PASENÍ - povídání o něm, postřehy

chov ovcí a koz...
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

To já nevím, ale musím s lidmi nějak vyjít. Potkávám hodně lidí a pes je moje vizitka. Musí být mírný k lidem, přátelský k přátelským psům, strohý k psům agresívním, na které stačí velikostí, a ještě se musí chovat přátelsky ke kozám, které ho poslouchají, a přísně k těm, které si dělají, co chtějí. Musí být jemný ke kůzlatům, ke starým kozám... To je hodně požadavků a ta snášenlivost s lidmi je skoro nejdůležitější vlastnost, kterou požaduju. Bez ní je mi pes houby platný tam, kde je plno lidí.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od čobanak »

Mislím,že ten švícarák bi moh bejt akorát.Kamarád ho mňel a pochvaloval si,že poslouchá.Kontinentálňí stil je,že pes nebjehá v obloucích,ale mnohdi jde přímo ve stáďe.Může bjehaj ovcím i po hřbetech,gdiž je jich hodňe.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Včera se mi asi půl km od domova zachytilo kůzle do pletiva na oplocence, je to tam celé popadané. Kozy pomalu postupovaly dál, já jsem nemohla kůzle dostat a když už bylo volné, bylo stádo dost daleko a kůzle je nevidělo, jak je nízko u země. Snažila jsem se ho tím směrem nahnat, ale nedařilo se a tak jsem ho hnala obráceně směrem k domovu. Tu cestu si pamatovalo a šlo to dobře. Dala jsem mu tam trávu a šla jsem za kozami. Už to bylo asi půl hodiny, říkala jsem si, kde jim je asi konec, jak je budu hledat, ale zase jsem i věřila, že půjdou tam, kam chodíme každý den. Šla jsem za nimi hodně rychle obvyklou cestou, nacházela čerstvé bobky mezi včerejšími oschlými, to byla dobrá zpráva a asi po 3 km jsem je našla, jak se pasou všichni na rozcestí, kde vždycky určím, jestli půjdeme rovně, napravo nebo nalevo. Stačilo na ně zavolat a pokračovali jsme doprava, jako by se nic nestalo. Když jsme se vrátili, kůzle klidně spalo.
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od jupik »

Jo, s prckama je sranda. Bude mi tu rodit ještě jedna koza, tak už se těšim jak zas budu kůzlata tahat v tašce na skály:) Porod i skály už se blíží
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Taky jsem to dělala, ale už je nenosím. Jenže ty moje nejsou pryč víc než 3 hodiny, tak je můžu nechat doma. Měla jsem je v tašce z Ikey na rameně a tam jsem je vypustila. Teď už to dělám tak, že kdo si troufne sám, toho beru, ostatní zůstanou většinou sami nebo po pár skocích za vrátky neznámým terénem se vrátí domů.
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od jupik »

Ja je tam budu prave davat na noc,pres den je tam hrozny vedro a nedostanu tam vodu. Cesta uvozem a lesem, vsude kolem krovi a nad nim neposekana louka, o ktere moc dobre vedi. Hlavne neuhlidame stado,kdyz se mi s nima koza potahne vzadu,hned za lesikem pole s obilim a silnice, nad skalama taky psenice. Bac se tam s ni bude pretahovat a stado se rozprskne vsude, to uz zname
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od čobanak »

Uf! :udiv:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

No to musíte rychle, aby nestihly na tu louku a do pole.
Aspoň asi s kůzlaty je u Vás koza, i když vzadu, ale u mě se kozy naprosto spoléhají, že se jim o mladé postarám. Vůbec je nehlídají, mám to na starosti já. Nevím, jak si to představují. Jestli to viděly u lidí, když k nim chodí školky a jsou tam děti, o které se nestará matka, ale jediná cizí ženská a tak si to taky zavedly... Ale já s tím nesouhlasím, ani se mě nezeptaly :vztek: .
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Profesor1 »

Ranní pohoda většinou v leže na čerstvé jarní pastvině.
Přílohy
IMG_20220521_110552.jpg
IMG_20220521_110544.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Profesore, máte jen hnědé kozy?
Před pár dny jsme objevili asi 500 m2 zlatobýlu kanadského. Je to obrovská kozí pochoutka a v jejich přítomnosti zlatobýl vůbec není invazívní rostlina. Už byl asi metr vysoký, šli jsme okolo a zastavili se tam asi 3x a dnes nemá víc než 30 cm :usmev: .
Dnes se mi zase stalo, že se kozy pásly, já jsem byla kousek od nich na cestičce, jen se mi nechtělo štrachat se do kopce nad ní. Zazvonil telefon a někdo mi oznamovaĺ, že kozy utekly, že jsou tam a tam. Povídám Já vím, já tam jsem taky :usmev: .
Jednou za mnou přišla městká policie, že je někdo zavolal, že se kozy pasou samy, že asi utekly. A nepásly se samy, viděla jsem přijíždět auto, šla jsem k němu a oni na mě, že je tam někdo poslal, protože nejsou kozy pod dohledem. Tak jsem jim ukázala, kde jsem stála, že odtamtud mám velký rozhled a že tedy kozy rozhodně jsou pod dohledem z toho místa. Podívali se, uznali to a bez problémů odjeli. Dohled je přece to, kam člověk dohlídne :vytlem: .
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Profesor1 »

Většinou hnědé. Jedná černá a dvě strakaté - černo-hnědo-bílé se strakatými kůzlaty.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Zase jsem narazil s pastvou :otraveny: soused nabídnul svoji už ze tří stran betonem oplocenou stavební parcelu :souhlas: no a má sousedy s vypatlaným Yorkshirem :otraveny: blbnul za plotem tak dlouho až zkolaboval a tak jsem byl požádán o odstranění problému :cert: Yorkshire přežil :nesouhlas: kozy musely pryč :nesouhlas: takže ať žije ekologické smýšlení :souhlas: , ale hlavně někde jinde :blazen:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Vypatlaní jsou spíš ti sousedi.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Jaký pán, takový pes :)) :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Všimli jste si ale, že to fakt platí? Buďte rád, že jste tam měl jen pást, že to nejsou Vaši sousedi :usmev: .
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Právě že jsou :nesouhlas: a hlavně každou chvíli něco potřebujou :nevim: momentálně hned posekat a uklidnit tu sousedící parcelu :otraveny:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od čobanak »

Moh si to viřešit kangalem.Šťekali bi na sebe přez plot a mňeli bi radost. :vytlem: !Mňe utekli ovce z pastvi v sousedňí vesňici,podařilo se je zahnat,ale jedna zlobilka s jehňetem a loňskím beránkem se usaďila u prasečáku a naučila se do ňej choďit krást šrot.Ďíki tomu se jí podařilo v prasečáku chiťit a vedu jí dom,neb je to poťížistka.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Já to pořád říkám, že se tahle zvířata o sebe umí postarat sama nejlíp :vytlem: . Nebýt vlků a psů, nikdy bychom je nedomestikovali, ale báli se jich a lidi je dokázali před nimi ochránit.
To můžete čekat, že tam bude chodit pravidelně :vtipalek: .
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od čobanak »

Gdiť se starala prasečačka! :vytlem:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Včera navečer se k nám přidala mladá paní s dítětem na zádech, asi dvouletou holčičkou. Aspoň tedy ta paní vypadala mladě, neměla vrásky, ale vlasy měla hodně prošedivělé, takže v první chvíli jsem měla pochybnosti. Byla to však její dcera. Šly s námi asi půl hodiny a já jsem si přála být ta dcerka. Nejenže by mě do toho kopce sem a tam někdo nosil, ale hlavně mě zaujalo, jak svému dítěti o všem vyprávěla.
Všechno líčila jemným uklidňujícím hlasem jako veliké tajemství. Třeba řekla: Teď poslouchej. Odmlčely se a ona povídá: Slyšíš ty nádherné zvuky, to šumění, jak kozy ukusují trávu? Kdyby byla tma, našly bychom je podle toho. Dítě bylo neobyčejně klidné, zaujaté tím vším, nejen přítomností koz, ale vyprávěním své maminky. Ta umí své dcerce ukázat svět, jak je kouzelný a krásný.
Ještě se nám stala příhoda, která se špatně popisuje, ale zkusím to. Šli jsme všichni, já, kozy a pes po cestičce kolem pole v dlouhé řadě. Pes někde vepředu, já vzadu, abych kontrolovala, jestli není někde zapomenuté kůzle a popohnala ho. Kozy cestu znají a také jdou zčásti za psem. Ten ale čekává vždy po určité chvíli na mě a kozy pookračují, pak je zase předběhne. Překračovali jsme takový dost hluboký příkop, všechny kozy prošly, ale jeden kozlík se dost opozdil a vzal to velkou rychlostí za stádem. Pes na mě čekal právě v té prohlubni a nebyl vidět. Kozlík běžel, chtěl vběhnout do příkopu, ale jakmile v něm uviděl psa, strašně se lekl, že mu skočí na záda. Mohutně se v poslední chvíli odrazil vysokým obloukem proletěl přes příkop nad psem a odcválal. Pes nehnul brvou, přidal se ke mně a došli jsme stádo. Ale tozděšení malého kozlíka z případné srážky se psem si vybavuju dál :usmev: .
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] a 10 hostů