Prasátka

přesněji vepři a jak je chovat...
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Prasátka

Nový příspěvek od Jan »

Ahoj,

pořídil jsem si nové osazenstvo





měli by to být kříženci vietnamských prasat a kune-kune. Jsou to sviňky , tak ještě pořídíme kanečka, ať je to kompletní :))
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasátka

Nový příspěvek od Jana P. »

Ty jsou krásný :souhlas: :vytlem: prima, těším se na sdílení příběhů z prasátkového života. :souhlas:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasátka

Nový příspěvek od Hhippie »

Ani nevím, jestli jsem při tom množství příspěvků a fotek nezapomněla vložit ta svá… taky jsme včera přivezli nové holky :andel:
Akorát je děsná zima, tak snad to na té vrstvě slámy a sena a s teplou šlichtou zvládnou… zavřeli jsme je na ty dva (snad) poslední dny mrazu natvrdo do přístřešku, aby se nenachladily. Přístřešek je na sluníčku a dnes svítí, tak se snad zahřejí a poslední hodně chladnou noc zvládnou. Áe je to adrenalin tedy :ajeje: kdybych sehnala nějaké jiné blíž, nekupovala bych tyhle teď. Ale vždy jsou inzeráty děsně z daleka, tak jak jsme jeli ze severu, holt jsme je přivezli, no… :promin:
Přílohy
2D2D9423-9AC3-44DA-989A-C14D6E01D7C6.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasátka

Nový příspěvek od Jan »

Ty jsou hezké. To bude na chov, nebo do mrazáku? Tyhle bych chtěl taky. Ty moje mají po tom kune- kune srst a jak jsem přivezl večer tak jsem ráno myslel, že zdrhli. A nezdrhli, schovali se v tom seně, že jim koukali jen čumáčky a prozradilo je chrochtání. Je legrace, když se chtějí připojit ke stádu - k těm miniovcim, vždycky je doběhnou, ovce se leknou utečou , prasátka chvíli rejou a bezej za stádem.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasátka

Nový příspěvek od Hhippie »

Psal jsi, že pořídíte kanečka. Já bych to neměla kde mít - nemáme žádné pevné ubikace a stavět další boudu - a to dost velkou, aby se tam vešel pár, resp.později matka s odchovem a oddělený samec - to bych fakt nezvládla… takže my takto po dvou na jaře a na podzim porážka, jako jsme to udělali loni. Ono si taky rádi odpočineme přes zimu od toho všeho lítání… u kachen zbydou jen chovní jedinci, prasátka se uklidí do mrazáku, králíky už jsem zrušila úplně… prostě se snažím nám to trochu ulehčovat :promin:
Kdybychom měli stavení, bylo by to jiné. Ale takto, v moderním domě… to fakt nemám jak dělat. Navíc ten smrad v chlévě a kydání… ani to není kam dávat… nene, to zatím není naše cesta. Ale Tobě držím palce, ať jde vše, jak si představuješ :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasátka

Nový příspěvek od Františka. »

Musí být oddělení od kance? Jak je to u divokých, kanec se potuluje sám? Já vždycky potkala skupinu, ale nikdy jsem nezkoumala, kdo všechno tam je.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasátka

Nový příspěvek od Jan »

mam je na poli (louce). Plány mám jak Napoleon :)) Chci je mít s kancem dohromady, mají velký výběh (zatim 1000 m, přidám jim tak 2000m) Chci jim udělat bahniště - v létě je tam dost mušek a komárů, tak ať se můžou rochnit.

Teď jsem někde čet, že podpora na jednu svini je 80000 , tak to bych mohl mít 4 a nemusím pracovat :))

citace
Tisková zpráva – Až 80 tisíc korun na jedno ustájovací místo prasnic budou moci získat v novém dotačním podprogramu tuzemští chovatelé prasat. Celková podpora by se dle počtu žádostí mohla vyšplhat až na 100 milionů korun. Ministerstvo zemědělství (MZe) také chovatelům prasat, ale i drůbeže, vyplatí mimořádné zálohy až ve výši 70 procent u dalších dotačních podprogramů. Pomůže jim to překlenout současnou obtížnou situaci v sektoru.

i když on ďábel spí v detailu - tady to asi bude to slůvko Až ve spojení s 80 tisíc korun

https://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy ... dnout.html
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasátka

Nový příspěvek od Františka. »

Taky to ustajovací místo vypadá jinak než bahniště. Náklady byste musel nejspíš prokázat a teprve pak byste dostal peníze. Ale třeba se Vám to podaří aspoň zčásti.
Každopádně se u Vás budou mít krásně.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasátka

Nový příspěvek od Hhippie »

Když by žili jen venku, tak by nejspíš mohli žít pohromadě. Ale nedokáži si představit, jak pak prasnice rodí?? Venku asi těžko, když se jim vytápí i ve chlívech… a pak by se dal těžko zavřít kanec s rodící prasnicí v kotci…? :nevim: Tak nějak tak jsem to myslela.
Co vím, tak se řeší často, že jsou prasnice neopatrné a umějí mladé pošlapat. S kancem v chlévě v jednom stání by asi moc mladých nezbylo.
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasátka

Nový příspěvek od Františka. »

Jo, to bude ono, Hhippie, když jsou někde v boxu, mají málo místa a jsou nervózní, tak to asi nejde. Já se ptám jen ze zájmu, nemám v tom žádný přehled. S těmi divočáky fakt nevím, jestli se oddělují sami od stáda nebo ne. Tipovala bych ne, ale nevím.
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasátka

Nový příspěvek od Jana P. »

Nějak matně si pamatuju, že bachyně s mladými chodí sama?
Růžová prasátka odchovávala xchipsy. Kde je jí konec.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasátka

Nový příspěvek od Hhippie »

Podle mě žijí staří kanci sami, ale jinak je v rudlu mix všech. A bachny jsou vidět samotné se selaty, protože se od rudlu odpojují na porod a vracejí se k partě až když jsou mladí trochu odrostlí… :jakoby:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasátka

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Čím primitivnější prase tím menší nároky :souhlas: na všechno ale taky
menší přírůstky :nesouhlas:
u táty zatím drží všechny selata :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasátka

Nový příspěvek od přezdívka »

Jan píše: 04 dub 2022 20:25 mam je na poli (louce). Plány mám jak Napoleon :)) Chci je mít s kancem dohromady, mají velký výběh (zatim 1000 m, přidám jim tak 2000m) Chci jim udělat bahniště - v létě je tam dost mušek a komárů, tak ať se můžou rochnit.

Teď jsem někde čet, že podpora na jednu svini je 80000 , tak to bych mohl mít 4 a nemusím pracovat :))

citace
Tisková zpráva – Až 80 tisíc korun na jedno ustájovací místo prasnic budou moci získat v novém dotačním podprogramu tuzemští chovatelé prasat. Celková podpora by se dle počtu žádostí mohla vyšplhat až na 100 milionů korun. Ministerstvo zemědělství (MZe) také chovatelům prasat, ale i drůbeže, vyplatí mimořádné zálohy až ve výši 70 procent u dalších dotačních podprogramů. Pomůže jim to překlenout současnou obtížnou situaci v sektoru.

i když on ďábel spí v detailu - tady to asi bude to slůvko Až ve spojení s 80 tisíc korun

https://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy ... dnout.html
Jenomže to je na velké prase - prasnici a pořádně si vymýšlí, jak velký kotec, a co já vím co všechno.
Tak je to se vším, nejdříve všechno zařídí trh, nechají chovy prasat zdecimovat levným dovozem, a teď se bude za velké peníze obnovovat.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasátka

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Tak jsou už pár dní v kotci s možností si vyjít ven :souhlas:
IMG_20220405_105652.jpg
IMG_20220405_105637.jpg
tak snad jim to bude svědčit
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasátka

Nový příspěvek od Jan »

jak málo stačí ke štěstí , lopata a pár litrů vody

chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasátka

Nový příspěvek od čobanak »

U mňe žili celkem roďiním životem.Taťka s mamkou spali vedle sebe a selata si lehli na ňe.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasátka

Nový příspěvek od Jan »

Tady se ještě uvidí, vlevo to tmavý je nový kanecek, tak třeba budou taky nějaký selátka.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasátka

Nový příspěvek od Hhippie »

Byla jsem kámošovi “zkontrolovat” jak mu rostou prasátka. Musím říct, že je to hrůza, jaká jsou prasata prasata! Většina mláta byla zašlapána v blátě… to je pak člověku líto, že nakupuje krmení a oni s tím takhle plýtvají a za chvíli čumí, že co jako budou mít ke žrádlu! :cert:
Přílohy
1BEFAE83-2CB4-41CF-B652-149E74F5BCE7.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8383
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasátka

Nový příspěvek od Profesor1 »

To ale není o praseti, ale o chovateli :vytlem:
Ubrat množství krmení, ale spíše mláto už po čase nebývá čerstvé, tak jim tak nešmakuje
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti