Brambory

Zelenina
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Bekkky »

To se jim nelíbí....
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Hhippie »

Jj, viděla jsem, že na to koukáš podezřívavě. Já taky vůbec nevím, co to udělá. Třeba je to úplná blbost. Ale když nevyzkoušíme, nebudeme vědět :nevim:
Já bych tam chtěla třeba takovou tu zeleninu, která se dá sklízet do kuchyně u v zimě - mrkev, petržel, růžičková kapusta… prostě musím vyzkoušet, zda to bude fungovat. Něco tam určitě půjde. Jen je otázka, co :vytlem: minimálně rumištní plevele :))
:Hhippie: Bubáci forever!
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Savarka »

Já myslím, že žádný vyvýšený záhon není málo vysoký. Ty vyšší jsou šikovné v tom, že se k nim člověk nemusí ohýbat a že se tam utopí víc materiálu, pokud ho má člověk přebytek. Ale jakkoli vyvýšený záhon má smysl. Sousedka má vyvýšené záhony tak 20cm.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Savarka »

Moc vysoké záhony mají taky nevýhody, např. se špatně zalévají konví.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Hhippie »

Savarko, ale já to nemám propojené se zemí… Bude to takový veliký květináč vlastně… :jakoby:
:Hhippie: Bubáci forever!
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Savarka »

No, pokud to není spojené se zemí a je to fakt nízké, tak tam si kořenovou zeleninu moc nedovedu představit ani tu růžičkovou kapustu. Myslela jsem ale, že jsi tam chtěla dát bylinky.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Savarka »

A jak to máš vysoké?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Hhippie »

Jj, bylinky také. Fakt nevím, co tam půjde. Přece mrkev nemá půlmetrové kořeny? :blazen: tedy… ta moje nemívá :))
Hele… dá se to pojmout ještě jinak - mám tu materiál ještě na jeden… tak teoreticky můžeme použít ještě jedny fošny na ještě jedno patro a z toho 50centimetrového udělat buď 70 nebo 80centimetrový… já ale zas vycházela z toho, že to nechci mít moc vysoké právě z důvodu, aby se to dobře obhospodařovávalo… :promin:
Tedy mám materiál na 50 cm vysoké květináče, 2,5 m dlouhé, 1,30 m (myslím) široké.
Na druhou stranu - když si vezmu, že se takováto hloubka květináčů využívá v Praze pro výsadbu stromů… pak v tom musí fungovat nějaké rostlinstvo, ne? :jakoby:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Jana P. »

Veru, jak jsem viděla ten vyvýšený záhon na vjezdu, tak se mi nějak nezdálo hlavně jeho umístění. Přišel mi tam takový, takový jako vy….ný. Nějak jakoby se tam Prostě nehodil. Byla jsem u tebe krátkou dobu na to, abych se nahoře lépe rozhlédla, ale třeba by se našlo lepší umístění.
Pokud k vám přijede více lidí, nebudou se mít kam postavit s autem.
Tak ale třeba se mýlím. :stydim:
Vyšší by tam byl ještě více vy….ný. :stydim:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Hhippie »

:)) to je dobré slovo, Jani :souhlas: Díky za postřeh.

On je součást celého konceptu prostoru před domem, který by měl být kombinací zpevněných a zelených ploch, který ale teprve vzniká… nejsou peníze ani čas to udělat najednou… takže to nejspíš v některých fázích nebude dávat smysl… každopádně věřím, že příští rok už zase budeme o kousek dál a že finální pocit z toho prostoru bude pozitivní a vše bude dávat smysl :souhlas:
Zpevněná plocha před domem bude lemovaná okrasnou zelení, která bude zároveň poskytovat již i soukromí na verandě, která bude vydlážděná a bude pokračovat zastřešeným balkonem (ten bude zároveň zastřešením a zastíněním spodní části vedle domu, kde by se mělo např.sušit prádlo - na to se moc těším!).
A v takovém jakoby půlkruhu téhle okrasné zeleně bude zasazený ten vyvýšený záhon, resp. dva. Až budu mít čas, tak to črtnu. I pro svou konkrétnější představu a plánování.
Zároveň by se tam měl vyskytnout nějaký nižší rozložitý strom, který poskytne zastínění a zlepší klima prostoru před domem.
Do budoucna pergola pro auta a zastřešení pro rikshu… no… je toho dost, no :promin:
Nejdřív potřebujeme dotáhnout vydláždění verandy a položit kamení kolem domu, ať pořád netančíme v kamínkách na blátě… pak teprve designovky :blazen:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Bekkky »

Do jiného vlákna jsem dala ty moje 50cm vyvýšené a 10-15 cm vyšší by klidně snesly pro mě. Mám 172 cm.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Savarka »

50cm je v pohodě, já myslela, že to je nižší. Tam bych tu kořenovku klidně dala.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Savarka »

Jen tedy, když píšeš, že to není spojené se zemí, co je na tom dně? Mela jsem pocit, že jsi to dávala na nějaký štěrk nebo tak něco? V tom případě by to byla ideální drenážní vrstva. Hlavně jestli to nemá pevné dno (třeba beton) bez možnosti odtoku.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Savarka »

Jinak my máme také 50cm výšku a pěstujeme tam většinu zeleniny. Nevyplatí se to akorát na rostliny, které se moc roztahují do šířky, ale ne že by to nešlo, jen je to takové neekonomické.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Bekkky »

Savarko, ty mé zaměňujes s Hippie, ale to neva. Moje záhony jsem založila normálně na trávníku. Zakládala jsem i jiný záhon a sázela kytky a tak mi zbyly drny. Půda je tu taková uhutněná, marná světle hnědá a tak jsem zhruba do poloviny cca dala ty drny a navrch krásný kompost. Slabá mezivstva je pokaděná vlna Funguje to dobře, jen jsem neměla jiné místo pro cuketu, kterou jsem dostala krásně predpěstovanou a dala jí do rohu a ona utiskuje ostatní. No pro příští rok už bude obstojný kompost pro cuketu.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Savarka »

Nezaměňuju. :vytlem: Jen jsem měla dát vědět, na který příspěvek reaguju. Brala jsem to tak, že obě reagujeme na Hhippie. Tvoje záhony jsem viděla v tom jiném vlákně a moc se mi líbí. Hlavně to dalo určitě míň práce než ty naše. My je máme na čtyři palety dlouhé. Museli jsme to dělat ve dvou a vršek pospojovat, aby se nevyvalovaly. Ale fungují báječně. :souhlas:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak už sklízíme…
Něco už je sežrané od myší, ale není toho mnoho… zato sklizeň brambor je letos velmi hojná! Tedy hojná… hlavně mocná! A objevují se i téměř “neškrabatelné” kousky. Tak tři čtyři brambory do kila! :souhlas:
Přílohy
968A9655-BA11-49CE-8E69-8766656790FD.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od čtenářka »

Tak dneska zavolal kamarád, u kterého jsem na jaře zasadila čtyři řádky brambor, že mi je vyoře. Část jsem sklízela postupně ručně a dnes z jednoho a půl řádku jsme měli asi 120kg, ještě jeden zbývá. Už teď jich máme pro nás víc než potřebujeme. :hura:
Přílohy
IMG-20220903-WA0002.jpg
IMG-20220903-WA0001.jpg
IMG-20220903-WA0000.jpg
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Hhippie »

Evidentně je letos dobrý rok na brambory :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Kouťák »

Letos se bramborům dařilo,ale slíbil jsem,že napíši,které odrůdě se nejvíc daří v trávě.Letos jsem nasázel celkem 15 kg sazenky, Vysočinu,Dominiku, Moniku a červenou Red Annu.
Monika vyhrává už dva roky a kopu jí na jídlo od 2.7. a je poloranná.Dominika je pozdní na uskladnění a rovněž krásné,žluté obrovské brambory a pod jednou natí v průměru 20 ks.Odrůdy Vysočina a Red Anna,jsou sice chuťově dobré brambory,ale poloviční úroda a už je sázet nebudu.
Tak mám ještě vykopat kousek Dominiky a na to,že je jíme brambory od července tak jich mám ve sklepě už přes 350kg.No,je dcera,tchýně a bratr,tak každého podaruji a bude to stačit.Už zavážím trávou na příští rok.Musel jsem si to označit kůlkama,abych sázel do meziřádků.Pod trávu navážím padaná jablka a nahoru přijde dolomitický vápenec.
IMG_2038.JPG
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů