Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Mně se to nestalo, ale podle mě tohle značí zánět. Třeba jak byla v říji, nechtěla jim dát napít, neměla o ně zájem. To se mi stalo, ale naštěstí to nikdy nedopadlo tak špatně. Vlastně se to opakuje u stále stejných koz. Jinak mě nic nenapadá. Při zánětu nemusí vždycky být cucky.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

To se mi ješťe nestalo.Máte kozi,které maj malá kůzlata a přijdou do říje?
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

Mléko je chuťově dobré, žlázy ve vemenu nejsou vůbec oteklé, jehňata to vždy vysají na hadr. Ale možné to je. Teda myslel jsem si to že začátku taky, ale aby se to tak zašpuntovalo během pár hodin a že to trvá už tak dlouho mě udivuje.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

čobanaku, ano, koza po porodu přijde do říje během 1-3 týdnů. Obecně, nejen u mě :usmev: . Ale nemusí se to nijak projevit, pokud má velký zájem o kůzlata, kdežto některé mají větší zájem o kozla, pak klidně 3 dny kůzlatům utíká. Ta první možnost naštěstí převažuje.
Nevím, jestli to tak bylo i u Profesora.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

To se mi ňigdi nestalo,že bi koza poroďila pul roku po porodu.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Ale ona nemusí porodit, jen přijde do říje. Může zabřeznout, pokud je to někdy v lednu, později už je to nepravděpodobné.Nemusí nechat kozla, aby na ni skočil, protože se stará o kůzle a nemá na něho čas. Někdy ale dá přednost kozlovi a jsou letní kůzlata. 2X za rok, ale nevychází to každoročně, spš výjimečně.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, je to jak u jakých koz a v jaké jsou kondici. Kamarád má neřízené stádo asi 10 matek zakrslic a v tom 2 burky, k tomu zakrslého a burského kozla. Nechává je žít na plácku, se senem celoročně a dokrmem jádrem celoročně a rodí spolehlivě 3x za 2 roky. Zakrslice. Burky má krátce, takže u těch nevím.. :promin:
Přílohy
CA3C6CAB-589A-4192-9C59-C7F676042608.jpeg
6DBB7440-C76E-48A9-9CB7-2D9954900B4D.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Ano, Hhippie, máte pravdu, u těch, co nemají sezónní říji, to může být pravidelně. Nějak jsem to brala na čobanakovy kozy a myslím, že má normální. Já ta cizí plemena pořád podvědomě nepovažuju za rovnocenná těm našim, pořád jsou pro naše kraje podle mě nepatřičná, i když už jich je hodně.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

