Kokcidie

chov králíků...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od oreb1 »

Janinko, Vy to nepotřebujete, žádný problém v tomto nemáte, ale třeba někdo se může inspirovat. Já to u koz používám a chválím si to. Každopádně u drůbeže je to dobré taky.
Křemelina se taky určitě dá použít, ale má menší savost a je hrubší. Jíl je jen jemný prášek s velkou absorpční schopností. Většinou je bílý, ale měla jsem jednou od jiné firmy nějaký s názvem FarmDry a ten byl hnědý. Prostě jíl, ale sami si ho neumíme umlet na prášek.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Janina »

Budu se opakovat. :usmev: Pro někoho dobré jistě i u drůbeže, ale já nemám žádnou podestýlku v kurníku. Podlaha je čistá. Pod bidly je trusný stůl, na něm staré lino. Exkrementy shrábnu do kýble a odnesu. Jak se slípky vzbudí, tak odejdou, chodí tam jen snášet a spát. V ostatním krytém prostoru je v rohu popeliště, písek, piliny, popel. Tam chci přidat křemelinu, je prý proti cizopasníkům. V na zbytku podlahy je lehce sláma a piliny. Je tam sucho. Slepice jsou nejvíce venku a v ovčíně. :slunce:
Pro ovce by jíl byl dobrý, na vysokou podestýlku, hlavně když jsou v choulech pár dní. Jinak se musí hodně nastýlat.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od oreb1 »

Janinko, je to tak, já to ale nikomu nenutím, takže si to neberte tak osobně :usmev: . Někomu se to hodí, jinému ne. Někdo má v kurníku v zimě slámu, seno, vlastně taky takovou vysokou podestýlku, aby slepice nenastydly. To jen jak jsem to viděla.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Hhippie »

Do budoucna premyslim o par slepickach. Ale uprimne budu muset sbirat mnoho zkusenosti. Protoze jediny kurnik,ktery mam pod nosem,je te tety, co jaem tu uz zminovala, ze chova kraliky na vrstve plesnivych bobku,ze ktere padaji cervy,krmi plesnivym kdecim... tak slepice maji pod senou v kurniku tak 10cm vrstvu vykalu pod kazdym hradem i misty na zemi. Vlastne nevim,jak vypada interier kurniku,ale predstavuji si rozhodne neco utulnejsiho... kazdopadne snaset chodeji do bedynek v zavetri,ve kterych je trocha sena.
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Janina »

Slípky za noc vykálí dosti velké množství exkrementů pod sebe. Trusný stůl pod hřady je super, udělají to na něj a podlaha je čistá. Je třeba to několikrát týdně vyhrábnout.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Lisbeth »

Kamarádi králíkáři, protože už mě jímá čiré zoufalství obracím se pro radu na vás, protože sama už nevím...
Dne 11.2. se mi okotila moje pětiletá samice, ta nejlepší, co jsem kdy měla, postavila mega hnízdo a jako vždy se vzorně starala, do hnízda jsem jí nehrabala, vrtělo se, nebyl důvod. Asi pátý den od porodu jsem našla jednoho králíka mimo hnízdo, už byl studený. OK stane se. Pak klid až do tohoto týdne. V pondělí, tj.20 den začli malí vylézat, jeden se mi nezdál, měl mokré chloupky kolem nosu, byl takový nanicovatý, dostal Emanox do tlamičky, druhý den zježená srst, vrzal zubama tak, že to bylo slyšet 2 metry od králíkárny a hluchej by z toho ohluch, dostal 1,5ml Ferneta do tlamičky, krom toho že byl ožralej jak doga, vrzat zubama nepřestal, tak šel, holt smůla :plac: Včera přijdu domu a první co slyším, vrzání jak prase, jeden seděl v hnízdě naježenej a sřípal, druhýmu šly bubliny od nosu, ten skřípal o něco méně. Poučena předchozím nezdarem, šly oba rovnou do hlíny :plac: Fakt je mi na :soufl: z toho zakopávat 20-23 dní starý králíky, co sotva opustili hnízdo. Původně jich bylo 8, nyní zbývají 4, ty ještě včera vypadali dobře, hrnuli se k mámě do misky, zvídaví, čilí. Úplně se děsím jít domů :plac: S kokci u starších králíků jsem se pochopitelně setkala i úspěšně vyléčila, ale tohle?? Ještě je krmí máma, jiné jídlo teprve objevují. Je mi z toho na :soufl: už delší dobu zvažuji, že se na chovatelství vykašlu, možná tohle je ten bod???
Děkuji vám všem za rady!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
nitraner

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od nitraner »

:)) nejak moc a čast :soufl:
To chce na sobě zapracovat, bo se :soufl: z podoby.
Víš proč 50 leté ženy nemají děti, i když jim sex chutná? Protože už by měli být bybičky. Přiroda to tak zařídila. Prostě tělo už na to nemá.

Reprodukční schopnost u králíků je neskutečna, ale ne neomezená a bez následků.
Pětiletá samice je už více měně raritou a jese okocena. To se mi snad nikdy nepovedlo a už vůbec ne 8 mládat.
Takže tohle považuji za úspěch. 👍 Nicméně, samice zjevně nemá dostatek protilátek které předá v mléku mláďatům. A mléka bude asi celkově poskromno. Otazka krmení samice, mno, asi bude semnou málokdo souhlasit, ale dobrá samice by měla mladé odchovat na kvalitním seně, do doby než v 21 dnech vylezou s hnízda. Pokud dostane na přilepšeni jádro, okopaniny je to jen ke prospěchu. Ale takovejch samic je opravdu jako šafránu. 😂
Takže, moc velkou vědu v tom nehledej a už vůbec ne důvod k ukončení chovatelství. 👍🍀 Nacháme to na triku samici. Jo?
Tak to bychom měli. 😂😂😂🌹

Co s dorostem. Asi bych se připravil na to že jich každý den bude ubejvat. Tuhle myšlenku bych si hyčkal jako antistresovou.
A když jsem se vykecal😂 pokusime se je zachranit. Napíši cobych udělal já.
Do krmení bych přidal ovesné vlokčky hrubozrnené, ne takove ty jemne co si snich dělám ráno kaši. Pak koupil granule s emanoxem a po pár kouscích přidával. Pokud by bylo kozy, kravské mliko něli by jej dostat. V počatcih asi nebudou sneho moc nadšeni. Stačí jim namočit do misky tlamičku. Když nebude origoš, stačí sušene. Buď posypat vločky nebo kousek řepy.
A dostatek jemnejšího sena.
Nevím, asi je to všechno. Parkrát jsem u toho usnul, popravdě, nechce se mi to znova číst. 😂😂😂😂😂
:nitraner2:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Lisbeth »

Nitraner, díky moc za vysvětlení! Uvažovat tímto směrem (jako směrem k samici) mě vůbec nenapadlo! Možná je to tím, že mám většinu zvířat velmi dlouhověkých a i aktivních, co se reprodukce týče. Namátkou mám osmileté morče (to už se nemnoží už jenom proto, že je poslední, jiné už nemám :vytlem: ), Nejstarší samici HOČ jsem měla 11ti letou a ta ještě v 9ti letech měla poslední mladé, jo jen 3 to je fakt, ale měla a odchovala, pak už jsem jí nepřipouštěla, dělala kámošku morčákům, když jí bylo 11, tak už mi to bylo trapný, dostala klackem a normálně jsme jí namleli do sekaný a sežrali :vytlem: . Možná právě proto mi 5ti letá přijde normální, dyť je teprv v půlce :))
Že to normální není, vlastně slyším poprvé, tzn. ať už to se zbylými čtyřmi dopadne jakkoliv, už jí připouštět nemám a mám jí schovat v mrazáku? Zrovna když se mi k ní po čtyřech letech podařilo sehnat samce v odpovídajícím barevném rázu a nepříbuzného :vztek: To nase*e...
Jinak krmím tím nejlepším lučním senem, co mám, plus dávám samici po okocení mrkvičku, vojtěškové pelety a ovesné vločky (bohužel tedy ty jemné, jiné momentálně nemám, seženu) čili to teď se učí žrát i mladí. Emanox přidávám od okocení do vody. Tže jediné, co jsem ještě neudělala je to mléko, to seženu, ale nebude to dnes, tže je otázkou, jestli mladí do té doby vydrží? Pokud do soboty skapou, tak už ani shánět nebudu.
Ještě se zeptám, může na toto mít vliv i počasí? Přesto, že čistím kotce co týden, prostě ta vlhkost je všudypřítomná a zbavit se jí nelze a vím, že ve vlhku se těmhle potvorám daří :vztek:
Add můj konec chovu, né to opravdu nesouvisí s tímhle vrhem, problém je jinde, dlouhodobý, dříve jsem alespoň k chovu mohla utéct a zrelaxovat se, nyní je mi na obtíž a nenaplňuje jako dříve, je to spíš setrvačnost a moje neschopnost to ze dne na den zastavit. Ale to nepatří k tématu.
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Janina »

A to jako prostě nebudeš chovat nicehož nic??
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Hhippie »

Lisbeth: ne vzdycky se to s tou matkou podari...viz ta moje pred 2 dny s mrtvym jehnetem. Taky vlastne chovatelska chyba. Ne neuspech. Clovek se holt porad uci :promin: :mrk:
Tak se z toho nehrouti. Vzdyt je to prima, kolem sebe ty chlupáče mít :souhlas:
Ber to jako moznost k tomu, aby sis koupila nejakou krasnou, vysnenou, novou kralici! :ruzicka:

Haha...mezitim jsi dopsala dlouhy prispevek jako vysvetleni.
V tom pripade omluva, protoze jestli jsi mnozila 9lete a fungovalo to, chapu, ze se nejedna o chov.chybu myslet si, te 5leta odchova zdravy vrh.. :))
A ani Ti tedy nemuze udelat radost nakup nove...
Achjo... tak to jsem vlastne moc psychicky nepodporila... :stydim:
Ale neco, co Ti dela radost, je treba mit! Bez toho je zivot na prd! :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Lisbeth »

Pro Janču - v každém případě bych si nechala kobylu, letos jí bude 25 let, tže stěhovat někam "na dožití" je ten největší humus a zbabělost, nikdy to neudělám. Místní jatka koně neberou a vetka mi jí kvůli věku neutratí, protože z tý potvory to zdraví jenom tryská :)) Pak bych si nechala i ty 4 hybridky, jsou ani ne roční, hezky nesou a hlavně krmení jim chystá máma, tže já se starám jen o ubikace a to je půlka práce.
Hhippie, ale to víš, že jsi mi udělala radost, já oceňuji i snahu a vím, že to myslíš dobře :usmev: Díky za podporu!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
nitraner

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od nitraner »

Lisbeth,
samici přeleč, podávej vytamíny před připouštením. AD3 KOBISOL
Ono poučky s knihy je jedna věc a praxe druha. Ze samici to klidně zkus znova.
Jak se okotí, tak na hnízdo s mladýma dávej trochu jemnýho sena. Od 6 dne. Od desáteho můžeš pohodit do hnízda par granulek, bez kokcidiostatik.

Počasí? Hlhko všeobecně není dobrý nejen pro králiky. Čistíš často. Kokcidie ale k vlhku potřebuji i teplo a to zatím není takové jako potřebujou.
:nitraner2:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Lisbeth »

Nitraner, děkuji!
Dám jí tedy ještě šanci, je to moje nej samice, samože vím, že jednou taky dostane klackem, akorát jsem nepočítala s tím, že by to bylo už letos! Uvidím, jak to dopadne s těmi čtyřmi pozůstalými a do dalšího připouštění mám dostatek času sehnat vše potřebné :souhlas: Momentálně mám ještě jednu samici(tříletou) a tu budu připouštět v dohledné době, tak doufám, že se něco nevyskytne i tam, to teprv uvidíme.
Provedu vše dle rozkazu :)) !!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
nitraner

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od nitraner »

😂😂😂😂 To bys nechtěla. 😂😂😂
Jen mne napdlo. Ten emanox. Byval v granulich od Bocusu. Jinak nemám sním zkušenosti. Je síce na přirodní bázi, ale i tak si myslím že kokcidie mužou byt rezistentní.
Nebo jinak, nemusí byt dkstačujíci. Přelěčil bych ni sulfonamidy a pak až emanox dle návodu. Budu si to muset nastudouvat. Nemusím umřít hloupej, no ny? 😂😂😂😂
:nitraner2:
pamijo
Příspěvky: 308
Registrován: 06 črc 2019 22:23
Dal poděkování: 67 poděkování
Dostal poděkování: 294 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od pamijo »

Lisbeth, u nás taky řádí kokcidioza u mladých. Z devíti už zbyli pouze dva. Podaří se taky občas, že nějaký vrže zubama, dáme větvičky vrby celaskon do vody a je to OK. Tento vrh je ale celý špatný, taky by mě nenapadlo,že může být problém ve věku samice. U nás samec i samice odcházejí sešlostí věkem :stydim: .
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Lisbeth »

Pamijo, věř, že mě to opravdu mrzí, včera, když jsem zakopávala ty dva, tak jsem byla pěkně nas...Právě, že jsem se s kokci u tak malých králíků setkala poprvé, mám relativně novou a pěknou králíkárnu a jsem démon čistoty, tže mít u králíků nemoc "ze špíny", no to by mě čert vzal!! Když se to vyskytlo u staršího kusu, přeléčila jsem, počkala než proběhne ochranná lhůta na maso a porazila, i když třeba ještě neměl váhu, hlavně aby byl slabý kus pryč! Že mi skapou 3 králíci během 4 dní, to se mi stalo naposled snad před 20ti lety :vztek: Můj chlap (podotýkám, že tomu vůbec nerozumí a nikdy nic nechoval)jenom pravil, že to je tou divnou zimou-nezimou, kdy všechny breberky a sajrajti úspěšně přezimujou a pak to takhle vypadá, počasí se střídá jak fusekle, ani bych se nedivila, že i na ta zvířata to nějak působí!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
nitraner

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od nitraner »

S věkem jdou komplikace, opotřebení. To je u každého živého tvora. U lidí si to uvědomujeme, cítime to i sami na sobě.
Bohužel u zvířat si tohle neuvědomujeme.
Ale nejde vše paušalizovat. Někdo se dožije ve zdraví 100 někdo v nemoci 50.
Mam samce ktorýmu je 8 let. Vypadá zdravě, je temperamentní. Ale už mu moc ty kopulační pphyby nejdou.
Takže ne za vše může jenom věk, ale i zdraví a kondice, imunita.
:nitraner2:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Marion108 »

Pavol, Bocus zkrachoval nedavno... :smutek: jen tam mimo tema, kdyby jste nekdo shanel jejich granule. Linku pro vyrobu krmiv koupil dibaq - fitmin...
tuhle jsme tam byly pro nejaky veci a v kanclu clovek co mel fitmin ns mikine, uz to chapu roc tam byl... a asi tyden zpet jsem ve schrance hedala fakturu, pani slibila posat a neposlala, tak tam volam a zjistim toto...:-(
Masnou vyrobu tez nekdo koupil, ale tusim, ze to se jmenuje stale stejne, protoze v praci jsem zahedla cerstvy balik masnych vyrobku s jejich logem...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
nitraner

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od nitraner »

:vytlem: Lisbeth
Horím nedočkavosťou, ako králíčky? Žiju?
:nitraner2:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Lisbeth »

Nitraner, ano králičky žijůůů!!
Doufám, že až se vrátím domů, neuslyším vrzání, ale ráno, když jsem šla do garáže, tak jsem se zatavila u králíkárny a poslouchala a nic nevrzalo! :souhlas:
Ještě v pátek se mi podařilo sehnat fungl nový Emanox, ten starý sice nebyl prošlý, ale barvu už neměl OK, taky mám na vyzkoušení 5 kg krmných ovesných vloček, co se chlapovi taky podařilo sehnat ještě v pátek, vypadají dobře a králíci na nich děsně ujíždějí, známá mi také přinesla kuchyňský odpad a pro králíky tam byly šlupky z mrkve, ty taky zbaštili. Samozřejmě jsem je zase vyčistila a pod podestýlku jsem jim ještě dala solidní vrstvu Desicalu, na to trošku pilin a na to snad 30 čísel pšeničné slámy, tže tam jsou sotva vidět :usmev:
Momentálně jsou 2 ku 2 - dva čsčžl a dva japanovití, teď už nemůžou chcípnout, bo by byli nevyvážení :)) Mléko jsem nakonec nesháněla, připadá, mi že to není třeba, snad se nepletu.
Drž palce, všichni doma dostali za úkol chodit kolem králíkárny po špičkách a poslouchat, jestli nevržou :souhlas:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů