PASENÍ - povídání o něm, postřehy

chov ovcí a koz...
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Já to neumím tak posoudit, jestli je hůř než ostatní roky, protože kozy problém nemají nikdy, vyšší patro neusychá a je ovoce, občas žaludy. Myslím, že před 3 lety to bylo horší. Ale i tehdy strniště zarostla. Seno máme sice nezmoklé, dobře usušené, bylo ho dost, ale taky podobné, málo listů na stvolech. Zajímavé. Druhá seč nebyla ani nebude, jak to vypadá. Je to 10-15 cm vysoké od června.
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Krátkázpráva z dnešní pastvy. Zaujalo mě, že jak pes, tak i kozy poznají, který pes je jim nebezpečný a který ne. Potkali jsme nějakého loveckého, ale vycvičeného, jen se s kozami ještě nesetkal. Běžel za nimi, můj pes ho nechal, kozy jen trochu popošly a neplašily se. Pán ho volal, pes dlouho nic, jen chodil kolem koz, nakonec přece jen odešel. Druhý případ byl úplně opačný. Majitel měl na vodítku obrovského psa, už jsem kvůli tmě neviděla dobře, co to bylo zač. Dokud jen stáli, všechno bylo v pořádku, můj pes chodil okolo, kozy se pásly taky okolo. Pak toho pána napadlo, že by mohl nechat psa, aby si očuchal kozu. Pes udělal krok směrem ke kozám, okamžitě se přiřítil můj pes, štěkl na něj a postavil se mezi kozy a cizího psa. A ještě něco. Vůdkyně, zlatá skvělá koza, vystoupila opět ze stáda a postavila se před všechny a stála hned za mým psem. Nevím, jestli je běžné, že vůdčí koza je taková starostlivá hrdinka, ale tahle je obdivuhodná.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od čobanak »

V tomto smňeru je to zajímavé u krav.Jen málokterej pes nespanikaří,gdiž si ho začnou se zájmem prohlížet krávi.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5319 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Hhippie »

Bekky, vypadá to dost bídně už na pohled… vůbec Ti to nezávidím! Nakrmit tolik hladových krků, to už se člověk musí nějak ohánět a plánovat… držím palce, ať brzy vymyslíte, co s tím dál. Ale vypadá to, že bez příkrmu to asi nepůjde, viď?
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Bekkky »

Příkrm pro 550 ovcí venku je problém. Seno žrát nebudou, pokud by žraly, to by na tom musely být hodně špatně, ale do téhle fáze se to stádo nesmí dostat u masného plemena. Propukly by nemoci, potraty, ty co ještě nejsou březí by nezabřezly.
Siláž tu není baliková ale z jámy což znamená, že se jim to musí nějak dopravit a rozmístit a v tomhle počasí se to rychle kazí. Druhý den už bych to radši neriskovala. Což znamená zbytky nějak uklidit z louky.
Jádro by sice pomohlo, ale to je dovézt denně cca 400kg k ovcím někdy 15 km a zařídit aby se u toho neušlapaly je taky docela drsný v jednom člověku.
Stádo spí denně na čerstvém, sítě přesouvám, takže nelze mít nějaké pevné krmeliště, které je stejně poukázka na rozšíření hniloby paznehtů.
Myslím, že nejreálnější je, až bude vše spasené jít do stáje dřív....
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od jupik »

550 je teda pořádný stádo! To už je jiná logistika
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Taky jsem si to říkala. Představila jsem si tu záplavu ovcí. Jestlipak je možné je v tom množství ještě nějak individualizovat?
Já jsem před časem pásla něco přes 100 koz a vzhledem k tomu, že mě neznaly, neznaly ani práci psa a měla jsem je vodit, nepásly se na místě, měla jsem co dělat, abych se s nimi nějak dohodla. Jsem radši se svým stádem, kde má každá koza své jméno a známe se navzájem. Ale to jsou dojné kozy a tam je to jinak.
Prostě půl tisíce, to už je úctyhodné.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Bekkky »

No, tady je to spíš menší stádo, průměr je tak 700-800, ale 1000-1200 není výjimkou a jsou i tací, kteří mají za zadkem 1400.🤷 Nejvíce jsem pásla asi 900 s jehňaty. Tím číslem se vždy myslí počet matek nebo počet ovcí které už mají známky. Takže ovčáci kteří dávají do stáda ovce s jehňaty tak od dvou měsíců mají mnohem více zvířat.
Co se týče těch „mých" holek tak řadu z nich
mám v oku, vůdčí ovce (4) mají jméno a pak pochopitelně člověk vidí ty, které mají nějaký problém ale taky jsou ve stádu ovce které chodí jako poslední a nejsou to ty nejslabší, ale ty nejdou, dokud není stádo kompletní. Když by mi někdo nabídl dělat malé stádo, kde je člověk všechny zná, tak to beru všemi deseti. Ale tady to spíš vypadá, že ze 3 stád udělají 2 a tohle krásný stádo rozdělí. Čehož se děsím.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Bekkky »

jupik píše: 04 zář 2022 12:03 550 je teda pořádný stádo! To už je jiná logistika
A tak vy už máte taky stádo, jak jsem se dívala na fotky, kolik že jich je, jestli se můžu zeptat?
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5319 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Hhippie »

Bekky, přemýšlela jsem nad tím samým… jak se dá upást takovéhle množství zvířat… jestli jsou na výpas pozemků na dotacích pro udržení rozmanitosti krajiny, jako krajinotvorný prvek, pak máte jasně dané lokality, které spást a to trvá různě dlouho dle přírodních podmínek… a nedovedu si to moc přestavit tedy.. kamarád má základní stádo kolem 300 ovcí, byla jsem u něj i na bahnění a je to tedy hukot! Rozděluje po dvou třech matkách do choulků, pořád něco přerozděluje, přehání… dost pakárna, ten měsíc :blazen: denně třeba i 20 porodů… to už je co se ohánět! Takže při dvojnásobku si moc nedovedu představit, jak to děláš sama!!
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Bekkky »

Jsem sama v období, kdy se pase, jen s občasnou asistencí při převádění stáda a traktorista mi přiveze vodu v cisterně. No a v zimě mám krmiče, porody, třídění jehňat, choulování atd. to dělám sama. Takové to přesypávání ovcí ve stáji atd.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Bekkky »

Je to zajímavé, ale já si zase někdy říkám, jak to vlastně děláte vy, co chodíte ještě do práce, nebo máte jiné povinnosti.
To by mi asi dělalo těžkou hlavu.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Nám to taky někdy dělá těžkou hlavu :vytlem: .
Nikdo z nás nemá 550 ovcí, aspoň pokud vím, v tom to vězí.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od čobanak »

V jedné ovčácké příručce jsem čet,že ovčák musí bejt obzvlášť dobrej pozorovatel,abi ovce rozlišil.A o polednách-žádné spaňí,ale pozorovat,jestli všechni přežvikujou.U nás v kravíňe máme kolem sta dojňic a dojički je poznaj podle vemene.Můj táta záviďel ďetem kovozemňeďelců,prej nebili tak zapřažení do domácích prací.On musel už jako ďecko okopávat řepu a míchat ťesto na chleba v ďíži a odklíčkovávat branbori a prodávat husu na trhu a pozďeji,gdiž bili roďiče v družstvu,tak musel pomáhat tátovi krmit a život zemňeďelce nenáviďel.
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

A děti kovozemědělců zase nejspíš záviděly těm zemědělským, že jsou víc venku, občas nejdou do školy, někdy mají legraci se zvířaty atd.

Dnes jsem zažila velké překvapení. Mám jednu starou kozu, o které jsem si myslela, že už dlouho nevydrží. Chodila vzadu za stádem, nestačila ostatním, mizerně žrala, začala jsem ji tedy nechávat doma. Vždycky jsem jí připravila trávu a ovoce, aby měla to samé, co ostatní, my jsme odešli a ona zůstávala doma. Docela dobrovolně, párkrát šla k vrátkům, ale vrátila se a žrala doma. Takhle to trvalo už měsíc. Zdála se mi lepší, předtím byla i dost vypelichaná, teď zase obrůstá. Dneska jsme odešli na pastvu a asi po 300 m slyším za sebou pomekávání, jakoby volání. Všechny kozy měly být přede mnou, podivila jsem se, která se tam vzadu zapomněla. A ona to byla tahle invalidka. Rozmyslela si to, už jí je dobře, nabrala sílu a šla na pastvu taky. Stádu stačila, žrala pěkně, odpočinek jí prospěl, ale už ho asi bylo moc, chtěla ven. Měla jsem radost. Uvidím, jak to s ní bude vypadat přes zimu, už jsem jí nedávala naději, ale možná to ještě zvládne.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od čobanak »

[quote=Františka. post_id=97870 time=1662407289 user_id=221]
A děti kovozemědělců zase nejspíš záviděly těm zemědělským, že jsou víc venku, občas nejdou do školy, někdy mají legraci se zvířaty atd.

Venku tenkrát bili všichňi.Jenže sinové kovozemňeďelců hráli fotbal bez omezeňí.Táta se pak vikašlal na odklíčkováňí branbor a utek hrát taki.Babička mu dala večer nakládačku vařečkou.Strašnej spratek. :vytlem:
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Já to brala podle sebe a svých kamarádek, i když jsem nejspíš trochu mladší než Váš tatínek. Holky z vesnice žily jinak, musely pomáhat, ale měly doma zvířata (my něco taky, ale ne tolik), otec jedné jezdil s koňmi, dokud mu nedali traktor, koně se vodili plavit, byla zabijačka, všechno domácí, zvláštní svačiny atd. Moje nejlepší kamarádka to měla do školy 2 km a ještě tam nejezdil autobus. Kdežto já měla školu za rohem, ale ona to měla zajímavější (podle mě :vytlem: ).
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Bekkky »

Františko, tady u mě tím, že je letos ta pastva suchá a ještě ta stébla bez listí a podsady, tak starší ovce, které už mají ožvýkané zuby nejsou tak vykrmené. Je možné, že jestli se u Vás trochu zazelenalo, tak se trochu spravila.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5319 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Hhippie »

Bekky, překvapuje mě, že si v produktivním stádě necháváte ovce, co nemají v pořádku chrup. Ty ještě odchovají a uživí jehňata?
Normálně se ovce z takovýchhle stád dávají kolem osmého roku pryč. V Německu je jiný “zvyk”?
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Bekkky, ano je to tím, taky tím běháním na pastvu ušetřila energii. Nachodí pár km, než se můžou nažrat. Jak to bude s tou kozou v zimě, to nevím, seno máme letos dost hrubé a senné granule jí nejedou. Je jí 12, letos měla ještě kůzle, pěknou kozičku. Chtěla jsem jí ji nechat, ale omylem jsem ji prodala. Má tu sice jednu dceru, ale ta si jí moc nevšímá. Nevím, jak u ovcí, ale i staré kozy odchovají pěkná mláďata, jen je pak už nedojím.
Ale ve velkém chovu to je určitě složitější.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot], Google [Bot] a 11 hostů