Bahnění-ovčácké žně.

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Čobi, to je fajn! Jak dlouho jí to trvalo?

Mě ta walli prvnička přijala svoje jehňata asi za 4 dny a teď je skvělá; druhá prvnička zw x t je od začátku úžasná!
Ale bahnice, co jsem jí rozmražovala novorozence, ho prostě absolutně odmítá. Takže jí chodíme přidržovat, jak to zvládáme. Zdá se, že nikdy není zcela hladový s prázdným břichem, že si nejspíš něco ukradne, ale je toho po málu :plac:
Na flaškáče nemám kapacitu. Tím, že mám ovce ob vesnici, za ním fakt (kort při těchhle cenách) nemůžu jezdit několikrát denně… :smutek: Tak ho nabízím k adopci. Ale spíš pochybuji, že se někdo obětuje… :nevim:

No a veliká radost - naše druhá zakladatelka konečně porodila!! Když jsem před týdnem přespávala kvůli novorozencům v maringotce, na noci jsem jí zavírala. Už se sotva valila, hekala a funěla… tak jsem si říkala, že to bude každou chvílí… ale po asi 3 dnech, kdy byl ochoz pořád beze změny (břicho už sestouplé a vemeno obrovské), jsem se na to vykašlala, že jí bude líp venku. Včera jsem to už ale zase nevydržela a na noc jí zavřela. Dnes před polednem to konečně přišlo a ona byť po pohodovém porodu, velice zdrchaná… porodila nádherné holčičky, dvojčátka. Sice se chovala zvláštně - očistila jen hlavy a spíš sbírala síly… ale s malými pořád povídala, podporovala je ke vstání i pití a krásně držela… tak jsme je holt dočistili slámou a nechali být. Bylo už teplo, byly v domečku na slámě, tak věřím, že vše bude dobré. Jen jedna má překloubenou nožku - neumí se na ní moc postavit… tady už se o tom psalo kolikrát, ale my to máme prvně… tak uvidím, zda bude třeba dlaha, nebo se to srovná samo.
Holky jsou veliké a vitální, pijí krásně, máma drží krásně, tak jsem se tam moc nemotala. Jen z počátku jsme podpírali tu Trojnožku, aby neztrácela moc síly a mohla se dostatečně napít. A uvidíme zítra. Ono když pod tou mámou zvládne klečet (což zvládne), tak se velké jehně skoro napije lépe než když stojí a má vraženou hlavu do třísla a hledá u báze vemene… :promin:
Takže nám zbývá poslední. A ta vypadá, že má ještě čas… uvidíme :andel:
Jo a u černé proběhla seznamka s plemeníčkem… to byla vcelku legrace. Ale zvládnul to parádně! :souhlas:
Přílohy
6012C790-3FD3-4536-AABE-517FD57B1FAD.jpeg
40AEAA76-B8E9-4084-A62D-4938A478D82E.jpeg
CAA9F19B-2FED-47C1-A6E6-2C870F004403.jpeg
8E99DE67-7398-43A6-B8C4-8EE3EDA48FFA.jpeg
29650A45-A7C9-42D1-B920-B529E10883ED.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Taky čtvrtý den učím jehně pít od maminy , prvničky. Jehně je nějaké divné. Mám podezření na příbuzenský obskok.
Mamina prvnička nezájem. Jehně se už samo snaží najít struk, ale se nemůže trefit. Ve čtvrtek pátek přidržuji třikrát denně. Teď o víkendu čtyřikrát. Ale je to den odedne lepší, tak snad se to naučí a mamina bude držet. Jinak půjde na řízek.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od jupik »

Tak uz jsem taky nastoupila, do rozjeteho vlaku. Od vcera na ovcine, vetsina obahnena. Letos kluci:holky 4:3. Flaskaci zadny, dve jehnata a jedno kuzle co je matky odmitly nastesti přijala koza co se ji kuzlata utopila pri porodu v plodové vode. Vcera vecer mi porodila jen jedna (3 celkové za den), uz jsme dost za pulkou. Odpo zkusim poslat fotky, po rani kontrole a čaji jdu krmit;)
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od čobanak »

U nás si zvikala asi 5dnů
ivan613
Příspěvky: 994
Registrován: 26 led 2019 16:11
Dal poděkování: 355 poděkování
Dostal poděkování: 517 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od ivan613 »

Priatelia prosím o radu.Dnes sa mi obahnila prvnička.Bohužiaľ to nedala.Ostalo mi jahňa.V rýchlosti som mu dal sunar.Čím skúsiť kŕmiť aby prežilo.Ja viem že šanca je 50:50.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Ivane, to je mi líto. Sehnat mlezivo, jinak tak jako tak nepřežije. Od někoho z okolí, kdo má zamražené nebo čerstvé od dnes (nebo alespoň včera) porodivší ovce / kozy.
Taky existují náhražky dostupné u veterináře, ale to než seženete, nebude co řešit.. :smutek:
Blbý nápad - jestli je ovce ještě teplá a jestli má nalité vemeno, nedalo by se z něj něco dostat a dohřát pro jehně v teplé vodě? To by Vám dalo pár hodin času navíc shánět dál… ale nevím, zda by to vůbec šlo… :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
ivan613
Příspěvky: 994
Registrován: 26 led 2019 16:11
Dal poděkování: 355 poděkování
Dostal poděkování: 517 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od ivan613 »

Problém je že vemienko bolo úplne prázdne.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Františka. »

