Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od minie »

Gajdovka...asi to tak mělo být, ale líto mi to je :mrzimeto:

Jen se optám všech...prý, aby mražené mlezivo neztratilo svoji funkčnost je na to "postup" jak a kolik ho mrazit i na jakou dobu ho nechat v mrazáku - nehledě i na způsob rozmrazování...

Ale ty si, myslím psala Gajdovko, že smolka odešla, což by znamenalo, že mlezivo alespoň nějak zapůsobit muselo...
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od minie »

Augenblick...až takhle ti to ulehčila? Ta koza je ale charakter :))
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

To mlezivo na zmrazeni by me taky zajímalo. Mam ho hromadu a už v mrazáku. Řekla bych ze tom nebude asi velký rozdíl než kdyz se zmrazuje mateřské :nevim:
Rozmrazovat určitě pomalu. Lepší zamrazit v menším množství. Trvanlivost bude dána asi bodem mrazu,jako u potravin.jak dlouha doba netuším.Kdyz jsem mela vzdy jsem spotrebovala do 3mesicu.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od minie »

Slyšela jsem něco o tom, že se nemá mrazit čerstvě nadojené, že se má nejprve schladit a taky, že má být v menším množství a spíš na plocho a jen na velmi krátkou dobu...bohužel si nepamatuju ty důležité detaily, ani kde jsem to četla. Já si to vyhodnotila tak, že pro moje podmínky - nemožné, protože mlezivo mám možnost zamrazit pouze v případě, že mi ovce přijde o čerstvá jehňata, ale už je laktace nastartovaná. To se mi stalo jednou a od té doby mám doma skleničku mleziva, cca druhým rokem. :stydim:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Mě rodí dřív kozy,tam bývá mleziva nadbytek.Letos mam 3jedinacky piji z jednoho struku a oddojit se musí.Bohužel i další dvojčata iji jen z jednoho struku :smutek: Takže taky oddojuju.
Schladím,jelikož nemam ani čas to hned pracovat kdyz sem venku.Narezu krabičky od tetrapaku,vlozim igelit.Pak mam několik lahví půllitrových.
Mlezivo použiju pro jehňata,neni to ono ale aspon něco. Nebo daruju někomu kdo potřebuje v okolí.
U masných ovci je určitě vzácnější .
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Nirrti »

tak, a ještě ranní foto a jdu makat.
Přílohy
20200224_090714.jpg
20200224_090651.jpg
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Bekkky »

S mlezivem jsem udělala následující zkušenost:
Je potřeba ho mrazit pokud možno v jednotlivých dávkách a osvědčili se mi lahvičky třeba od smoothie, actimelu atd. Snad najdete někoho, kdo to kupuje, mě je nechávala sousedka. Ale fungujou i skleničky od agrola jogurtu atd.
U mláďat jako záchrana funguje jakékoliv mlezivo, tedy u ovcí i kravské, kozí a opačně. Je potřeba ho rozmrazovat ve vlažné vodě a ohřívat ve vodě do cca 40°C jinak se látky v něm ničí. Nemělo by se ohřívat opakovaně. To způsobí trávicí problémy až úhyn. Je hodně zásadní mlezivo podat dostatečně teplé. U jehňat 38-39°C. Jednoznačně pod 36°C to už nestráví a naopak je větší dávka zabije. To je pro mě vždycky problém, jak to ve studené stáji udělat, ovci oddojit a dát jehněti kolostrum tak rychle, aby nezchladlo. Dělám to tak, že ovci oddojuju přímo do malé plastové lahve od balené vody, na kterou jde našroubovat ten žluto-červený dudlík. V kapse mám taky půllitrovou termosku s teplou vodou a když je mlezivo chladnější dám lahev na chvilku ohřát do vody, kterou naleju do pohárku od termosky. Všechno to velikostí pasuje do sebe a funguje to. Mám taky vyzkoušené, že jehňata si nejprve dají kolostra jen trochu a pak za chvíli, když postup zopakuju, tak už mají chuť a pijou líp. Oddojuju ovci tedy na dvakrát, nebo i víckrát. Když ovce nechce mléko pustit, postavím jehně k jejímu boku, aby si myslela, že jde pít a hrdlo lahvičky na oddojení trochu ohřeju v ruce, ona si pak myslí, že jehně jde pít a nevadí jí, když lahvičku nasadím na struk a oddojuju.
Existují i preparáty pro mláďata, takové tubičky s pastou z kolostra, a přidanými vitamíny, které se dají použít, má se to podat bezprostředně po porodu a pak za několik hodin. Funguje to, ale je to celkem drahé. Jako sichrovku mít
2-3 v zásobě možná není špatné, má to trvanlivost asi půl roku a když se to nespotřebuje, dá se to využít jako podpůrný lék u jehňat s průjmem i jiným onemocněním. Tam stačí poloviční dávka.
Tady to hodně používají ovčáci, když bahní venku a ne vždy se podaří chytit ovci, aby se jehně včas napilo a tak dají tenhle preparát.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Hezky jste to Bekky popsala :souhlas: ,téměř stejné jako u toho mateřského.
Většinou se rodi v zimě a bez te nádoby ve staji s horkou vodou to snad ani nejde.male množství vystydne okamžitě.Krmim přes strikacku,takze mleko mam v jedne nadobe a tu v druhe nadobe s horkou vodou a strikackou ppstupne natahuji mleko ktere drzi teplotu ,popripade prilevam z termosky horkou kdyz je to nadyl.v mleku mam sebou jeste digitální teploměr. Jak jsem furt zmrzla nedokážu uz odhadnout správnou teplotu.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Augenblick »

Tak dnes kolem oběda Bělka. První šel velký kozlík. Hodinu měla ještě stahy a nic.. potom s asistencí maličký mrtvý kozlík a za ním další už živý kozlík...byli takový trochu mimo, ale už stojej jsou napitý, tak snad bude vše do rána ok.
IMG_20200225_160030041.jpg
Tykat, díkes ....
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od minie »

hezcí 2 kozlíci, vypadají pěkně :souhlas: :souhlas: Vždycky je škoda, když nějaký mrně uhyne, nebo se narodí mrtvý. Toho se děsím v období porodů nejvíc. :stydim:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Gratuluju,další trojčata...ja myslím že to dopadlo ještě dobře :souhlas:
Ja jsem rada po tom všem co sem kdy četla a slyšela ze jsem vylozene těžký porod u holek nezažila,ani mrtvé kůzle.
U ovecek to znám.
Dvojcatka jsou akorát,ať se jim daří :mrk:
Během 3dnu porodilo 5holek,ted je pauza...tak snad jen kozel odpocival,Dasa je zkusena,pak dve prvnicky,podle ultrazvuku jedna zabrezla az pred odjezdem kozla tak u ni jsem klidná.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak mame první holčičku pojmenovanou. Mamina Adéla -stále jeste nevečeřela :)) má Amálku. Jsem nadšená jak je konečně vidět na kozenkach anglonibijak.S trochou fantazie uvidíte uši dolů :vytlem:
WP_20200225_23_32_56_Pro.jpg
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Augenblick »

Na to že jsou jí jen 4 dny tak je to pěknej Macík.. Sluší vám to holky 👍👍
Tykat, díkes ....
kosta
Příspěvky: 757
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od kosta »

Nádhera.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Augenblick: tak to Ti taky dopraly trochu adrenalinu...
A tady bych chtela vyzdvihnout, jak je dulezita pozornost a zkusenost chovatele. Dokazu si predstavit, ze nekdo by se nechal uchlacholit ti vetsim jedinackem a koza by za par dni posla :nesouhlas:

Jamarov: me se taky libej, tyhle usaty! Je krasna! :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

No však to mě děsí u jedináčku,sleduju jaký mají pak stahy ,jestli dojde po porodu ke klidu atd.No a ještě včera jsem si hrála na doktora a ošahávala některým břicho jestli náhodou nenahmatám zbylé kuzle... :)) některým zůstaly obr břicha, což nepoznám stejně.Sem klidná když stihnu placentu,ale to taky není jistota...a sahat pro kontrolu taky nehodlám.

Děkuju :ruzicka: Letos jsem nevážila,ale oproti loňsku se mi zdají menší.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Augenblick narodila se v sobotu dopoledne takže 3 dny včera :vytlem: ale děsně rychle rostou,to je znát.
nitraner

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od nitraner »

:))
Krasavice k pohledání👍 a to už jsem v životě něco viděl 🍀🍀🍀
:hura:
:nitraner2:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Je nádherná,další mají zas pekne masky. Jedna je jako surikata :)) Škoda kozlíku s cingrlátky,ty jsou zas do stříbra...no jo no.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Kouťák »

Jj,i to ušatý kůzle je krásný. :vytlem:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů