Kopřiva nesmrtelná

Louky a pole
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Kopřiva nesmrtelná

Nový příspěvek od Hhippie »

Jsme už dost demotivovaní z nekonečného boje s porostem kopřiv.
Postupným častým sekáním se stalo to, že zmizel veškerý jiný porost a máme víceméně asi 1500 m2 souvislého porostu kopřivy!!

Jedná se o zakládání zahrady v místech, kdy se nikdy nic se zelení nedělo, nad údolím potoka, na vcelku suchém místě… tam, kde jsme třikrát po sobě zrotavátorovali a postupně vytahali a vyhrabali kořeny a oddenky, se povedlo zasít nový trávník a vcelku se mu daří. Ovšem myšlenka, že se plevele dokážeme zbavit “jen sekáním” je zřejmě nereálná… moc se mi nechce používat žádnou chemii, ale představa, že budeme postupně přerývat celou zahradu, je ještě horší…
Určitě je na pořadu dne to, že se na části zkusí “divoká” zahrada po vzoru Kouťáka (na posekané trávě ze sekačky), ale jak zkultivovat zbytek fakt nevím… :nene:
Měl by někdo nějaké rozumné doporučení, prosím? :ruzicka:
Přílohy
7B69E2EF-9A5A-4240-A6A8-3E6F346BFDCD.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kopřiva nesmrtelná

Nový příspěvek od Jan »

1500 m2 je dost. Pokud by to bylo tak do 300 , posekat a slepice, aspon 20. Nebo mít ohradku a premystovat.
Pochopitelně jim pomáhat a vytrhávat / vykopávat ty žlutý kořeny. Nápad s mulčováním je fajn, ale osobně jsem u kopřiv docílil při extra vrstvě trávy pouze sqelé pohnojení a kopřivy jedou o to líp.
Pokud nevadí chemie, tak kamarád, co dělá u komunálních služeb říkal, že na kopřivy a bodlák používají mustang.
https://www.vinarskepotreby.cz/mustang- ... RwQAvD_BwE
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
irčan
Příspěvky: 2771
Registrován: 28 črc 2019 14:43
Dal poděkování: 983 poděkování
Dostal poděkování: 401 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kopřiva nesmrtelná

Nový příspěvek od irčan »

Jednó sem byl zaúkolované vyčistit od kopřiv kus lesa.Trhal sem trsy kopřiv aji s oddenkama.Bylo to v hrabance takže sem tahal 2 až 3 metry dlóhý oddenky.Následující rok tam bylo kopřiv minimum.Z jinýho lesa mám zkušenost že pravidelným sekáním se porost oslaboval a pomalu mizel.Nedá se tam udělat ohradník a vypustit prasata?Jo prasata si na el .ohradník musí navyknót dokud só menší.Dospělí si nezvyknó páč jak je kopne tak se splaší a zaútočí na místo gde je to koplo a prorazí tam.
Sem si vzpoměl že vo tom pravidelným sekání na krátko mě eště jeden sósed říkal že mu fungovalo.Tak nevím no.
Vždycky sem chtěl vidět co je za tým kopcem na obzoru!Irčan.
Demokracie je když dva vlci a jedno jehně hlasujó co bude k večeři.
Svoboda je když dobře ozbrojený jehně odmítne výsledek hlasování.
Benjamin Franklin.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kopřiva nesmrtelná

Nový příspěvek od Františka. »

Kopřivy neudusíte tím, že na ně dáte karton a mulč. Ani půl metru nebo víc nepomůže. Jen jim trvá déle, než prorostou a prorostou i plastem, pokud nemá sílu několik mm a kořen ho můžou narušit. Jediná přírodní cesta je vytahávat kořeny a sekat, aby se nemohly množit i výsevem. Bohužel. Jak fungují herbicidy nevím, ale úplně bych na to nesázela, kopřiva je skvělá v tom, že se udrží velice dlouho zatažená a pak z malého kousku vyrazí. Možná, jestli to nějak jde udělat, nechat dost slepic hodně hrabat v omezeném výběhu, z toho pak vytahat kořeny, slepice posunout dál. Když tam něco zůstane a bude vzcházet, zopakovat to párkrát a možná za dva roky byste mohli být bez kopřiv. Co by nerozhrabávaly slepice, museli byste sekat, pak tam ty slepice pustit. Případně kombinaci nějakého postřiku a toho, co píšu, ale snažila bych se mu vyhnout. Berte to i tak, že kopřiva je skvělé dusíkaté krmivo. Když ten dusík zkrmíte, ubývá v půdě a přibývá na talíři :usmev: .
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kopřiva nesmrtelná

Nový příspěvek od Nitraner »

:souhlas: nádherná plantáž. Levné a kvalitní krmeni.
Letos jsem už zkrmil nějakej metrák. 😁
A dokud poroste, bude na krmení. Prasatům a slepicím a kuřatům. Sušená je výborným zdrojem vitamínů a minerálů na zimu.

Křoviňák a posíct. Jak obrazí lístek znova. Ona ji pak přeroste tráva. Jak ji necháš povyrůst a vysemenit, je to nekonečný boj.
Bez práce a námahy to ale nepůjde. 👍😂
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
Uživatelský avatar
irčan
Příspěvky: 2771
Registrován: 28 črc 2019 14:43
Dal poděkování: 983 poděkování
Dostal poděkování: 401 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kopřiva nesmrtelná

Nový příspěvek od irčan »

Sem si vzpoměl že sušená leze aj králíkům.
Vždycky sem chtěl vidět co je za tým kopcem na obzoru!Irčan.
Demokracie je když dva vlci a jedno jehně hlasujó co bude k večeři.
Svoboda je když dobře ozbrojený jehně odmítne výsledek hlasování.
Benjamin Franklin.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kopřiva nesmrtelná

Nový příspěvek od Savarka »

Jak říká Nitraner, nádherná plantáž kvalitního krmení. :souhlas: Jediný důvod, proč bych se něčeho takového chtěla zbavit by byli sousedi s anglickými trávníky, kterým by kopřiva vadila. V sezóně sekáme ovcím a přidáváme mírně zavadlé do příkrmu. Skoro nám zmizela, tak chodíme čistit od kopřiv i k sousedům. :vytlem: Ale chápu, že 1500m2 kopřivy může působit děsivě.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kopřiva nesmrtelná

Nový příspěvek od Profesor1 »

Nitraner to popsal přesně, ale nezdůrazňil to důležité.
Posekat, podsít trávu a pak pořád sekat, nenechat listy, aby zastínily půdu. Jakmile začnou pučet, tak hned znovu posekat. Takhle to sekat dokud tráva nevyklíčí a viditelně nezačne mezi stovkama kopřiv houstnout. Pak do budoucna nenechat vysemenit.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kopřiva nesmrtelná

Nový příspěvek od Kouťák »

Pokud to jde a sousedé neprotestují a smí se tam rozdělávat oheň,tak na to navozit větve,hoblovačky a vše co se dá spálit a postupně vypalovat.Je to nejůčinější.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kopřiva nesmrtelná

Nový příspěvek od PavelIV »

To asi jo, ale pak tam první vyroste lebeda a podobnej sajrajt, pár spálenišť tu mám
:PavelIV:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kopřiva nesmrtelná

Nový příspěvek od Jana P. »

Veru museli byste to sekat např co týden dva. A chcípne.
Nebo ohradit, posekat, pustit na to na chvíli ovce.
Máme jednu pastvinu, byl tam obří bodlák všude, koprivy, lupina. Sekaním a spasáním to za rok zmizelo. Loni hlavně kopřivy místy. Letos je tam skoro všude sladký lupen. Tak zas sekáme a ovce to vopásají. :smutek: Tŕetí rok. Kdo ví co tam bude příští rok. Stálý boj.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kopřiva nesmrtelná

Nový příspěvek od PavelIV »

Lupina takhle za rok zmizela? Tomu se mi nechce věřit
:PavelIV:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kopřiva nesmrtelná

Nový příspěvek od Jana P. »

Na pozdní podzim posekali a vyhrabali, oplotili, brzy zjara ovce pustili. A bylo po ní. :vytlem:
Máme letní pastviny rozdělené na 4 díly, nic vyjma kopriv nestihne moc vyrůst, jak ovce přepouštíme sem a tam.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kopřiva nesmrtelná

Nový příspěvek od Kouťák »

A já si myslel,že ovce kopřivy nežerou.Jezdím pravidelně k dceři kolem jednoho oploceného pozemku asi 100x50 metrů a rostou tam staré jabloně a v tom se pase asi 6 ovcí ,nyní mají již odrostlá jehňata.Na jaře jsem tam obdivoval jehňata a to jsem je ještě viděl.Dnes jsem jel kolem a zahlédl jsem v kopřivách jen 2 ovce.Vše zarostlé kopřivama asi do výšky 1 metr.Je pravdou,že pod přístřeškem mají rozvalená asi dvě kola sena a proto kopřivy nežerou.Tak žere ovce kopřivy,nebo žere jen mladé ?
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kopřiva nesmrtelná

Nový příspěvek od Jana P. »

Naše ovce sežerou všechny kopřivy, pokud jim je posekáme. :vytlem: posekáme a za dva dny jsou pryč. Na stojáka ne.
Našla jsem dvě fotky jak byla pastvina zarostlá kopřivama s bodlákem. A pak jsme vysekali oplotili. A zítra vyfotím, jak je všude sladký lupen. :smutek:
Přílohy
D09634DC-5D40-404A-8763-514D9F108DFC.jpeg
2D2AF184-3024-40B0-A2CD-C1C9EB8F63F3.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kopřiva nesmrtelná

Nový příspěvek od Kouťák »

Děkuji za informaci.Já vždy když to vidím,tak si říkám co to je za idio...,že je v té džungli kopřiv trápí.Prostě jsem ovce nikdy nechoval,ale sladký lupen je také hnus.S tím jsem dlouhá léta bojoval,ale i dnes,když ho vidím,tak ho vždy jdu vykopat.Má hodně dlouhý kořen.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kopřiva nesmrtelná

Nový příspěvek od PavelIV »

Taky jezdím kolem takovýho pozemku, kde má známej 5 sufolek. Vždycky jim to aspoň dvakrát do roka posekal, teď na to kašle úplně. Před dvěma roky vítr odnesl střechu přístřešku, tak jsou doteď bez ní :cert:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kopřiva nesmrtelná

Nový příspěvek od Hhippie »

Nojo… ale to jsme pořád u častého sečení.
A to mě pak zas zajímá, jak tam udržet jiné byliny? Které časté sečení nesnášejí…? :nevim:
Rozhodli jsme se s mužem, že část holt zase zořeme a vybereme oddenky a kořínky a zasejeme. A na části už zakládám trávový záhon. A uvidíme příští sezonu.
Manžela napadlo, že by mohl ty malinké kopřivy sekat na spaření čuníkům, když zatím nemáme zprovozněnou řezačku… takhle to žerou :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kopřiva nesmrtelná

Nový příspěvek od Františka. »

Sladký lupen - to jsem ještě neslyšela. Co to je za rostlinu?
hodek
Příspěvky: 70
Registrován: 10 dub 2019 21:50
Dal poděkování: 37 poděkování
Dostal poděkování: 148 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kopřiva nesmrtelná

Nový příspěvek od hodek »

Trochu paradoxně šťovík tupolistý :ajeje:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů