Dojicí zařízení

O strojích, nářadí a náčiní.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Františka. »

Mně se taky ta dojička od Drimla líbí.
Asi bych na Vašem místě k Drimlovi zavolala a zjistila, jak to myslí a jak teda s ovcemi.
Ono to u mě bude nejspíš tak, že dokud budu moct, budu dojit ručně, čas se stejně asi neušetří. Ale jako záložní možnost pro někoho dalšího, kdo by mě mohl zastoupit, o tom uvažuju. I když pak zase asi člověk musí aspoň občas ta zvířata podojit strojem, jinak budou vyvádět, když k nim přijde někdo jiný a ještě se strojem.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Savarka »

No, to by mě taky zajímalo. Jestli se někomu daří střídat strojní a ruční dojení. Přiznám se, že mi je trochu líto, že bych už je vůbec nedojila ručně. Tím strojem mi to přijde takové neosobní. A taky nemám představu, co představuje proplach toho příslušenství. A jako vy se bojím problémů se záněty. Někde jsem četla, že dojička nikdy nevydojí úplně tak, jako když se dojí ručně. Když bych u toho byla, klidně dodojím ručně, ale já tu dojičku chci právě pro situace, když bych u toho být nemohla. :smutek:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od PavelIV »

A ono se musí vydojit úplně všechno? Myslím jako do poslední kapky. Mládě to taky hlavně zpočátku nevypije všechno.
Proplach jsme dělali, když naši měli krávu, tak, že se ten konec po vydojení a výměně nádoby potopil do kbelíku s myslím teplou vodou, když byl prázdnej - hotovo. Ten výplach šel čuníkům. A jednou za čas nějakou chemií asi, to si moc nepamatuju.
Na to dodojení se to v v tý spojnici pod strukama lehce zatlačilona chvilku k zemi, tím se dodojilo. Ta spojnice byla průhledná, tak bylo vidět, jestli ještě teče nebo ne.
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Františka. »

Pokud by se nedodojilo, asi to ničemu nevadí. Jenom bude ubývat nadojené mléko. Myslím, že je to stejné, jako když se zasušuje nebo když se odstavují mladí sami. Prostě tam trochu nechají. Ale když se párkrát nedodojí a pak se zase začne pečlivě, nebude už další pokles.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Savarka »

A máte nějaký jiný nápad, z čeho jsou ty častější záněty při strojním dojení? Nechci si přidělat problémy.

Jinak kromě zastupitelnosti vidím nějvětší pozitivum dojičky v lepší hygieně. U koz to asi takový problém není, ale u ovcí ve vlně je podojit čistě téměř nemožné. :stydim: Proto taky všechno mléko pasterizuji. :vytlem:
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od přezdívka »

Jenomže každá kráva reagovala na dodojování jinak. Některé to nedělalo žádné problémy a jiná, když se odfláklo dodojování, tak měla 100% druhý den zánět. Ty potvory háklivý to měly napsané na tabulce na stání. Dělala jsem na vazném chlévě. Krávy, co byly na volno a jen se honily na dojírnu si neumím představit, jak se to dělalo nebo dělá. To samé asi platí u koz.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Františka. »

Je to tím, jak se přendává jeden stroj z jednoho zvířete na druhé (i když se dezinfikuje), z toho, že se právě ten ochranný film na struku poruší (i když se dezinfikuje), z toho, že se nikdy nemůže vyrovnat stroj ruce v citlivosti, i v tom, že při ručním dojení se podobá délka vylučování oxytocinu tomu, co se děje při pití mláďat. A může se i stát, že ve větším chovu dojde k nedostatkům při střídání obsluhy. A možná je ještě něco dalšího.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak já se pokusím , co budu vědět dat postupně časem dokupy.
Ručně jsem dojila 7let až 6koz. Ruce si zvykly nakonec ale časové je to náročný ,letos mám nakonec jen 8 koz na dojení ale je to velká úleva pro ruce a to je jediný asi rozdíl , jinak bych řekla ze má vše své minusy a pokusy.

Nechci vám brát iluze v zastupitelnosti , to ze je dojicka neznamená ze podoji každý nezkušený , oddojovani před nasazením je nutnost, pro kontrolu , průchodnost a spusteneni mléka , jak u krávy tak kozy , ovce.nasadit dojení chce taky mírnou zručnost. u krávy se mi nasazení zdálo jednodušší :vytlem: spis jde o tvary struku různě vykrivenych.
Po dojení je též potřeba použit ruce a zvíře oddojit, do sucha. Dojicka ve většině případu nevydoji. Pokud mate rozdílné struky , kde proste v jedné polovině je víc mléka používá se ucpavka aby se nedojilo na sucho, takže vysadit, uspat a nasadit na potřebný struk zbylou navlecku. To je důvod proč se občas objevují inzeráty z velkých farem kde se s tím nechtějí zabývat nebo používají roboty.
Každopádně zvirata cítí nervozitu, změnu dojice a způsob dojení , takže dokáži potrápit každého náhradníka :vytlem:
Ale věřím ze to je pro nej jednodušší ale dojit ručně musí umět tak jako tak.

