slepice dominant

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
kosta
Příspěvky: 759
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

slepice dominant

Nový příspěvek od kosta »

Má někdo zkušenosti s chovem slepic Dominant kropenatá?
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: slepice dominant

Nový příspěvek od Jan »

je to hybridní kříženec, já mam ISA Brown, taky hybridní kříženec a jsem spokojen. Co jsem měl slepice, tak snad nejlepší byla zdrobnělá velsumka , ale teď je tady v okolí nikdo nemá.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: slepice dominant

Nový příspěvek od Nitraner »

Jj zdrobněla Velsumka.
Ale je jich dost. Skusil bych se domluvit s Marcis. Tá je chová.
:nitraner2:
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: slepice dominant

Nový příspěvek od čtenářka »

Pro slepičky Dominant si jezdím přímo do drůbežárny. Vybírám si je podle barvy skořápky, abych měla přehled, jak která nese :vytlem: Nejlepší bych vyhodnotila Dominant sussex-319 vajec za rok, kropenka 302 vajec. Obojí super. Myslím, že kterákoliv hnědovaječná Dominant ponese při dobrém krmení +- stejně. Světlovaječné (leghorn, trikolora, vlaška) jsou o něco slabší -213-248vajec za kalendářní rok.
Přílohy
WIN_20180421_16_11_16_Pro.jpg
WIN_20180307_14_39_45_Pro.jpg
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: slepice dominant

Nový příspěvek od Nitraner »

Na příští rok 😂😂😂
Z Velsumky
Z Wyandotky lososove a černobíle.
A pár je tam i kuřat Hempšírek.
P_20200815_083957.jpg
Co zůstaly kohoutí znprvních kuřat, tak ty už jsou v mražáku.
P_20200802_145057.jpg
A o tehle
P_20200805_183254.jpg
Je celkem záujem. Budu rád když mi zústanou nějaké na příští rok...
😂😂😂
:nitraner2:
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5324 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: slepice dominant

Nový příspěvek od Hhippie »

Prosím znalé o názor:
Svoje první slepice jsem kupovala ze dvorků, kde bylo kdesi cosi. Hnědá by prý měla být hempšírka, černá moravie.
Ty černé jsou opravdu nádherné figurantní slepice. Může mi někdo potvrdit (nebo vyvrátit), co je to za plemeno? Děkuji :ruzicka:
Přílohy
BF212F9C-5EFC-462D-8CCD-4ECD1ADC800F.jpeg
05A806A9-62D8-45C9-81E3-6CC9FD65D74B.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: slepice dominant

Nový příspěvek od Lisbeth »

Podle mne klasický snáškový hybrid - dominant černý/moravia, viz.:http://www.drubezarnamirovka.cz/#nabidka
Společně s Isa Brown jsou to ty nejčastější hybridky, co si drobnochovatelé pořizují, kvůli snadné dostupnosti během roku, dobré snáškovosti a není nutné mít k nim kohouta, protože dominanty už by nemělo jít dále množit, tže tahle by měla být "origoš" :usmev:
Nikdy jsme neměli nic jiného než hybridky, fakt je že v poslední době jsou děsně zdegenerovaný a dýl jak 2-3 roky prostě nevydrží, ale je to s nima takový nejjednodušší :souhlas:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5324 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: slepice dominant

Nový příspěvek od Hhippie »

Nojo, ale ta černá mi právě vyseděla vejce…? :nevim:
Pravda, že chovatelka říkala, že by měla být jedna i maranska (asi krmížená) - má i “chlupaté” nohy. Všechny 3 jsou mohutné.
Přílohy
6D312B79-59E1-4E20-BA0F-BCC7B2A2130D.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: slepice dominant

Nový příspěvek od Lisbeth »

Ano, i to může (i když je u nich deklarováno, že ne), potomstvo by mělo být na 100% neplodné. Dříve, když jsme měli kohouta a tyto černé dominanty, také jsme občas měli kuřata, většinou však nestála za nic a poměrně brzo jsme je zabili, aby z nich vůbec něco bylo. V čistokrevných slepicích se tedy nevyznám vůbec, nikdy v životě jsme je nechovali, tže tady by musel poradit někdo jiný. Mě to skutečně nejvíc připomíná tu moravii, ale mohu se mýlit!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: slepice dominant

Nový příspěvek od Savarka »

Já jsem se tedy vždycky domnívala, že hybridy plodné jsou, akorát se to málokdy projeví, protože jsou vyšlechtěné tak, aby nekvokaly. A další věc je, že jejich potomci nebudou mít stejné vlastnosti jako rodiče. Něco jako F1 hybrid u zeleniny.

Shodou okolností máme jednu slepici, jejíž rodiče jsou zakrslý kohout a hnědá hybridka, takže zřejmě to samé jako u Hhippie. Kromě toho, že má menší vejce, nejsou s ní žádné problémy. Nese pravidelně už třetí sezónu. Do hejna se zařadila v pohodě s matkou, rozhodně líp, než když koupíme nové slepice.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: slepice dominant

Nový příspěvek od Kouťák »

Já bych nad tím moc nedumal.Ona hybridka je také čistokrevná slepice vyšlechtěná na snůšku.Je to něco podobného, jako když se chovatel snaží vyšlechtit čistokrevnou slepici v jiném zbarvení,než je dáno vzorníkem a použije k tomu jinou čistokrevnou slepici.Také to je do ustálení znaků hybrid,ovšem velmi jednoduše geneticky řečeno.Není však hybridka jako hybridka.Hybridka jako např.Morávia,Dominant CZ,Horal a další ,jsou slepice,které šlechtí specializovaná firma za použití dost složitých genetických kombinací a mají na to glejt.To ostatní,co se prodává jako hybridka od různých malochovatelů a kšeftařů je obyčejná zmatlaná slepice.
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: slepice dominant

Nový příspěvek od Nitraner »

Lisbeth, ono nejde o degeneraci☺️hybridi jsou finalní produkt křížení jenž je určen pro velkochov. Do určitých podmínek. Teplo, světlo, krmení. Pak splní to, pro co byli šlechtění. Vejce, nebo maso čí mléčná užitkovost. To platí ve všeobecnosti, bez rozdílu druhu nebo plemene.
Tudíž ve tvem případě nebude zřejme správne mluvit o degeneraci, spíše o ukončení úžitkovosti po určitém období. Co si tak nějak pamatuji tak u drůbeže je to kolem jednoho roku. Pak strácí užitkovost a vyřazují se. Produkce vajec je někde kolem. 300 vajec za snůškove období. To hybridi v drobno chobu neudělají, zato vydrží snáset 200 vajec i 3 roky.
U hybridní drůbeže nejde o neplodnost, ale o kvokavost.
Hybridi jsou plodni, rozmnožuji se. U finálních hybridů je to ale.nežádoucí a zbytečné. Dalším křížením stráci úžitkovost.
Jenom pro představu. Je rodičovska skupina A a rodičovska skupina B, to jsou prarodičovské skupiny. Potomek skupiny A se kříží s potomkem skupiny B. Vznikne skupina C nebo-li finální hybrid.
16292324476921898715077705391317.jpg
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: slepice dominant

Nový příspěvek od Lisbeth »

S tou degenerací jsem se špatně vyjádřila, nebo spíš nevyjádřila vůbec. Nemyslela jsem to na snáškovost, ale na takové celkové welfare a na to, co ta slepice vlastně vydrží. Jak jsem psala, nikdy jsme jiné slepice neměli, tže to vlastně jinak ani neznám, vždy jsme nakoupili 8 až 12 ti týdenní kuřičky v okolních drůbežárnách, dříve jsme měli i kohouta, nyní ne. Tou degenerací jsem myslela to, že dřív jsme je prostě přivezli domů, přestali jim dávat tu hnusnou směs, začli je krmit normálně, ony během času "vyčichly", naučily se nějaký denní rytmus a postupem času začaly snášet. Vše měly stejné neměnné, občas přepeřily, tak snášet přestaly, takového hybridky za dob mého dětství vydržely klidně i 5 let. Jasně, pak už snášely méně a méně až přestaly úplně, tak šly do polívky, ale prostě daly sebe naprosté maximum a nakonec je člověk ještě sežral a masu nic nebylo.
Nyní koupíme kuřičky, ta samá drůbežárna, hnáty to má křivý, sotva to na nich stojí, jsou divný, oklepený, člověk má strach, že to nepřežije transport, pak se prvních 14 dní modlí, aby se na to špatně nepodíval a ono to leknutím nechcíplo. Jsou daleko tupější a všechno jim dýl trvá, než něco pochopí. A pak? Užitkovost s bídou dva roky! Protože po dvou letech, prostě některá z nich začne být divná, začne se stranit ostatních, snášet otřepky, nebo se začnou klovat mezi sebou, požírat jedna po druhý vejce (zvlášť když je to otřepek) atd. Prostě jdou do kopru, vůbec si nedovedu představit mít je 5 let, jako když jsem byla malá. Když to člověk zabije a otevře, tak vidí, že "snášecí vercajk" je kaput, masu většinou nic není, ale když to člověk vevnitř vidí, tak ho občas přejde chuť :soufl:
Nevím, jestli jsem to popsala přesně, tu degeneraci, přirovnala bych to k autu - dřív, když si člověk koupil novou škodovku, věděl, že pokud jí nezboří, bude mu sloužit až do důchodu, dnes ví, že jí musí po pár letech vyměnit, ptže se v ní začne všechno s*át a ty opravy by ho zruinovali, tže asi tak. Prostě auto nebo slepice, je to jen spotřební zboží - použít a zahodit :vztek: :soufl:
Jinak souhlasím s tím, co jste popsali výše, Nitraner, Kouťák i Savarka.
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: slepice dominant

Nový příspěvek od čobanak »

Každá slepice múže mít gynekologické poťíže.Já kupuju v coopu.Zdaj se mi vitálňí dost
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5324 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: slepice dominant

Nový příspěvek od Hhippie »

Nojo… já si právě taky jako laik říkala, kde koupit. Nechci množit, nebo dělat chov. Chci slepice na vejce.
V drůbeži se absolutně nevyznám, takže nevím, zda je pro mě lepší koupit “u Coopu” jako Čobanak, nebo někde po chovatelích, kteří nabízejí kdovíco… :nevim: za mě je ta odchovna větší jistota.. :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: slepice dominant

Nový příspěvek od Lisbeth »

Heleť pro takový lidi jako jsem já, je drůbežárna prakticky jediný řešení. Není to o tom, že bych neznala žádné chovatele, kteří drůbež mají a pěknou, ale...Těch ale je tam prostě pro mě moc! Chci totiž určitý počet kuřic v určitém termínu a to z toho důvodu, abych mladé kuřice nemusela zařazovat mezi staré, což nedělá dobrotu. Staré vybiju a na daný termín si objednám mladé. Mezi tím proběhne sanace kurníku a jeho okolí, výběh si trochu odpočine. Mladé kuřice jdou do čistého. Holt jsme chvíli bez vajec. Jenom "ten termín" mi žádný chovatel není schopen zaručit, logicky, za další chci vždycky 4-5 ks kuřiček, starých alespoň těch 8 týdnů a více, což prostě neseženu, protože sehnat kuřice u chovatele je snad sci-fi, každý nabízí jen kohouty a ty já k ničemu nepotřebuji nebo příliš malá nesexovaná kuřátka, na jejichž odchov nemám (a ani nechci mít) vhodné podmínky. Za další, u těchto slepic není potlačena kvokavost a aby mi 4 slepice z 5ti kvokali půl roku, tak na to vážně nejsem zvědavá. Teď mám 4 slepice, jsou jim 2,5 roku a za tu dobu kvokala jedna jednou a byl to děsný opruz jí odkvokat, tže odkvokávat více kusů naráz? No fujtajbl! Tže vlastně nemám na výběr, při chovu slepic mi jde jen o ta vejce, jsem spíš vlastně takový držitel než chovatel a je to pro mne ta nejjednodušší cesta. Tže asi tak.
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5324 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: slepice dominant

Nový příspěvek od Hhippie »

Jj, mám to stejně.
Důležité je, vybrat si svou cestu, aby to fungovalo :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: slepice dominant

Nový příspěvek od čobanak »

Mňe se ale i coopové slepice dál množí.Já mam chov šumavanek a občas pŕikoupím slepice z coopu.A letos jsem dokoupil šumavanki,tejdeňí kuŕata.Gdiž slepice qoká,normálňe ji nechám viseďet kuŕata.Mam je ve volijéŕe 1,5x1,5x1m.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5324 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: slepice dominant

Nový příspěvek od Hhippie »

Týjo, úplně zírám! Jsem fakt zvědavá, co jsem si to přivezla!
Včera jsme po cestě z akce ve Strakonicích přibalili 5 obyčejných hnědých slepic. Mají to být mladé slepice, cca 9 měsíců - líhnou si je z NV. Bála jsem se, jak zapadnou (je fakt, že tam mám teď už jen jednu starou, jednu starší, dvě mladší a tři nové a starého mikrokohoutka… ) no a čučela jsem, protože když jsem holky ráno vypustila z kurníku, šly se nažrat a normálně ty nové odháněly původní hejno!! To tedy bylo překvapení! Přes den spolu všechny najednou odpočívaly pod lískou jako obvykle a večer, když jsem je šla zkontrolovat, kde je najdu a budu lovit po zahradě… tak seděly spořádaně mezi mými na překáčku na hřadech!! Tak jsem zvědavá, zda to bude takto dobře fungovat! Ještě, aby také dobře snášely! :andel:
Večer bylo 6 vajec, ale to bylo myslím od mých - tyto byly barvy a cca velikosti, co znám od našich… tak jsem zvědavá! :srdicko:
Přílohy
CF7E6C15-00EA-4577-8DFA-632B7F3D7618.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: slepice dominant

Nový příspěvek od Kouťák »

Verčo,určitě budeš spokojená.Tenhle červenej mor,jak ho nazývají slepičáři je nejlepší slepice na vejce.Mám 4 a každý den 4 vejce.Vím o čem mluvím,protože kdysi jsem měl koroptví vlašky,amroksky a češky.Je pravdou,že jsem tehdy nekoukal na snášku vajec a procestoval jsem s nima půl republiky a hlavně,že jsem měl výstavní chov.Nyní je nemám v uzavřeném kurníku,ale v holubníku jen pod stříškou a jak jim to vyhovuje.Slepice aby snášela potřebuje vzduch,zelený a maso.(živočišné bílkoviny 18%)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů