Odčervení ovcí po nákupu

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od oreb1 »

Nedaleký soused si koupil 2 kamerunské ovečky a beránka. Bylo mu řečeno, aby je odčervil, ale jestli byly nebo čím, to neví. Ptal se mě, čím je má odčervit, ale já mám jiné metody a farmaka nepoužívám. Ptám se Vás za něho. Čím je má odčervit? Nemá smysl dělat jim přednášku o tom, že preventivní odčervení nemá smysl, oni stejně nebudou dělat koprologický rozbor. Nejspíš to není potřeba, ale prostě je chce odčervit proti všemu a veterinář neví, co má objednat, protože dělá psy a kočky.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Hhippie »

Jestli jim to tedy ani nebude schopen aplikovat, tak at sezenou neco do huby - to si snad aplikuji sami... takze treba Aldifal nebo Helmigal.
Ale vse se prodava ve velkych balenich.. takze ja bych videla jako nejjednodussi oslovit nejakeho chovatele v okoli, jestli jim to neodcervi...?
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od oreb1 »

Hhippie, díky za radu. Ten Helmigal a Aldifal jsou na oblé červy?
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od přezdívka »

To je i na tasemnice.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Janina »

Tekutý Helmigal mám, mohu zaslat.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od oreb1 »

Děkuji. Já jim to řeknu a nabídnu jim, že jim můžete poslat, kdyby chtěli.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od xchipsy »

Sice to není ovce a taky už je to nějaký pátek od nákupu :blazen: ale ať nezakládám nové téma, když dotaz je v podstatě obdobný...
Ta burka je pořád kost a kůže, krmím dvakrát denně (oves + trochu granulí + jablečné výlisky), seno má nonstop. Chlap do mě pořád hučí, ať ji odčervím, že je určitě začervená... Mě se to moc nezdá, protože jsou všichni na jednom place a tudíž bych tak nějak předpokládala, že kdyby byla jedna, tak budou všichni - ti jsou ale oukej... Ale abych měla klid, tak jí klidně do huby něco strčím - otázkou je, CO... Tady není vet na ovce a kozy, shánět to někde po všech čertech by bylo na dlouhé lokte, tak mě napadlo - Panacur pasta pro kozy má účinnou látku fenbendazolum 25mg na mililitr. Já tu mám půlkilovku Fenbendazolu v prášku, je to od Biovety a je to určené pro prasata. Ale úč.látka je taky fenbendazolum, akorát 40mg v gramu. Dalo by se to použít? Já myslím, že jo, akorát váhám u dávkování. Říká se, že se kozám má dávat víc, jenže já ani nevím, kolik ona vůbec může vážit, nemám absolutní odhad. Mám to nějak tipnout? Uvádí se, že hmotnost koz je 60-70 kilo (někde dokonce 65-75), no to nemá ani zdálky, natož zblízka :hrabeti: Nebo tam mám radši donést váhu a zkusit ji zvážit v náručí..? To bude divadlo :udiv:
Osobně bych radši udělala prvně koprologii - jako nějaký parazit tam může být, ale je lepší vědět, jaký, že.. Ale jak to provést? Mám číhat za plotem a čekat, až pustí pár bobků a pak pro ně útokem vyrazit? Nebo prostě namátkou sebrat na různých místech po ohradě? A co když jak na sviňu zrovna seberu ty od druhých.. Ach jo. To je zase kšeft :mrzimeto:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Hhippie »

Xchipsy: myslim, ze kozy to maji stejne jako ovce: kdyz po jidle odpocivaji, tak kdyz k nim prijdu a “zvednu je”, tak prvni, co udelaji, ze se vykadi. Toho bych vyuzila, abys sebrala bobky spravne. Chce to sbirat tri dny, aby se podchytila ruzna stadia paeazita a byl snaze detekovatelny...
To pro prasata bych klidne pouzila, ale nejdriv se zeptala nejakeho veta, zda neni jine vstrebavani pro prezvykavce a ostatni... aby se do tela vstrebala dostatecna davka.
Urcite radsi zvazit - v naruci na vaze do 120 kg to zvladnete ;)
A kozam se davkuje 1,5 doporucene davky :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od xchipsy »

No, to bude celkem problém, protože teď, jak je "nehezky", tak mám pocit, že odpočívají až v noci, pokaždé, když na ně kouknu ze zahrady nebo z domu z okna, tak někde stojí a čumí nebo se procházejí. Málokdy jsou zalezlé v boudě (pokud neprší). V létě to bylo v pohodě, to přes den někde ležely na sluníčku a chytaly bronz a přežvykovaly, ale teď ani prd.
Ještě by mě zajímalo, nacházím v ohradě taková velká hovna, vůbec to nejsou kulaté černé bobečky (teda jo, takové jsou tam všude taky :blazen: ale je to taková světle hnědá šiška, jak od prasete :udiv: Co to může znamenat? Že blbě tráví? Ani nevím, od které to je, ale vzhledem k tomu, že hnědky už mám nějaký ten pátek a nikdy se to u nich neobjevilo, tak to bude buď od kozla nebo kozy a já si právě myslím, že je to od té burky. Jsou to fakt šišky jak hrom, tak deset cm určitě a v průměru, no prostě hovno jak cep :nevim: :otraveny:
Ještě k tomu dávkování - pokud tedy 1,5 násobek, tak když třeba u té pasty je 1ml na 5 kilo, tak to znamená dát půlmetrákové koze ne 10ml, ale 15? Matematika není moje silná stránka :jakoby:

Jinak pro porovnání výcuc z příbaláku:

Panacur 25mg/ml (ovce, kozy)
1 ml bílé suspenze obsahuje :

Léčivá látka: Fenbendazolum 25 mg

Pomocné látky:
Sodná sůl methylparabenu 2 mg
Sodná sůl propylparabenu 0,216 mg.
Benzylalkohol (E 1519) 4,835 mg

Bioveta Fenbendazol 40mg (prasata)
Složení 1g:
Léčivá látka: Fenbendazolum 40,00 mg

Pomocné látky:
Extrudovaná pšeničná mouka (je to prášek)
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Hhippie »

Ano, to “hovno” muze byt od ni. Znaci bud zacerveni nebo nejaky zazivaci problem.
Neni mozne ji dat stranou a par dni ji nekrmit jadrem? Muze ji tam nejaka slozka vadit.... :nevim: a kdyby byla jen na sene, melo by se to spravit. V opacnem pripade bych podala ten preparat na odcerveni..

Ale jsou tu vetsi odbornici na kozy, tak se Ti treba sejdou jine nazory.. :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak tohle krmení (oves, granule Energys UNI a jablečné výlisky - množství litr ovsa, půl litru granulí a půl litru výlisků rozdělím pro všechny čtyři kozy, dávám ráno a večer) dávám od začátku co je máme (burky) a dostávají ho všichni a v pohodě. Zrušit to krmení samozřejmě můžu, ale jednak tam bude řev (stačí, abych se objevila na zahradě a oni už ví, že do pár minut přijdou misky :blazen: a řvou, hlavně burka a ještě takovým vysokým divným hlasem, jakoby ji někdo ubližoval :otraveny: ), což by si holt za pár dní snad zvykli (kozy i sousedi), ale hlavně jsem to začala krmit proto, aby přibrala, protože je jak týrané zvíře :nevim:
Asi budu muset pořešit to vyšetření, buď aspoň kopro, nebo splašit někde nějakého veta, aby ji prohlédl celkově.
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak to hodne stesti. Tady veterinari neumeji ani odebrat krev. Odcerveni objednaji, ale to je tak vse v jejich repertoaru v ramci pece o male prezvykavce... :nene:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od oreb1 »

Já bych jí, teda asi všem, když jsou pohromadě a žerou stejné věci, sebrala všechny ty příkrmy a nechala seno. Nevím, kolik dostávají větví nebo jehličnanů, to je další krok, to potřebují nutně. Případně sežeňte Farmatan nebo vinařský tanin a dejte jim ho. Kdyby nic z toho nepomohlo, pak teprve je potřeba uvažovat o nějakém začervení apod. Nejdřív by prostě asi bylo dobře zjistit, která to je, a spravit bobky.
Záleží i na konstituci kozy, některá je hubenější a jiná ne. Některá má slabší trávení, má hned průjem a jiná ne. Od malička.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od xchipsy »

Budu se opakovat, ale příkrm dávám proto, že je ta koza strašně vyzáblá. V čem - v této konkrétní věci - pomůže sebrat jí oves a granule a dát jí větve? Ono na fotce to prostě nikdy nebude vidět, ale je fakt bídná :mrzimeto: Když jí přejedu rukou po zádech, tak mi ruka skáče jak po schodech po jednotlivých obratlech.. Kdyby šlo o mírně nebo i víc než mírně vystouplé kyčle, tak to neřeším, to je prostě u kozy tak nějak norma, ale jí leze celá páteř, žebra, všechno... Břicho jí visí dolů, jakoby v něm měla tři medicinbaly a přitom si nemyslím, že by byla každý den tak narvaná senem.. (pokud je březí, tak max tři měsíce a to si taky nemyslím, že je důvod toho pupku, protože takový má od prvního dne..navíc si myslím, že březí ani není, ale to nemohu potvrdit ani vyvrátit, protože nevím, od kdy se to na koze spolehlivě pozná od jaké fáze březosti)
Farmatan jí můžu dát, můžu ho dát všem, to problém není. Ale průjem tam u žádné není, jakože vyloženě průjem, jen tyhle "slepené šišky". Ale zadky mají všichni čisté, všichni jsou aktivní, reagují, chodí, čumí.. Vyloženě zdravotní problém akutní si nemyslím, že by byl, ale prostě mě štve ta vyzáblost, když sáhnu na hnědky, cítím vršek páteře a hrany kyčlí, u burky cítím obrys každého jednotlivého obratle a celou pánev. To podle mě normální není :nevim:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od oreb1 »

Ale ty slepené šišky znamenají u kozy problém s trávením a vlastně jsou průjem. Normální jsou tvrdé bobky, všechno ostatní není v pořádku. Nejdřív musíte spravit trávení, pak můžete dát něco, co se tráví hůř, což je i oves. Třísloviny (tanin nebo farmatan) zažívání upraví a působí i proti parazitům, takže cesta vede tudy, ne obráceně, ne snažit se nejdřív vykrmit a pak spravovat trávení. Třeba je začervená, to nevím, ale takhle zjistíte, jestli s ní máte něco dělat.
Jak oves, tak i sušené jablečné výlisky obsahují sacharidy, které kozám způsobují průjmy. Postupně si na takové příkrmy můžou zvyknout, ale začínat musíte s úplně dobrým trávením. V granulích nevím, co je, to já nepoužívám.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Hhippie »

Xchipsy: jj, taky jsem rikala, ze bych postupovala tak, ze bych nejdriv prevedla kozi jen na seno a liz a vodu, abych se podivala, jestli se ji spravi bobek a pak resila dal... :mrk:

Apropo: jestli koza bez zateze nezvladne prospivat bez jadra a bude dal hubnout, je to zvire maximalne do mrazaku - z te nejspis nikdy nic poradneho nebude, protoze ma nejspis nejaky problem v zazivani... Uz ji krmis jak dlouho a porad je mizerna... :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Bekkky »

A jak je ta koza stará? Už rodila a kdy?
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Augenblick »

S těma bobkama, pokud byla na jiné stravě, tak po přechodu na jinou to trvá klidně i dva týdny než se v bachoru udělá pořádek. Já bych jí odčervil i když ostatní problémy nemají, každý zvíře má jinou odolnost k začervení. Určitě bych se ale podíval na sliznice, jestli nejsou moc bledé
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od Moonika »

Tiez by som ako prve pozrela sliznice. Ten prikrm by som jej ani nebrala, je to male mnozstvo.
ak sa nemylim pre kozy na bezne crevne hlisty treba okolo 15mg fenb. na kg živej hm. (u plucniviek treba vyssie davky)
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení ovcí po nákupu

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak to rozepíšu trochu detailněji a popořádku, ať v tom není hokej (který v tom očividně je :mrk:
Burky (kozel + koza) mám od konce září 2019. Ze začátku byly jen na seně (plus samozřejmě voda a min.liz - červená kostka), protože v ohradě byla ještě nějaká tráva. Po cirka dvou týdnech jsem začala s přikrmováním, ale ne tak, že bych jim najednou dvakrát denně navalila plné misky, ale dostaly tak hrstku jednou denně, postupně hrstku dvakrát denně a postupně dvě hrstky...dvě a půl hrstky atd... až jsem se dostala na současné množství (schválně jsem to dnes ráno zvážila, je toho 1,5 kila pro 4 kozy, dávám dvakrát denně, takže 3 kila pro 4 kozy na den). Klidně jsem mohla krmit hned, protože u původního majitele byli zvyklí 2x denně na oves, ale tam se vysypal kbelík do dlouhého koryta, nahrnulo se víc jak deset koz a "urvi si, co stihneš"... (teď kecám, kozlovi jsem dávala hned od prvního dne - byl asi týden doma v boxe a dostával hrst ovsa ráno a hrst ovsa večer)
Celou dobu byly všechny bobky v oukeji, těchhle "šišek" jsem si všimla až před cca dvěma třemi týdny (kdyby tam byly dřív, všimla bych si jich, protože tam jednak chodím dvakrát denně s krmením, druhak tam chodím každý druhý den s vodou a konečně tam chodím cirka 2-3x týdně se senem - takže se pohybuju všude a kdyby to tam někde bylo, tak bych to tam někde zahlédla :mrk:
Sliznice jsou ok (těď už mluvím jen o burce), kontrolovala jsem je hned ten den, co jsme kozu dovezli, pak asi po měsíci a teď naposledy včera. Jsou normální, růžové, pěkně růžové. (totéž jsem kontrolovala i u kozla).
Koza je narozená v únoru 2017, takže teď jí budou tři roky. Kůzlata neměla, ptala jsem se proč a prý nezůstala (důvod, proč, zda, jak...nevím) Zda je momentálně březí nevím, viděla jsem kozla ji "úspěšně" obskočit začátkem října, jestli zabřezla nebo ne, vědí bozi. Zkusím ji znovu vyfotit, ale jak jsem psala, na fotkách to prostě pořádně není vidět, jak je hubená, musela by být asi tmavá a hladkosrstá, pak by to vidět bylo, ale je bílá a "chlupatá" (proti hnědkám má fakt delší srst), takže to prostě je "vidět" jen pohmatem.
A ještě závěrem - kdyby to byla "mléčná" koza, co dá denně 4 litry mlíka, neřeknu ani popel, dojky jsou prostě některé někdy jak radiátory, ale je to MASNÁ koza, nedojí, nekojí....tak si fakt myslím, že by měla vypadat jinak...
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Google [Bot] a 8 hostů