Kompoty

Pěstování ovoce, zeleniny, bylinek apod.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Kompoty

Nový příspěvek od Janina »

Dnes jsem začala uskladňovat ovoce na zimu. Protože až se zima zeptá, tak budu mít připravenou odpověď. :andel:
27 sklenic broskví a jedna sklenice meruněk.
Mám názor, že když utrhnu broskev ze stromu, tak ji sním tak, jak je, tedy i se šlupkou a bez pecky. Takže vylousknu pecky, naskládám do sklenic, do každé přisypu jednu lžíci cukru, svařím vodu v konvici, zaleju, zavíčkuju, zavařím.
Přílohy
broskve.jpg1.jpg
broskve.jpg
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompoty

Nový příspěvek od Janina »

Hrušeň Špinka prastará má letos nádherné veliké hrušky. Jsou velmi chutné, aromatické. Není jich kvanta, ale ani málo. Jediná nevýhoda je, že se nedají dlouho skladovat.
Dnes jsem zavařila 17 sklenic.
Vykrájím, hodím do vody s citronem, do sklenice jednu či dvě lžíce cukru, a bud vanilku nebo jeden hřebíček a trochu skořice. Zaliji převařenou vodou.
Přílohy
kompothruška.jpg
kompothruška.jpg1.jpg
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompoty

Nový příspěvek od Jana P. »

Letos bylo v Radotíně broskví poskrovnu, takže jen 18 sklenic kompotu, sedm sklenic džemu, :andel:
A taky jsem udělala pár angreštových kompotů. V zimě smícháme broskve s angrešty a je to vynikající kombinace chutí.
Přílohy
DE0BE4C5-5A2F-44AD-BF40-05B58C10842F.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompoty

Nový příspěvek od Savarka »

Narazila jsem na vakuovač, který se používá na zavařovací sklenice. Ne že bych to plánovala pořídit (zatím :mrk: ), ale zajímalo by mě, co si o tom myslíte, příp. jestli to někdo používáte. Tvrdí tam, že je to nejšetrnější způsob "zavařování". Vždycky jsem myslela, že zavařování má smysl nejen tím, že se ve sklenici vytvoří vakuum, ale že ta tepelná úprava zničí škodlivé mikroorganismy. Myslíte, že by zavakuování opravdu stačilo a pokud ano, na jaké produkty?
https://www.kuchynskepotreby.cz/sonix-o ... 5kEALw_wcB
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompoty

Nový příspěvek od Františka. »

Savarko, ale s tím musíte sklenice taky zavařit. Jde tu jen o to, že máte víčka přilnutá, žádné by nemělo být odchlíplé.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompoty

Nový příspěvek od Savarka »

No, myslím si totéž, ale právě moc nechápu, v čem by to tedy měl být nejšetrnější způsob zavařování, pokud by se to stejně nakonec muselo zavařit.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompoty

Nový příspěvek od Františka. »

Neberte vážně reklamu. Nebo třeba v tom, že nemusíte žádnou sklenici zavařovat 2x, když víčko nechytne. Nebo, a to spíš, se nemusí zavařovat tak dlouho, když je tam vakuum a ohřev probíhá rychleji. Jenže jak odhadnout, o kolik ho zkrátit, to nevím.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompoty

Nový příspěvek od Savarka »

Tak jsem našla výrazně levnější vakuovačku na zavařovací sklenice, ale nevýhodou je, že je jen na jeden rozměr sklenic. A člověk k tomu musí mít nějakou vakuovací pumpu nebo vakuovačku z funkcí odsávání vzduchu z nádob. Pumpičku mám, takže u mě to není problém.

https://www.moje-potreby.cz/vakuovy-zav ... d0EALw_wcB

Tady je video, jak se používá:



Z toho videa mi vyplývá, že se opravdu dá používat i bez zavařování. Ovšem půjde to asi jen na nakládání do octového nálevu, příp. na marmelády, kečupy, šťávy, tedy to, co už je tepelně upravené a co se normálně ošetřuje jen otočením víčkem dolů. Vybavuji si, že Jana někde psala, že třeba okurky zavařuje jen velmi krátce, aby se pouze chytla víčka, takže okurky by pouze s vakuovačkou asi šly.

Mno, líbí se mi ta původní vakuovačka, co jsem sem dávala, protože je na všechny rozměry sklenic. Ale už je to větší investice. Nicméně velmi ráda bych ji časem pořídila, ani ne tak kvůli zavařování, ale kvůli ošetření už jednou otevřených sklenic. Vadí mi, když mi otevřená zavařenina chytne plíseň, ale jsme doma jen dva, tak se to bohužel občas stane. :stydim:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompoty

Nový příspěvek od Františka. »

Já Vám teda nevím, Savarko, nebylo by jednodušší tu marmeládu dát do menších skleniček? Třeba od jogurtů nebo přesnídávek, takovou sníme ve dvou na posezení.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompoty

Nový příspěvek od Savarka »

Píšu zavařeniny, ale myslím cokoli v zavařovací sklenici a jsou věci, které prostě zůstanou v lednici déle. Já mám obecně vakuování ráda, obchod máme daleko, takže nakupujeme jen jednou začas a jsou věci, kterým se vakuováním výrazně prodlouží trvanlivost. Akorát musí mít člověk vakuovací krabičky. Výhodou téhle pumpy je, že může zavakuovat cokoli v obyčejné zavařovací sklenici. Mně to přijde jako skvělý nápad.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompoty

Nový příspěvek od Františka. »

Líbí se Vám to, tak Vám to kazit nebudu :usmev: .
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompoty

Nový příspěvek od Jana P. »

Kompoty.
Když někomu povím, že zavařuji ovoce, dělám kompoty, lidé říkají, a na co? U nás by mi to nikdo nejedl apod. Vzniklo to vlastně takto.
Nekupuji žádné ovoce po celý rok. Od jara do podzima je možná konzumace jakéhokoliv ovoce ze zahrady. Zimolezy, rybízy,angrešty,jahody,třešně,muchovníky,různé ryngle,slívy,broskve, merunky,višně,maliny, ostružiny,jablka,hrušky,švestky,jeřabiny,rakytník…..všechno jíme, navařím a napeču z toho.
Vždy část přebytků zamrazím na koláče, zmrzliny..nadělám marmelády,kompoty. O zbytek se postará ptactvo, kterému se v hustě osázené zahradě velmi daří.
A v zimě jíme ke každému jídlu bud kompot nebo zeleninovou přílohu. Zavařenou červenou řepu, okurky apod.
A proto zavařuji kompoty. A sníme je všechny.
Když v zimě přijedou mladí, uvařím oběd a podávám s kompotem, chtějí všichni. :vytlem:
Jablka nezavařuji, jsou ve sklepě a pokud chci kompot z nich, uvařím ho čerstvý.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompoty

Nový příspěvek od Františka. »

Proč by to nikdo nejedl? Protože jim to nikdo nedá :usmev: .
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompoty

Nový příspěvek od čtenářka »

:vytlem: to je přesně ono :vytlem: od té doby co kompoty zavařuji, je jedí všichni. Marmelády, povidla taky. Třešně, broskve, meruňky, rybíz, borůvky, no a hlavně hrušky. Jen k nim musím přidat do sklenice 2-3 švestky, pak se po nich jen zapráši..... Letos jsem zavařila do všech sklenic, co jsem měla a ještě si 25 vypůjčila od sousedek. :andel:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompoty

Nový příspěvek od Františka. »

Nevím, jaké máte se svými strávníky zkučenosti Vy, ale u nás chtějí všichni co nejvíc šťávy z kompotu. Občas můj muž vypije všechnu hned ze sklenice a zbytek nechá mně :bomba: .
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompoty

Nový příspěvek od Hhippie »

Je to jistě o zvyku z rodiny. My jsme mnoho domácích kompotů nemívali. Ač mamka vyrábí a zavařuje ledacos, v zahradě má jen pár jabloní, takže není extra co ovocného zavařovat. Tedy nějaké rybízovky a dokud byly, tak angrešty. A pak už nic.
Já to moc nezvládám, zavařovat, takže ani ode mě mnoho kompotů není. Navíc nejsem moc bramborová a mám naučené, že kompoty nejvíc pasují k bramborové příloze… takže mě pak ani nenapadne je ze špajzu vytáhnout. :promin:
Také se mi stává, že když je dobré jídlo a k němu kompot, jsou strávníci přežraní a kompot zůstává na stole nedojeden, protože se prostě už do nikoho nevejde :vytlem:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompoty

Nový příspěvek od Františka. »

Pak teda by bylo řešením nevařit tak dobře. Ještě by byli rádi, že už si můžou vzít kompot :vytlem: .
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompoty

Nový příspěvek od čtenářka »

Já ho tedy k jídlu moc nedávám, u nás je to spíš ve stylu: dala bych si něco, nevím co a nedám pokoj........ jéé kompot mňam :vytlem:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti