kuřata, kvočna a kočky

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: kuřata, kvočna a kočky

Nový příspěvek od přezdívka »

Kvočna, co se prala s kačenou o vejce, je už spokojená matka. Dostala kuřata z koupených násadových vajec. Zítra ji přidám ještě jedno opožděné, to je zatím v líhni.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: kuřata, kvočna a kočky

Nový příspěvek od Hhippie »

To je super, Přezdívko!
Kamarádka podložila kvočnu vylíhnutými kuřaty a kvočna, která se před tím nechtěla odkvokat a zatvrzele seděla, je do rána uklovala :mrzimeto:

Já jsem si, pako, nezapsala, kdy zasedla kvočna na vajíčka, tak teď nevím, kdy je čekat.. :ajeje:
Zeptám se blbě - může se stát, že kdyby byla třeba vejce “nevylíhnutelná”, pozná to kvočna a sleze..? Neumře na hlad a žízeň, předpokládám a dřív nebo později by z vajec prostě slezla? :promin: (voda i jídlo trochu ubývá, takže funguje normálně, ale je mi jasné, že dlouhodobě by prostě kvočna strádala, až by zemřela… to bych dost nerada :nevim: )
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: kuřata, kvočna a kočky

Nový příspěvek od čobanak »

Spíš se stává,že se vilíhne pár kuřat a ona už nečeká na další a sleze a odejne s novolíhnutci.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: kuřata, kvočna a kočky

Nový příspěvek od přezdívka »

Kvočna během sezení na vejcích má změněný metabolizmus. Sleze jednou denně z vajec, aby se vyprázdnila, sezobne pár zrníček pšenice, napije se a zas rychle běží na hnízdo. Je fakt, že během sezení zhubne, ale zase se brzo dostane do kondice.
Doufám, že se mě nestane co vaší kamarádce. Hned si s nimi začala povídat a pěkně je schovala pod křídla.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: kuřata, kvočna a kočky

Nový příspěvek od Javorka »

Hhippie, a co zkusit vejce prosvítit? Uvidíš, jestli se tam něco hýbe a těsně před vylíhnutím je slyšet slabounké pípání.
Pamatuješ si aspoň přibližně, kdy jsi jí dávala vejce? Špatná vejce by mohla i sama kvočna vyházet z hnízda.
Já prosvěcuji 5. den, to je vidět pavouček. Pokud je vejce čisté, bez zárodku, tak svítí jak žárovka. Ke konci líhnutí se zvětšuje vzduchová bublina.
Moje slepice mají světlou skořápku a tak se dají vejce prosvítit i mobilem. Ale musím být ve tmě. S tmavou skořápkou to asi tak dobře vidět nebude.
:433:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: kuřata, kvočna a kočky

Nový příspěvek od Hhippie »

Javorko, dnes se to vyřešilo samo. Jedno vejce bylo z hnízda, už studené, tak jsem si dovolila, ho otevřít. Bylo v něm mrtvé kuře těsně před vylíhnutím. Takže počítám v následujících dnech… :andel: Snad už zbytek dovysedí. Jen se šla napít a zas zpátky, takže to bylo vážně schválně vyhozené. Jinak má všechny tam, kam jsem jí je dala na začátku sezení.
Akorát mě vždycky překvapí, jak si to vysedí postupně, až je vejce na tvrdém podkladu :smutek: ale rozumím, že kdyby seděla třeba v seníku na vysoké vrstvě, tak by se to nestalo.. :nevim: mno… uvidíme. Jsem připravená jí dokoupit pár kuřátek.. :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: kuřata, kvočna a kočky

Nový příspěvek od Javorka »

To by nějaké to kuřátko mohlo brzy být. :usmev:

Já jsem nakonec nevydržela a jedné kvočně jsem vajíčka dala. Ale jak to dopadne, to jsem moc zvědavá. Když kvočnu vypustím, tak venku trajdá skoro hodinu. Zatím moc netrefí do hnízda, tak jí musím kontrolovat, kam si sedla.
Vlastně kuřata vůbec nechci.
Když to nedopadne, nic se neděje.
:433:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: kuřata, kvočna a kočky

Nový příspěvek od Hhippie »

Vidíš, Javorko, jak jsou každá ta slípka jiná! Ta moje když si někde usmyslí, že bude sedět, tak jí ztama nedostanu. Takzvaně “vyhodím jí dveřmi, vrátí se mi oknem” :blazen: Tak jsem to vzdala, podložila jí vejci od nosnic a velkých kohoutů a nechala to osudu.
A věřím, že se můžeme těšit na odchov! :andel: Tyhle jsou doma, takže tam žádné courání po lesích nehrozí, takže by měli být schopné dorůst a dospět.
Ale musím říct, že těch sedm ztracených mě fakt pořád mrzí.. :mrzimeto: Zkušenost, no..
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: kuřata, kvočna a kočky

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak na manžela prý už vykouklo žluté kuřátko. Ale když jsem tam nakoukla já, tak kvočna ještě zarytě sedí a nepovídá. Tak uvidíme zítra :andel:
A na pátek mám objednaná ještě nějaká kuřátka z líhně, aby jich bylo akorát (ani nevím, kolik jsem podkládala, ale jedno asi rozsedla a jedno včera umřelo.. tak nevím, kolik jich vyleze).
Pán zítra líhne maransky a amroksky. Minule 3 ze 4 pod kvočnou přežily, tak to zkusím zas udělat také tak - k vysezeným přidat pár vylíhnutých :souhlas:
Moc se těšíme!
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: kuřata, kvočna a kočky

Nový příspěvek od arus »

Začala mě kvokak další slepice, přemlouvat,aby toho nechala, že mám kuřat dost,asi nepomůže.. což o to,kdyby nebyly před námi prázdniny, asi bych ji nechala,ale chceme trochu cestovat a neměl by se kdo starat. Tak přemýšlím,co s ní,jestli do polévky nebo do sudu s vodou :nevim:
:arus:
pamijo
Příspěvky: 308
Registrován: 06 črc 2019 22:23
Dal poděkování: 67 poděkování
Dostal poděkování: 294 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: kuřata, kvočna a kočky

Nový příspěvek od pamijo »

B, je správně :vytlem: já tomu nechala volný průběh a teď musim vymýšlet nocleh pro tři matky :stydim: jedna má 4, druhá 2, třetí zdědila kuře od kachny :blazen: a další kuře bylo odchováno v andulci kleci, teď je už samostatné :bublina:
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: kuřata, kvočna a kočky

Nový příspěvek od arus »

Tedy Pamijo, když máte takový azylak pro kvočny a kuřata,to bych je mohla poslat k vám :mrk: jinak já se kloním k A :nevim:
:arus:
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: kuřata, kvočna a kočky

Nový příspěvek od přezdívka »

Kvočna, které jsem dala kuřata z líhně se vzorně stará. První noc dvě nepřežila, ale to se stává, i když si je kvočna vysedí sama.
Včera jsem nasadila poslední letošní slepičí vejce. Je to mix od plemen Hempšírka, Bresse a Legbar. Na dvorku budu mít mezinárodní hejno. Francie, Anglie,Belgie, Chille a USA. Pak mám ještě v plánu líhnout křepelky. Záleží na tom, jestli ještě bude kvokat nějaká slepice nebo jestli kuřata půjdou do odchovny pod žárovku. To bych musela křepelky posunout až tak začátek srpna.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: kuřata, kvočna a kočky

Nový příspěvek od čobanak »

mňe bohužel jedna qočna z vajec slezla a odqokala se
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: kuřata, kvočna a kočky

Nový příspěvek od Hhippie »

Tedy, Přezdívko, Vy jste úplná velkovýrobna! :))

My se bohužel sice těšili, ale marně… slepice vyseděla jen jedno kuře (z asi 7 vajec, nebo kolik jsem jí tam nakonec nakoulela..). Tak jsem dnes zajela k pánovi, co minule, protože zrovna včera líhnul… a vzala 6 kuřátek. Tak jsem zvědavá. Kvočna byla sice dost překvapená, ale neútočila na ně. Dokonce se nechala obírat a tahat za lalok. Tak jsem zvědavá, co ráno najdu :promin:
Doufám, že to i tentokrát klapne a kvočna kuřátka přijme. Bohužel nemám ten krásný mix jako minule, kdy měl pán nalíhnuto víc plemen.. dnes jsem si přivezla jen jednu amroksku a zbytek maransek. Ale s těmi mám moc dobrou zkušenost - byly opravdu spolehlivé nosnice. Stejně jako ty amroksky. Pán má ještě sussexky a arakauny a na příští rok chystá ještě hempšírky. Naopak se zbavuje wyandotek. Že prý má špatnou líhnivost a vitalitu kuřat… tož tak :) zítra bude snad nějaké foto. Dnes jsem jen natočila video a to sem dávat asi nemá cenu. Je to spíš relaxační než akční :vytlem:
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: kuřata, kvočna a kočky

Nový příspěvek od přezdívka »

Vzhledem k tomu kolik bylo vajec a kolik je z toho kuřat, tak to je mizerie. Kdybych si koupila hotové slepice, vyšlo by to levněji. Protože letos kvokalo tolik slepic - 4 Maransky a 1 Barneveldka, tak jsem si hrála.
První hnízdo 7 kuřat a z toho 2 slepičky. Druhé hnízdo 5 kuřat - tam by mohly být 3 slepičky. Třetí hnízdo 6 kuřat, čtvrté 4 kuřata a v pátém je 9 kuřat. Ty poslední 3 hnízda se teprve uvidí jaký bude poměr kohoutů a slípek. Hlavně to bude na dvoře pestré. Kohouti z prvního hnízda se už snaží kokrhat a je to docela rachot. Nejvíc hlasití jsou lonští kohouti Araukany. Na to je dobré, že je to přece jen dál od obydlených domů.
A protože chodí všechno dohromady a kohouti se pojímají jak je to napadne a ne podle přííslušnosti k danému plemenu, je zajímavé pozorovat, jak se kuřata vybarvují a typovat po kterém kohoutu to bude. Slepici poznám podle barvy skořápky.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: kuřata, kvočna a kočky

Nový příspěvek od Hhippie »

Říkal včera chovatel, že je zajímavé, jak mají ty arakauny na to, jak jsou maličké, poměrně velká vejce :souhlas: že jsou to normální Mka. A ještě zajímavě zbarvená. Takže za něj spokojenost!
Ale musím tedy říct, že si nedokážu představit, jak dlouho mu trvá péče o všechnu havěť. Má vcelku malou zahradu, ale tolik voliér, aby měl vše rozděleno podle druhových kmenů, že než to obejde, musí to trvat věčnost! :ajeje:
:Hhippie: Bubáci forever!
pamijo
Příspěvky: 308
Registrován: 06 črc 2019 22:23
Dal poděkování: 67 poděkování
Dostal poděkování: 294 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: kuřata, kvočna a kočky

Nový příspěvek od pamijo »

Arus, u nás možnost A(polevka) nepřipadá v úvahu,u nás slepice umírají stářím :vtipalek
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: kuřata, kvočna a kočky

Nový příspěvek od Hhippie »

Mno… tak jsem chtěla být hodná mamka a když se slepice rozkvoká a přestože jsem jí několikrát denně několik dní po sobě sundavala z hnízda a ona byla hned zpátky, nechala jsem jí to vysedět. Vyseděla jen jedno (asi chyba násady..?) a včera mi denní kuřátka z líhně, pro které jsem ještě narychlo jela, nepřijala. Takže teď sháním výhřev, abych mohla kuřata zachránit :cert:

Takže jsem se rozhodla, že si slepice mohou kvokat, jak chtějí. Jakmile se rozkvokají, pudou do koupele! Na tohle nemám nervy!
Dospělé slepice sice stojí ranec, ale už je s tím daleko míň práce! A konec experimentů s dvorkovými směsmi. Pokud chce člověk nosnice a ne kvočny, pak je jediná jistota ten dominant… :nevim:
Ale tak… slepice máme 1,5 roku, tak člověk prostě sbírá zkušenosti, no… :stydim:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: kuřata, kvočna a kočky

Nový příspěvek od čobanak »

Nech slípku žít....
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 6 hostů