Cena elektřiny

Jana P.
Příspěvky: 6019
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cena elektřiny

Nový příspěvek od Jana P. »

Sušička zbytečná věc dle mne. Žehlička, totéž. Myčka taky. :vytlem:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cena elektřiny

Nový příspěvek od Kouťák »

Jani do Koutů byla zavedena elektřina v roce 1961 a mě bylo už 10 let.Já jsem to zažil,tak pouze zakoupit petrolej. :vytlem: Narodil jsem se bez elektřiny a natáhnu bačkory také bez elektřiny. :vytlem:
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cena elektřiny

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Bosorko, jak pro koho. Jak pro koho. Kolik ze deti s jakym rozestupem ze jste odchovala? Kazda toa jinak.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cena elektřiny

Nový příspěvek od andre.marek »

Myčka uspoří docela dost oproti mytí nádobí - jak vody, tak energie na její ohřátí.
Třeba my pouštíme myčku tak jednou týdně - ale jsme dva a doma minimálně vaříme, máme obědy denně v práci a půlku víkendů jsem v práci..
Rozdíl samozřejmě je, pokud třeba Jana používá vodu ohřátou na kamnech při vaření.
Jinak aktuálně řeším také mrazák - máme Zanussi šuplíkový, vysoký, 4 roky, prakticky od začátku strašně namrzá :nesouhlas: . Nejen kolem dveří, ale i šuplíky vzadu. Tak hledám náhradu.
Zatím v hledáčku Bosch.
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cena elektřiny

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Andre, to me radil oprsvar, hlavne ne ten na vejsku. Presne rikal to co popisujeS.
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cena elektřiny

Nový příspěvek od Vedra »

Šuplíkové mrazáky namrzají hodně tak nějak z principu, při každém otevření dveří se vymění velké množství vzduchu a dostane se tam další vlhkost.
Jana P.
Příspěvky: 6019
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cena elektřiny

Nový příspěvek od Jana P. »

Za osm měsíců jsme spotřebovali 2300 kw. Dva mrazáky pultové, opravdu velké, jeden vysoký šuplíkový a lednice s mrazákem dole. Vodárna, cirkulárka, pračka, bojler 100l,elektrický sporák od jara do podzimka, nyní používám opravdu hodně elektrický zavařovací hrnec, varná konvice. A nějaké nabíječky samo. Když v zimě přijedou děti, topí se v podkroví el radiátorem.
Vařím skoro denně. Od září do dubna , května na plotně, je tam i kamnovec na vodu.
Napsala jsem že DLE MNE není třeba myčka, sušička , žehlička. Protože myju v dřezu ne pod tekoucí, prádlo suším na slunci nebo pod letní kuchyní, nežehlím.
Dětí jsem odchovala dosti. Některé vlastní jiné částečně nevlastní, třeba i čtyři najednou. Co to s tím co má společného. Prostě jsem uvařila, přitom jsem si částečně odmyla a pak jídelní věci. Pračka byla třeba i jedna denně. Kdo bydlí v domě má kde sušit vždycky. Do mých sedmi jsme bydleli v činžáku, sušilo se na půdě. Nebo venku.
Bud chceme šetřit nebo ne, v tom to vězí.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cena elektřiny

Nový příspěvek od andre.marek »

Když ony ty šuplíkové jsou podstatně praktičtější - používáme prakticky denně - pečivo nakoupí manželka jednou týdně a co nejdříve zamrazíme - vždy takové množství, které spotřebujeme za ten týden.
U tchýně máme také ten vysoký šuplíkový mrazák a ten nenamrzá vůbec - je trochu méně používaný, ale také několikrát za týden. Je starší minimálně o 5 let, funguje krásně.
Navíc pro pultový nemáme prostor v obytné části.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cena elektřiny

Nový příspěvek od Hhippie »

Když jsme loni vybavovali nový dům, museli jsme i se spotřebiči, protože bylo jasné, že staré nebudou adaptabilní do nových prostor.
Jasně jsem věděla, že chci vysoký šuplíkový mrazák. Ne kombi s lednicí. A velkou lednici. Nesnáším to věčné šíbování věcí v ledničce, aby tam člověk něco dal nebo našel! :zed: Rok fungování a jsem nadšena. K tomu máme malý pulťák. Když je masa víc, máme ho naplněný. Jinak jen ten šuplíkáč. Ovoce nemám mnoho zamraženého, takže v mrazáku šuplíkovém hlavně maso a nějaké zásoby jako Andre. Másla nakoupíme víc, když je akce. Pečivo zrovna tak. Přebytky třeba cukroví nebo dortu… když přijede návštěva, jako když najdeš! :souhlas:
Za myčku jsem fakt ráda! Myji nádobí ručně dost, ale už nemusím 3x denně, abych se vešla do kuchyně. Myji také šetrně. Namočím, vypnu vodu, odmyji bez vody a pak jen spláchnu.
Sušičku jsem zvažovala, ale přijde mi to zbytečný luxus. Nevadí mi věšet prádlo.
Žehlím jen bavlněné věci a košile pro manžela. Sobě skoro nic - je to elastické, netřeba žehlit.. :souhlas:
Nejen z úspory elektrické energie, ale i mého času a energie mého těla :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cena elektřiny

Nový příspěvek od Hhippie »

Zrovna jsme včera měli na to téma s mužem rozhovor. Nemáme vyřešené chlazení 1) piva, když má uvařeno, 2) masa, když potřebujeme porazit něco jindy, než když je dostatečná zima, aby to prostě mohlo ty 3 dny viset ve sklepě… což teď potřebujeme a nemáme, co s tím… :nesouhlas:
Jediné, co jsme měli jako luxus navíc mezi všemi těmi spotřebiči, co máme, byla veliká gastrolednice, která k tomu sloužila. Jenže ta nám odešla. A je to škoda. Byla moc šikovná. Byla venku a když bylo cokoli pro zvířata třeba, nechalo se to venku. Pro slepice, pro prasata… a nemuselo se to tahat domů do čisté lednice.
A k tomu se tam vždy chladil jeden dva dvacetilitrové soudky domácího piva… teď nemáme nic a úplně si s tím nevíme rady :mrzimeto:
Převezeme pulťák a pro první prase použijeme mrazák jako chladničku - manžel umí předělat - ale až se to naporcuje a namrazí, pak už nebude možné použít ten samý systém pro zpracování druhého prasátka… tak uvidíme, zda rozchodíme tu velkou lednici ještě. Chceme čuňačinky uklidit do mrazáku dřív, než odjedeme na dovolenou. Ať kolem domu zbydou jen drobná zvířata, jednoduchá na obsluhu.
Jak máte vyřešeno chlazení zvířat, když je třeba porazit mimo chladná období?
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6019
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cena elektřiny

Nový příspěvek od Jana P. »

Sklep, menší stará lednice.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cena elektřiny

Nový příspěvek od Savarka »

Četla jsem nějaký článek s radami, jak snížit spotřebu elektřiny. Na jeho základě jsem snížila teplotu na bojleru. Bylo to prima, přestalo hrozit opaření a měla jsem dobrý pocit, že šetříme. Za pár týdnů jsem četla jiný článek o riziku pomnožení nebezpečné bakterie legionelly, když má člověk nízkou teplotu v bojleru. Tak jsem to zase hodila zpátky na 60. No, říkám si, šetřit ano, ale aby to nebylo kontraproduktivní. Člověk by měl vědět, co dělá. Viz např. ta myčka, která opravdu ve většině případů ušetří vodu, energii a čas, který má taky svoji hodnotu. Ale samozřejmě je to individuální.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cena elektřiny

Nový příspěvek od Jan »

Ono ale taky záleží na zaizolovani bojleru . Pokud je izolace kvalitní, je úplně jedno, jestli se topí na 60, nebo víc. Taky záleží na vodě. Při tvrdé se ruším od 50 C výš usazuje vodní kámen .
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cena elektřiny

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Jane, videls nekdy spatne zaizolovanej bojler?
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cena elektřiny

Nový příspěvek od Jan »

Jo
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cena elektřiny

Nový příspěvek od čobanak »

Ve čtvrtek bila na radijožurnálu reportáž z bazaru.I stará židle najde uplatňeňí!
mastnacek2
Příspěvky: 1377
Registrován: 29 bře 2022 08:06
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cena elektřiny

Nový příspěvek od mastnacek2 »

Jane, ja teda ne. Maximalne, ze si nekdo nezaizolije trubky.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cena elektřiny

Nový příspěvek od Františka. »

Ohledně bojleru a ohřívání na nižší teplotu: Když ohřejete na vyšší teplotu, vodu smícháte se studenou a spotřebujete ohřáté vody míň. Když bude mít nižší teplotu, spotřebujete ohřáté víc. Podle mě je rozhodující pro úspory, jestli máte obrovský bojler, který ohřívá zbytečně velké množství vody, nebo přiměřený, jehož vodu spotřebujete a nechladne. V takovém případě ani leginella nehrozí.
Jana P.
Příspěvky: 6019
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cena elektřiny

Nový příspěvek od Jana P. »

Jsme tu dva povětšinou, až nás opustí tento bojler, který má deset let, pořídíme si průtokový ohřívač. Už před dvanácti lety, když jsme byli ve Skotsku, to tam bylo naprosto běžné. Zásobníky nebyly nikde kde jsme pobývali.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cena elektřiny

Nový příspěvek od Františka. »

On se před nějakou dobou průtokový považoval za neekonomický, že pro okamžité ohřátí je potřeba větší množství energie. Prý, já nevím. Ale zase když tam ta voda jen tak je a chladne, když je ohřátá, je to taky vyhozená energie. Když potřebujete trochu vody, neohříváte 100 nebo 150 l, když máte průtokový, rozhodli jste dobře.
Ještě zbývá otužování :usmev: .
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů