Třísloviny ve výživě koz

chov ovcí a koz...
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od Tada »

Já když jí uříznu tak jí pověsím ke stopu. Takže po ní neslapou
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od Tada »

Roste nám tu hodně arónie a kozi ji žerou jak mlejn a jelikož je hodně trpká napadlo mě že by mohla obsahovat taniný a tudíž by totaky mohlo být "přírodní odcerveni" myslite ze to ma cenu zkrmovat?
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Kozám nemá cenu kecat do toho co jim chutná, jsou to paličatý potvory :souhlas:
Co chutná, to neškodí :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od Františka. »

Určitě to má cenu. Dávejte jim to i s kůrou, tam je tříslovin nejvíc. Ale i v listech keřů a stromů. Ale i v plodech, i když se někdy zdají sladké.
DAD to vystihl přesně - co kozám chutná, to jim svědčí, pokud mají možnost výběru.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od čobanak »

Asi bi se toto vlákno dalo použít.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od čobanak »

Ňekteré rostlni bježňe považované za dobré krmivo mohou vlivem počasí projít chemickími zmňenami.Čirok,laskavec,merlík,vojťeška,kukuřice a oves mohou v sobje shromážďit toxické množství dusičnanů,gdiž začnou richle růst po suchém období.Nízká teplota,málo svjetla a samozřejmňe silňe prohnojená půda na ňe mohou působit také nepřízňivje a přivoďit nahromaďeňí dusičnanů.(CHOV DOJNEJCH KOZ,Jerry Belanger,Sara Thomson Bredesen,str.91.)
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od Františka. »

Zajímavá informace, o čiroku to vím, v Itálii po něm uhynula celá stáda krav. Bylo sucho a jedovaté látky se v čiroku koncentrovaly. K tomu se ale dá poznamenat, že každé jednostranné krmení je špatné. Nemělo by se spoléhat na to, že krávy někdo bude živit především kukuřičnou siláží, čirokem apod. Mělo by jít jen o nouzové řešení v době, kdy není jiná píce, tedy tráva. Jenže právě na takovém základě je založen chov pro velkovýrobu. Jde o moje názory, nikomu je nenutím.
U ovsa by mě to nenapadlo, ale je to logické. I jiná rychle vyrostlá tráva obsahuje víc dusíku, než na jakou jsou zvířata připraven po zimě.
Cokoliv z toho je dobré, pokud to není jediné krmivo.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od čobanak »

Neobsahuje čirok kijanidové sloučeňini?Můj otec je ze zemňeďelské roďini (nenáviďel to),ale oňi tenkrát krmili siláží řepnou,ďelali řepné řízki.Bilo to v polabí.Nemá ale řepa víc cukru než bílkovini?Je tu tabulka-řepa-hrubej protein 1,3%,kukuřice 8,7%,oves 12%,soja 37,9%....Červenej jetel 12%...Mam se vám na ňeco poďívat?
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od Františka. »

Zase narážímě na řepné řízky. Řepné řízky jsou ve většinovém pojetí to, co zbyde z výroby cukru. Siláž z řepného chrástu určitě obsahuje méně cukru než řízky z cukrovaru, ale i tam je ho málo (3-5 %) i málo bílkovin. Jsou spíš na doplnění minerálů, ale můžou vytvořit disbalanci. Ale možná myslel Váš tatínek, že krouhali řepu a tím krmili. Krávy jo, ale pro kozy by to nešlo, nanejvýš jako doplněk pro pestrost chuti.
Kozy jsou výborné v tom, že moc nepotřebují, spokojí se s málo výživným krmivem, na druhou stranu takové krmivo připravit je dost složité. Co dáte krávě, kozu položí. Leda by si na to zvykala hodně postupně a ne každá se přizpůsobí.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od čobanak »

Silážovala se krmná řepa.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od Františka. »

Aha, já vím, že se dělala siláž v Polabí z chrástu řepy cukrové. Pro krávy v kravíně.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od čobanak »