Rozdíl je v navleckach pro kozy,ovce a pro krávu kde jsou větší .
Pak jde mléko hned přes rozdelovac, kde vidíte trubickami zda mléko jde ze všech struku. Rozdelovac je stejny , u krávy 4ks u koz, ovci jsou dva vstupy zadelany.
Rozdíl je pak v pulsatoru. Jak jste psaly každý druh má svou frekvenci pulsu. Osobně dodržují předepsané ale při ručním dojení kdyby jste měli měřit počet pulsu tak s každou přibývající kozou se zpomalují :)) ale přirozeně se doji rytmem který udává podle mě velikost struku a taky průtok který ma kazda koza jiný .
Myslím ze mi táta říkal ze vidělpulsator kde se dalo přímo nastavit jaký druh chcete dojit a přepínat dle libosti. Ale já to nikde nenašla, mám dva jeden je serizeny na krávu a druhy na kozu. Pro ovce je taky stejný pulsator ale s větší frekvenci, lze to seridit i doma (pro kutili co já vím a pak změřit )ale to je pro mě vyšší odborná takže nejjednodušší je si koupit primo serizeny nebo nechat nastavit.
To jsem si nechala udělat v servisu v Zabokrkach kde se dojenim zabývají a dělají i repasy a vyvevy.
To bych viděla jako dobrou možnost kde vám opravdu poradi a vše seridi.
Konve mate hliníkové,plastové a nejdražší z nerezu a s ni jsem spokojena. Objem mám na 30l a zatím stačí .tam není rozdíl co dojite.
A poslední vyveva - já si pomoci šroubu muzu přidávat a ubírat podtlak , takže muzu dojit všechny 3druhy.pokud mate jeden druh tak bych neřešila zda je možnost měnit podtlak a vybrala primo nastavenou na daný druh.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Jamarov »

Časové jsem dojila 8koz ručně necelou hodinu s tím ze jsem si každou brala z výběhu na dojicku a po podojeni odvadela přes dvůr do druhé ohrady , to nějaký čas taky zabralo.Dojila jsem pod širým nebem… no romantika je v háji :vytlem:
Teď mám dojení přímo v kozine, kde si zavru a postupně pak každou kozu z dojicky zaviram do boxu.časově jsem na cca 45minutach s proplachem.

S desinfekci je to asi věcně téma jako s ockovanim. Třeba krávu jsem si neriskla nevydesinfikovat před i po dojení plus ochrany gel na struky. A to byla jedna. Takže se nedojili další kusy.
U koz ničím neotiram a nedesinfikuju. Ono i v hadriku s vodou mi přijde ze není možné dodržet logickou hygienu- to jest každý novy hadrik. Voda atd. Pak to pro mě postrádá smysl je něčím matlat, mají přirozenou ochranu. U krávy jsem používala jednorázové desinf. Uterky ,ale to bych se u koz nedoplatila. Pak jsou různé desinf.nádoby s tekutinou která se nevrací zpět do nádoby. Možnosti je. Ale musím říct ze jsem nikdy neřešila za tu dobu zánět vemene u koz,jako takový ,při dojne sezóně natož ze bych si ho roznesla na ostatní.
Proto kozy nedesinfikuji , ale mléko též pasteruji na syry spis kvůli konzumentum pokud si výslovně nepřejí bez.

A proplach konve je pro mě zásadní . A to denně po dojení. Jednou denně kyselinou a po druhé zásadou. Je to otázka par minut a důležité je vše nechat volné oschnout. Nádobu na oddojeni a dodojeni a konev vždy dnem vzhůru , stejně tak i dojení povesim aby voda vytekla všechna.

Fotky nějaké snad poridim časem :usmev:
Nejsem žádný profik, ale snad vám to trosku pomůže se zorientovat :mrk:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Jamarov »

Frantisko nevím jak se to děla jinde, ale neumím si prešdstavit jak lze vydesinfikovat navlecky po každé koze aniž bych musela vypnout vyvevu a vylit mléko z konve.
Nemocná zvirata mají být dojeny na konci mimo hlavní nádobu sběru,nebo separovana .to je jasné ,chápu ze to myslíte jako prevenci , než se přijde na problém .ale vážně nemám zkušenost při tak malém počtu s těmito problémy.
Nezbývá mi než v to věřit dal a pečlivě je hlídat před i po dojeni.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Františka. »

Jamarov, já to nevím prakticky, ale doporučují to tak prodejci dezinfekcí ;-). Prakticky znám dobře jen ruční a tam jsem měla zánět jedinkrát, když kůzle tak pokousalo kozu, že jí málem ukouslo struk. A to byl zánět úplně jiného druhu a tohle mléko jsem dávala psům. Při ručním se ani snad nedá nic přenést, leda rukama. Ale skoro každá koza má jen své kůzle a struk s dalším strukem nepřijde do styku a nemají nic společného. V malochovu se to asi nestává tak často, že by se něco přeneslo. Ale pokud něco má jedna koza, touhle cestou to další může chytnout. Nemusí.
Pro mě jde taky jen o zastupitelnost a všichni, kdo mi někdy pomáhají, dojit umí, jenže nepodojí všechny kozy kvůli rukám.
Budu moc ráda, když napíšete zase další poznatky a zkušenosti, abych věděla, co mám čekat, až se někdy rozhodnu :usmev: .
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Profesor1 »

V podstatě řečeno vše, akorát :
- po dojení vyplachovat prvně vodou STUDENOU!!! = neusadil se tuk v potrubí.
- záněty jsou poněvadž velkochov , protože jsou dojky rekordmanky a taky že se ty rekordmanky dojí jen dvakrát denně.
Normálně mládě upijí Xkrát denně, tak že mléka ubývá a vemeno pořád masíruje - prokrvuje.

Umývání toho dojícího zařízení při méně kusech je děsná otrava.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od čobanak »

U nás ve velkochovu se ďelá proplach skoro hoďinu.Nejdřív se vipláchne nahrubo se zbitki mléka,pak se přidá chemie,střídá se kiselina a louh a pak ješťe jeden proplach jen vodou.Všechni proplachi jsou horkou vodou.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Augenblick »

Ta dojička od Drimla i když je to tam psané, tak jak je ,pro ovce není vhodná. Návlečky mají velké otvory. Je potřeba strukové pouzdro InterPlus. Používám jí tuším čtvrtým rokem. Dojit ovce ve vlně je opruz. Snažím se po odstavu uhnat střihače. Letos se mě to bohužel moc nezdařilo...
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Augenblick »

Proplach dojičky mě netrvá déle jak 3 minuty. Dvakrát do měsíce všechno rozeberu a vyčistím, hadice protáhnu kartáčem na drátu. Místo těch předražených proplachů od Drimla používám na střídačku jedlou sodu a kys.citronovou. Ideální je mít známého ve vodárně, spotřebují tam toho tuny ..
Silikonovým návlečkám nedělá dobře moc horká voda. Dezinfekcii na struky nepoužívám. Jen když je to nutný , omyju navlhčeným hadrem. Do konve od dojičky dám před dojením na kost zmrzlou pětku s vodou, mlíčko to zchladí
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od PavelIV »

Jestli teplou nebo studenou si fakt na 100% nevzpomenu. Myslím, že jsem nosil kýbl horký, když jsem šel do chlíva, než se Andula vydojila, tak už zdaleka horká nebyla. Já byl ten občasnej náhradník.
Teplá by přece ty usazený tuky rozpustila a vyplavila z hadic ven. Sakra, není to v tomhle vlákně někde dřív? Matně si na to téma pamatuju, ale ne výsledek :usmev:
:PavelIV:
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od čobanak »

Samozřejmňe,že horká,nebo aspoň teplá mastnotu bere lépe.U nás dojíme najednou 8 krav,tak to chvíli trvá,než se to propláchne.Na všechni 3 proplachi se spotřebuje 400l vodi.A proplachuje se jednou čistou vodou i před dojeňím.
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od čobanak »

Záňet je nejčasťeji způsoben blbím vidojováňím.Gdiž jsme mňeli 75 dojňic,mňeli jsme příliš richlou dojičku a třeba 12 krav mňelo ne třeba přímo záňet,ale vjetší množství somatickejch buňek,tagže se mléko nemohlo dát do mlékárni.Teď máme 120 dojňic,ale dojički jsou pečlivé,a vilejvá se třeba 5 krav.Vjetšinou jsou to krávi,co na záňet trpjej a opakuje se jim a jdou brzo na jatka.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Františka. »

Uvažuju o té vodě a jen tak teoreticky se k tomu vyjádřím. Když myju láhve, nejdřív je lepší je propláchnout studenou vodou, vymyje se mléko. Pak je umyju teplou vodou, rozpustí se zbylý tuk. Při jiném postupu je nemám tak čisté, takhle ani zavřené suché nezasmrádnou. Proč to tak je, nevím.
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od čobanak »

Aha,já doma taki proplachuju vjeci od mlíka horkou,mléčnej proplach i v kravíňe i doma používám ješťe ke skrmováňí,je žádoucí,ab tam bilo tuku co nejvíc,namáčim do toho zrňí pro slepice,v kravíňe přiléváme proplach k sušáku.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů