Pěstujeme zeleninu 2021

Zelenina
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstujeme zeleninu 2021

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Přesně tak :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstujeme zeleninu 2021

Nový příspěvek od Jan »

Když mi někdy zbyla sazecka z jara, tak při sadbe na podzim vyrostla taky.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstujeme zeleninu 2021

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Sazečku sázíme průběžně, aby bylo na svazkování a do bio bedýnek :vytlem: , ta ozimá má na jaře jen náskok ve sklizni :souhlas: , co se neprodá za zelena se nechá dorůst, cibule a brambory jdou po q :souhlas: , zkoušeli jsme i vysejvat, ale ve zdejší půdě je pro nás problém chytit dobrý počasí a vlhkost půdy, to sázení není tak náchylný :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstujeme zeleninu 2021

Nový příspěvek od Hhippie »

Dade, u vás řešíte spíš “suchost” půdy než vlhkost, ne? :blazen:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstujeme zeleninu 2021

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Řeší se oboje a čas na práci. Půda je tu přeschlá s vysokým podílem koloidního jílu. V ideálním stavu je jen po velmi krátkou dobu :nesouhlas: .
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstujeme zeleninu 2021

Nový příspěvek od Jan »

Co je to vysoký podíl koloidního jílu? Přeci pokud je koloidní, vylučuje se pak ten vysoký podíl. Nebo pro mě, jako lajka, jaký je rozdíl mezi jílovitou půdou a půdou s vysokým podílem koloidního jílu?
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstujeme zeleninu 2021

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Koloidní jílová micela zadržuje vodu a je schopná až 1000 zvětšit svůj objem. Tzn. že vzniká velmi jasné rozhraní v půdním horizontu mezi 'bahnem a prachem'. Voda velmi pomalu prostupuje póry do hlubších vrstev. Povětšinou odtéká po tenké mokré vrstvě pryč - eroze.
Kdysi to bylo kolem samá cihelna.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstujeme zeleninu 2021

Nový příspěvek od Profesor1 »

Zimujeme zeleninu :vytlem:
Se synátorem zkoušíme písek-noviny-mrkev-noviny-písek . . . . .
Přílohy
IMG_20211105_195829.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstujeme zeleninu 2021

Nový příspěvek od Františka. »

Proč noviny? Myslíte, že tiskařská čerň ochrání mrkev proti chorobám :vytlem: ?
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstujeme zeleninu 2021

Nový příspěvek od Profesor1 »

Já nevím
Někdo radil, že dává jen noviny, tak jsem to zkombinoval :usmev:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstujeme zeleninu 2021

Nový příspěvek od Kouťák »

Profesore,děkuji za zlepšení nálady,ale zapoměl jsi,že se to dříve balilo do Rudého práva a tam vydrželo všechno. :vytlem:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstujeme zeleninu 2021

Nový příspěvek od Profesor1 »

(Děkuji za "přihrávku" :vytlem: )

Ty jsi zase zapomněl, že - JINÁ DOBA! :))
Přílohy
IMG_20211106_053322.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstujeme zeleninu 2021

Nový příspěvek od Kouťák »

Tak zahrádkáři,už máte nakoupená semínka? Prohlédl jsem příspěvky z loňského února a zajímalo by mě co se vám osvědčilo a co ne.Já mám sice něco nakoupeno,ale stále si myslím,že něco chybí,ale nevím co.Připomínám,že je nejvhodnější doba namnožit vinnou révu a postup je u pěstování révy.Já jsem už nařízkoval.Papriky zaseju 21.2.,jako vždy a bude to Lungy F1 a Alceo F1.K tomu nějaké feferonky.Na ostatní je čas.Zítra zaseju do skleníku salát,ale letos ředkvičky pěstovat nebudu,protože je nikdo nejí a vždy je vyhazuju.Tak dejte nějakou inspiraci.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstujeme zeleninu 2021

Nový příspěvek od Hhippie »

Zrovna jsem na to včera koukala, co jsme pěstovali. Resp. co jsem před rokem zasadila a zasela…

Cibule bílá - 1 velká síťka (zač.dubna)
Cibule červená - 1 velká síťka (zač.dubna)
Hrášek ranný necelý pytlík (zač.dubna)
Mrkev ranná - 1 pytlík (zač.dubna)
Pastiňák - 1 pytlík (zač.dubna)
Brambory - 10 kg Red Anna A poloranna (zač.dubna po mrazíkách)

Záhonky zprava od potoka
Polníček; ledový salát (jen na kompostu); hrášek;
Pastiňák; hrášek; špenát; petržel (až k rybízu)
Mrkev; jahody
Cibule žlutá
Cibule červená; červená řepa
Brambory 6 řádek
Růžičková kapusta; brokolice / květák
Kde nic nebylo, sázela jsem fazole
2 cukety, 2 hokaida, 1 meloun, pár keříků beraních rohů, nějaká rajčata

Co z toho vzešlo (prakticky první rok zahrádky na původně neobdělávané půdě plné bršlice, ostružiny a kopřivy; prooráno a propleto od oddenků, na části navezen zahradní kompost):

Všude na kompostu byl hlavně mangold a kopr. Vzešla část cibule (bílé víc než červené), vcelku slušně brambory. Asi půlka pastiňáku, nějaká mrkev, hrášky skoro žádné, polníček asi 3 rostlinky, asi 10 keříků fazolí. Červená řepa asi 20 kousků. Cukety plodily, hokaida každé jednu mikrodýni. Meloun jeden mikromeloun. Papriky něco daly. Fazole plodily pěkně. Rajčata zplesnivěla dřív, než stihla dozrát. Kapustičky to zvládly a doteď jsou na záhonku. Květák a brokolici nevím, jak vypěstovat. Nedělají se mi skoro žádné květenství.

Letos mám založený malý záhonek z vršené biomasy, do které bych ráda zkusila pár brambor a využila ho na hokaida a láká mě pro rajčata… tak uvidíme, co zvládnu.
O pastiňáku jsem přesvědčená, že už ho sázet nebudu - nechutná mi. Raději petržel s menším výnosem.
Potřebuji cibuli, brambory, na česnek si netroufnu… a pak letní zeleninu… rajčata, okurky, dýně, cuketu… a hlavně ovoce! Bobulky! :andel:
Pořád mám hóóóóódně co se učit… kort když se teprv oťukáváme s novým pozemkem… :promin:
Přílohy
1B930F82-51E5-452A-9EA9-441CD6F78975.jpeg
C5E3B7FC-54B7-44BB-B996-C5DDC774D29E.jpeg
0D942C01-0744-4394-88F5-384C77322DB6.jpeg
CEBF758E-C205-487C-8E7A-FD366930B672.jpeg
997DC67D-C7F9-40A0-AA1D-3CA0B8DE0CD9.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstujeme zeleninu 2021

Nový příspěvek od Hhippie »

Ode mě, Kouťáku, jistě žádnou inspiraci nechytneš. Bohužel. Ale jsem velmi vděčná, že Ty sdílíš svoje experimenty a zkušenosti! Moc Ti za to děkuji! :srdicko:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstujeme zeleninu 2021

Nový příspěvek od Kouťák »

Verčo,u mě je to také metoda pokus-omyl.S divokou zahradou jsi mě inspirovala a tak blbnu a blbnu.Vždy říkám,že pokud mé zahradničení nezvládnu,tak příroda to za mě dodělá a ono tam něco bude. :ruzicka:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstujeme zeleninu 2021

Nový příspěvek od Hhippie »

To je vlastně pravda… tak hlavně, že nám to takhle spolu funguje! :vytlem:

Loni na podzim jsme dostali dvě kiwi a dvě révy… tak když to dobře půjde, přibudou nějaké bobulky :andel: také některé typy malin se chytly. Ostružiníky krom jednoho z pěti žádné. Rakytníkům se také moc nechce. Uvidíme. Kamčatské borůvky jsem umořila obě dvě. Sice loni dost pršelo a zalévali jsme, ale i tak obě uschly.. :nevim: Kanadské borůvky byly už velké starší keře, tak uvidím, jestli se podařilo je přenést…
Jahodníky se množí jak pomatené, tak snad budou taky dobře plodit. Vloni toho ještě moc nebylo - museli jsme na samosběr, aby si děti jahod užily…
Rybízy se mi chytla půlka, co jsem sázela normálně a půlka, co jsem sázela hlouběji pod zem (viz někde vyčtený návod :zed: ) se nechytly prakticky žádný.
Takže to budu muset ještě dosázet.
Tak jsem prostě zvědavá, jak to bude letos, páč mám pocit, že vloni jsme se navzájem tak oťukávali a letošek ukáže, jestli si spolu nějak poradíme… :jakoby:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uwe
Příspěvky: 253
Registrován: 16 srp 2021 09:28
Dal poděkování: 397 poděkování
Dostal poděkování: 228 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstujeme zeleninu 2021

Nový příspěvek od Uwe »

Hhippie: tak ten Tvuj mikromeloun je proti tomu co vyrostl nám ještě obr :vytlem: Mě do toho foukla červenice z chmelnice jak nás to tady spláchlo a upřímně přiznávám, že záchrana melounu bylo to poslední na co jsem myslel. Rodiče bydlí hned vedle a melounů měli asi pět a fakt velký a vynikající chuťově, tak do nich půjdeme letos znova.
Kouťák: děkuji za upozornění/připomenutí a i nasměrování kde dohledat info k péči o vinnou révu. Zrovna včera jsem nad tím přemýšlel co a jak :souhlas:
My jsme o víkend dělali nové pařeniště, původní už to mělo za sebou. Budeme dávat jako vždy zelí bílé+červené, česnek, kedlubny, mrkev, petržel, brambory, cukety, mák, hrášek, fazole, rajčata,...určitě jsem něco zapomněl :nevim: Do skleníku salát, papriky, salátové okurky a i ty ředkvičky, protože je mam moc rád :vytlem:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstujeme zeleninu 2021

Nový příspěvek od Františka. »

Uwe, když měli Vaši melouny, máte s nimi aspoň přenesenou zkušenost. S melouny, ne s rodiči, i když to taky :usmev: . Pěstovali je z přímého výsevu venku? Mně se urodil meloun, sice nedozrál, byl jen bílý, i když sladký, ale byl na poli a semínko tam zanesli ptáci. Chtěla bych to zkusit cíleně, ale vlastně nevím, jestli u nás meloun z výsevu dozraje.
Uwe
Příspěvky: 253
Registrován: 16 srp 2021 09:28
Dal poděkování: 397 poděkování
Dostal poděkování: 228 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstujeme zeleninu 2021

Nový příspěvek od Uwe »

Ano Františko, byl to cílený přímý výsev venku. Taky jsem nevěřil, že by se jim u nás mohlo dařit a hle - bez problémů. Zkoušeli jsme pak i jen tak ze zvědavosti zahrabat pecku, jestli by se chytla a být léto tak o půl roku delší, tak i z toho by něco bylo :vytlem:
U mě je to spíš tak, že vzhledem k malému pozemku, máme "záhonky" podél plotů, takže nějaké smysluplné pěstování probíhá jen u rodičů a my máme u domu spíš jen to co jedí děti - jahody, hrášek, maliny,...Ale i na tomhle už jsem začal dělat :jakoby: Obec tu má oplocený krásný pozemek cca 900m2 s kterým si zatím moc neví rady. Plánovali tam stromky a lavičky a zatím mají jen problémy se sekáním, tak přemýšlím, že bych je těch starostí zbavil :vytlem: Mam to od domu nějakých 100m daleko. Na pozemku je i studna. :souhlas:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů