Úprava pastvin

Louky a pole
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Augenblick »

Tak to mě není jasný, jak se může měsíčnímu Beránkovy udělat kámen v močovodu ... z mléka?
Tykat, díkes ....
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Františka. »

Hhippie, proto chci vědět a vidět všechno. A nekoupím od někoho, kdo se mi nezdá naprosto spolehlivý. Když jsem kupovala předposledního, věděla jsem, že jde z horšího do lepšího. Ale původní majitel mi nic nepředstíral, byla jsem tam, viděla jsem všechno. Já chápu Vás, že jste potřebovala beránka určité rasy a tak si ho třeba i vypiplala skoro z ničeho. Díky Bohu se Vám to povedlo. Ale jinak asi uznáte, že takhle se to nedělá, pokud má někdo běžně dosažitelné plemeno, to je jiný případ. Nebo nevím, třeba jsou berani tak špatní a zdegenerovaní.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Jana P. »

Nemělo by se to dělat, do chovu by měli jít nejlepší kusy, ne ve smyslu nejtlustší. Ale fakt záleží na chovu. Nám se pro našich pár holek a chov na maso pro rodinu osvědčil mladý plemeníček. Udělá si svoji práci, dlouho u nás nepobude, nenapadá mne ani bahnice po porodu. Je to celkově v klidu prostě.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5317 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Hhippie »

No jo, Františko, to s Vámi souhlasím. Ale o tom se tady nebavíme.
Padl tu názor, že umějí i silní kvalitní berani v krátké době zemřít, pokud se jim enormně změní management nejčastěji z intenzivního na extenzivní. Prostě ten okamžitý nedostatek nezvládnou zadotovat a zemřou.. :nevim:
Případ, kdy člověk něco zachrání a vypiplá, prptože mu to dává smysl, je o něčem jiném.
Můj příběh tu všichni znají. Uvidíme přesně za rok, jestli se budu chytat za hlavu a nadávat si… věřím, že ne :souhlas: beran má dobrý základ. Do cca 4 měsíců věku rostl normálně a prospíval. Pak se to u chovatele pokazilo a ke mě přišel, jak přišel. Teď je ve slušné kondici a s již vcelku dobře narostlým sebevědomím. Jehňata vytrkává ze svojí mísy s jídlem a brání si jí i proti velké ovci. Také o ní projevuje sexuální zájem, flémuje, atp. Takže věřím, že za ten půlrok bude naprosto připraven na připouštění :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od čobanak »

Kamaráďi maj kozlíčka,misleli si,že je neschopnej a neprosaďí se.A najednou začali z koz padat kůzlata. :vytlem: !To bilo překvapeňíčko.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od čobanak »

Jana P. píše: 06 kvě 2022 21:51 Nemělo by se to dělat, do chovu by měli jít nejlepší kusy, ne ve smyslu nejtlustší. Ale fakt záleží na chovu. Nám se pro našich pár holek a chov na maso pro rodinu osvědčil mladý plemeníček. Udělá si svoji práci, dlouho u nás nepobude, nenapadá mne ani bahnice po porodu. Je to celkově v klidu prostě.
To se osvjedčilo mnoha lidem,co chovaj na maso.Chlap je v práci a manželka řekne,že ovce nenakrmí,gdiž tam bude dospjelej beran.Mnohdi stačí,že se blbje kouká.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od čobanak »

Jana P. píše: 06 kvě 2022 12:33 Nepoužívám příbuzenskou plemenitbu. Stačí s někým jarního beránka alespon vyměnit. Nebo prodat koupit. To je to nejmenší , ne?
Letos jsme beryho pořídili v polovině října, sf čistý, ale malinký 39kil. A cca 4,5měsíce. Jehnici obskočil ihned. A zvádl i všechny ostatní, velké bahnice. :vytlem: Šikula. A v unoru klobásky.
Ano,je to lepší,pokud příroda neňi richlejší.Řikal mi jeden starší pán,co gdisi choval ovce,že víc jak 5 generací se v příbuzenské plemeňitbje uďelat nedá.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od čobanak »

Savarka píše: 06 kvě 2022 14:11 Bohužel máme stejnou zkušenost jako Jana. Nás tedy ještě navíc odradilo to, že při prvním a zatím jediném pokusu s plemeníkem, jsme na tom prodělali, protože beran, ač teprve dvouletý, odešel na močové kameny uprostřed první připouštěcí sezóny. :nesouhlas: Ale přiznám se, že když vidím Augenblickovy ovce, u něj bych si plemeníka klidně pořídila, akorát bydlí tak strašně daleko. :smutek:
Augenblick má ale ovce na mlíko.Beran bude zvišovat mléčnou užitkovost.
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Františka. »

Hhippie, já jsem nenapsala nic proti Vám. Vaše situace je jiná. Ale trvám na tom, že plemeník, který za pár dní pojde, protože se mu změnilo stádo, není nic, co by měl člověk kupovat, a je potřeba si prověřit, odkud a co kupuje. Kupuje se zvíře na víc let, kupující by měl vědět, kdo a jak ho choval. Prostě nechápu, jak by mohli plemeníci (množné číslo) umírat jen proto, že přešli od původního chovatele k novému. Buď se dostali do tak špatných podmínek a beran si musí zvykat postupně nebo byli v tak špatné kondici. To by měl kupující ale odhadnout, přesvědčit se. A není to nic proti jupíkovi, jen někde musí být chyba, kterou opakují, pokud se to stalo víckrát.
Naopak to, že jste svého plemeníka vypiplala a je teď dobrý, svědčí o tom, že víte, jak ho do kondice dostat, i když byl na umření :ruzicka: .
čobanaku, dobrý plemeník je dobrý :usmev: , přenáší některé žádoucí vlastnosti. Je ale opravdu žádoucí, aby se pořád zvyšovala užitkovost? Je to vždycky na úkor něčeho. Ale taky jsem měla kozla, který byl lepší než plemeník, byl statnější, životaschopnější. Jen neměl papíry, proto jsem kupovala prvního plemeníka před lety a od té doby už jich bylo víc. Ten první opravdu zvýšil dojivost u potomků, ale zase jsou hubenější, což patří k dojenému plemeni, ale já bych chtěla od obojího trochu. Vlastně to nejde, když nechci křížit burákem a nesmím křížit kozlem, kterého bych sama vybrala a byl bez POP.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od čobanak »

Hhippie píše: 06 kvě 2022 17:49 Myslím, že jste to špatně pochopila. Pokud koupíte berana a nepídíte se, jaký měl doteď režim (resp.to chovatel nemusí říct, protože většina chce chlubit tím, že takhle dobré přírůstky dělá při extenzivním odchovu..), tak ho prostě převedete do prostředí, které je tak odlišné od jeho domoviny, že to prostě nezvládne.
Klidně velký statný beran. Který má ale úplně jinou mikrofloru žaludku, než uzpůsobenou na obyčejnou pastvu. Tedy mu tak rozhodíte metabolismus, že to prostě ani dobře rostlý kus zvládnout nemusí :nevim:
U mňe si nezvikli 2kozi,co žili jen v chlívku a neumňeli se pást.Choďili po louce jak po koberci a nechápali,že je to ke žrádlu.Pak se pást naučili,ale ňigdi z ňich nebil užitek,jakej mňeli předchozí majitelé.Teď mam ale dceru a ta dojí líp,naroďila se u nás a jsem s ňí spokojen.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od čobanak »

[quote=Františka. post_id=92890 time=1651908632 user_id=221]
.
čobanaku, dobrý plemeník je dobrý :usmev: , přenáší některé žádoucí vlastnosti. Je ale opravdu žádoucí, aby se pořád zvyšovala užitkovost? -proto upozurňuju,že nejde jen o to,že augenblick má pjekné plemeňíki,ale taki o to,že jsou to mléčné ovce,tak pokud má ňegdo ovce na maso,tak to pro ňej neňi dobrá varijanta.
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od jupik »

Právě že tu chybu už neopakujeme, teď už vybíráme plemeníky odchované jen na pastvě, bez příkrmu. U nás se totiž nepřikrmuje, rozhodně špatné podmínky nemáme. A při připouštění berany střídáme, pustit totiž 3 nadržence na 80 holek jim dá taky dost zabrat, v prvním kole jedem těžší váhy a na doklep romaňáka/ vřesováka. Jinak si velkej beran ani neškrtne, s romanovskym obzvlášť (než mi skočí texel na ovci, romaňák už ji má třikrát od hlavy až k patě;))
Františka. píše: 07 kvě 2022 09:30 Hhippie, já jsem nenapsala nic proti Vám. Vaše situace je jiná. Ale trvám na tom, že plemeník, který za pár dní pojde, protože se mu změnilo stádo, není nic, co by měl člověk kupovat, a je potřeba si prověřit, odkud a co kupuje. Kupuje se zvíře na víc let, kupující by měl vědět, kdo a jak ho choval. Prostě nechápu, jak by mohli plemeníci (množné číslo) umírat jen proto, že přešli od původního chovatele k novému. Buď se dostali do tak špatných podmínek a beran si musí zvykat postupně nebo byli v tak špatné kondici. To by měl kupující ale odhadnout, přesvědčit se. A není to nic proti jupíkovi, jen někde musí být chyba, kterou opakují, pokud se to stalo víckrát.
Naopak to, že jste svého plemeníka vypiplala a je teď dobrý, svědčí o tom, že víte, jak ho do kondice dostat, i když byl na umření :ruzicka: .
čobanaku, dobrý plemeník je dobrý :usmev: , přenáší některé žádoucí vlastnosti. Je ale opravdu žádoucí, aby se pořád zvyšovala užitkovost? Je to vždycky na úkor něčeho. Ale taky jsem měla kozla, který byl lepší než plemeník, byl statnější, životaschopnější. Jen neměl papíry, proto jsem kupovala prvního plemeníka před lety a od té doby už jich bylo víc. Ten první opravdu zvýšil dojivost u potomků, ale zase jsou hubenější, což patří k dojenému plemeni, ale já bych chtěla od obojího trochu. Vlastně to nejde, když nechci křížit burákem a nesmím křížit kozlem, kterého bych sama vybrala a byl bez POP.
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Františka. »

čobanaku, je to, jak píšete, koza z chlívku, které všechno nosí pod nos, je jiná než venkovní. Asi je z nich z chlívku větší užitek, ale za cenu více starostí a závislosti kozy na lidech, i psychické. U Vás byly ty kozy ještě s jinými nebo jen ty chlívkové samy? Že totiž se hodně učí od ostatních. Měla jsem kozla, který se neuměl nažrat za chůze, protože byl dřív pořád venku a tak se nenapásl najednou doplna, ale sem tam stéblo a pak zase dlouho nic, takhle celý den. Ale to u nás nejde, když se jde ven, tak se žere, pak se doma žvýká. Dva dny se pořádně nenažral, pak na to přišel.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5317 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Hhippie »

Jupíku, to jsi mě pobavila! Než texel připustí, romaňák jí má třikrát od hlavy k patě! :)) :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Savarka »

čobanak píše: 07 kvě 2022 09:23 Augenblick má ale ovce na mlíko.Beran bude zvišovat mléčnou užitkovost.
My máme také VF, takže plemeník od Augenblicka by byl ideální. :souhlas:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Profesor1 »

Františka. píše: 07 kvě 2022 09:30 . . . . Prostě nechápu, jak by mohli plemeníci (množné číslo) umírat jen proto, že přešli od původního chovatele k novému. Buď se dostali do tak špatných podmínek a beran si musí zvykat postupně nebo byli v tak špatné kondici. To by měl kupující ale odhadnout . . . .. .
Už je to několik let co jsem byl na aukci beranů. Koukal jsem co z nich padá a kdybych nemusel nevybral bych si. Všichni kadili žluté slizké hovna - tak že všichni z výkrmu :nesouhlas:
Pak opravdu beran na pastvě jen stojí a neví jak se napást.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Františka. »

Koukal jste tak, abyste viděl to nejdůležitější :souhlas: . Na aukci nekupuju i za cenu, že na mě zbyde nějaký, o kterého tam neměl nikdo zájem. Za každou cenu chci prostě vidět, z čeho kozel pochází a na co je zvyklý. Zatím, díky Bohu, se mi to vyplatilo. I finančně.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od čobanak »

Františka. píše: 07 kvě 2022 12:58 čobanaku, je to, jak píšete, koza z chlívku, které všechno nosí pod nos, je jiná než venkovní. Asi je z nich z chlívku větší užitek, ale za cenu více starostí a závislosti kozy na lidech, i psychické. U Vás byly ty kozy ještě s jinými nebo jen ty chlívkové samy? Že totiž se hodně učí od ostatních. Měla jsem kozla, který se neuměl nažrat za chůze, protože byl dřív pořád venku a tak se nenapásl najednou doplna, ale sem tam stéblo a pak zase dlouho nic, takhle celý den. Ale to u nás nejde, když se jde ven, tak se žere, pak se doma žvýká. Dva dny se pořádně nenažral, pak na to přišel.
Bili ve stáďe,pást se naučili,ale užitkovost na ňic.
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Františka. »

Byly zvyklé na podstrojování a pak jim chybělo. Měly jiné trávení.
čobanaku, jen malou poznámku, snad se Vás nedotkne. Není potřeba citovat příspěvek, pokud nebyl někde před třemi stránkami. Stačí oslovit pisatele jménem a hned je jasné, k čemu se vyjadřujete. Šetříme tak volný prostor fóra i energii na uložení menšího množství dat. Dělá to víc lidí zbytečně, ale u Vás to má cenu připomenout, protože nepíšete jeden příspěvek za rok, ale jste poctivý diskutér :usmev: .
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od čobanak »

Aha,to mňe nenapadlo.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů