Rajčata

Zelenina
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od PavelIV »

Čekají v chalupě, ale podíval jsem se na předpověď a zmrzlíci asi nebudou. Asi zítra půjdou ven
20230505_171707.jpg
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Hhippie »

Máš to krásné, Kouťáku, jako vždycky!
Pavlik taky krásné rostliny.
Já musím někde nakoupit.
Dát ven bych se je nebála. Mám už venku v květináči i papriky, které pravidelně zapomínám i přes noc a drží… tak už je asi taky vrazím na záhon a bude :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od PavelIV »

Tam vzadu jsou taky 3 papriky.
A nejsou moje, to manželka :vytlem:
Já jsem zalejvač a sklízeč
:PavelIV:
Dena
Příspěvky: 251
Registrován: 21 úno 2020 20:11
Dal poděkování: 1133 poděkování
Dostal poděkování: 363 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Dena »

Hhipie myslela jsem na tvoje papriky jestli vydržely a teď čtu že jo, to je dobře!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Hhippie »

Deno, taky jsem se divila. Dokonce to bylo zrovna v noc, kdy manžel škrábal okno auta… tak až se k tomu dostanu, už je vyhodím na záhon. Snad si poradí :souhlas:
A zjistila jsem, že příští neděli bude rostlinkový swap u nás v obci, tak doufám, že budou nějaká rajčata na výměnu :andel:
Musím vymyslet, co přinesu já. Asi vydloubnu nějaké maliny alespoň. Třeba se někomu budou hodit. A domácí rostliny mám navíc. A to hroznové víno. Musím přesadit. Snad se chytne :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od arus »

No, já dostala tyto sazenice rajčat v kelímku od jogortu, že je mám dát na záhon, že porostou...no, nevím, když jsem viděla, že ta jedna už žloutne a že je v noci "kosa", strčila jsem je do květináče...ale velkou naději jim nedávám, ale co když mě překvapí. Nebylo by to poprve. Jinak u nás dáváme ven až po "zmrzlých".
rajčata.jpg
:arus:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Kouťák »

Letos rostou hezky rajčata a okurky ve skleníku.Venku nakladačky jsem zasel znovu a stále nic,tak nevím,zda má smysl jít znovu zakoupit semínka.
IMG_2813.JPG
IMG_2817.JPG
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak naše kbelíkový rostou letos krásně, taky jsem je v těch hicech ještě nikdy nezapomněl zalejt :souhlas: , leju z konve kropítkem, dokud není voda po okraj kýble jednou denně (jako rejži). Vpravo okurka, už jsme dvě snědli, jedna roste a něco tam ještě kvete. Vedle rajčat dvě papriky, rostliny rostou, ale pořád se nic neděje, nikdy jsme nepěstovali, tak netušíme. Ale leze po nich spousta mravenců a mají takový děravý listy, nevím z čeho.
20230711_184241.jpg
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Profesor1 »

Děravé listy jsou buď od vzduchovky, nebo se podívej na listy zespodu a taky na stonek budou tam nějaké potfory.
Teď píšou že na mšice, dokonce i na mandelinky zabírá výluh z pálivé papriky. Nezkoušel to někdo?
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Kouťák »

Jsem nyní ve fázi,zda celou zahradu nemám zabetonovat,protože to není zahrada,ale SAHARA. :cert: Rajčata budou asi to jediné co budu příští rok pěstovat,nebo se dám na pomeranče. :vytlem:
IMG_3068.JPG
IMG_3082.JPG
IMG_3085.JPG
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Hhippie »

To buď rád! My zaléváme jak vzteklí (ke kořenům) a rajčat jsou zelená a napůl plesnivá (ostříhala jsem listy).
První brambory, co jsme vydloubali (nezalévali vůbec), tak mám pocit, že se tak zdvouapůlnásobilo množství původně zasazené do země. A to ještě jsou ty žluté, co na světle rychle zelenají… tedy opravdu výhra! :ajeje:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Kouťák »

Zalévám a myslím si,že je to houbelec platné.Takové pařáky nemá ráda žádná rostlina.Brambory mám sice velké,ale letos polovic a když si je kopu na jídlo,tak to je to tak vysušené,že se divím,že tam vůbec něco narostlo.V rybníku voda mizí každým dnem a tak pokud nebude pršet alespoň týden,tak je to konec zahrádkaření.Dnes jsme se synem zapojili a hodili další kalovku do rybníka,abych zachránil okurky nakladačky,které mají již v poledne chcíplé lupeny.Včera jsme zavařili 12 sklenic a bude jich tam hodně,ale chtějí stále vodu a to mě fakt už nebaví.Zachraňuji rovněž černý rybíz,který je v horní části vysušený,jostu,borůvky a jediné co roste a rodí bezůdržbově je vinná réva.Včera napršelo v Koutech 0,3 mm a v Třeboni bych kolem silnic mohl v kalužích plavat.
IMG_3069.JPG
Naposledy upravil(a) Kouťák dne 22 črc 2023 21:00, celkem upraveno 2 x.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Jana P. »

Moji drazí přátelé, je čas koupit knihu Nezdolný zahradník https://permaseminka.cz/publikace-a-kni ... adnik.html
A pak se ukáže kdo z koho. Nevzdáme se bez boje. 😍
Lupeny okurek dýní a cuket se na slunečním úpalu svěsí, aby omezily vypařování, aby omezily plochu. Pokud máš vše hojně zamulčováno nemusís zalévat každý den.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Jana P. »

Zdenku rajčata máš nádherná 👏😍
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Hhippie »

Nojo, Jani, jenže to je zase zahraniční… mám knihu Zahradničení bez rytí. Je to zahraniční kniha a mnoho z toho sice zní idealisticky, ale nefungovalo by v českých poměrech.. :nevim:
Nevíte někdo, zda se zabývá nějaký Čech udržitelným zemědělstvím? Hlavně by mě zajímaly informace, ve kterých je zohledněno zvyšování teploty a potřeba výsadby odolných produkčních rostlin, které nemají vysoké nároky na závlahu.
Protože jsem se nedávno zarazila nad tím, jak hloupě nekoncepčně a nelogicky pracuji s novým prostorem, kde zakládám zahradu. Že jí mohu založit rovnou chytře, s rostlinami, které budou schopné prosperovat i v méně příznivém počasí, za suchých období, atp.
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Profesor1 »

V prvé řadě se dívej okolo sebe.
Já ti můžu radit jak chci a stejně bude výsledek "zahradničení" v tvé oblasti jiný než u nás.
Když vyjedu na východ (cca 20 km) - Slovensko - Pováží,. Když vyjedu na západ (cca 80 km) - začíná Haná.
Na jih (80km) - Jižní Morava.
A všude už jsou rozdíly. Ale i tak musíš počítat s tím, že každý rok tě příroda nějak překvapí.
Já ještě pamatuji, kdy žně tady začínaly v polovině srpna. Zemáky se vyorávaly v září. Slivy-trnky-švestky dozrávaly v říjnu......
Dneska je všechno o měsíc až dva dříve. Tak že to chce trpělivost.
A zemáky zelenají i červené, ale není to tak vidět. Čím světlejší, tím je to víc vidět. Záleží určitě i na odrůdě a ranosti, nebo rannosti :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Františka. »

Jaroslav Svoboda má zajímavé knihy, i web ekozahrady.com.
Profesor má pravdu, můžete se inspirovat, ale stejně musíte pochopit, co se děje u Vás. Než to tak bude, polovina z toho, co uděláte, bude sloužit jako učební materiál :usmev: . Tím si prošli všichni.
Tak beru zpět jeho web. Zřejmě stáhl informace, které tam původně psal, protože je dal do knihy a navíc dělá kurzy a přišel by o příjem. Ale knihy jsou pěkné.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Hhippie »

Vkládám postup pěstování rajčat od uživatele andre.marek, aby to nezapadlo v jiném vlákně:

Pěstování jako všichni, na jaře kolem Jozefa výsev - ale vysévám samostatně, každé semínko zvlášť, aby se dobře přesazovaly. Klíčím ve tmě, teplu a vlhku - v koupelně na podlahovce, v minipařeništi. Jakmile vyklíčí, vezmu květináček na okno, na světlo, přesazuji když mají dva pravé lístky, někdy o trochu dříve - to už všechny naráz.
Ven jdou většinou po zmrzlých - nechat dostatečné mezery mezi rostlinami. Co nejdříve zamulčuji celý záhon trávou ze sekačky - jen kousek kolem rostlin vynechávám. Od té doby většinou co druhý den dostanou pořádnou dávku vody. Od konce června 14 litrová konev pro cca 3-4 rostliny, podle teplot denně, nebo max. co druhý den.
Ta voda uspíší dozrávání prvních plodů, pak od cca srpna už zálivku možno více vynechávat i s tím jak více prší. Nutno pravidelné vyštipování zálístků a přivazování k opoře.
A teď to nejdůležitější, co nikdo nechce, ale bez toho prostě taková rajčata venku dopěstovat nelze - postřiky.
V polovině června - dle počasí, většinou před hlášenými bouřkami, nebo delším obdob deště použiju Kuprikol, nebo nově Champion - prostě nějakou měď, po 10-14 dnech - to už jsou rostliny trochu mohutnější systémový fungicid - Ortiva.
Pak v cca 14 denních intervalech - zase trochu dle počasí - postřiky kontaktním fungicidem - střídám Dithane - který už bohužel nelze koupit a Signum - oba ochranná lhůta 3 dny (vyjde to většinou na cca 4 postřiky za léto - 2 a 2 od každé látky). Oberu všechna zralá rajčata před postřikem, neobírám žádné jen trochu zralé, ty prostě nejsou dobré, i když dojdou. Provedu postřik a další obíráme většinou až po týdnu.
Ke každému postřiku přidávám smáčedlo a listové hnojivo - než začínají lehce oranžovět první plody, tak Kristalon plod a květ, pak střídám s nějakým vápníkem. Buď ledek vápenatý, nebo Wuxal apod..
Poslední postřik většinou začátkem září - před odjezdem na dovolenou, po návratu pak už nestříkám. Letos bylo krásné září tak to vyšlo, loni pršelo celé září tak chytly pak už plíseň.
Hodně lidí mi vždy řekne, že to už si je můžou koupit v obchodě - doporučuji pak všem ať si zjistí množství postřiků profi pěstitelů.
Nejlepší by bylo je mít pod střechou - nechávám si vždy 4 rostliny stupických ranných, které seju trochu dříve a nechávám na dvoře pod střechou v kýblíku, nebo teď v zednickém karbu na maltu se závlahou zespodu. Ty zrají o 1-2 týdny dříve než na záhoně, stříkám je jen tou mědí a ortivou a pak už ničím a vydrží většinou do října.
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Profesor1 »

Měla jsi přehodit i fotky.
Já dám pro výstrahu :vytlem: fotky rajčat na konci září bez kapky postřiku.
Přílohy
IMG_20230924_184520.jpg
IMG_20230924_184537.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od andre.marek »

Letos byl po tom tragickém jaře, docela slušný rok na rajčata bez postřiků. Ale jen do začátku srpna, pak všem v okolí co nestříkají chytily plíseň. Ty Profesorovy jsou ještě na tu hrůzu pěkné :usmev: . U nás už ti co nestříkají, nemají nic.

Problémem je, že chuť takto zasažených rajčat není taková, jako když mají plné olistění, nehledě na riziko konzumace infikovaných plodů - to je nebezpečnější, než správně dodržená ochranná lhůta u postřiku. Zase je to "téměř bez práce". :vytlem:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů