Zpracování vlny

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Zpracování vlny

Nový příspěvek od Augenblick »

Máme tady někoho, kdo se věnuje zpracování očí vlny v domácích podmínkách a chtěl by se podělit o zkušenosti?
Tykat, díkes ....
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpracování vlny

Nový příspěvek od Janina »

Letos jsme vlnu ze zářijové střiže použili na zateplení střechy kurníku. Na starou střechu manžel udělal obdélníkový dřevěný rám, do něj vložil vlnu tak, jak byla, zakryl deskami různého druhu co tu byly, hezky jsme se jich tak zbavili, na to ipu. Vypadá to dobře, vyblejsknu.
Vloni jsme vlnu dali do papírových pytlů na půdu stodoly, do jara v tom bydleli moli. Takže šup s tím na sběrný dvůr.
Stažené kůže zasolíme kilem soli, hodíme přes tyš, sušíme na hůře ve stodole. Letos zjara tam bylo pár kožojedů. Odvezli jsme do Snahy Brnice, jako vždy, šest kusů, pěkně nám je vydělali.
Chápu, že vám jde o praní vlny a další, to doma neděláme, je to velmi pracné.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpracování vlny

Nový příspěvek od Jamarov »

Dávám vlnu kamarádce, zpracovává doma,má i Kolovrat.
Nevím co se jí letos povedlo, jde o ruční střižbu, v mém podání asi nic moc pro další zpracování,navíc mám texly, ale první co bylo, že chválila čistotu a taky byla překvapená jak moc po vyprání je vlna bílá.
Zjistím její postup a podělím se. Já se k tomu zatím ještě nedostala :(
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpracování vlny

Nový příspěvek od Augenblick »

Tak včera dorazila česačka i kolovrátek, tak doufám, že se budu moci podělit o zkušenosti. Bubnová česačka
funguje skvěle, z kolovrátkem se zatím perem ..😂
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5316 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpracování vlny

Nový příspěvek od Hhippie »

Nerikejte mi,ze pri peci o hospodarstvi a rodinu mate jeste prostor pro to zpracovavat vlnu rucnim zpusobem? Tohle fakt nechapu,kde na to, lidi, berete cas. Obdivuhodne...

Ja mela domluveno s nejakym panem,ze si prijede,az pojede kolem,ale uz mu to tu “susim” rok a on nikde. Tak to s politovanim postupne sypu do kontejneru komunalu :cry:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpracování vlny

Nový příspěvek od Augenblick »

Tak jsme se s tím trochu poprali. Bubnová česačka super, krásně se s ní dělá. Bohužel jsme měli před stříháním kloše, kterých jsme se sice zbavili, ale ve vlně zůstali mrtvolky, které jsme museli z vlny pak dostat....Vybrali jsme na pokusy horší vlnu s tím, že nám jí nebude pak líto, když se nezadaří... Vlnu jsme vyprali v pračce ve futrálu z polštáře a dosušili u kamen. Nejhorší byla práce s kolovrátkem, na videích z YT to vypadá jako sranda....
Tady je první seskané klubíčko :
IMG_20181201_222516239_HDR.jpg
Tykat, díkes ....
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpracování vlny

Nový příspěvek od Aulay »

Dobrý den vespolek,
poslušně hlásím, že já doma ručně a pěkně po staru ovčí vlnu zpracovávám, vlnu peru, češu, barvím, předu, pletu a chystám se i na tkaní.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpracování vlny

Nový příspěvek od Marion108 »

:souhlas: to je bomba! Prosim vice info, moc me to zajima. :usmev:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpracování vlny

Nový příspěvek od Bekkky »

Taky předu. Ale předu nepranou vlnu, jen rozčesanou na hřebenech, peru až v přadenu. Dá se tak i barvit. Přijde mi to jednodušší a rychlejší. Kromě toho mám neprané vlny v různých kvalitách i barvách celý žok. To do důchodu snad nezvládnu....

Obrázek

Tohle je šátek z různých druhů mých vln, vyšitý kupovanou vlnou.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpracování vlny

Nový příspěvek od Aulay »

Ono to není těžké, ani nijak náročné, jen to chce cvik (něco jak jízda na kole po hodně tenké lávce), jak tomu přijdete na kloub, máte vyhráno. Můj postup je, že vlnu po ostříhání velmi pečlivě přeberu, vytřídím krátké (pod 4cm) kousky, zakálené kaštánky z pod ocasu, břucha, nožek, a to co zůstane v ruce rozvolním a suché nahážu do lavorku. až je lavorek plný, namočím vlnu do co nejvíc horké vody, co nám teče z kohoutku s rozmíchaným šamponem, nebo speciálním prostředkem na praní vlny. tam to vařečkou tak trošku poňahňám, a nechám chvilku stát, pak vlnu vytahám z lázně a VE STEJNĚ HORKÉ/TEPLÉ vodě, jako je nynější teplota prací lázně, ji vymáchám a rozložím na sušák (když je léto, v zimě ji bez milosti protáhnu ždímáním v pračce) a vlnu usuším. Suchou vlnu zase po praní lehce načechrám, rozvolním a protáhnu česačkou (jsem buržoust a krample mi přišly moc namáhavé), výsledný česanec je připraven na předení (mám kolovrat i vřetánko, to je ale vhodné na přímé učení, popis je k ničemu, pokud to nevidíte a nemáte šanci pomoci s naštelováním kolovratu, já se sice učila sama, ale ty nervy, to vám nepřeju. Prve jsem jela striktně jednonitku, ale evoluce mě donutila seskávat dvě až tři nitky k sobě, protože je pak příze nejen uhlednější, ale i odolnější.
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpracování vlny

Nový příspěvek od Janina »

To je krása Aulay a vítám tě u nás, ať se ti mezi námi líbí. :ruzicka:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5316 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpracování vlny

Nový příspěvek od Hhippie »

Aulay: Vítejte mezi námi! :mdz:
Prima, že přišel zase někdo nový, kdo přinese nové zkušenosti a náhledy na svět :mrk:

Domácí zpracovatele vlny obdivuji. Neměla bych na to ani čas, ani trpělivost a taky vlnu považuji za přežitý oděvní materiál - vyjma merino samozřejmě... tím ale nepopírám, že výrobky z ní jsou mnohdy opravdová umělecká díla! :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpracování vlny

Nový příspěvek od Aulay »

Hhippie píše: 24 úno 2019 19:15 Aulay: Vítejte mezi námi! :mdz:
Prima, že přišel zase někdo nový, kdo přinese nové zkušenosti a náhledy na svět :mrk:

Domácí zpracovatele vlny obdivuji. Neměla bych na to ani čas, ani trpělivost a taky vlnu považuji za přežitý oděvní materiál - vyjma merino samozřejmě... tím ale nepopírám, že výrobky z ní jsou mnohdy opravdová umělecká díla! :mrk:
Merino je úplně stejně vlna z ovcí, jako ostatní nejmenovaná z českých ovcí. Jen má lepší reklamu. Ono nejde jen o jemnost, třeba na ponožky není moc fajn, je jemná, ale na výrobky na tělo už je lepší, než jiná. Já Merino nepreferuji už jen z pohledu toho jejího původu, kdyby bylo od českých chovatelů, tady doma zpracovaná, tak neřeknu půl slova, ale vozit vlnu přes půl světa, jen protože je to Merino...to je ....nerozumné, navíc když naši chovatelé produkují vlnu srovnatelné kvality a vyhazují ji, protože tady ji nikdo nekoupí. Teď mám zrovna vlnu, jemnou jak sen, hebkou, a rozhodně to není merino, a nosím ji na těle a v pohodě. Dětem jsem vyrobila ponožky ze Suffolčí vlny a jsou k neroztrhání a krásně hřejou, šátky mám z místních "Vestajniček", ty krapet koušou, ale je v nich nádherné teplo. Jinak po protažení výrobku lázní s lanolínem se kousavost výrazně omezila.
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpracování vlny

Nový příspěvek od Bekkky »

V poslední době se zase začíná prodává funkční oblečení z čisté vlny a nebo s podílem vlny a jsem velký fanda. Žádný jiný materiál nehřeje i když je vlhký, jen vlna (a neopren).
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpracování vlny

Nový příspěvek od Aulay »

mastnacek píše: 24 úno 2019 19:48 Ja bych chtel ty ponozky...pro zenu :)
Kolikatku ma paprcku? :vytlem:
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5316 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpracování vlny

Nový příspěvek od Hhippie »

Kdyby některá z vás chtěla vyzkoušet vlnu z walliserek, ráda pošlu. Nedokážu posoudit kvalitu vlákna - dle mého je na dotek jemná s hedvábným vzhledem, ale je mi jasné, že kdo to má v ruce, třeba to posoudí jinak...
Dle mého je výhoda, že kdyby bylo vlákno vhodné na spřádání, velký kredit bude jeho délka - která bude nejspíš daleko delší než u běžných druhů plemen...
Pro posouzení mohu poslat třeba jen v obálce svazek vláken a kdyby bylo shledáno použitelným, ráda pošlu balik ke zpracování :mrk: Už tu mám jednoho zarostlého berana, na kterého se už “klepu” ho ostříhat :vytlem:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5316 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpracování vlny

Nový příspěvek od Hhippie »

Jinak mě upřímně těší, že jsou mé náhledy na materiál liché.
Samozřejmě by mě těšilo daleko víc, kdyby zas vlna měla nějakou hodnotu. Pokaždé dost trpím, když vyhazuji pytle s rounem na sběrném dvoře... :hrabeti:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpracování vlny

Nový příspěvek od Javorka »

Nikde se už vlna nevykupuje?
Můj děda vlnu z angoráků někam posílal, ale to je už dávno.

Škoda, že už nepletu. Jen nestačím koukat, co tu ukazujete. Nádhera.
:433:
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpracování vlny

Nový příspěvek od Aulay »

mastnacek píše: 24 úno 2019 20:21 aulay: ma 41, vazne by to slo?
Jasně že jo. Máme stejné velkou paprc. Takže se bude dobře plést. Jen výroba trvá dost dlouho.
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5316 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpracování vlny

Nový příspěvek od Hhippie »

Javorko, vykupuje, ale za takovych podminek, ze se s tim mnohdy ani vetsi chovatele nehodlaji zabyvat. Myslim, ze je to ted nastavene tak, ze jsou radi, ze se zbavi zadarmo mnozstvi objemneho “odpadu”.
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů