Pastevní tetanie

chov ovcí a koz...
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od jupik »

Ten první odkaz mi nejde otevřít, druhý jsem přečetla. Hlavně, že už je ta jehnička zatím poslední. Sůl i vodu mají (a tu hořčíkovou fakt jedou jak o závod), tak snad už to bude ok. Jestli to mají divoká zvířata, nemůžu soudit.
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od jupik »

Mooniko, jak do nich nacpete vic horciku? Dekuju
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od Moonika »

https://www.beefmagazine.com/health/sal ... ass-tetany. Ja im z ruky dávam magnézium galvex tablety a oni si to berú ako nejakú lahôdku😄 ale aj po troche sypanej soli im ponukam, aj keď majú lizy. Ale mám aj čistý prášok magnézium citrat a ten pridávam v tomto období občas do prikrmu
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od jupik »

Zkusim to v pondělí sehnat v lékárně, děkuju. Užiju to ve finále i já až začnu dojit:) Ale snad už je jarní tráva za námi. Za články moc děkuju!
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od Moonika »

Ja si tiež dávam:-) a keď začnú dýchčať a pod v tomto období tak im dávam kľudne aj po tri tablety. ten galvex má aj lacne 100ks balenie
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od PavelIV »

Někde tam bylo, že záleží na složení půdy, proto to není všude, ale je to spíš výjimečně.
Tam, kde Jupík pase je nějaký krasový území s hodně vápencem, jestli se nemejlim, to by mohl být ten problém
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od Františka. »

Aha, možná ano, moc vápníku, tím pádem málo hořčíku. Přesto by mě zajímalo, jestli o tom neví třeba Kouťák jako bývalý myslivec, že by měla divoká zvířata takové problémy. Kdyby jupík pásla na nějakých skvělých pastvinách, kde je všechna stařina pryč, dalo by se to pochopit i bez toho vápence. Ale ona tam má divočinu, asi ne klasické 2x ročně sekané pastviny, kde není nic staršího. Navíc mají i seno, jak psala. Nějak to divoká tam žijící zvířata řešit musí. Nebo taky ne a nezvládnou to některá některý rok.
Profesor1
Příspěvky: 8382
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od Profesor1 »

Divoká zvířata žijí celoročně na pastvě. Neprožívaji "šokovou" změnu krmení.
Když už tak mají problémy jinde - řepka.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od PavelIV »

Já to pochopil tak, že mají výběh, kde začínají na trávě, u zimoviště. To je podle toho článku 80-100 km daleko, pak šup do Krasu.
Divoký zvířata se můžou zajít napást, kam chtějí
:PavelIV:
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od jupik »

Jojo, přesně tak, začínáme s trávou na zimovišti, tam mají přístup i k senu a senáži. Od půlky dubna jen pastva. U Richarda to měly 4 dospělý(2kozy a 2ovce),u mně 1 kůzle a 2 jehňata. On teda do toho má na pastvinách i hodně ptačího zobu, takže je možný, že mu to ještě podpořilo to. Rozhodně neměly v pořádku minerály. Musíme příští rok přidat hořčík už doma. A pořádně si nastudovat, co vstřebávání hořčíku podporuje a co naopak blokuje. Je to tak 6 let jsme měli svalovou dystrofii u mladejch, nedostatek selenu, to byl masakr. Od té doby nic takového, mají celou zimu selenový liz a letos poprvé jsem jehňatům nedávala plošně selevit nebo něco takovéhu (se+E)jen těm slabším na podporu sacího reflexu. Ředila jsem ho pak matkám do vody, až na pár “olysalých” ovcí po porodu (to právě chybí E), byly v pohodě (teď už jim to krásně podrůstá). Přitom mají všechny stejné podmínky.... Pár jich po porodu viditelně spadlo, ty už letos připouštět nebudeme, většinou starší ovce, letošek ještě dopasou a na podzim do klobás
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od Františka. »

Proč myslíte, že ptačí zob by to podpořil? Kozy ho mají moc rády, listy, větvičky i plody. V tom jsem jim vždycky důvěřovala, pokud jsou volně.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od Hhippie »

Jupíku, přijde mi super, že si vedete takovouhle evidenci a jak dobře třídíte zvířata. Jen tak je možné mít prosperující a bezproblémové stádo :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevní tetanie

Nový příspěvek od jupik »

Františka. píše: 16 kvě 2021 09:08 Proč myslíte, že ptačí zob by to podpořil? Kozy ho mají moc rády, listy, větvičky i plody. V tom jsem jim vždycky důvěřovala, pokud jsou volně.
Je mírně jedovatý a u druhého stáda ho bylo fakt hodně, takže jestli byly trošku načatý, tak k tomu ještě přispěl. Jinak v něm taky nevidím problém, ani v jalovci nebo jiných mírně jedovatých bylinách, byl to prostě souběh okolností
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 7 hostů