Sušení sena

Louky a pole
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Hhippie »

Hele, komu není rady, tomu není pomoci… včera hlásila, že jednomu místnímu, co jí sekal, se rozsekala řádkovačka a dnes volala balíkovači, že to nebude mít dnes připravené na balení a pan zemědělec, úplně zkroušený, odpověděl, že mu shořel traktor i s balíkovačkou. :nene:
Takže jí to leží, hlásej bouřky a nepomůže si nijak :smutek:
Tedy, shrnuto, podělalo se, co mohlo.
Mno… držím jí palce :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Augenblick »

Tak to je pech.. to se může stát i když má člověk vlastní techniku. Na takovou plochu to asi chtělo mít nachystanou nějakou rezervu. Tady jsme 3 malý hospodáříčkové s průměrnou plochou 15ha a pomáháme si, když je problém. Ono se skoro pokaždé něco poděla.
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Otava na stráni je bídná :nevim: dva 120 balíky z hektaru :mrzimeto:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Dade, to se snad ani ekonomicky nwvyplatilo susit ne? Ovce me spadaj 1 a 3/4 ha otavky rychlosti blesku. Budu muset vrazdit. Zadna otava se susit nebude.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

Dade, u nás naštěstí otava bídná není.
U nás je žádná otava :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
ivan613
Příspěvky: 994
Registrován: 26 led 2019 16:11
Dal poděkování: 355 poděkování
Dostal poděkování: 517 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od ivan613 »

Profesor1 píše: 28 črc 2022 15:37 Dade, u nás naštěstí otava bídná není.
U nás je žádná otava :vytlem:
To sme na tom stejne.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

Posečeno přes 2 ha.
S pomocí kamaráda bylo za necelou hodinu hotovo.
Přílohy
IMG_20220802_195516.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Včera jsem zmáknul dalších 6 balíků 120 otav a hektar je ještě nařádkovaný :souhlas: seník se plní a tak možná do jara budu mít seno vlastní :nevim: jen kdyby nebylo tolik práce v práci abych to líp stíhal :mrzimeto:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Jan »

Profesor1 píše: 02 srp 2022 23:40 Posečeno přes 2 ha.
S pomocí kamaráda bylo za necelou hodinu hotovo.
Já tam vidím minimálně 2 kamarády :)
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

Kamarád + jeho žena + její sestra (pozorovatelky) a můj syn.
Já fotím :vytlem:

Dnes zlisováno, 8 balíků. Horská louka. Tak málo sena tam ještě nebylo.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od arus »

Na takovou horskou loučku tři obr traktory? Stálo to za těch osm balíků? :promin:
:arus:
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Arus :souhlas:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

Arus, Arus, Arus. Ty jsi nedávala pozor, když jsem psal o nejen sousedských vztazích.
Tuhle 2ha horskou loučku jsem sekaval sám tři hodiny. Takhle to sfouknem za hodinku.
Říká se tomu spojit příjemné s užitečným.
V tomto případě pro souseda, jeho ženu a její sestru příjemné a pro mne užitečné.
Proč myslíš že jsou tam ty ženské Ženské se kochaly, soused si užíval sečení traktorem a já nemusel kroužit po louce o dvě hodiny déle. Ty ženské se mnou chodí když mají čas i přehánět ovce z pastviny na pastvinu. Užívají si to.
Soused má bagr a náklaďák. Já mu zase jezdím s traktorem a vlečkou pomáhat pod bagr, nebo si ode mne půjčuje vlečky.
Dneska jsme dělali zbytek té louky křoviňákama. Sekala i sousedčiny ségra.
Bylo nás tam osm. Za hodinu a půl bylo vymalováno. Manžel sousedčiny sestry tam byl s MF kou. Jejich syn staví dům a já mu pomáhám s traktorem a vlečkou.
Prostě taková vzájemná výpomoc.
Přece o tom sama píšeš v tématu Radost - pohoda, návštěvy . . .
Pomáháme si, tak že pohoda při práci a následná návštěva, při pohoštění :vytlem:
Dneska jsem moc fotit nemohl, honil nad déšť.
Přílohy
Pohoda při práci :-)
Pohoda při práci :-)
Pohoštění - návštěva
Pohoštění - návštěva
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od čobanak »

.....družstevňím rolňíkům křídla mořeplavců....
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

Včera již poučen, tak na tu trošku sena už jen jeden traktor a dvě vlečky :)) :)) :vytlem:
Přílohy
IMG_20220809_153835.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od PavelIV »

Koukám, taky ti funguje ruční brzda :vytlem:
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

Náhodou funguje :vytlem: a na vlečce úplně.
Byla to rovinka na nakládání těch kulatých balíků.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Františka. »

Zaujalo mě při čtení jedné práce z veterinární univerzity o skladování krmiv, že u sena "Při sušení na slunci dochází v píci ke ztrátě vitaminů, především ke ztrátám β-karotenu a tím ke ztrátám vitaminu A (oproti tomu ale dochází ke zvýšení obsahu vitaminu D)". Že se při sušení sena ztrácí karoten a vit. E, to jsem věděla, ale že při sušení na slunci je víc vit. D, to mě překvapilo.
Je to na str. 13.
https://www.vfu.cz/files/2220_50_Skladovani_krmiv.pdf
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Jana P. »

Díky, zajímavé čtení. :ruzicka:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Lisbeth »

V lednu jsem zde psala o zakoupení 3 velkých kulatých balíků sena. Průměr 170 cm, váha 500 kg (dle zemědělce). Jeden balík již mám zkrmený. Pro jednoho a čtvrt koně tedy vydržel 6 týdnů. Denní dávku jsem pokaždé vážila, avšak ne vždy zapisovala a protože byly velké mrazy, kdy 10 kg sena na 24 hodin nestačilo, dávala jsem 15 kg sena v těchto dnech, udělala jsem hrubý průměr a vyšlo mi, že balík vážil cca 450 kg. Abych to měla přesně na kilo, musela bych si psát každý den a přiznám se, že na to jsem byla moc líná a hlavně nas*aná :vytlem: protože příprava sena do vaku každý den v tom počásku mě dost neba. A myslím si, že seknout se jen o 50 kg, což je krmení na 3-5 dní v mém případě, dle počasí samozřejmě, je v poho. Seno bylo spíše jemné, koním chutnalo, nevyhodilo se ani deko, balík nebyl nikde chycený ani proplesnivělý, na můj vkus prašnější, ale to je tím, že jsem roky byla zvyklá na seno vlastní nebo v malých balících, kde ta prašnost není taková. Někomu jinému by to připadalo třeba v pohodě. Nyní jsem načla druhý balík, seno je úplně jiné, je to dlouhá klackovitá tráva, kousek tam byl chycený z vrchu plísní, ten jsem odebrala, ale nebyl toho ani jeden plný vak, tže v poho. Měla jsem celkem strach, že to koním nebude chutnat, protože to byl docela velký přechod z jednoho balíku na druhý, co se týče kvality. Ale hlad je donutil :vytlem: Baští normálně, balík je zatažený jako prase, že do něj nejdou ani vrazit pořádně vidle, tento druh traviny má asi vyšší výživovou hodnotu, než ten první, protože koním stačí menší porce, také jak jsou klasy dlouhé, musejí více žvýkat a slinit, což je dobře, tže jim déle trvá, než to vdechnou. Počítám, že váha bude odpovídat. Uvidíme jaký bude ten třetí.
Co mi z toho všeho vyplynulo? Že poměr cena/kvalita je OK. Zemědělec přiveze až pod rypák, žádný stres s dopravou. A že se mi absolutně nevyplatí dělat si seno sama v jednom, max. dvou lidech, prakticky bez mechanizace, jenom s hráběma v ruce a ještě k tomu výlučně na cizích pozemcích, které mi nikdy nebudou říkat pane. Tedy jsme se letos rozhodli, že posečeme jen jednu jedinou cizí zahradu (1 000m2), kde by teoreticky i byla možnost koupě, ale mi na to aktuálně nemáme, ale ještě to prostě letos uděláme a pak uvidíme co bude. Pak se staráme o takové 2 malé paloučky, také jsou cizí, ale naše rodina se o ně stará už 70 let, je tam krásná luční tráva a když je neposečeme my, tak už nikdy nikdo a stane se z toho prales. A jinak nic, všechny ostatní jsem už poslala do řitě i s těma jejich hektarama a kecama typu, nechceš si to posíct pro koníky, já ti to nechám zadarmo :otraveny: Ať si taky někdo jiný vezme 14 dní dovolené v létě a místo moříčka se moří na těch svých majetcích, já jim na to prdím z hodně velký vejšky! A jak se mi hele ulevilo! :hura: Hodlám koňařit a ne se umořit na něčem, co za to nestojí! :mrk:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů