nákup kozy

chov ovcí a koz...
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

nákup kozy

Nový příspěvek od Jan »

Dobrý den,

pohrávám si s myšlenkou (vzhledem k situaci,co se děje kolem) pořídit si kozu/kozy, starší dojné na mléko.
Na co si dát pozor při nákupu?
Tak pochopitelně ochutnat, jestli nemá hnusný mléko, zkontrolovat vemeno na záněty, celkový vzhled,
ale jak mají třeba vypadat zuby? Pozná se na starší že je má obroušené?
Ještě mi napadá zkontrolovat množství mléka na jeden nádoj.
Další nápady?

Díky.

Honza
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: nákup kozy

Nový příspěvek od Tedysek »

Za mě povaha. Zkusit ji podojit, zjistit jak se chová ve stade i o samotě při dojení. Taky jestli žere normálně nebo je kolosální prase. Jestli se něčeho bojí a jestli s ní zachazeli tak nějak s úctou nebo ji něčím tloukli a pod.
Do dnes nezapomenu na svou kozu která byla tyrana. Splasenych cca 70 kg s dlouhyma rohama co neumí nic jen se klepat srachy prostě člověk nechce dobrovolně.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: nákup kozy

Nový příspěvek od Tedysek »

A ještě mě napadají paznehty, mrknout do uší a mrknout na bobky. To je takové nějaké pravidlo u všech zvířat.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: nákup kozy

Nový příspěvek od Františka. »

Obroušené zuby poznáte, jako u koně. Stáří kozy - do 6 let. Mladé vypadají perspektivně, ale nejsou tak zkušené, chápavé, starší kozu bych jako první brala radši. Nejlepší věk kozy z hlediska produktivity je 3-5 let. Při dobré péči bude dojit nejmíň do 10 a rodit taky. Takže ze starší nemějte obavu, navíc bude levnější.
Jaký má nádoj nepoznáte, navíc teď nemusí nadojit moc, ale při jiném krmení nebo i jiný rok to může být mnohem víc. I opačně :usmev: .
Nemusela by mít obří vemeno, spíš je lepší střední, nezraní se tak snadno.
Berte to s rezervou vzhledem k tomu, že některé věci dělám jinak, než je zavedené, ale při nákupu bych chtěla vidět to vemeno prázdné. Pak nejlíp poznáte, jestli jsou tam nějaké zatvrdliny. Navíc když někdo chce tvrdit, že má světovou dojnici, nepodojí ji 2 dny a bude říkat, že to je za půl dne. Takže dojivost nezjistíte. Dala bych přednost plandavějšímu vemeni před pevným oblým. Když je tedy vydojené. Struky - zkuste, jestli se Vám vejdou do ruky, abyste neměl problém s dojením, protože budou moc krátké. Nejlepší jsou takové, co přecházejí pozvolna ve vemeno, dobře se drží.
Koukněte na kopyta. Myslím hnilobu. Kdyby šla odstříhat, kdyby teda byla jen na povrchu, nevadilo by to, ale jak je napadené kopyto víc do hloubky, je s tím práce, než se toho zbavíte.
Jenže vzhledem k tomu, že koza nestojí jako kůň, nebudou prodávající tak ochotní nechat Vás prozkoumávat kozu skrz naskrz. Na něco se kouknete,něco budete muset věřit, v nejhorším se seknete. Ale spíš ne. Taky až ji koupíte, než bude normálně fungovat, bude to trvat pár měsíců, půl roku. Pak teprv můžete říct, jestli je podle Vašich představ nebo ne.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: nákup kozy

Nový příspěvek od Františka. »

Tedysku, aby se koza nechala dojit od úplně cizího člověka, to snese málokterá. Na to si musí zvykat. Navíc každý dojí jinak, má jiné obřady okolo toho, to se naučí postupně každá, ale ne hned při prvním setkání.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: nákup kozy

Nový příspěvek od Tedysek »

Tak vidět dojení přinejmenším může.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: nákup kozy

Nový příspěvek od Františka. »

To jo, taky jsem se dívala, jak majitel dojí svou kozu, a když u mě byla na dovolené a dělala jsem to přesně tak, jako on, bylo mi to sledování houby platné. Musela jsem si zvyknout já i ona a dělaly jsme to úplně jinak, protože ten navyklý postup se mou nešel :usmev: . Ale jinak máte pravdu, jen prostě když člověk kupuje kozu, opravdu si moc vymýšlet a zkoumat všechno možné nemůže nebo ho naopak prodávající otráveně odbyde a zatají i to, co by normálně řekl.
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: nákup kozy

Nový příspěvek od Profesor1 »

Dojení bych se nebál. Naučí se každá.
Mám tu prvničku co se jí pořád ucpávají konce struků. Byla vyplašená, kopala . . . teď jen zavolám "Pojď" , hned přiběhne a na obvyklé místo se postaví, čeká až jí nehtem vytáhnu ucpávku a pak až ji vypijí dvě hladová jehňata. Krásně u toho přežvykuje, tak že není vystresovaná.
Sama zjistí, že se jí dojením uleví.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: nákup kozy

Nový příspěvek od Jan »

Zatím děkuju. Nejsem ještě ve stádiu jdu koupit, ale přemýšlím. Doma bych to chtěl jen já, takže to musím dobře promyslet
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: nákup kozy

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tak tady je ta kozí kojná :vytlem:
Přílohy
IMG_20220405_182740.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: nákup kozy

Nový příspěvek od Františka. »

Ty špunty se jí dělají dál a jinak je všechno v pohodě, jak je vidět. Zajímavé. Ani takhle velká kůzlata to nevytáhnou?
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: nákup kozy

Nový příspěvek od Profesor1 »

To jsou jehňata.
Jeden struk uvolňovat nemusím, ten po chvilce vycucnou, ale jeden nejde, ten neprotlačim, musím nehtem vyšpárat.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: nákup kozy

Nový příspěvek od čobanak »

Jan píše: 05 dub 2022 19:14 Zatím děkuju. Nejsem ještě ve stádiu jdu koupit, ale přemýšlím. Doma bych to chtěl jen já, takže to musím dobře promyslet
Určiťe si kozu pořiď,sežrat ji můžeš vźdicki a má vítečné maso.Jinak se ňigdi nedovíš,jaké to je mît kozu.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: nákup kozy

Nový příspěvek od Jan »

já nevím, jestli budu jíst ty prasata a ty mi navrhuješ sníst skoro kamaráda.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: nákup kozy

Nový příspěvek od Františka. »

I kamarád někdy může být prase. Nebo i prase může být kamarád?
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: nákup kozy

Nový příspěvek od Augenblick »

Já to měl stejný, ale časem si zvykneš. Tedy asi ne do té míry, že se budeš na porážku těšit. Když už ten čas má přijít, tak se mě to dva dny předem motá v hlavě. Dřív jsem maso z poražených zvířat nejedl dřív jak za týden. Asi pro to, že jsem z mrazáku bral jen anonymní balíček masa...dneska baštíme už druhý den po vychladnutí... No a když chceš dojit, tak s kuzlatama se taky musí něco udělat... tedy pokud nemáš lány pastvy. No a prodat kůzlata za pětikilo na bazoši a pak si jít koupit nějakou flákotu do obchoďáku je iracionální :usmev:
Tykat, díkes ....
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: nákup kozy

Nový příspěvek od Františka. »

Je to tak i u nás. Na druhou stranu, když jde o to, porazit nějakou, která s námi byla roky, já jsem toho schopná, jen když vidím, že už to dál nejde. A jsem z toho zničená dva tři dny duševně. Tu jíst hned taky nemůžu, ani když to udělá někdo jiný.
Kůzlata do 6 měsíců neporážíme nikdy, neprodávám je ani živá na Velikonoce, to je mi proti srsti. Trápí se mámy, jsou pak nervózní, masa je kousek, chuť na něj nikdo nemá, i když je výborné. Tak radši počkáme, až budou větší a nezávislé na matkách.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: nákup kozy

Nový příspěvek od arus »

Nikdy jsem kozí maso nejedla, až jednou mi dala ochutnat Oreb a moc mi chutnalo :grilovacka:
:arus:
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: nákup kozy

Nový příspěvek od čobanak »

Jan píše: 07 dub 2022 10:58 já nevím, jestli budu jíst ty prasata a ty mi navrhuješ sníst skoro kamaráda.
Kamarád bi nechťel shňít bez užitku.Slišel jsem o žeňe která umřela v kurňíku a slepice se jí očima proklovali do mozku.Její duch jisťe zůstal s hejnem.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: nákup kozy

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Náš OÚ se prý bude chtít zbavit koz. Ptal se mě starosta jestli neznám útulek. Mají něco jako hnědky.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 11 hostů