Třísloviny ve výživě koz

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od oreb1 »

Dopsala jsem článek o tříslovinách ve výživě koz https://www.malochov.cz/kb/viewarticle?a=22 a tímto tedy rozpoutávám diskusi, jak hezky formuloval mastnacek. Máte zkušenosti s účinkem taninů v krmivu, vyhledáváte jej pro kozy nebo ovce, žerou to, nežerou... Které jsou další dosažitelné rostliny s obsahem tříslovin...
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Aktivně vyhledávám a vozím domů. Už jsem se přistihl, že do mnou udržovaných zahrad cíleně vysazují rostliny které potřebuji a nevejdou se mi doma :-D . Jediné co mi nežerou a čeho je opravdu nadbytek je chvojí z Cupresaaceae. Prostě veškerá práce se odvíjí od potřeb zvířat.
Chovu zdar, červům zmar !!! :souhlas:
s podporou křemeliny nemusím chemicky odčervit, koprolku dávám min jeden krát ročně a vet říká ať neřeším případné kříže když jsou holky v pohodě, novinky v červech se objeví vždy s novým chemicky ošetřeným plemeníkem
:dad:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od oreb1 »

DAD, křížky nejsou směrodatné, protože neukazují celkový stav kozy, ale jen množství parazitů v jednom vzorku trusu. Což je dost zavádějící. Takže máte rozumného veta.
Cypřišovité rostliny u mě kozy mají ze všeho nejradši, snad kromě dubu, ale možná proto, že já jich mám naopak málo a je to pro ně vzácnost. Nejradši mají tuje a podobné, já to moc nepoznám. A vůbec nejradši jejich kůru. Kdybyste byl blíž, nějakého množství bych Vás ráda zbavila :) .
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od oreb1 »

Mastnacku, ano, to platí i pro ovce. Jediný problém může být v tom, že některá plemena nerada okusují větvičky a bude horší do nich třísloviny dostat. Ale možná záleží i na zvyku. Vrbové větvičky na jaře drtím na štěpkovači a nenechávám je okousat celé. Dostávám je jako proutky, které se kvůli odnožení nebo křivosti nehodí na pletení pomlázek. Venku vrbu kozy okusují, ale doma se jim ty proutky nějak nedařilo žrát, spíš je válely po zemi a bylo to na vyhození. Nevymyslela jsem jiný způsob, jak jim je dát, aniž by se větvičky ušpinily na zemi.
A u ovci je ještě jedna přednost. Získávají imunitu vůči vnitřním parazitům během svého života. Takže když se je podaří udržovat v mírně začerveném stavu, ale tak, aby neměly problém, je to pro ně lepší než naprosto bez parazitů. A tahle odolnost je navíc dědičná, ale to jen u některých jedinců. To neznám přesně, ale je o tom taky psáno. Kozy tuhle zvyšující se imunitu nemají, ty si musejí udržovat rozumnou míru důsledně po celý život.
To mi zase připomíná, jak je vše v přírodě dokonalé. Ovce žerou u země, ale neohrožuje je to tolik. Pro kozy je ukusování trávy nízko nebezpečnější, proto se specializují na vyšší rostliny a křoviny a nízkou žerou, jen pokud jiná není.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od oreb1 »

Mastnacku, teď mě ještě napadlo, že Vy máte nějaké topoly. Jejich listí by se taky hodilo, kdyby se je naučily žrát.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od Marion108 »

Oreb, mladou kozicku dubnovou jsem jeste neodcervila, je tlusta, vypada v poradku... pridavam kozenam trochu kremeliny, kazde asi lzici...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od oreb1 »

Marion, proč bys ji měla odčervovat? Má nějaké problémy? Jestli ne, pak nevidím důvod, proč bys měla její organismus zbytečně zatěžovat. Kdyby hubla, nežrala, byla malátná, chudokrevná, bez energie apod., pak je důvod k tomu, abys zjistila, co jí je. Ani tak ne k tomu, abys jí dala odčervovací prostředek, pokud nemáš potvrzeno, jestli a jakými parazity je tak postižená. A když se potvrdí nebezpečné množství parazitů, je potřeba něco udělat.
Jo, ještě ke vzorkům, které se hodnotí křížky. Není to spolehlivá metoda nebo systém hodnocení, je něco jiného, při čem se neoznačuje křížky. Doktorka Šlosárková z VÚVeL o tom mluvila, ale bohužel jsem nějak opominula zjistit v tu chvíli, o co konkrétně jde, a vzpomněla si na to zase teď.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od oreb1 »

Škoda, napadlo mě to, že jsou tak vyšlechtěné, aby zvířatům nechutnaly. Ani kdyby se jim to nějak zatraktivnilo? Navlhčit a posypat otrubami nebo posolit nebo něco takového? Pro začátek. Jak to nějaká zkusí, další se přidají. Nebo jim dát to listí, když jsou ve stáji o senu. Třeba by jim ještě přišlo k chuti a časem byste využil i to listí jako krmivo nebo podestýlku.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Oreb1 - ono by určitě stačilo, kdyby to těm mím kozám někdo ukázal, že je to k žrádlu, prostě si toho ani nevšimnou, i když jim to namíchám do svazku s borovicí a smrkem, tento podzim jsem likvidoval cca 100 m 2,5 m visokého živého plotu ze zeravu, do jara mám zkrátit tak 80 m ž.p. ze zeravu o tři až čtyři metry, zkácet jeden tak 15 m zerav a 5 m cypřiš, kdyby to žraly tak bych letos (loni) nemusel snad ani sušit sena, tak to zatím končí v drtiči a používám jako mulč do domácích výsadeb nebo to sypu do zimního výběhu a pak na kompost
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od oreb1 »

DAD, přesně, občas nevědí, že to můžou žrát, protože se s tím nesetkaly a nemůžou si to tady přečíst :) .
Ale ona štěpka ve výběhu z tohohle materiálu je taky dobrá. Účinky ozdravovací to má i na zevní prostředí. Vždyť obklady a odvary z těchto rostlin jsou dezinfekční a svíravé i při aplikaci na povrch těla a na rány. Konec konců vždyť o ořešáku je známě, že dezinfikuje i kompost. Tohle je nejspíš podobné a vytvoří se nepříznivé prostředí pro parazity v půdě.
Ještě mě napadlo, že když já dám kozám smrk, borovici a tuji, vyberou si nejdřív tuji, pak borovici a nakonec smrk. Ale když dostanou jen smrk a dlouho nemají naději na nic jiného nebo v několika dnech nic jiného nedostanou, žerou smrk. Zkuste jim dát jen ty zeravy, nechte je tam ležet a uvidíte, jestli třeba z nudy to za dva tři dny nezkusí. I s kůrou.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od oreb1 »

Jako každoročně, dostali jsme opět svazky vrbového proutí, které se nehodí na pomlázky. Pruty projedu štěpkovačem, rozlámou se a naruší se povrch. Pak je kozám hodím do krmelce a dva svazky denně sežerou skoro beze zbytku.
Přílohy
PA210003.JPG
PA210002.JPG
Uživatelský avatar
Tresnovacka
Příspěvky: 64
Registrován: 26 úno 2019 11:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od Tresnovacka »

Pěkný článek, děkuji.
Já kozám nedávám nijak záměrně a pravidelně. Ale vždy hezky sezónně. Kolem vánoc smrky, na jaře vrby. Dávám celé proutky a mě to žerou a pak na mě celé odpoledne pomekávají, že chtějí další 😀
Máme hodně olší, takže mají teď k diapozici celé kůly,pokácené stromy, a jak krásně nám je odkorují ;)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od oreb1 »

Třešňovačko, kdybych měla silnější kusy, taky by okousaly kůru, ale u těch slabých to při okusování válejí po zemi a to se mi moc nelíbí, proto radši dávám tohle do krmelce.
Myslím, že obojí je dobré, stálý přísun tříslovin v běžném krmení, což jsou hlavně větve a listy keřů a stromů, ale i ta občasná silnější dávka po Vánocích i na Velikonoce. Já mívám ještě skoro každý rok nějakou tuji nebo poražený smrk z parku v létě, ale prostě dám, co je kdy k dispozici. Asi jako Vy.
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od Františka. »

Už tu někde v jiném vlákně psala Jana P., že sbírá žaludy, ale myslím, že pro králíky. Pro kozy a ovce taky dobré, je právě jejich čas a letos je jich hodně.
Pro mě sbírají dvě děti taky kaštany. Se žaludy mám dobrou zkušenost, když si je samy kozy najdou pod stromem, ale mnou sbírané někdy nejsou dobré, nežerou je. Takže jsem od sběru žaludů upustila, zbytečně jsem nosila náklady, líp si je vyberou samy. Ale kaštany jsou dobré vždycky.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5315 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od Hhippie »

A kaštany Vám žerou, jo? Ty se sbíraly pro jeleny vždycky. Jinak bych si myslela, že to nezvládnou pokousat.. :promin:
Jinak jsem zjistila to samé - že neumím nasbírat ty dost dobré a dámičky se nad nimi ošklebují...
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od Františka. »

Ano, žerou. Nejdřív jsem se obávala, že je kvůli saponinům nebudou chtít, ale chtějí a s radostí pokoušou čerstvé i sušené. Ale schovávám je na později. Pak jim je dám do bedny a berou si, kolik chtějí, aby to mělo cenu. Vydrží jim to na jeden nebo dva dny, nacpou se jimi a pak zase rok nic, už není :usmev: .
Ale když si venku můžou vybrat mezi kaštany a žaludy, vyberou si žaludy.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od čobanak »

loňi to s žaludama bilo mizerné,ale letos je to paráda.voďím kozi i ovce ven a časem vždicki zamîří pod dub.jinak z lesňích jehličnanú je nejmíň atraktivňí smrk,proto ho stačí v lese naťírat.borovice a jedle se sází do oplocenek a jedle se naťírá i v oplocenkách.jednak zvířatúm moc chutná a druhak se líbí lidem o vánocích :cert:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od Jana P. »

Žaludy sbírám ovcím i králíkům, mlaskaj si. Kaštan jsem u nás neviděla.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od Tada »

Všechny tyto rostliny mají kozy ve velké oblibě, což je dobré využít pro několikadenní až měsíční kůru, při které podáváme uvedené rostliny, např. stromky po Vánocích, k neomezenému příjmu.
Když Krmìte stromky po vánocích nemáte strach že na stromku zůstane háček který se koze zapíchne do huby. Já teď pro kozy a jalovici vozím z lesa větve ale z těch stromečků bych měl strach jedině Že by byly z obchodu neprodalné tak ty? :stydim:
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Třísloviny ve výživě koz

Nový příspěvek od Františka. »

Nemám strach, víte vůbec, jak jsou kozy šikovné? Viděl jste, jak žerou šípky a trnky? Mám to vyzkoušené, háčkům se vyhýbají, pokud tam nějaké zůstanou. Kozy nejsou sloni, ti žerou stromky celé, neokusují je. Háčky tam schválně nenechávejte, ale nemusíte se bát, že se poraní, když se nepodaří najít všechny. Stejně tak ozdoby nežerou, a to ani slaměné. Perníčky a čokoládu jsem tam nenašla, třeba ji sežraly nebo tam nikdy nebyla.
Větve z lesa jsou dobré. Lepší než stromky, protože nemusí opršet od lidských pachů, aby je kozy žraly. Ale zase stromek zůstane větvičkami ve vzduchu, kdežto velké větve se položí na zem a někdy je kozy ušlapou a nesežerou. Pár větví můžete někam zavěsit, to je pak asi ideál.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 14 hostů