Ovce pár km od domu

chov ovcí a koz...
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Ovce pár km od domu

Nový příspěvek od Pavel »

Zdravím,
chci se jen ze zvědavosti zeptat, dostal jsem nabídku na pronájem nyní cca 1 ha pěkné TTP s možností rozšíření po ukončení pachtu za 2roky místního družstva na dalších cca
2ha.

Jen je to cca 15km od mého bydliště. Tak váhám, zda do toho jít či nejít. Z důvodu nedostatku pozemku u nás v okolí bych do toho i šel, ale je tam to ALE ...

Pastva v ohradníku určitě není možná je tam i les a i ta vzdálenost mě trochu děsí ... že je nebudu mít hned pod kontrolou jako nyní skoro 24/7.

Tedy s pevnou ohradou budu muset na 100% počítat. Každodenní kontrola při nejhorším alespoň 1x za 2 dny též nutnost. Při dnešních cenách PHM, ale je celkem vysoký náklad.

Jako velké plus vidím to, že je tam možnost vytvoření napajedla z přilehlé studánky s pitnou vodou, tedy zdroj vody bez starosti, stromy a stín též OK. Rozumná domluva s majitelem. Možnost smlouvy na několik let. A i přijatelné pachtovné. A i prostředí je celkem fajn - samota s asfaltovou silnicí až k pozemku. Je tam i pár domu a cca 2 - 3 jsou 24/7 obyvatelé, zbytek chalupáři. Tedy příp. domluva na nějaké kontrole by se asi domluvit dala.

Jen s tímto nemám zkušenosti mít takto daleko ovce od domu, proto se chci zeptat zkušenějších, zda to někdo takto má nebo příp. Váš názor jít do toho nebo ne?
Jaké + a jaké - v tom vidíte Vy?

PS. Chov ovcí je pouze koníček k hlavní práci, nepobírám ani dotace.

Předem děkuji za vyjádření Vašich rad a zkušeností.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovce pár km od domu

Nový příspěvek od Hhippie »

Pavle, to je fajn nabídka. Je to vcelku daleko na časté dojíždění, ale třeba budeš mít štěstí na nějakého spolehlivého člověka v blízkosti…? To je ale otázka důvěry, pokud tam neznáš nikoho osobně…

Proč je nutné pást v pevné ohradě? To Tě vyjde na hrozné peníze, složitou instalaci a hlavně ne vždycky jsou s tím pronajímatelé v pohodě. Proti vlkům to nepomůže. Proč je to tedy nutnost?
Za mě je dobrá elektrická ohrada se spolehlivým napájením lepší než pevná ohrada, pokud opravdu nemám dlouhodobou jistotu pachtu a toho, že to budu chtít dělat ještě minimálně 10 let, aby se mi náklady rentovaly…
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovce pár km od domu

Nový příspěvek od PavelIV »

Jezdím denně ke krávám 13 km
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovce pár km od domu

Nový příspěvek od Hhippie »

Já mám farmu cca 6 km od domu teď. Ale mám to po cestě s dětmi do školy třeba. Takže jedna cesta (z teď 4 cest kvůli kojení) je spojená s dovozem ratolestí :blazen:
:Hhippie: Bubáci forever!
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovce pár km od domu

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Ja bych to nechtel. Nevim jestli to mas v oblasti s vyskytem vlka, jestli ano, nebo jses blizko (30km zadna vzdalenost ), tak bych o tom vubec ani neuvazoval.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovce pár km od domu

Nový příspěvek od PavelIV »

Ale těch tvých 6 km trvá asi podobně, jako mojich 13 :vytlem:
Dáš to pod 15 min.? Ve špičce těžko...
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovce pár km od domu

Nový příspěvek od Hhippie »

Já nejezdim Béďou ale Hondou :))
Jasně, mám to tak 7 minut. Ale o to až tak nejde. Pokud tam člověk musí dojíždět tak, že musí sednout do auta / na kolo / rikshu / traktor, tak to prostě děsně leze do času i peněz. Už 1,5 měsíce jezdíme až 4x denně kvůli kojení jedné jehnice… asi radši nebudu počítat, kolik mě bude stát jen v nákladech… ještě, že je walliserská a plemenná a správně zbarvená :blazen:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovce pár km od domu

Nový příspěvek od Jana P. »

Já bych do toho pro chov ovcí jen tak při práci a vlastně pro zábavu nešla. Vím jistě, že by mi to přinášelo velký stres, náklady, potíže.
Arus má pozemky také daleko, co vím, ale jsou její vlastní, chová tam kamerunky vyloženě na výpas, aby nemusela vše stále udržovat.
Výdaje by byly velké, pachtovné, zbudování ohrazení, nákup ovcí. Pro stádo je také nutné mít seno na zimu. A to nejméně na pět měsíců. Dojíždění, denně či ob den, velká časová investice, kterou bych měla stále vzadu v hlavě, a co se tam děje. Nejen od vlků, ale i od lidí. A pohonné hmoty. A co když nebudu v kondici? Porody jsou v únoru, a to tedy tam být dvakrát denně alespon, a kdoví co se stane, že.
A nulové zázemí.
Chov krav jak ho má Pavel IV je naprosto o něčem jiném.
Chovám ovce nejen na maso, ale i pro radost, máme je prostě jako členy naší širší rodiny, hospodářství. Ne, takto daleko za těchto podmínek by to nešlo.
Letos jsme měli dva možné adepty na láhev. Zdravotně bez problémů. Jednomu jsme to ukončili skoro hned. Nechceme závisláčka na lidech.
Druhý prosperoval, ale právě pro nutnost krmení 4x denně, jsme se takto rozhodli. Nechala jsem rozhodnutí na manželovi, musel se s tím srovnat, porazit malé jehně. Rozhodl se.
Ovce půjdou na letní pastviny, oba chodíme do práce, a já když jsem v práci, musel by manžel před raní kam odjíždí v pět, jít cca 700 m na letní pastvinu s flaškou nakrmit jehně, pak se vrací po cca devíti hodinách a hned by musel letět na pastvinu s flaškou atd. Máme nyní v rodině problémy se starou matkou, s mým zdravím atd. Takže tak.
Ovce dál chovala dlouho přezdívka, má jistě své zkušenosti.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovce pár km od domu

Nový příspěvek od Pavel »

Jani, díky za tvůj příspěvěk.
Možná jsem to měl upřesnit hned v tom úvodu.
Ovce již chovám, tedy základní stádo mám a největší investicí by asi byla pevná ohrad (pak i PHM na dojizdeni) ,co se týče nějakého zázemí, tak tam též není potřeba budovat - porody bych měl klasicky v místě bydliště, kde jsou nyní.
Tamto by byla pouze letní pastva. A vždy bych je tam jen převezl po porodech.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovce pár km od domu

Nový příspěvek od Pavel »

mastnacek2 píše: 25 dub 2022 06:13 Ja bych to nechtel. Nevim jestli to mas v oblasti s vyskytem vlka, jestli ano, nebo jses blizko (30km zadna vzdalenost ), tak bych o tom vubec ani neuvazoval.
Mastnacku díky za příspěvek, jsme z Vysočiny, tedy u nás zatím “ťuk”ťuk” vlci nejsou. Nebo o tom zatím nevím, že by se něco vyskytlo, ale co není může samozřejmě být.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovce pár km od domu

Nový příspěvek od Jan »

Mám zvířata asi 900 metru od domu. Doma nemám možnost výběhu. Nestačilo by ty pozemky sekat na seno?
Nebo než jezdit koukat na ovce jim tam sekat trávu? V mým okolí se zatím nekrade ( a už tam mám elektřinu a plánují internet na kamery), ale s letošní drahotou se může vše změnit.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovce pár km od domu

Nový příspěvek od Františka. »

Sice nemám ovce, ale snad k tomu můžu taky něco, tak velký rozdíl to asi není.
Šla bych do toho jen v případě, že by tam bylo ještě něco, čím člověk bude trávit čas, další třeba jednoduché obydlí, kde se dá uvařit a přespat apod. Aspoň stan, jen tak pro změnu a pohodu. Aby to nebylo jen každý den rychle dojet k ovcím, zkontrolovat je a jet zase zpátky. To je lítání z místa na místo, člověk je uštvaný a nic z toho nemá. Že nikdy nevíte, co se tam děje, to je fakt, ale to nevíte ani doma, když jste v práci, takže to mi nepřipadá tak hrozné jako to dojíždění na chvilku. Pevná ohrada - to je Vaše jistota, že tam bude v rámci možností všechno v pořádku. Je to drahé, záleží na tom, na jak dlouho Vám to pronajme. Když na 10 let, už nějaký plot, který se dá po čase zase bez velkých ztrát rozebrat a materiál použít jinde, stojí za to. A taky, jak už tu psala Jana, uvažte, jestli je někdo, kdo v nejhorším případě může zaskočit tak daleko, jestli se tam vůbec někdo dostane, když budete mít třeba zlomenou nohu (snad nebudete).
Vzpomeňme na Jamarov, ta měla zvířata v Orlických horách, jezdila tam 1x týdně. Některá byla trochu zdivočelá. Tam je ale nebezpečí vlků, jinak to nějak šlo.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovce pár km od domu

Nový příspěvek od Pavel »

Hhippie píše: 24 dub 2022 22:13 Pavle, to je fajn nabídka. Je to vcelku daleko na časté dojíždění, ale třeba budeš mít štěstí na nějakého spolehlivého člověka v blízkosti…? To je ale otázka důvěry, pokud tam neznáš nikoho osobně…

Proč je nutné pást v pevné ohradě? To Tě vyjde na hrozné peníze, složitou instalaci a hlavně ne vždycky jsou s tím pronajímatelé v pohodě. Proti vlkům to nepomůže. Proč je to tedy nutnost?
Za mě je dobrá elektrická ohrada se spolehlivým napájením lepší než pevná ohrada, pokud opravdu nemám dlouhodobou jistotu pachtu a toho, že to budu chtít dělat ještě minimálně 10 let, aby se mi náklady rentovaly…
Hippie, právě si říkám, že i majitel pozemku tam má chatu a jezdí tam, tak se i nabídl, že by to když tam bude obešel. Cca 1xza14dni so, ne.
Ale bydlí tam prý v jednom domku paní s dětma,tak by se s ní asi nechalo domluvit, ale zase jak píšeš je to o důvěře.

Pevná ohrada je pro mě jistota.
Jednou jsem pásl asi 10km od domu pro CHKO jen na 2měs. a 1x se do ohrady dostal srnec. Takže síť KO a ovce venku, naštěstí jsem je našel ležet u ohradníku z druhé strany. Proto bych o ně nerad přišel a i o další sítě. I když mám taky radši ohradník, ale pletivo je taková menší jistota. Možna bych ji doplnil nahoře el. lankem aby tam k nim nikdo nelezl.

Nebo mě teď napadá jedině použít drát aspoň v 5,6řadách na pevné kůly místo sítí nebo lanka.
Ale tam zase nevím skrz tu zvěř, je to u lesa jedna strana. Takže i prasata občas ryjí na té louce, ale není to nic hrozného. Tedy i z tohoto důvodu bych měl strach o ty sítě a celkově ohradník.
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovce pár km od domu

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Pavel píše: 25 dub 2022 08:40 Mastnacku díky za příspěvek, jsme z Vysočiny, tedy u nás zatím “ťuk”ťuk” vlci nejsou. Nebo o tom zatím nevím, že by se něco vyskytlo, ale co není může samozřejmě být.
Jsou mapy vyskytu i mapy skod, jak jsem psal, 30 a vic km neni zadna vzdalenost a i letos se vydaj do sveta mladaci aby zalozili smecku. Druha vec jsou cokli. Treba me nedavno zaskocil u ohrady pobihajici vlcak ( ovcak ). Skoro dospelej, nevycvalanej. Ten ti ze stada taky muze nadelat sekanou, takze to zabezpeceni u vzdaleny ohrady musis poresit fakt neprustrelny i kdyz ti nekdo ukradne el. zdroj. A pak se nabizi otazka, jestli je to ekonomicky.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovce pár km od domu

Nový příspěvek od Hhippie »

Sítě jsou tam, kde je větší pohyb zvěře, nepoužitelné. Jak říkáš - “vezmou to s sebou”. Mě se to stalo kolikrát. Naštěstí byly ovce uvnitř nebo mi dal někdo brzy vědět. Vloni mi jí česala srnka, co byla jako jediná v mlází v chatové osadě. A stačilo to :ajeje:
Nejlepší zkušenosti mám s páskami, resp. tlustými lanky. Divočáci do toho nemají chuť lézt, pokud to dobře tluče a když vskočí dovnitř vysoká, tak maximálně strhne horní pásku (mám kvůli koním cca v 130-140 cm). Což mi nevadí, protože to ovcím je stejně jedno, tahle výška. Ty jsou s jistotou - pokud mají co žrát a nic je nehoní - v ohradě metrové :souhlas:
Takže na nájemním pozemku bych to řešila asi lanky v minimálně 4 řadách. Přijde mi to nejbezpečnější. Pletivo je vyšší dívčí. Kvalitně usazené pevné kůly, specielně zpevněné rohy, nejlépe natahovat na rovné ploše traktorem… je pro mě nadlidský úkol. Tak jsem vyřešila po svém holt :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovce pár km od domu

Nový příspěvek od arus »

Mám kamerunky 15km od domu. Jsou v pevné,no, v pevné ohradě (pletivo a roxory),takže taková mobilní možnost.Je to polosamota.Dojizdim 1-2x týdně, protože je to můj hobby chov,tak nepočítám náklady. Jezdím na elektrokole nebo autem. Už víckrát mě napadlo, že by se mi hodila fotopast, v okolí mám chataře se psy. Jinak na ně až tak nemyslím, jsou samostatné. :mrk:
:arus:
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovce pár km od domu

Nový příspěvek od čobanak »

Pavel píše: 25 dub 2022 09:08

Pevná ohrada je pro mě jistota.
Jednou jsem pásl asi 10km od domu pro CHKO jen na 2měs. a 1x se do ohrady dostal srnec. Takže síť KO a ovce venku, naštěstí jsem je našel ležet u ohradníku z druhé strany. Proto bych o ně nerad přišel a i o další sítě. I když mám taky radši ohradník, ale pletivo je taková menší jistota. Možna bych ji doplnil nahoře el. lankem aby tam k nim nikdo nelezl.

Já mam taki zkušenost,že se ňegdi elektrickej ohradňík opravuje i každej den.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovce pár km od domu

Nový příspěvek od PavelIV »

Taky jsem opravoval ohradník často, vloni na jaře jsem pořídil silnější zdroj, vylepšil uzemnění a musím říct, že opravy ohradníku skoro ustaly. Přitom rozryto od prasat v ohradě mám, ale nějak asi chápou, že to nepříjemně kope, tak to asi podlejzají, což je mi šumák, ať si porejou. Mám mobilní plastový tyčky, 2x 3mm lanko ve vejšce 90 a asi 70cm. Když jsem měl 90 a 45, tak to bylo pocuchaný každou chvíli. To je ale pro ovce nepoužitelný...
:PavelIV:
Uwe
Příspěvky: 253
Registrován: 16 srp 2021 09:28
Dal poděkování: 397 poděkování
Dostal poděkování: 228 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovce pár km od domu

Nový příspěvek od Uwe »

Taky důvod proč váhám nad tím pozemkem jehož fotky jsem sem dával a který bych rád pro začátek získal. Sice nějakých 200m od domu, ALE - u lesa, vedle potoka,...Je to tranzitní cesta mezi polem co je na druhé straně silnice a právě lesem. V sobotu jsem se tam byl podívat a divočákům se tam asi dost líbí podle toho jak je tam rozrýpáno :nesouhlas: A ten potok se taky minulý rok vylil a to na řekněme třetinu celé plochy pozemku. A aby toho nebylo málo, tak na kraji je taková "tolerovaná" bio skládka, která už byla ale novými obyvateli využita na zbavení se všeho možného, tak si asi ještě počkám na něco lepšího.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovce pár km od domu

Nový příspěvek od Jana P. »

Díky za upřesnění Pavle. Pokud jen jako letní pastviny, je to tedy o něco smysluplnější. Ale stále hodně daleko.
Nene, do toho bych nešla.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů