Toxický javor klen

chov koní...
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Toxický javor klen

Nový příspěvek od Lisbeth »

Františko, to je na tom právě to, co nechápu, že s jedním zvířetem to ani nehne, zatímco druhé je tuhé...Dokonce jsem i zažila v JK, kde bylo 21 koní, různého věku, pohlaví, tělesné konstituce a plemen, že jeden (paradoxně valach norika) to nedal a těm zbylým dvaceti (plňasi, ČT, poníci, cobové) nebylo vůbec nic a pásli se na jedné louce všichni...
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Toxický javor klen

Nový příspěvek od Františka. »

Nojo, to je fakt. Třeba by stačilo vyzkoušet, jestli je ta semínka klenu vůbec zajímají.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Toxický javor klen

Nový příspěvek od Lisbeth »

Ještě mě napadlo, je nějaký rozdíl v "jedovatosti" nažek s ohledem na to, jak je strom starý? Tedy, když nám tam zbyl ten jeden kus, co má bratru 80 let, je více nebo naopak méně nebezpečný, než stromy mladé, co jsme porazili?
Františko, nerada bych to zkoušela, dát jim ochutnat. Zase si říkám, že ony jsou úplně jiné (co se týče žravosti) než byla Čůza, ona prostě jela, dokud bylo co, proto u ní seno neomezeně nikdy nepřipadalo v úvahu. Tyto se prostě nažerou a když mají dost, tak jdou provozovat jinou činnost, prostě nežerou do padnutí. Už jsem i viděla, že velká se ládovala z krmelce a malá prostě nechtěla, tak se natáhla, nebo šla někam odpočívat, jinými slovy opustila plný krmelec, tohle by Čůza nikdy neudělala, ta by ho sežrala i s prknama :)) Zatím se zdá, že obě mají "záklopku" :souhlas:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Toxický javor klen

Nový příspěvek od PavelIV »

Františka. píše: 17 kvě 2022 10:26 Lisbeth, ale Čůza to sežrala všechno a nic se jí nestalo. Nedá se na to spoléhat, ale ani vyloučit, že většina koní správnou míru zná a něco snese. Proč by navíc měly žrát zrovna tohle, když tam mají i jiné javory, trávu, sena všechno možné? Taky možná záleží na plemeni, ty přírodnější nejsou na všechno tak náchylné.
Já spíš myslím, že ta přírodnější plemena líp poznají, kolik čeho můžou.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Toxický javor klen

Nový příspěvek od Hhippie »

Těžko to takhle zobecňovat. Řešila vetka otrávenou stáj ze sena v roce, kdy nebylo, co krmit. Z celé stáje mělo 8 koní příznaky otravy a dva to nedali. Už nevím, co tam bylo škodlivého.
Každopádně majitelka - zabít jí málo - neměla potřebu shánět jiné seno a po asi týdnu rekonvalescence ho nakrmila znova. Tak dodělala další dva… pak na ní zaklekla majitelka jednoho z koní - právnička povoláním - a konečně provozovatelka pochopila, že business musí jít stranou, když je v ohrožení zdraví klientů… ale obecně… vážně je “radost” si někde ustájit koně… :nene:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7663
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Toxický javor klen

Nový příspěvek od čobanak »

A jaká je vlastňe ta jedovatá složka?
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Toxický javor klen

Nový příspěvek od Vedra »

Chudáci stromy, přitom stačí dát těm koním nažrat. Klen nezačal být najednou jedovatý v posledních pár letech.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Toxický javor klen

Nový příspěvek od PavelIV »

Jo, v seně to je jiná, to není jejich přirozená strava. Za těch pár století v zajetí se jim ještě pudy na přebírání sena nestihly pořádně vyvinout :vytlem:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Toxický javor klen

Nový příspěvek od Hhippie »

Vedro, nevím, jestli chudáci stromy… stromy prostě rostou a také se kácí… každopádně je ta druhá půlka Tvého příspěvku fakt - už jsem to také říkala. Pokud mají koně dost své přirozené potravy = pastvy, pak nemají důvod žrát věci, které by jim mohly ublížit.
V tom je problém u těchhle prakoní, kteří tloustnou i ze vzduchu, že pokud chce člověk předcházet problémům spojeným s obezitou, pak se holt drží na dietě a tím se dějí výše zmíněné věci… že jsou ti koně pak pažraví, protože jsou prostě hladoví… :smutek: Není to snadné, chovat primitivní plemena (tinker je, minihorse samozřejmě ne… ale pořád je to poník, že… :promin: )
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Toxický javor klen

Nový příspěvek od Františka. »

Spíš to znamená, že mají málo pohybu, byli vyšlechtěni na práci, ne na bloumání ve výběhu. Kdyby třeba jen tahali nějaké dřevo, i neužitečně, jen ve výběhu, nebo by dělali něco jiného, nemuseli by se omezovat v krmení, neměli by pořád hlad a byli by asi spokojenější. (Moje poznámka nemá s Lisbeth nic společného.)
Určitě nezačal být javor klen jedovatý teď, ale zase se jím koně nekrmily. Málokdy se pásli jen tak volně někde a byli bez užitku. Koně byli ve stáji, jezdilo se na nich, tahali povozy a kočáry, dřevo, chodili se plavit, ale úplně volně nebyli nebo jen málokrát v životě. Takže neměli možnost se takhle otrávit.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Toxický javor klen

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko: ano i ne. Tihle koně prostě “nejsou dělaní” na typ pastvy, kterou tady mají. Jakože na tak bohatou.. Nebo já fakt nevím. Každopádně - když jsem měla prakoně já, dělali minimálně 5 dní v týdnu. Jasně, extra se nepředřeli, ale zas to nebylo úplně bez námahy, a přesto museli mít v některých obdobích pastevní náhubky a celoročně seno ve slow-feederech. Jako chápu, že by se dali využívat víc, ale otázka pak je, jestli to ještě ty koně (a i jejich lidi) baví, každodenně makat… :promin: a co na to udržitelnost zdraví..
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Toxický javor klen

Nový příspěvek od Jana P. »

Františka je člověk, udělala hrubku. :vytlem: :andel:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Toxický javor klen

Nový příspěvek od PavelIV »

Musel jsem si to přečíst znovu a hledat :vytlem: - našel.
Mně se za poslední tejden taky jedna povedla, všiml jsem si jí, až když už to nešlo změnit. Ale co, oproti Čobanakovi je mi asi rozumnět celkem dobře :usmev:
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Toxický javor klen

Nový příspěvek od Františka. »

Jana P. píše: 17 kvě 2022 23:07 Františka je člověk, udělala hrubku. :vytlem: :andel:
Jojo, je tam tvrdé místo měkkého v nekrmily. Jak tak člověk píše rychle, stane se, často mi taky vypadne čárka za vedlejší větou.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Toxický javor klen

Nový příspěvek od Hhippie »

Kéž by moje dcery jednou řešily jen tento typ hrubek v takovémto rozsahu… :blazen:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Toxický javor klen

Nový příspěvek od Františka. »

Hhippie, na tom svět nestojí. Vždycky mi záleželo na tom, jak píšu a chyby mě tloukly do očí. Jen jednou jsem neměla jedničku z diktátu, protože jsem nad všemi i napsala kroužek místo tečky. Byla to hra, mně se to tak líbilo, viděla jsem takové i na pohlednici z Polska. Ale byla to spousta chyb tím pádem.
Postupně jsem došla k tomu, že pravopis vůbec není důležitý, je to jen úzus, domluva skupiny lidí, že něco bude tak. Ta skupina se povýšila a posuzuje podle svých měřítek ostatní, kteří jejich pravidla nepřijali. Trochu přeháním, ale v zásadě se lidi posuzují podle toho, jestli napíšou chybu nebo ne, jsou na úrovni nebo ne. Přitom jinak jsou to třeba blbci, hloupí, nešikovní, k ničemu.
Ale chápu, jak to myslíte a že chcete, aby se Vaše děti lehce zařadily do společnosti.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Toxický javor klen

Nový příspěvek od Lisbeth »

Vedra - nedostatkem sena opravdu netrpím, ani jsem nikdy netrpěla, všeho mám spíš až moc a až moc kvalitního, problém "dát nažrat" je přesně v tom, co popsala Hhippie - lehce záživná plemena, co tloustnou ze vzduchu, ta se prostě nedají pustit někam neomezeně, ani je nelze postavit k balíku sena a žer, dokud je co. Schváceného koně z pastvy už jsem měla a ano umřel na to. Umřel vlastně na to, že byl nakrmený/překrmený. Tohle znovu nechci! Včera, když jsem vlastně přišla poprvé do výběhu bez javorů, bylo mi to líto, vypadá to tam prázdně, ale upřímě, raději budu mít prázdno bez javorů než prázdno bez koní.
Františko - v něčem s vámi souhlasím, dřív byl prostě chov koní jiný, protože byli drženi pro práci, nikoliv pro zábavu jako dnes. Můj děda byl forman, s koňmi byl celý den (než mu komunisti, jako mnoho dalším všechno sebrali), jenže to je právě to, oni byli jeho práce, neměl žádné civilní povolání. Ráno je nakrmil, odvázal ze štontů a šli dělat, což je dle mého správné, pokud byli správně krmeni, napájeni a pracovalo se s nimi s citem. Jenže, kdo tohle dnes dělá? Jeden člověk v republice? Asi 30 km od nás byl takovýhle starý forman, měl kobylu a dělal s ní v lese, živnost již nemá, koně také ne, nikomu to nepředal, protože nebylo proč, tímhle se nedá uživit. Dnes naopak lidé v práci makají víc než tenkrát ty koně, aby si právě toho koně mohli dovolit držet a 2x do týdne si na něm svézt zadel. Je to úplně obráceně, ale přesně takhle to je :nesouhlas: Mě je doma často vyčítáno, že jsem furt u koní, je to tak, trávím s nimi 80% mého volného času, přesto je nedokážu obě vypohybovat každý den tak, aby byly šlank dle nějakých norem. Z práce jsem unavená, někdy se sotva plazím a hlavně teď, jak jsou dvě, potřebuji pomocníka k minísce, aby někde sama neřvala a neumlátila se v boxe o stěnu :nesouhlas: A to už je problém větší než jsem čekala. Většina běžné populace má koně někde ustájeného a jede za ním 2-3x do týdne, zajezdí si a to je vrchol všeho. Pak nezbývá nic jiného než toho koně omezit na příjmu, když logicky nemá výdej!
Hhippie, vystihla jsi to do puntíku až na jednu jedinou věc - bylo mi řečeno (a to jsem nevěděla také), že minihorse NENÍ poník :)) :)) Prý je to pro ní urážka :)) Minihorse je zmenšenina velkého koně a tak prý k němu mám přistupovat, prý se nemůže schvátit (blbost, každý kůň se může schvátit), ale nemá k tomu predispozice jako klasický poník, není to tak vyčůrané jako poník, nedevastuje to ohradu a nezdrhá to, jako poník. No, něco na tom bude :vytlem: Každopádně v krmení ji omezuju jako by to byl poník, tže má stejně smůlu! :))
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Toxický javor klen

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Jsem rád, že ty dědovi píďakoně vydrží mou a stájníkovu péči :souhlas: senem se podestýlají a pastvu jim hlídám, Texas posunuju tak 2 x týdně o cca 10 m2, rozhodně teda mezerou všechno :nevim: a zkouší žebrat :nesouhlas: potvory :mrzimeto:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti