Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Aha. Tak to je hrůza! To bych podporovat nemohla :mrzimeto:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

No tak jestli kupuješ mléčné výrobky tak to podporuješ :jizlivec:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

Hrůza začíná tím, že chovatel dostane za litr mléka 6,-Kč
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Už prej 8,50 :nevim:
To je důsledek různých dotací, cena za výrobek je pak různě spojená s jinou podporou výroby.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

Hhippie píše: 08 led 2022 08:34 Aha. Tak to je hrůza! To bych podporovat nemohla :mrzimeto:
Máš snad pocit,že se starám špatňe? :cert: :vytlem: .Tele bi chcíplo.Do večera se nepostavilo na nohi a máma mňela pul litru.Já u ňej bil 3x za odpoledne.Dal jsem mu selen s vitamínem e a postupňe jsem mu dal skoro 2 litri mleziva.Straki jsou šlechťené,abi dojili víc mléka,než tele potřebuje.Mňeli jsme taki tele pod krávou,co kulhala a bila mimo kravín a přechlastalo se a chcíplo.Liďi,co maj doma straku,vjetšinou tele k mámňe poušťej jen ňekolikrát denňe a krávu dojej.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

DAD - ÁÁÁno, aj. Svého času jsem měl v okolí cca 4 automaty na čerstvé mléko - Vsetín, Bojkovice, Zlín 2x. Všechny zrušeny pro nezájen. U nás v obci kupuji od chovatele za 17 Kč (chce jen 15, ale snažíme se ho úsměvně podpořit, aby se na to nevykašlal dal bych mu i 20,- ale nechce) a to mu dávám jen já a moje teta. Ostatní jim dávají 15 Kč a i tak chovateli mléko zůstává pro nezájem.
Krabičák za 12 je lákavější :smutek: No a spoustu takových šetřílků pak vyčítá welfare v kravínech :nevim:
Hipíííí, to není na tebe!!!!!! Jen jsi mě tak trošku přihrála :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

čobanaku, to určitě nemyslela Hhippie tak. Těžko můžete udělat víc. To není problém Vás, ale systému a výchovy. Lidi v malých městech a na vsích si dobrého mléka neváží. Obecně, asi ne všichni. Ve větších městech už je to jinak. U nás uprostřed města je kráva. Já jsem to tušila, jen jsem si nebyla jistá, teď to mám potvrzeno. Vídala jsem paní s dvoukolákem plným trávy a nevěděla jsem, jestli třeba nemají králíky. Nepase se, ale krmí ji zeleným a senem a mléko od té krávy prodají všechno a ani nechtějí, aby se o tom mluvilo, protože mají jen jednu krávu. Druhou už by neměli kam dát, jak jejich dvůr obestavěli kolem dokola baráky.
Myslím, že lidi pořád ještě nevědí, že je obrovský rozdíl mezi mlékem pasterovaným a nepasterovaným ve prospěch nepasterovaného. Berou to obráceně, ale to je linie mlékáren, kterou razí už desetiletí. Podobně postupovaly proti prodeji kozího mléka, ale tím, že ho není tolik na trhu, se jim ho nepodařilo zlikvidovat. Taky se posledních asi 15 let mluví o tom, že mléko vyloženě lidem škodí, různé výzkumy to prokazovaly, ale pokud vím, zkoumali všichni jen mléko pasterované, které opravdu má dost nežádoucích účinků. Chtělo by to osvětu, jenže málokdo si troufne postupovat proti autoritám jako je doc. Šustová z mlékařského oboru nebo i z oblasti medicíny, kde se mi žádné jméno nevybavuje, přitom tihle lidi jsou podporovaní mlékárenským průmyslem. Takže osvěta by mohla jít od SCHOKu, od ASZ apod., ale tam zase nejsou tak zanícení lidi, mají jiné problémy.
hodek
Příspěvky: 70
Registrován: 10 dub 2019 21:50
Dal poděkování: 37 poděkování
Dostal poděkování: 148 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od hodek »

Telata se u mléčného skotu oddělují a nenechávají pít přímo z vemene z důvodu zamezení přenosu paratuberkulózy, u masňaček se to většinou nedělá.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Augenblick »

Když nedojíme, jezdím do vedlejší vesnice kde mají kravky. Za mléko chtějí 20,- a rád tu dvacku zaplatím, v tesku chtěj za krabici mrtvej bílej vody taky dvacku .
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Čobi, já vím, že se staráš o “svoje krávy” vzorně v mezích, co Ti umožňuje systém.
Říkám, že bych to nemohla podporovat jako dělat přímo v místě.
Jinak jasně, je to zavírání očí před kdečím… :nevim:
Máme ve vedlejší obci mlékomat na dvoře malého domácího kravína. Vyrábějí sýry a rozvážejí po pár krámcích po okolí. A pak potkávám pravidelně cisternu. Tak nevím, zda sváží i od nich… samozřejmě nevím, jak to dělají s mláďaty, každopádně je to pasený skot a mléko je nepasterované. U dalšího JZD je také mlékomat. Vždy s pytlem prázdných PETek :souhlas:
Takže určitě možnosti jsou. Otázka je, zda se to fakt nedá dělat jinak, nebo je to prostě jen o lenosti, resp.nutné efektivitě v rámci podnikání… :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Já kupuju biomléko od jerseyek a platím skoro 50 za litr. Vloni jsem byla asi 2 měsíce bez mléka, takže jsem ho ani nebrala. Takového mléka je škoda na vaření, je jako smetana a máme ho fakt jen na pití a jen trošku. Mléčný tuk je moc dobrý na žaludek, navíc je to pochoutka. To mléko je drahé, ale stejně se prodává, chovatele znám a vím, že na té práci nechávají ruce i duši. Nemají totiž vůbec žádné dotace, aby se nemuseli někomu podvolovat.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

Hhippie píše: 08 led 2022 14:49 Čobi, já vím, že se staráš o “svoje krávy” vzorně v mezích, co Ti umožňuje systém.
Říkám, že bych to nemohla podporovat jako dělat přímo v místě.
Jinak jasně, je to zavírání očí před kdečím… :nevim:
Máme ve vedlejší obci mlékomat na dvoře malého domácího kravína. Vyrábějí sýry a rozvážejí po pár krámcích po okolí. A pak potkávám pravidelně cisternu. Tak nevím, zda sváží i od nich… samozřejmě nevím, jak to dělají s mláďaty, každopádně je to pasený skot a mléko je nepasterované. U dalšího JZD je také mlékomat. Vždy s pytlem prázdných PETek :souhlas:
Takže určitě možnosti jsou. Otázka je, zda se to fakt nedá dělat jinak, nebo je to prostě jen o lenosti, resp.nutné efektivitě v rámci podnikání… :nevim:
Já mislím,že si z toho ďeláš ťežší hlavu,než ten skot.A navíc sistém podporuješ!Nevedeš lesňí školku?Neodďeluješ ďeťi od matek? :usmev:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Ty jsi mi už stejný vtipálek jako Profesor! :vtipalek:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6019
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jana P. »

Tedy nevím, kde jste viděli krabičák za 12. Mléko v poslední době kupuji jen na vaření. Nepijeme ho nějak. A stojí kolem 26 a víc.
Chystám se zas na nějaký čas na kefír, dělat, takže se musím poohlédnout po okolí po mlékomatu.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Včera zrovna holky dovezly 2,5 litru z farmy. Hned se z litru udělá pudink! Mňam! A pro Verunku s piškoty s marmeládou. Jeřabinovou. Z jeřabin z Jupíkovy letní pastviny :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Na pudink by Vám klidně stačil ten krabicák, ale takhle aspoň podpoříte zemědělce přímo.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko: co je krabičák? :blazen: když už musím koupit mléko v krámě, jedině v PETu. Je nejsnáze recyklovatelný :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Ale jo, tak třeba mléko v petce :stydim: , krabicák byla i nadsázka. Já nekupuju v obchodě žádné, tak je zařazuju do stejné kategorie. Jakmile to projde vyšší teplotou než 50 stupňů a je homogenizované, už je to pak jedno. Jen jsem tím chtěla říct, že pokud máte dostatečný přísun čerstvého mléka, klidně pudink vařte, ale pokud ne a čerstvé je málokdy, nevařte z něho, je to škoda. Ale na druhou stranu - dělejte si s ním, co chcete, Vy to budete jíst a pít :usmev: .
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jana P. píše: 10 led 2022 11:42 Tedy nevím, kde jste viděli krabičák za 12. ..............
Omlouvám se, Penny leták, akce od 6.1. - 12.1.2022, krabicové mléko za 10,90,- :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

A teď mi řekněte, jestli tahle cena je normální. To je dumpingová cena, jinak to není i se zpracováním možné. Když těch 11 Kč je cena s DPH, při níž má ze základu prodejce nejmíň 30 %, spíš víc. Pak cena, za kterou obchod nakupuje, je asi 7 Kč. Za ty peníze už je mléko nadojené (krávy nakrmené a ošetřené), zpracované v mlékárně, zabalené a dopravené do obchodu. Na to nemůžou stačit ani dotace pro zemědělce, to není možné, i kdyby to mléko bylo z Polska.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů