Sušení sena

Louky a pole
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od čobanak »

Seno,seno,v léťe neňí kam ho dát,v zimňe gde ho vzít!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Hhippie »

Maxi, já s tím mám špatné zkušenosti, s volným senem. Paleta určitě nestačil. Měla jsem volně ložené seno z ručního sušení, naprosto “lámavé až prášivé” = fakt výborně proschlé - a přesto mi v seníku pod střechou, zespodu od suché hlíny oddělené paletami, kdy bylo ve vrstvě cca 2 metry a nad tím ještě 1,5 m než je střecha a přesto mi proplesnivělo. Prostě to děsně pracuje, to volné seno, a nasává vzdušnou i zemní vlhkost. Za mě volné seno jedině na roštech nad zemí.
Ale třeba budou mít ostatní jiné zkušenosti.
Plachty na seno tu kluci chválili, že fungují dobře, tak toho bych se nebála. Ale zase - podle mě je to dělané na ty balíky, ne na volné seno, které potřebuje ochránit daleko víc… ale zkušenost nemám.
:Hhippie: Bubáci forever!
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Savarka »

My máme pod paletami ještě kostky zámkovky, nevím, jestli to je tím, ale seno pod střechou neplesniví, samozřejmě se musí zajistit, aby tam nezatékalo.

Jinak taky jsme řešili, co s volně loženým senem, které se nevejde do seníku, a nakonec používáme racochy - sušáky, které jsou na videu "Hay in a day" na první stránce tohoto vlákna. Akorát jsme to museli trochu vychytat. Chce to hlavně pořádně seno usušit, rozhodně nestačí jeden den - to je jen na krátkodobé skladování. Dobře usušené seno se může dát i do poměrně vysoké vrstvy a je z toho pořádná kupka (jedna kupka na nějakých 800-1000m2). Po nějaké době zakryjeme normální malou plachtou 2x3m a zatížíme petkami s vodou. Vydrží i přes zimu, ale zkrmujeme ho samozřejmě jako první. Je dobré udělat vyšší nožky (cca 60cm od země), kupka si časem sedne a když je moc deštivo, může seno plesnivět odspodu.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Františka. »

Měla jsem seno v bigbagách na paletě, pod paletou lepenka, nahoře autoplachta. Ve vaku bylo udusané a vydrželo do jara. Když je seno volně pod střechou, je to to nejlepší seno, co může být. Nesdílím názor Hhippie, balíky jsou z nouze ctnost, volné seno je lepší. Každé seno musí být usušené, ale v balíku může nedoschlé seno fermentovat místo plísně. Volné seno zplesniví. Takže řádně usušit, ochránit zespodu i zvrchu a vydrží i volné seno.
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Volne lozene na pude je to nej co muze byt. Pod strechou uplne nejlip. Akorat tam nesmi nikde zatejkat. Baliky jsou akorat zdroj problemu.
MaxC
Příspěvky: 7
Registrován: 27 srp 2021 10:10
Dostal poděkování: 9 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od MaxC »

mastnacek2 píše: 27 kvě 2022 10:14 Volne lozene na pude je to nej co muze byt. Pod strechou uplne nejlip. Akorat tam nesmi nikde zatejkat. Baliky jsou akorat zdroj problemu.
To asi ano, přesto balíky dominují čím dál víc. Lidé leniví. Já se snažil loni volně ložené seno prodat a nikdo ho nechtěl, tak ho letos budu muset vyhodit. Měl jsem míň králíků a tak jsem ho nespotřeboval.
Ale je pravda, že pod střechou babičky domu tomu bylo nejlíp. Pak jsme přešli na skladování ve stodole na roštech asi metr nad zemí a přijde mi, že to není ono, seno je dost prašné. Ale stodola už je daleko a není moje, tak řeším jiné uskladnění.
Dosud jsem to sušil ručně, letos asi koupím alespoň obracák za malotraktor.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Františka. »

Volně ložené se neprodá, problém je doprava. Je to objemné, lítá to, přitom naložit a složit fůru dá práci. To je s balíky jednodušší. Když je volné seno dobře uložené, vydrží i několik let. Z dobrého roku do špatného. Ale je z něho i krásný kompost, jestli se zkazilo, zvlášť když je tam i hnůj. Nebo s ním aspoň podestýlejte.
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Berrynator »

Někteří lidé neleniví, ale mých cca 400 metráků dělat na volno by byl docela problém.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Savarka »

Nejen dělat, ale právě hlavně skladovat. Kdo má k dispozici kryté prostory pro takové množství volně loženého sena? Ani by to nebylo ekonomické.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Hhippie »

Taky bych řekla, že lidé neleniví. Alespoň zemědělci ne. Jinak by nedělali, co dělají, ale seděli v kanclu a bydleli v paneláku :mrk:
Ale doba de zrychluje, zefektivňuje… dělat seno ručně (dělala jsem) lze jen z menších výměr, zabere to moře času a prostoru, který většina již nemá…
Pokud je ruční seno dobře uskladněné, určitě je nezpochybnitelná jeho kvalita vysoko nad kvalitou strojně dělaného.. ale ne každý má ty možnosti a chuť se tím zabývat :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 859 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od andre.marek »

Tak já posekl ve středu, včera to plánovaně zmoklo jako každé správné seno :vytlem: a teď už doufám dosuším.
Dneska jsem to ráno před prací obrátil ať to neleží ve vodě.
První test nově pořízeného obracaku a zrovna ve vodě :blazen:
Obrázek

Obrázek
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Adnre za cim ze to tahas? Nejakej japoncik? Mam posekano stejne jak ty ve stredu, vcera spadlo 10 kapek, dneska rozhodim a budu se modlit do nedele, max do pondeli. Letos jeste MFkou, nejak me nevychazi cas dorazit opravy na 4911 a prachy na naradi prejelvam do baraku.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 859 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od andre.marek »

Taham to Isekim 25 koní. Záběr 4.5 metru, úplně v pohodě. Na to že to bylo mokré, nebyl problém jezdit na 2. rychlost PTO a rychlou trojku. Ale couvání se složeným je teda dobrý zážitek.
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Kdyz jsem mel jednu sezonu predchudce toho tvyho, tak jsem nebyl schopnej couvnout s roztazenym, musel jsem ho vzdycky slozit ( skladanej nahoru ). Tak at ti suseni vyjde :)
MaxC
Příspěvky: 7
Registrován: 27 srp 2021 10:10
Dostal poděkování: 9 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od MaxC »

Já už mám usušeno, stihl jsem to bez deště i když včera to bylo těsně. Letos prvně s technikou.
IMG_20220612_165730.jpg
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Hhippie »

Maxi, to je krása! Takovýhle velikostně je můj sen! :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Tak ted nevim, jakou maxovu velikost hodnotis? .))))
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Včera jsem slisoval 27 balíků 120 :souhlas: ještě až doschne ve stínu tak jeden ještě bude, na to jaký je sucho super výsledek :souhlas: mokrá louka dala to co loni, jeden balík byl z míst kde se normálně nesuší a tak lehce propadla jen sušší stráň, zítra nebo v neděli bych chtěl dosekat poslední hektar
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

Zachráněn před rotačkou.
Přílohy
IMG_20220617_182258.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 859 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od andre.marek »

Jak jsi ho našel? Já seču lištou, jedu relativně pomalu a stejně jsem jednoho posekl :plac:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů