Bahnění-ovčácké žně.

chov ovcí a koz...
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od jupik »

Pri vyvrtce by prisla o oko,nechtela jsem to riskovat. Pilka byla jistota. Jsou horsi jak maly deti
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od čobanak »

jupik píše: 09 dub 2022 22:26 Predsudky mam hlavne k rohum, minuly tyden jsme vyrezavali vresovyho berana z kovoveho krmelce. A vcera jedna koza sprajcla v drevene ohrade (hned jsem toho vyuzila a cvakla ji duplikat, potvore), ale taky doslo na pilku, to jo, po chvilce “tetrisu” uz nas to obe prestalo bavit.
Nejhorší je šprajclá kráva.Ona se bráňí pokusům o osvobozeňí a nemůžem kvůli ňí rozřezat zařízeňí.Vjetšinou pomáhá zmláťit jí přez nos,abi si vzpomňela,jak tam vlezla.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jan »

mlácení přes nos nebudu komentovat.
Tak už mám 2 jehňátka od 2 pidioveček. Včera asi beránek a dnes asi jehnička. nechci na ně zbytečně sahat.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Když ono to někdy opravdu jinak nejde, než si pomoct tím klepáním po nose.
Kdo dělal s dobytkem ten ví.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Františka. »

Možná čobanak použil moc silné slovo, mlátit nebo plácnout nebo poklepat? Taky někdy kozy dloubnu, strčím, dám jim herdu a není to moc, protože samy si navzájem dělají mnohem hůř. Ale zrovna nos je tak citlivý, že stačí třepnout.
Když mi někam koza zaleze mezi spřajcle a nedaří se jí ven a já si myslím, že by to mohlo jít, chytnu ji za zadní nohy a táhnu je ven. Ne tak, že vytahuju kozu, ale ona, jak stojí jen na předních, se snaží postavit i na zadní a hlavu táhne správným směrem. Někdy to ale nepomůže, tak vyřezávám :usmev: .
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od čobanak »

Františka. píše: 16 dub 2022 13:01 Možná čobanak použil moc silné slovo, mlátit nebo plácnout nebo poklepat? Taky někdy kozy dloubnu, strčím, dám jim herdu a není to moc, protože samy si navzájem dělají mnohem hůř. Ale zrovna nos je tak citlivý, že stačí třepnout.
Když mi někam koza zaleze mezi spřajcle a nedaří se jí ven a já si myslím, že by to mohlo jít, chytnu ji za zadní nohy a táhnu je ven. Ne tak, že vytahuju kozu, ale ona, jak stojí jen na předních, se snaží postavit i na zadní a hlavu táhne správným směrem. Někdy to ale nepomůže, tak vyřezávám :usmev: .
Ne,nepoužil jsem silné slovo.Kráva je opravdu mnohem ťežî než koza a má daleko vjetší sílu.Gdicki hrozí,že gdiž jí odňekud chcete dostat,že vás přimáčkne a zmrzačí.
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Berrynator »

Tak včera poslední porod pro letošní rok, konečná bilance 121 zatím přeživších jehňat od 70 ovcí, průměr výrazně vylepšilo stádo kříženek, kdy si 15 ovcí pořídilo 35 jehňat, už tradičně jsme se dočkali čtyrčat, naštěstí už veškeré zvířectvo na trávě, které je zatím dosti. Od příštího roku posunuji veškeré porody na toto období, zimního bahnění jsem si už užil dosti a po pravdě, pokud na to člověk nemá ideální zimní zázemí, tak je to dosti vysílující a už mě to skoro přestávalo bavit.
IMG_20220427_140823.jpg
Přílohy
IMG_20220427_170014.jpg
Jana P.
Příspěvky: 6019
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Gratuluju k úspěchu. :potlesk: Krásné prostředí tam u vás je. Nádherné.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Berrynatore, jses si jistej, ze si tim posunutim pomuzes? Chapu to s tim mistem, ale prej jsou jehnata, ktery se rodej driv v zime nebo zacatkem jara odolnejsi. Souvisi to myslim s parazitama, ze v zime jeste spej a jehnata maj naskok. Takhle do travicky ti sice porodej venku, ale za par dni zacnou sbirat vajicka pekne s travickou.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Františka. »

U kůzlat ta větší odolnost zimních platí bez ohledu na to, jestli se pasou nebo ne. Na druhou stranu v době, kdy jehně pije mléko,je proti parazitům chráněno. A protože ovce často imunitu proti parazitům získává na celý život, mohlo by naopak to časné setkávání s parazity v době, kdy má pomocnou ochranu mléka, mít příznivý vliv na jejich odolnost. Ale to jen tak vyvozuju z toho, co vím a co nemám vyzkoušené. U koz je to jinak.
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Berrynator »

Tak vzhledem k tomu, že dokážu točit zvířata po jaru na čtyřech pastevních blocích a po seči přibývají ještě další dva, tak to se zamořením parazity není nijak hrozné, navíc už mám za poslední roky vyzkoušeno, že ty květnová jehňata bez větších potíží někdy v září doženou ve velikosti ty březnová, teda neberu v potaz těch pár extra jedinců, kteří mají v září 60 kg a více.
Jana P.
Příspěvky: 6019
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Dva roky po sobě se nám rodí jehnata od poloviny března do poloviny dubna. A to se mi zdá nejlepší. Únor umí bejt hodně studenej. Květen je na nás pozdě. To už musí bejt stádo na letních pastvinách, jinak by tam přerostla tráva.
Takže dát berana do stáda mezi 1 a 15.10. Ideál. Pro nás.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Ono to ucelovy pripousteni.. ze zaznamu o chovu jsem vycet, ze se me posledni roky rodej jehnata tak nejak ve stejnej termin. Kdyz ovce neni nejaka poblaznena romanovka, tak to na ni prijde +- ve stejnej cas jako pred rokem. Letos to asi taky necham na berankoj.
ivan613
Příspěvky: 994
Registrován: 26 led 2019 16:11
Dal poděkování: 355 poděkování
Dostal poděkování: 517 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od ivan613 »

Tak dnes prvé dve jahňatá ktoré prežili. Obaja sú to baránkovia. Včera bol tiež baránok, no bohužiaľ sa utopil vo vode ktorú tam majú ovce na pitie
IMG_20230112_151917_1.jpg
IMG_20230112_152129_0.jpg
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Ivane, tak mas ponauceni. Dej jim nadrz s vodou tak vysoko, aby ovce dosahly, ale jehnata tam nemohly vlizt. Taky se me to stalo.
Jana P.
Příspěvky: 6019
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Hezký trpaslíčci Ivane :usmev:
Ať jsou zdraví a pěkně rostou.
S tou vodou, moje noční můra. Dycky jsme dostatečně podkládali kýble.
Někdo používá závěsné https://www.kamir.cz/zlaby-pro-ovce-a-kozy
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Taky tam máme od kamerunek dvoje dvojčata :otraveny: jsou horší než miši :usmev:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
ivan613
Příspěvky: 994
Registrován: 26 led 2019 16:11
Dal poděkování: 355 poděkování
Dostal poděkování: 517 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od ivan613 »

To niesú dvojčatá.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani, u mě by bylo jediné možné řešení buď klasické napaječky (nemám jak připojit na síť), nebo ty podlouhlé, co jsou jako truhlíky na muškáty. Protože ty walliny se díky těm svým tykadlům z kýble ani nenažerou ani nenapijou (jen tak do půlky) :ajeje:
Kamarád zrovna dnes tahal jehně (ale už větší) z Berounky. Vlastně asi naštěstí se mu zaklínila noha mezi kameny, takže ho proud nestrhl… krom toho, že je napájení z vodních toků zakázané, si taky vždycky říkám, že ta zjednodušovadla nemusejí být vždy to nejlepší řešení… :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Po úplňku to dneska začalo.
Prý sněženka...... :usmev:
Přílohy
IMG_20230208_164205.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 15 hostů