Hierarchie ve stádě

chov ovcí a koz...
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Františka. »

Jano, myslím, že to je počtem samic, že jich možná nemáte tolik, aby se chovali jako stádo se vším všudy. Kolik jich máte?
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Jana P. »

Pět bahnic a dvě jehnice
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Františka. »

Tak sice máte vůdkyni, ale není to stádo skutečné, to je ještě soužití několika zvířat. Nemyslím to jako urážku, ale poznatek ze zkušenosti. Stádo začíná zhruba kolem 12.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Jana P. »

Tak ale zas je u nás klid 😀
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Savarka »

Františko, díky za postřehy. Vím, že vy jste v tomhle ohledu velmi zkušená, takže se úplně bojím sem psát nějaké své myšlenky. :usmev: Myslím si ale, že Janin postřeh o těch příkrmech má něco do sebe. My přikrmujeme celoročně, protože máme dojné ovce a přijde mi, že ten příkrm prostě potřebují, protože ze sebe dost vydávají. Navíc je to i způsob, jak je zvykat na kontakt, který se pak hodí při dojení. Možná je to i o plemeni. Jestli to dobře chápu, Jana má spíš masné křížence, my máme VF a ty jsou povahově blíž kozám. Jestli je to genetické nebo tím, že jsou po generace zvyklé na blízký kontakt s člověkem díky dojení, nevím. Obecně mi přijde, že ovce, zvlášť ty nedojené, naopak čím je jich víc, tím víc fungují jako jeden celek, ne jako jednotlivá individua a to jak mezi sebou, tak v kontaktu s člověkem. U koz nevím, řekla bych, že váš případ je naprosto unikátní, protože jich máte relativně hodně, ale přesto s každou svým způsobem udržujete vztah a berou vás jako součást stáda (resp. jako hlavní vůdkyni :usmev: ).

No, abych se dostala k meritu věci, nějak mám pocit, ale můžu se mýlit, že nezdravé konflikty mezi zvířaty jsou spíš tam, kde je součástí stáda člověk. Alespoň u nás to tak je. Nemůžu si pomoct, ale přijde mi, že tam hraje roli i žárlivost a boj o naši přízeň (včetně toho žrádla :vytlem: ). Může to být i tím, že my jsme v každodenním blízkém kontaktu se zvířaty, takže si těch vztahových záležitostí přirozeně víc všímáme. Jinak to bude u někoho, kdo na jaře pustí ovce na pastvu a do podzimu o nich skoro neví, ale i tak si myslím, že takové stádo tyto typy konfliktů nezná.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Jana P. »

Hezky napsáno, Savarko. Je o čem přemýšlet.
Ovce není koza to je pravda. A i mezi plemeny ovcí vidím rozdíly.
Přikrmujeme cca 6 týdnu před porody a 2 měsíce po porodech. Takže vidím ten mazec co se strhne, když donesu jádro.
Jinak jsou ovce klidné, v zimě v sadu 1500m a s otevřeným ovčínem, od jara do podzima na letních pastvinách. Mají dost prostoru, řídí si den i noc samy. Vidím je denně, přes léto krátce , v zimě jsem nadoslech a vidím je kdykoliv jsem venku z domu. Často sedám v ovčíně . Opravdu jsou velmi klidné. Dojné ovce jsem nikdy neměla .
Augenblick má velké a krásné stádo dojných ovcí, ten by nám mohl vyprávět.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Hhippie »

Já vždycky obdivuji, jak je má Františka nakoukané. To já vůbec nevím, jakou mají hierarchii… a to už teď mám stabilní stádo. Je fakt, že mladá dorostlá ovce se teď bije s jednou starší, ale jinak je mezi nimi klid, řekla bych. Mám teď 4 bahnice a 2 dvouleté jehnice připravené na připouštění..
Nepřikrmuji, jen obstarávám a chodím kontrolovat zdrav.stav. A mazlit :andel: ale potřebovaly by víc, chuděrky moje… ale na to nemám kdy :mrzimeto: bych potřebovala nějakého mazliče :vytlem:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Františka. »

Savarko, nepodceňujte se :ruzicka: .

U nás vůbec nejde o získání mé pozornosti nebo nějaké odměny, protože dostávají všichni jen při dojení. A dávám i těm, které nedojím. Nedostávají to ode mě a nikdy jim to nedávám tak, abych byla já mezi nimi. Jediné, co kozy ode mě dostávají, je pohlazení nebo podrbání. Když mezi ně přijdu nebo tam procházím, oslovím je jménem a pohladím ty, kolem kterých projdu. Někdy vidím, že některá by se se mnou taky chtěla pozdravit, tak za ní zajdu, i když není po cestě. Ale ony nechodí za mnou, až na jednu darovanou, úplně lidmi zkaženou kozu, která se pořád vnucuje a kterou neúspěšně odháním.
Nejsou ovce a kozy asi stejné, s tím souhlasím, ale velký rozdíll v tom nebude, vždyť i krávy mají podobné chování. Myslím, že musí být každé koze jasné, na kterém místě ve stádu je, právě proto, aby tam byl klid. A protože nové kozy se rodí, staré odcházejí nebo sílí a slábnou, nějaké testování a změny v postavení jsou nezbytné. Určitě probíhá soupeření i tam, kde člověk není.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Savarka »

Ještě si tady tak přemýšlím o tom rozdílu mezi ovcemi a kozami. :usmev:

Přijde mi, že to pěkně vystihuje angličtina, která má pro ovce slovo "sheep", které neumí rozlišit jednotné a množné číslo. Když se řekne sheep, představím si stádo ovcí. Ale koza může být jedna "goat" nebo klidně více "goats". Člověk by řekl, že to je dáno nějak historicky, že se ovce chovaly více ve velkých stádech, a to přednostně pro vlnu, kdežto kozy po méně kusech na mléko, bylo nutno k nim přistupovat jako k jedincům nikoli ke stádu, a proto se vytvořil tvar pro jednotné a množné číslo. Ale svádí to k tomu vidět ovci jako "stádovější" zvíře oproti přeci jen poněkud individualističtějším kozám. :vytlem: Ale to jsou jen takové mé teórie. :vytlem:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Františka. »

Něco na tom může být. Obojí jsou s člověkem tisíciletí.
Ale i kozy, pokud jich není pár, jsou stádo, jsou soudržné, staví se za sebe, nejsou sice tak jednolité, jako na mě působí ovce, ale je to pevné společenství. To se mi na nich právě líbí, že jsou sice jednotlivě osobnosti, ale zároveň tvoří jeden celek. Záleží na okolnostech. Když jsou v bezpečí, chovají se víc individuálně, ale na pastvě, v neznámém prostředí nebo v jiné nejistotě jsou jednotné. Možná proti ovcím mnohem míň, ale nemám srovnání, takže to vnímám takhle.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od čobanak »

Ovce je vzorem chováňí pro kŕesťana,u žlabu se nažerou všechni.Namačkaj se na sebe a neviháňej se,jako to ďelá dominantňí koza nebo kráva.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Profesor1 »

Ano, obojí jsou s člověkem tisíciletí. Ovce má většinou chování pochopitelné narozdíl od kozy. Proto taky člověk nikdy neřekne o ženě že je ovce. :)) :)) :)) :))
:milos: :milos: :milos:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od čobanak »

Opravdu?
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Profesor1 »

No opravdu.
Když dotáhnete kozu pod jabloň, taky ji
okamžitě zajímá jabko. Had, ne had . . . . , vlastně hlad, ne hlad. :))
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Františka. »

Ale Profesore, jablko není had. To by pěstitelé jabloní byli nějvětší hříšníci nebo svůdci :usmev: . Ale jinak souhlasím.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Savarka »

Já tedy pochopila Profesora tak, že koza sežere jablko had-nehad. Že ke svedení ani nepotřebuje hada. Resp. hlad-nehlad, že ho sežere, ať hlad má nebo ne. No a asi tím taky myslel, že za všechno vždycky může žena (Eva). :vytlem: Ale to by se dalo řít i o muži (Adamovi). Jablko by snědl Eva-neEva. :vytlem:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Františka. »

Aha, když on připomenul svou manželku a nějak se mi to smotalo všechno dohromady :vytlem: . Díky za vysvětlení.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od čobanak »

Ovce také ráda jablka!Ale uznávám,že se drží víc pŕi zemi.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Profesor1 »

Podstatné je, že muž - nemuž, žena - nežena, ovce či koza, spolu vyžijí. :vytlem:
:friends: :369: :214:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hierarchie ve stádě

Nový příspěvek od Františka. »

Dnes se dvě tříleté kozy asi stejné velikosti trkaly, jedna bezrohá, druhá rohatá. Spíš to vlastně vypadalo tak, že ta rohatá se chce trkat s tou bezrohou, kdežto bezrohá o souboj zájem nemá. Stála jsem asi 2 metry od nich, křikla výhrůžně Samaro(to je ta rohatá), nech toho! Nenenenene. Obě na mě koukly, pak Samara poodstoupila. Myslela jsem, že jen tak přerušila trkání a bude pokračovat. Ale světe div se, ono to i na tu dálku stačilo. Ještě párkrát se na mě podívala a šla pryč :usmev: . Když zápasí a je to tvrdší, než považuji za přiměřené, jdu tam a dávám jim herdy, snažím se je rozehnat, případně na jde štěknout pes. Tohle ovšem bylo něco jiného, nečekala jsem ani, že mě tak respektuje, že stačí křiknout.
A ještě dodám - když se rohatá vzdálovala, ta bezrohá mekla a koukala na mě. Asi mi poděkovala.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 12 hostů