Krmná řdpa:hrubej protein 1,3% ;stravitelné bílkovhni 0,9% ;tuk 0,1% ;vlákňina 0,8%;bezdusíkaté látki 6,0% .;minerálie 1,0% ;vápňík 0,02% ;fosfor 0,02% a porovnáňí kukuřice:hrubí protein 8,7% ;stravitelné bílkovini 6,7% ;tuk 3,9% ;vlákňina 2,0% ;bezdusíkaté látki 69,2% ; ;minerálie 1,2% ;vápňík 0,02% ;fosfor 0,27% Produkce mléka vižaduje více bílkovin,než je potřeba pro záchnou ťelesnou dávku.Dojná koza je krmena dávkou s alespoň 16% bílkovin,suchostojka nebo kozel si dobře vistačí s 12%.Dojná zvířata mají višší nároki na vápňík a ňekteré stopové prvki.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od Františka. »

A pak je kozího mléka hodně a celkově je na houby, to si už můžu koupit kravské. Z pastvy a krmení, které je pro kozu nejzdravější a má ho nejvíc ráda, nikdy tolik mléka jako tady z těch výživ nebude. Ale rozdíl je v chuti i složení. Zkuste dát koze řepu párkrát po sobě ve větší dávce a výborné seno zase jindy. Porovnejte mléko a poznáte, o čem mluvím. Kdepak, už jsem se přesvědčila, že v dřívějších příručkách šlo hlavně o množství mléka. Pak ho klidně dávali praseti. Podle mě je lepší méně výtečného mléka s lepším složením a chutí. Pak je ho pro prase škoda.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od čobanak »

Tak siláž určiťe cejťit v mlíce je.Ale krechtovaná řepa bi takovej vliv mít nemusela.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od Františka. »

To si pište, že to je cítit. Mám vyzkoušený rozdíl mezi krmením bramborami a jablky. Jednu bramboru pro kozu, budiž, ale kilo už bych jí nedala. Kilo jablek klidně. Takové mléko se nedá srovnat.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od čobanak »

Františka. píše: 16 črc 2023 12:33 Pak ho klidně dávali praseti. Podle mě je lepší méně výtečného mléka s lepším složením a chutí. Pak je ho pro prase škoda.
Mňe řikali liďi,co se naroďili na hospodářství,že je od malička učili,že kozí mlíko je pro prase.Já mislim,že je to takovej kulturňí vzorec.Kozí mlíko pila jen chuďina,která nemňela na krávu.Šlo o společenské postaveňí.Také bili velké společenské rozďíli dané úrodnosťí kraje!
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od čobanak »

Františka. píše: 16 črc 2023 14:59 To si pište, že to je cítit. Mám vyzkoušený rozdíl mezi krmením bramborami a jablky. Jednu bramboru pro kozu, budiž, ale kilo už bych jí nedala. Kilo jablek klidně. Takové mléko se nedá srovnat.
Fantová a kolektiv píše na str.172,že branbori a řepa jsou jednostranná sacharidová krmiva a maj se použít jen jako doplňek.Cukrovki jen polovičňí dávku oproťi krmné.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od Františka. »

Ale dejte jako doplněk brambory a máte mléko chutí spíš pro prase. Dejte jí jablka jako doplněk a máte mléko výborné. Kilo obojího je jen doplněk.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od čobanak »

Říkala mi známá,chovatelka anglonubijí,že dbá ma to,abi kozi nežrali vraťič,že bi mňeli hořké mléko a neprodala bi vírobki.Já vraťič vítám,jako přírodňí odčervovadlo.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od Františka. »

Nemůžu mluvit do toho, jak se chovají anglonubie, ale naše kozy ho v nijak závratné míře nežerou, jen trochu a asi tolik, kolik potřebují. Březí kozy se mu vyhýbají, ostatní si sem tam uždíbnou. .není to stejné všechny roky, z toho usuzuju, že samy vědí, co právě potřebují. Takže hořkost jsem v mléce nikdy necítila. Zato po pivovarských kvasnicích i v malém množství mléko nahořklé bylo, takže je nepoužívám.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 19 hostů