Hhippie píše: 20 bře 2022 12:27 Františko, je to jak u jakých koz a v jaké jsou kondici. Kamarád má neřízené stádo asi 10 matek zakrslic a v tom 2 burky, k tomu zakrslého a burského kozla. Nechává je žít na plácku, se senem celoročně a dokrmem jádrem celoročně a rodí spolehlivě 3x za 2 roky. Zakrslice. Burky má krátce, takže u těch nevím.. :promin:
Zakrslice jsou ale masné plémňe,roďí 3x za 2 roki,mléka je málo,ale je velmi hutné.Bůrki tak často roďit nebudou,ale jsou z afriki,tak budou asi asezóňí.Jinak dnes poroďila kozička satir,má pjekného kozlíčka.Koza vůbec neřvala,bilo to pro mňe překvapeňî.Ráno jsem přišel do chlívku,ale bila tam jen satir a hlídala jí šarplaňinka.Tak mňe to trklo a koukám,že z ňí kouká kopítko!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Kdysi si u nás elektrikář maloval na zeď, co kde ve zdi bude, a v chodbě bylo vyryto do malby KOPÍTKO. Asi jste měli stejnou učitelku :usmev: .
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Před hodinou odrodila poslední koza. Byl to závěr, jaký jsem ještě nezažila. První se narodilo malé mrtvé. Myslela jsem, že to je všechno, protože dál nic asi 20 minut nebylo. Dala jsem ke koze toho našeho zloděje, který je od matky s půlkou vemene, aby se napil. Vypil všechno a jak se začal produkovat oxytocin, začaly další stahy. Čekala jsem placentu, ale nešla, pořád nic nešlo, tak jsem hmátla na kraj a tam kopýtko. Jenže bylo jen jedno a široko daleko nic jiného. Koza doslova bejčila, zapírala se vleže o zem, ani centimetr nešel sám. Zkusila jsem znovu nahmatat něco dalšího, ale nepovedlo se, vzala jsem si ručník a začala tedy tahat já. Ona ani nepípla, jen strašně tlačila a já strašně tahala. Vůbec to nešlo, dovnitř jsem se pořádně nedostala, skoro jsem si zoufala. Být chlap a mít větší ruce, asi bych nezmohla vůbec nic. Ten malý, který přišel na mléko, jen koukal a začal naříkat, co se to děje. Tahala jsem a bylo mi úplně jedno, co bude s plodem, chtěla jsem zachránit matku za každou cenu, i když jde o nejhorší dojnici. Nešlo to vůbec, nakonec to šlo ven po kusech. Noha byla sice přední, ale další byly na druhou stranu, hlava otočená dozadu a celé bylo nabok. Nežilo a pochybuju, že bylo živé předtím, než to začalo. Byl to nejhorší porod, který jsem zažila. Ale snad má dobrý závěr. Koza nechala zlodějíčka napít úplně v klidu. To mu viděla jen záda a ocásek. Jenže jak uviděla hlavu s růžky, už mu je asi 8 týdnů, začala ho trkat. Vzala jsem tedy ten ručník, se kterým jsem to z ní tahala ven, utřela jsem ho s ním pořádně a hladila kozu, přisouvala k ní kůzle a ona ho začala olizovat. Jenže jsem nanapatlala taky hlavu, jak došla tam, zase ho odstrčila. Musela jsem teda ten ručník přehodit přes něj, i přes hlavu, a pak se zmírnila. Dělám si naději, že by ho mohla přijmout a budou mít oba vyřešené své citové vazby. Jí je divné, že má rohy, navíc ho předtím celou dobu viděla běhat. Je tak velké, to je divné. Ale voní teď jako její novorozenec. Snažím se jí vysvětlit, že se tak nadřela právě kvůli tomu, že to je obr a má rohy a třeba to pochopí.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Tedy… Františko, to musel být horor! :smutek: To není hezký závěr! Chtělo by to Utrolette nebo nějaké jiné vkládací ATB, když ne výplach dělohy.. snad to koza zvládne :ruzicka:
A držím palce s malým, aby měl svou matku! To by bylo skvělé! To jsou vždy nejlepší špatné konce… :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Augenblick »

No tak to bylo finále...moc držím palce ať ho příjme a je v pořádku :ruzicka: 🍀
Tykat, díkes ....
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

Dnes jsem mluvil s kamarádkoju.Dozvjeďel jsem se,že se stala funkcijonářkou SCHOKu.!Říkala,že letos je opravdu mizernej rok na kozi,nelítám v tom sám.Po celé republice potrati,deformiti,apod.Ovce jsou v pohoďe.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Já to vůbec nemůžu potvrdit, u nás je všechno v pořádku, až na tu poslední, ale to se někdy stane, to bych žádnému špatnému roku nepřipisovala. Prostě bude pro Vás zase příště dobrý.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

U mě taky porody koz, tak jako každý rok téměř stopro v pohodě..
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Chtěla jsem pro tu svou poslední nešťastnou rodičku jet pro antibiotické tablety nebo injekci, ale musela bych se strašně honit a nejspíš bych to dnes stejně nestihla, tak jsem si to rozmyslela. Nevím sice, jestli vyšla placenta, spíš tipuju, že ne, ale čistí se dobře, plody byly mrtvé, ale nesmrděly, nerozkládaly se. Teď už automaticky k ní chodí pít to kůzle, co jsem jí přisoudila. To je moc důležité, děložní svalstvo se bude stahovat a vylučovat, co tam nepatří. Vychází z ní kusy sraženiny, nic nepáchne, věřím, že se nic nezkomplikuje. Žere normálně, skleslá není, prostě vypadá dobře.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od přezdívka »

Po dohodě s veterinářem, jsem doma v ledničce měla širokospektré antibiotikum a při problému jsem s ním konzultovala první pomoc po telefonu. Většinou hovor končil tím, ať zavolám, kdyby se stav nelepšil. V 99% to stačilo. Pokud se nejednalo o extra zvíře s dobrým rodokmenem, tak už jsem ho na kontrolu nevolala.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

To.Je dobře,že nemáte poťíže.Kamarádka říkala,že jedno kůzle mňelo zkrácenou spodňí čelist,že asi aňi nemohlo pít a chcíplo.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

Kdo najde kůzle vyhrává :vytlem:
Břečťan určitě není jedovatý. Z vnitřní strany ho vyžraly úplně a z vnějšku kam dosáhly.
Přílohy
IMG_20220506_081945.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů