Ohradník

chov ovcí a koz...
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Ohradník

Nový příspěvek od Pavel »

Zdravím,
po dlouhé době, kdy jsem přibral 1ha a musím dodělat ohradníky, abych tam mohl pustit ovce.
Ale stojím před otázkou, jelikož to bude mobilní ohrada co zvolit. Nemohu dělat pevné na kůly, majitel to nechce.

Pořád bádám, zda je lepší zvolit tyto tyčky https://www.kamir.cz/plastova-tycka-pro ... -10-uchytu
nebo roxor s těmito izolátory: https://www.kamir.cz/navlecny-izolator- ... ?atr=33234

Jako vodič bych dal toto lanko https://www.kamir.cz/polyetylenove-lank ... -extra-mix

nebo sítě ( mám teď 4ks, tak bych musel dokoupit, ale kromě toho, že jsou šíleně drahé a celkem se blbě staví, tak nevidím v nich žádnou výhodu oproti lanku, akorát možná to, že teď je mám okolo ohrady kvůli liškám psům atp... aby něco nevlezlo pod lanky k jehňatům)

Prosím o Vaše zkušenosti co pořídit, co ne. Jedna část bude v lese, tak mám strach tam dát sítě a právě se bojím i ty plastové stojky, aby to zvěř nezničila. Ale zase mám strach, že na druhé pastvě bude měkčí půda a roxor tam nebude držet a bude se hýbat ze strany na stranu. A i u těch tyček z toho roxou pak to dolaďování vždy výšek lanek na každé tyčce stejně je celkem náročné. Nebo to třeba nakombinovat vždy třeba 1 roxor mezi to 5 tyček z plastu zase 1 roxor atp...? Jde o 2 plochy cca po 0,5ha.
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohradník

Nový příspěvek od Kostey »

Používám ty plastové tyčky z odkazu a můžu je doporučit. V půdě na které je jehličí ale nedrží nejlíp. V místě vpichu do země je dobré nohou odkopnout jehličí a dostat se až na hlínu. Pak drží dobře. Jen co kovový trn orezne, tak drží v zemi ještě líp. Divá zvěř mi je neničí.
Ty izolátory na roxory vůbec nemám rád. Je tam velká mezera na vstup lanka a jen co něco proběhne skrz lanka, tak to z nich rádo vypadává.
Lanko si vybral dobré.
Do rohů bych dal dřevěné kůly.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohradník

Nový příspěvek od Augenblick »

Nedám dopustit na sítě, mám je na 3ha. Jsou od Kamíra TopLine Plus. Mají plastové svislé tyčinky, dvojitou špičku. Nepronášejí se a dají se použít i při menších terénních nerovnostech. Když podrostu trávou ke spodnímu lanku, jednoduše přepíchnu.
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohradník

Nový příspěvek od MartinR »

Tak mě třeba zase nejvíc vyhovujou laminátové tyčky: https://www.kamir.cz/tycka-pro-elektric ... ?atr=33131
Ty v tvém odkazu jsem taky měl ale ty se dost lámou a nesmí se o ně ani zavadit strunou křoviňáku, to nevydrží. Lepší jsou tyto: https://www.kamir.cz/tycka-pro-elektric ... hytu-90-cm
Lanko není špatné ale mě víc vyhovuje toto: https://www.kamir.cz/polyetylenove-lank ... -blue-3-mm
Je trochu tenčí ale míň se časem natahuje. Loni jsem dělal ohradu, kdy jsem měl dvě řady těch modrých a dvě řady těch bílích lanek a po čase jsem to bílé musel častěji a víc napínat - prověšovalo se.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohradník

Nový příspěvek od Hhippie »

Já taky určitě hlasuji pro to si trochu připlatit a koupit z řad TITAN! Ty levnejsi prd vydrzi! Ikdyz uz je mam dlouho - i ty levne...ale tech uz zahucelo mnoho, kdezto z tech druhych minimalne. Takze za me: urcite mam lepsi pocit z řady TITAN.. :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohradník

Nový příspěvek od Jamarov »

Mam obojí,se sitema jsem spokojená ale tahat to lesem na horách v příkrém kopci a vypnout to neni snadné. Ale jde mi o ochranu stáda, aby se nic nedostalo k nim.proto i v horším terénu mam raději sít.

U domu mam tyčky ty nejdražší plastové z kamiru ale mam dvojitý hrot. A drží fakt dobře. Manipulace lehčí nez se siti.
Lanka mam ty modré co Martin a spokojená.
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohradník

Nový příspěvek od Kostey »

Tyjo a mně ty tyčky TITAN prostě nevyhovujou, maj divné rozteče úchytů a nepříjdou mi nějak pevnější, křoviňák je uštípne tak jako tak. Ty z Pavlova odkazu tu mám 9 let a stále drží. Pokud jsem o nějaké přišel tak spíš jen svojí blbostí (na zimu jich 90% uklízím do stodoly) Navíc nemám rád jednonášlap, nejsou tak stabilní.
A co se týče lanek, tak já ty všelijaké modré, oranžové, červené v noci vidim prostě blbě, radši mám bílé i když hlavní je kvalita. Tzn odpor, materiál, pevnost...
Co se el. sítí týče, tak na moje pastviny to není. Příliš mnoho terénních nerovností, příliš mnoho pařízků, větví a všeho možného, o co se mi sítě zachytávaj, nehledě na to, že když mám v zemi v rozích už dřevěné kůly s izolátorama, tak stavba i demontáž ohradníku je rychlejší, než se instalovat se sítěma. Ale na placaté pastviny jsou sítě ok.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohradník

Nový příspěvek od Hhippie »

Na placaté pastviny s minimem divoké zvěře. Třeba u nás to zas nejsem schopná používat, protože když už mi do toho nevlítnou prasata (která to rozcupují na cimprcampr!), tak se mi do toho zamotá srnka nebo alespoň ježek. A mě ty ztráty na volně žijících zvířatech vždy přijdou děsně líto... :mrzimeto:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohradník

Nový příspěvek od Kostey »

A ještě k těm sítím... ta představa, že použiju sítě a napájím 500m obvodu pastviny bateriovym zdrojem se solárem, tak to abych u toho vybudoval fotovoltaickou elektrárnu, aby to vůbec kopalo.
honzauta
Příspěvky: 124
Registrován: 02 kvě 2019 23:32
Dostal poděkování: 228 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohradník

Nový příspěvek od honzauta »

Já si na pile kupuji palivo - obliny od omítací pily. Doma z toho vyberu a nakrátím kolíky, zbytek zůstane na topení. Udělám špice a našroubuji izolátory. Natáhnu bílé lanko a je hotovo. Když se nějaký kolík zláme,odšroubuji izolátory a dám na na další, zlomený kolík proletí komínem. Plastové kolíky jen dojíždím zbytky co jsem si koupil před lety.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohradník

Nový příspěvek od Hhippie »

Honzauta: když má člověk měkké pastviny, kam se to dřevo dobře zatlouká, tak je to určitě také řešení. Nejspíš nejméně životné, ale zas asi nejlevnější a nejekologičtější! :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohradník

Nový příspěvek od Jana P. »

Máme vše oploceno ovčím pletivem 120cm. Zpočátku, před devíti lety, jsme uvažovali o akátových, dubových atd. Kůlech. Jako , že vydrží, ale cena děsivá. Navíc pozemky jsou většinou v nájmu. Pak jsme použili smrkové, a později i olšové. Každý rok před pastevní sezonou manžel oplocení obejde, případné uvolněné, ulomené atp. Kůly zdvojí, posílí. A jedeme dál.
Pletivo z Vamberka je fakty kvalitní.
Mno omlouvám se, nejedná se o ohradník.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohradník

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak o sítích v terénu neco vím :))
Kdyz je mam na otevtene louuce tak se dají luxusně pretahnout. Ale na horách v lese?v kopci... :otraveny: Vse se musi sbalit a přenést. Potřebuju spoustu koliku a pravazku abych to vypnula a taky využívám stromy takže zvedám site pomoci provazku a vazu k vetvim když je potřeba kvůli zerenu to zvadnout.Je to děsná pakarna a hraničko na nervy.... Řešení by bylo prikoupit tyce k sitim ale ty jsou trapne za stovku přitom na nich nic není. Tak me napadlo ze koupim třeba dvacet kusu těch levnych klasických bílých tycek a sít na to propojim v místech kde jsou různý boule a kopecky.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohradník

Nový příspěvek od Hhippie »

Nekonečné téma, tak využiji již založené vlákno.

Za ty roky, co jsme postupně zakládali pastviny, jsme vyzkoušeli ledacos. Řešíme hlavně jak udržet divokou zvěř mimo ohrady. Druhy zvířat nejčastěji ovce - mikrokrávy - koně.
Vše rotuji, dopásám různé pastviny různými druhy zvířat pro méně nedopasků. Takže musím mít ohradu v minimálně 4 řadách. Zvířata mi naštěstí nikdy neutíkala - mám nejčastěji první dvě řady v slabších vodičích a vrchní pro lepší viditelnost v širších - páskách (3. řada 2cm, nejvrchnější 4cm).
Ale už jsou vodiče dost pofidérní, řekla bych, tak budu muset zas zainvestovat do nových a tyhle vyházet. A teď řeším hlavně ty nejnižší... v místě silné migrace divoké zvěře mám dva druhy vodičů - splétaná lanka celokovová a nylonové lanko s vpletenými drátky. To drží doteď a málokdy se stane, že by bylo vyhozené z izolátorů. Myslím, že ho zvířata vidí a tedy do něj nevlítnou tak snadno, jako do toho kovového, které je takřka neviditelné a každou chvíli potrhané...
Kupovala jsem ho jako poslední vodič, protože byl prezentován jako s nejvyšší pevností a nejnižším odporem, ale vlastně je nejvíce ničen a nejhůř se s ním pracuje... máte někdo toto v ohradě (ocelové lanko splétané z 12 drátků)? Jaké s tím máte zkušenosti? Děkuji. Nejspíš ale půjdu opět do kombinace široká / středně široká páska a spodní vodiče pro ovce nylon.lanka... svou práci odvedou a daleko lépe se s nimi pracuje :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohradník

Nový příspěvek od PavelIV »

Ty pásky se dávají hlavně kvůli koním. Nevím, jestli proti krávám jinak viděj, spíš asi že rychleji běhají a mají výš hlavu. Pro krávy není potřeba páska ani zbytečná výška, 90 stačí. Jestli to funguje proti zvěři netuším. Mně nevadí zvěř, která projde, mně vadí ta, co bourá ohradu - divočáci
:PavelIV:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 13 hostů