromky nějak dobře ochránit před mlsnými jazyky?
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy a ovocné stromky

Nový příspěvek od Jana P. »

Jsem zahradnice a až pak chovatelka, proto chovám ovce a ne kozy. A musím se vzdát mléka. Kozy sežerou všechno co si zamanou. Nevěřím, že daří dlouhodobá stoprocentní ochrana. Jsou velmi chytré a vynalézavé. Ale vysvětlit jim, že budou žrát jen to, co chci já, není možné, žel. :vytlem:
Proti ovcím stačí mladé stromky ochránit třemi kůly v určité vzdálenosti a pletivem okolo. Užíváme standardní výši 120 ovčí pletivo. Na staré stromy, vysokokmeny, ovce kašlou. Leda jim ožerou občas listí ze spodních větví. Zvláště masná plemena jsou netečná. Sem tam nám zw začnou okusovat borku.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy a ovocné stromky

Nový příspěvek od Augenblick »

Sežerou na co dosáhnou...
IMG_20190506_123508870.jpg
Tykat, díkes ....
Netopýr
Příspěvky: 35
Registrován: 09 úno 2020 22:46
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy a ovocné stromky

Nový příspěvek od Netopýr »

Kozy,kozli a ovocný sad,není dobrá kombinace.Buď kozy,nebo ovocný sad.Když se rozhodnete pro kozy,máte ze sadu měsíční krajinu.A to není potom pěkný pohled....
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy a ovocné stromky

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Šikovná koza vyšplhá i do koruny, když má šanci. Nevšímají si jen kmenů se starou kůrou, ale jen když se nenudí. Velice dobře likvidují nálety.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy a ovocné stromky

Nový příspěvek od Profesor1 »

Luleč jde to. Musíte mít ale v sadu , třeba okrajově dostatek různých keřů.
Taky nesmíte mít v chovu kozu, která už kůru stromů okusila.
Teď jsem viděl zajimavou, rychlou, levnou ochranu kmenů mladých stromků - podélné rozřízlý "husí krk" (chránička, případně drenážní hadice) navlečená na mladý kmen.
Předloni poprvé za cca 10let se mě pustil do kůry stromků koupený kozel. Zabil jsem jej a loni byl zase klid. Sem tam ukouslou spodní větvičku neřeším, to okusujou i ovce.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy a ovocné stromky

Nový příspěvek od Hhippie »

Určitě se dají stromky ochránit, ale člověk si musí dát důkladnou práci. Např. se dá udělat ochrana ze tří palet na výšku dostatečně vzpřímeně postavených, pevně spojených.
Ovčí pletivo by muselo být velmi dobře vypnuto a dost daleko od stromku, protože jinak budou po něm lézt a strkat hlavu skrz..
Je pravda, že dokud se nenudí, staré stromy většinou neokusují, ale umějí svléknout z kůry prakticky jakkoli starý strom :plac:
Tu drenážní trubku jsem zkoušela, ale není sranda to navléknout, aby člověk nepoškodil kůru a taky to lze jen na vysokokmeny, protože jinak tam ty větve nedáte, musíte pod nimi skončit (kdyby z toho lezly, stejně by je kozy odkousaly)...
Za mě kozy do starého sadu jen pod dohledem na omezenou dobu. :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy a ovocné stromky

Nový příspěvek od Kouťák »

Husí krky jsem na stromkách mimo zahradu měl.Sousedů kozy sežraly i ten husí krk a chutnal jim víc jak větvičky od stromků.Asi proto,že byl červenej. :vytlem: Nyní bych měl pod zahradou už krásný sad,ale vzdal jsem to. Srnec dokáže ten husí krk sundat také.Tak pár obrázků kaskadérů,jak se jim nic neodolá.Koza je úžasný tvor.
IMG_0018.JPG
IMG_0001.JPG
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy a ovocné stromky

Nový příspěvek od Františka. »

Jak píše Profesor, pokud je území velké a je tam dost křovin, stromy nechají a taky pokud je to jedna nenaučí - obvykle nově příchozí kozel. Kozy v sadu, kde jsou jen stromy a pod nimi tráva, by šly pást, ale s dozorem, jak píše zase Hhippie. A pak je zase odvést. Jinak klidně několik let nebude problém a pak to jednu napadne a nedá se nic dělat. Pletivo je k ničemu, sešlapou všechno k zemi. Jedině omotat kmeny silnou vrstvou hadrů, to prý funguje, ale nevyzkoušela jsem to.
Pokud je sad jen plán a bude se sázet, ochránit stromky se dají, pokud to budou polo- nebo vysokokmeny.
Palety kolem stromků pro kozy nestačí, musí se to udělat jinak, vybudovat bytelnou ohradu kolem stromku asi o ploše 1 m2. Do jednoho rohu do země zatlouct trubku, z krajin nebo podobného dřeva udělat boky, dost hustě, aby neprolezla kůzlata, ale aby tam šlo nějaké světlo. Všechny 4 strany opravdu pevně spojit a počítat s tím, že to musí vydržet silné trkání a drbání se o ohradu. Musí být vysoká zhruba 2 m. Až ji stromek přeroste, polezou větve ven, ale v té výšce už je kozy všechny neokoušou.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy a ovocné stromky

Nový příspěvek od čobanak »

V zoo maji stromi i ve víbjehu jelenů.Maj kolem sebe obhranu ze železnejch prutů.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy a ovocné stromky

Nový příspěvek od Františka. »

Prostě jde to, ale otázkou je cena. Ochrana stromů musí být, dokud ten sad jeleni, kozy nebo podobná zvířata obývají, což je někdy dost roků. Pak se to možná i vyplatí, pokud to člověk dobře naplánuje.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozy a ovocné stromky

Nový příspěvek od Profesor1 »

Nejlevnější je nechat vyrůst keře :usmev:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] a 9 hostů