Nevím u ovce, ale u kůzlete mi stačilo mléko od jiné kozy, ne mlezivo. Mlezivo je lepší, ale to jsem neměla, tak jsem dala jen mléko a šlo to. Někdo někde doporučoval nahradit mlezivo pro jehně mlékem se žloutkem. Měli jen krabicové, ale prý to taky tak šlo.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Ivane to je mi moc líto. :smutek:
Nám se totiž dnes dopoledne také narodilo první jehňátko. Ovečka. Matka ovce je také prvnička, zabřezla na sedmém měsíci, mladinká. Ráno ještě nic, normálně chodila, žrala, pila, před polednem holka na světě, naprosto bez problémů, rodila v ovčíně, placenta taky venku.
Škoda, že nejsi blíž, ráda bych ti mlezivo oddojila. Chjo.
Přílohy
3FA6EF4D-1DC8-4C69-A605-8F21318C20C8.jpeg
4D059EAD-6B5E-4F77-86F9-523EDA1D0A30.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Mlezivo je velmi třeba. Dalo by se říct, že je nenahraditelné. Dnes jsem našla velmi zajímavé pojednání týká se skotu, ovcí i koz. Mají to rozdělené.
https://www.vfu.cz/files/upload/prorekt ... výstup.pdf
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
ivan613
Příspěvky: 994
Registrován: 26 led 2019 16:11
Dal poděkování: 355 poděkování
Dostal poděkování: 517 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od ivan613 »

No takže dnes jahňa behá po kuchyni.Kŕmime každé dve hodiny sunarom.Som zvedavý či to zvládne.je pomerne akčné.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Dobrá práce, Ivane! Tak to jsem také zvědavá! :souhlas:

My nastavili systém, že je holt bahnice s oběma dvojčaty zavřená v boxu, jako “teplá zásobárna” a hlavně jako přirozený zdroj pro jehně. Velkou krmí sama a malé chodíme dávat 2x denně (ráno a večer) umělé mléko, ale předtím nejdřív zaměstnáme matku, aby se nejdřív napila od mámy a pak jí dokrmíme 200 ml umělým. Do toho uprostřed dne přijde někdo 2x podržet matku, aby se malá napila. Vypadá, že takovýto režim jehněti vyhovuje. A dá se to zvládnout pro nás, protože tam nemusíme nutně přes den, protože tam mám třeba školkáče a někteří učitelé jsou ochotní to zastat… :souhlas: a ráno a večer tam stejně musím jezdit podávat kobyle antibiotika, tak tam stejně musím. Uvidíme, jak příští týden - to už bude koby bez léků… tak si prostě bude muset ten režim nějak sednout… ale starost navíc to je, co si budeme povídat :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Františka. »

Hhippie, čím matku zaměstnáváte? Nějaké krmení?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Jj, krmením. To je jediný argument, kdy jí to tolik neprudí. Jen přijít a držet vzteklou matku fakt nemá smysl. Byly by to nervy pro všechny zúčastněné. Takhle se alespoň malá v klidu napije… udělala jsem jí na večer mléka z 250 ml a téměř to nevypila. Takže od té matky myslím vážně nějaké množství má… :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
ivan613
Příspěvky: 994
Registrován: 26 led 2019 16:11
Dal poděkování: 355 poděkování
Dostal poděkování: 517 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od ivan613 »

Hhippie u nás sa to dá zvládnuť vďaka partnerke,ktorá pracuje z domu.Ja bohužiaľ musím do práce.Začínali sme na 20ml každé dve hodiny.Taraz momentálne sme na 30ml každé dve hodiny.Musíme dávať pozor na všetky voľne dostupné kabely.Jahňa ich strašne rado berie do papule a ťahá ich.Momentálne je napité a leží mi u nôh a spí.O chvíľu vzrážam z domu tak pôjde pokračovať v spaní do bedne.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Jehnička XxSF narozena 20.3.2021 je velmi aktivní živá, divoška. V choulu se moc nezdržela a už jí chybějí kámoši. :vytlem:
Přílohy
52491A28-A4B8-4E87-87F1-DA1A2C704F84.jpeg
4881E918-0993-4114-8242-AB5CED5A6BB8.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

:)) to je dobrý péro! :souhlas:

Já už to dnes vzdala a vypustila matku s jehničkami, co z nich jednu musím kojit umělým, mezi ostatní.
To je pak sranda jí nakojit, páč jakmile jsme mezi stádem, tak minimálně tři nejmazlivější bahnice musejí být nutně mazleny. A vzhledem k tomu, že má člověk jen jednu ruku, špatně se to zvládá… :))
K tomu ještě jehňata rozvazují tkaničky a pletou mezi nohy, hlavně ta kojená… no komedie! :vytlem:
Přílohy
28E0EFD8-A0BA-483C-B838-4C38C7B4BF1A.jpeg
E047C42F-ECA9-4ABE-B17E-86875443DB22.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Augenblick »

Jani parádní :souhlas: taky mě tu běhají snožmo péráci, ale nedaří se mě je takhle parádně natočit .. Verčo krásný fotky🍀
Tykat, díkes ....
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Františka. »

Hhippie, čím ho krmíte, že mu to tak chutná? Ten můj osiřelý nechce umělé mléko ani za nic, musela bych to do něj násilím lít.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, já mám pocit, že když to osiřelé hodně chce žít, tak že se prostě chytne. A někteří se musejí přemlouvat.
Ani nevím, co za mléko mám. Upřímně jsem si řekla, že když už zachraňovat, tak to pojmout vážně a že o tuhle jehnici fakt přijít nechci, tak jsem koupila nějaké prémiové s probiotiky a sušenou syrovátkou, ne jen nějakými rostlinnými tuky… můžu se mrknout.
Chutná jí to. Většinou už vytáhne 250 ml na jedno krmení. Je cca 14denní.
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů