PASENÍ - povídání o něm, postřehy

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Bekkky »

Nenechávám, při stříhání paznehtů je kontroluji. Ale stejně, i když mají ty starší všechny zuby a neviklají se, letos v tom extrémním suchu je to znát. Za normálních podmínek ne.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Bekkky »

Ano, starší ovce mají většinou velmi pěkná jehňata a výborně se o ně starají a dobře je vychovají. Kromě toho znají cesty a pastviny.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od čobanak »

Františka. píše: 06 zář 2022 07:53 Já to brala podle sebe a svých kamarádek,
možná to bude spíš ťím středočeskím krajem a polabím.Tadi v pošumaví liďi kolem pjetapadesáťi choďili jako ďeťi pást krávi a rozhodňe na to nevzpomínaj zle.Jenže v polabí je to samé pole,krávi se maximálňe pusťili do sadu za domem a okopáváňí řepi určiťe neňí žádná velká zábava zvlášť pro ďíťe.Na múj život zemňeďelce pohlíží otec zhnuseňe.Mislím,že mňe považuje za blázna.Ale přitom vjetšina předků bili zemňeďelci,tagže se ňijak nevimikám.
:vytlem:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Zdá se, že to nesete statečně. To je dobře, akorát člověk nemá tu podporu, pro kterou by si někdy rád šel. Asi před měsícem tu byl zrovna jeden pán, tak do 35 roků nejvýš, a jak mi tak lidi sami o sobě něco povídají, došel k tomu, že jeho rodiče se za něho stydí, protože jezdí na kole, auto nemá (kolo ho stálo přes 100 tisíc :udiv: ), u nich na zahradě udělal nějaké úkryty pro ježky a stará se o zahradu celkově, pěstuje tam zeleninu, ale rodiče to nechtějí. Chtěli by, aby se choval normálně :vytlem: . On s nimi bydlí v domě a není mu příjemné to poslouchat. Ale vysvětlit si to nenechají a docela ho to ničí psychicky.
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od čobanak »

Tak proč se neodsťehuje?Mňe půl roku po škole potkala matka ve vítahu.Mňel jsem batoh a vojenskej kufr po strejdovi a řek jsem jí,že se sťehuju.Už jsem se domů nevráťil.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Jeho rodiče už jsou ve věku, že je lepší, když je někdo poblíž. Stejně by se o ně musel starat. Je to problém mezi generacemi a je řešitelný jedině tolerancí a láskou. Dost často se stává, že jedna strana nechce nebo neumí ustoupit ani o kousek. Staří lidé taky už bývají protivní ze zásady, je to dáno i fyziologicky.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Hhippie »

Čobi, člověk ví prd o osudech lidí. Odstěhování se může zdát jako jednoduché řešení, ale ne vždy si člověk polepší. Spíš bych řekla, že z psychicky náročného nátlaku rodičů člověk - pokud je sám - přejde do stresu o vlastní uživení se. Protože v jednom člověku se to táhne dost těžko.. jak finančně, tak prostě celkově ten život. Když je nemoc, člověk je rád, že nemusí všechno zvládat sám a nebo se o něj dokonce druhý postará a naopak… dokud nejsou vztahy fakt zlé, tak je někdy lepší řešení snášet některé ústrky.
Jsem také ten člověk, co si hrdě nese svou jinakost. Ale nebylo to vždy snadné. Naštěstí už mám kolem sebe podporující a milující lidi.. a žije se mi tak o poznání snadněji! :srdicko:
:Hhippie: Bubáci forever!
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od jupik »

Já jich teď mám asi 160, teda 80, kdyby se počítaly jen matky. Směs cca 1/3 koz, 2/3 ovce. Je to jedno ze tří stád, co se pasou. O druhé se stará kolega Richard a třetí jsou v podstatě budoucí prvničky a pár kousků co rodilo na jaře nejpozději. Bahní se cca 80 ovcí + 20-25 dvouletých jehnic a kolem 50 koz i s prvničkama. Zimuje jich víc, ale postupně ubývají;)
Koncem září bude zase změna, proházíme si s kolegou zvířata, letos budu mít kozly takže u mne budou všechny kozy co se budou letos připouštět a letošní jehnice, on bude mít berany a ovce a letošní kozičky. Už se na ty smradlavý kozly moc těšim! Snad už budem v tu dobu obě stáda na jedné straně řeky, kratší přehánění. Tak třeba to zase Hhippie vyjde a udělá si ke mně výlet až je budu třídit:)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Hhippie »

Jasně, dej vědět! Moc mě to bavilo! :souhlas:
A já myslela, že takhle jsi to mívala - že to na podzim sesýpáte takhle - že u kozího stáda se s kozly přivezou i jehnice, co se nemají zapouštět a naopak Tvoje kozenky se vezou do ovčího stáda k beranovi… tak jakápak změna? :stydim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Bekkky »

Jupík, to je hodně velký podíl koz. Co jsem zažila, tak stádo se pak chová jinak.,ale zase musí být zábava ty různé povahy i vzhled. Tady bylo vždy tak 20-30 koz ve stádiu. Loni se ale u nich masivně rozšířila pseudotuberkuloza. Je to zajímavé, ale loni a letos je opět vlna pseudotuberkulozy i u ostatních chovatelů. Spoustu koz jsme museli vyřadit a zbytek se pase u stáje a není ve stádu, aby to neroznášeli mezi ovcemi.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od čobanak »

Pseudotuberkulóza-to jsou ti boule?
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Bekkky »

Ano prosím
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Františka. »

Včera večer už jsme šli domů, já zase poslední, pes se mnou, kozy napřed, cestu znají. Na jednom rozcestí jsem předpokládala, že půjdou nejkratší cestou, zabočila jsem tam, ale po chvíli jsem uslyšela praskání křoví z jiného směru od toho rozcestí. Řekla jsem si, že kozy šly asi ještě na žaludy a vrátila jsem se ten kousek za nimi. Došla jsem ke křoví, bylo divné, že jsou tam zalezlé všechny, zavolala jsem na ně a než jsem se stačila víc rozhlédnout, uslyšela jsem z toho křoví pár kroků ke mně a krátké hluboké kvíknutí. Otočila jsem se, zavolala potichu na psa a odešli jsme rychle za kozami, které tam samozřejmě nelezly, ale šly tou původní nejkratší cestou. Na žaludech se pásla prasata.
Došla jsem i v důsledku dřívějších zkušeností definitivně k závěru, že divočáci nejdřív varují zachrochtáním nebo zakvičením, nevyrazí jen tak, ale teprve když je kolemjdoucí nerespektuje.
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od jupik »

Hhippie, každoročně musíme třídit, a převádět, jen jeden rok mám já ovce a berany a druhým rokem Richard. Takže někdy po půlce září musim všechny ovce ode mne co se budou pripoustet (takze skoro vsechny) a vsechny kozicky prevest k Richardovi a od nej si vezmu vsechny jeho kozy a jehnicky. Budu tu mít smradlavej kozinec a jehňata. Což se mi na podzim na ty křovíčka hodí:) takže jenom změna poměru počtu ovce-koza
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Hhippie »

No vždyť říkám! :vytlem:
Takže kdy to budeme třídit? :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od jupik »

Cca za týden, Richard je ještě na Kotýzu:), tak ať to zbytečně nevedu přes řeku. V říjnu se pak ještě přesune na poslední měsíc do Brd. Jo a taky se koncem září bude stříhat!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak když bych byla k užitku, dej vědět předem, číslo máš :mrk:
A na střihání, pokud tam bude někdo známý, nebo by se hodila pomoc, také ráda přijedu :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od jupik »

Budem já,Richard,snad hospodář a David s Davidem. Pomoc většinou netřeba,ale vždycky se hodí;) stejně jako nějakej dobrej domácí koláč ke kafíčku, ehm.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od Hhippie »

:)) chápu! :souhlas:
Když budu moct, dorazím ráda.
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PASENÍ - povídání o něm, postřehy

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Tak je mám na dalším plácku :souhlas: snad jim to vydrží dva až tři týdny :nevim: je toho něco přes hektar
20220912_142619.jpg
20220912_143416.jpg
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 15 hostů