bláto ve výběhu

chov ovcí a koz...
Petak
Příspěvky: 15
Registrován: 15 říj 2018 19:05
Kontaktovat uživatele:

bláto ve výběhu

Nový příspěvek od Petak »

(o: Takové podzimní téma... Jak ho řešíte/ předcházíte mu? My vyháníme každý den (většinou i přes zimu, portože u nás moc není (o:) zvířata na pastvinu a přes noc jsou doma, kde mají přístřeškochlívek s výběhem, ovšem za těchto deštivých dní (za které jsme jinak u nás v polopoušti velmi vděční (o:) spíše s bahništěm... Budu vděčná za jakékoliv zkušenosti... (o:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bláto ve výběhu

Nový příspěvek od oreb1 »

Taky chodíme ven, ale přes den jsou kozy ve výběhu. Sypu tam štěpku. Už jí tam padlo hodně kubíků. Letos jí mám málo a je tam bláto, ale třeba ještě seženu. A mají taky dost velký prostor otevřený, ale zastřešený, takže nemusí být v blátě, když chtějí být venku. Prostě leží pod střechou na slámě.
Štěpka se mi osvědčila, ale musí se dodávat zhruba dvakrát do roka, protože se zašlapává. Na druhou stranu se tím nezničí pozemek, jak by se stalo zabetonováním. Přes léto, když neprší, je štěpka zašlapaná do terénu a ten se dá švédskými hráběmi umést.
Hhippie psala o plastových dlaždicích tosiplast.
Část výběhu, kde bylo kdysi hluboké bahno, jsme zasypali štěrkem a teď už je tam jen bláto, které se zase dá tou štěpkou zavézt. Jinak nevím. Beton mně nesedí, taky se klouže a co pak s tou vodou, co naprší? To by byla úplná potopa, když by to nevsakovalo vůbec.
Petak
Příspěvky: 15
Registrován: 15 říj 2018 19:05
Kontaktovat uživatele:

Re: bláto ve výběhu

Nový příspěvek od Petak »

To zní dobře s tou štěpkou - já myslela, že by se musela dodávat pomalu co měsíc. Ale je pravda,. že ono to vlhko není tak často... Jak velká vrstva je potřeba dát, aby to tak fungovalo? Kolik třeba přibližně štěpky na metr nebo nějakou konkrétní plochu? A jestli se, prosím, můžu zeptat i jak velký je ten váš zastřešený prostor a pro kolik zvířat? (o: Moc díky!
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bláto ve výběhu

Nový příspěvek od Kostey »

Já podzimní bahno řeším tak, že zvířata stahuju z pastvin k baráku až s prvním sněhem, o kterém si myslím, že už vydrží až do jara.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bláto ve výběhu

Nový příspěvek od oreb1 »

Otevřený přístřešek volně navazuje na polouzavřený, takže kozy leží všude možně, některé ani nechtějí být úplně venku a stačí jim to, že můžou kdykoliv jít ven. Leží tam stejně hustě, jako kdekoliv jinde, však víte, jak se mačkají k sobě. Plochu teď nevím, zítra za světla se kouknu. Na tu slámu ve venkovní části, i když je pod střechou, si nosí mokro, ale není to tak hrozné. Zase jim to nastelu nebo nasypu Delta sec, podle toho, jestli mám dost slámy nebo ne.
Ideální je dát pro začátek tak 30 cm štěpky, později už třeba15-20. Ona se taky slehne. Trvalo to dost dlouho, než se celý pozemek tak udusal, že už je bláto jen navrchu. Dřív jsme chodili po kotníky v blátě, teď, i když právě nemám štěpku, je tam tak 5 cm po těch vytrvalých deštích. Taky štěpka z vrby, osik a topolů se na to moc nehodí, brzy se rozpadne a ještě drží vodu. Ideální je akát nebo dub, buk, ale i borovice. Ta vydržela dlouho a krásně voněla. Ale jak píšu, dvakrát do roka a chce to vyzkoušet. Taky je s tím spousta práce. Jenže já zatím na nic lepšího nepřišla. A když člověk potřebuje, zase se dá ta hlínoštěpka z povrchu odvézt a nebo ani neodvážet a po čase pěstovat přímo na tom. Snad si z toho něco pro sebe vyberete.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bláto ve výběhu

Nový příspěvek od oreb1 »

Ještě jsem si vzpomněla, že Lisbeth sype ve velkém do výběhu proti blátu piliny, protože jich má dost. Chválila to. Já uvažuju, že pokud neseženu štěpku za rozumnou cenu, přivezu piliny taky a aspoň to vyzkouším. Do hlubokého bláta bych to asi nedávala, ale možná to taky jde, nevím.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bláto ve výběhu

Nový příspěvek od arus »

Pokud si dobře vzpomínám, tak jsem někdy někde slyšela radu, že se můžou dát na rozbahněnou zem smrkové větve. U nás se tomu říká "četina". Nezkoušela jsem, tak nevím, jestli to funguje.
:arus:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bláto ve výběhu

Nový příspěvek od Hhippie »

Každý máme jiné možnosti, jiné prostory. Těžko říct, kde je pro vás to choulostivé místo, jak veliká výměra, atp. Taky záleží, jestli "ordinujete" na vlastním, nebo na pronajatém a jak velkou investici vs. životnost od toho požadujete...?
Pokud je už bláto hluboké, pak je každá rada drahá. Nejlépe vyřešit bagrem a odtěžením nejhoršího a pak na to nějaký větší štěrk (16-32mm), na to jemnější štěrk a uhutnit a pak už na to můžete sypat jen trochu štěpky nebo pilin a udrží se Vám celoročně pohodové optimální podloží.
Já, protože mám krmeliště u seníku (bez salaše či jiných uzavíratelných prostor), mám zpevněnou plochu v tomto místě. Vedle seníku na jeho střechu navazující mám střechu, která kryje krmeliště tak, aby se kolem něj vešly i koně (dřív chované) a od této polochy dál pokračuje zpevněná plocha k domečkům. Plochu jsme vytvořili tak, že ve svahu bagr vyniveloval danou plochu pro krmeliště, navezl se štěrk a na něj se pokládaly tosiplasty (plastové rohože). Je fakt, že kdyby se to víc uhutnilo pod nimi, bylo by to daleko lepší. Ale na to už technika nebyla.. tosiplasty mám položené i na cestě od krmeliště do domečků a v nich. Jsem velmi spokojená! Ikdyž mou chybou nemají takovou životnost, jako by mohly mít - právě kvůli tomu, že pokud nejsou správně podloženy zhutněným mateirálem, dokáží se třeba po krajích odlupovat při velkém zatížení (kůň, kráva, technika).
Určitě navézt štěpku může být řešení krátkodobějšího charakteru a po opakování může i fungovat, ale musí se aplikovat na rovnou, nerozbahněnou zem. Jakmile se to sype do hlubokého bláta, je to peklo :( Zvířata pak chodí v hlubokém bordelu tak jako tak.
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bláto ve výběhu

Nový příspěvek od oreb1 »

arus, jo, to se dá, ale pak je z toho bahna vytahovat není žádná slast. Nebo se tam možná mají nechat, ale to pak byl hnus špinavej, kterej kozy obloukem obcházely. To je jen proti smekání.
Taky jsem zkoušela na bláto dávat prkna, aby bylo po čem chodit. To by šlo, ale kloužou se, když mrzne. A taky je pak vytahovat ven na jaře jde blbě. Nechávat je tam, to nejde, protože někde je na nich bláto a nejde to už dalšími prkny zakrýt.
Taky jsem dávala na bláto palety, jednu vedle druhé. To je dobré, kozy se po tom naučí chodit, ale člověk moc ne a taky to tam nejde nechat donekonečna. Zase to vytahování.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bláto ve výběhu

Nový příspěvek od oreb1 »

Hhippie, k tomu závěru mám výhradu. Když dáte štěpku na hlubší bahno, musíte ho dávat, dokud to bahno vystupuje. Ale pak to přestane a je pokoj. Možná máte jinou zkušenost, protože jste chovala koně, kdežto kozy jsou lehčí a tak lehce to neprošlápnou. Už jsem o těch Vašich tosiplastech taky uvažovala, ale prostě plast, pro mě je to moc trvanlivé, no, nějak se mi do toho nechtělo. Ale zase to máte s lehčí údržbou.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bláto ve výběhu

Nový příspěvek od oreb1 »

Tak jsem koukala, jak asi je velká ta venkovní zastřešená plocha se slámou. Je to asi 12 m2. Volně to navazuje na další plochu polootevřenou, kde vlastně kozy bydlí, když se jim chce bydlet :usmev: . Na to otevřené si lehá většinou asi 12-14 koz, ale mají mezi sebou mezery.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bláto ve výběhu

Nový příspěvek od Jan »

Ovečky naštěstí zatim bláto netvoří, ovšem slepice jo. Řešim to slámou, kterou po proměně na hnůj odvezu a dam novou.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Prestige
Příspěvky: 44
Registrován: 21 říj 2018 15:27
Dal poděkování: 34 poděkování
Dostal poděkování: 6 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bláto ve výběhu

Nový příspěvek od Prestige »

Co vím , tak koňáci to řeší tak, že něco vyberou dají štěrk, koberec (zátěžový) a na to lomový prach. nebo jak to má Hippi, tosiplasty.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bláto ve výběhu

Nový příspěvek od Janina »

Štěrk jsme také naváželi od okolí starého ovčína, kde je nyní kurník. Funguje to.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bláto ve výběhu

Nový příspěvek od Hhippie »

Prestige: presne. Ale podle me je zasadni pro trvanlivost a funkcnost od zacatku, aby byly vrstvy zhutneny. Coz vetsina lidi neudela.. a pak nadava, ze to nefunguje. Tahle drenaz, co jsi popsala, je super. Zatezak je misto silne geotextilie - oddeli vrstvu hrubeho a jemneho sterku (resp.lomoveho prachu).
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bláto ve výběhu

Nový příspěvek od oreb1 »

Slíbila jsem fotku, jak vypadá zastřešená část výběhu a pořád byla tma, když jsem si vzpomněla. Dnes jsem si vzala foťák a vzpomněla si na to, takže přikládám obrázky. Otevřený výběh přechází v zastřešenou část, kterou stelu slámou, a ten zase navazuje na část, kde kozy lehávají a krmí se. Nejsou nikde dveře, takže je to jeden velký otevřený prostor. Když je bláto, nemusí se v něm brodit, protože krmelce jsou uvnitř a pod střechou.
(Krmelec, který je vidět, je obrácený a zavěšený vlet do holubníku. Holuby nemáme, ale ještě se využil :usmev: .)
Přílohy
P8080048.JPG
P8080046.JPG
PetrKr
Příspěvky: 1
Registrován: 13 lis 2020 11:45
Dostal poděkování: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bláto ve výběhu

Nový příspěvek od PetrKr »

Ahoj, my jsme vyřešili problém s blátem těmito dlaždicemi Mosolut INB - https://www.odolnepodlahy.cz/p/stajova- ... osolut-inb
Přílohy
20170913_153506 .jpg
78707099_2.jpg
78707099_2.jpg
78707099_2.jpg
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bláto ve výběhu

Nový příspěvek od Jan »

týjó , výběh pro kočku / kočičáka :)
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bláto ve výběhu

Nový příspěvek od PavelIV »

Pěkný to je, ale taky drahý
:PavelIV:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: bláto ve výběhu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

A co je dnes levný :vtipalek:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů