Značení mláďat

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Značení mláďat

Nový příspěvek od oreb1 »

Už jsem se na to ptala někde minulý rok, ale nemůžu to najít, asi to bylo na jiném fóru. Jak a čím označujete mláďata ovcí a koz, abyste poznali, které koze patří. Ušní známky těm malinkým dávat nechci. Křída vydrží jen chvilku. Spray se mi zdá nepoužitelný, jak bych s ním nastříkala číslo na tak malé zvíře? Vzhledem k tomu, že všechny kozy krmí všechna mláďata, podle matek to nepoznám a zapisuju si při narození pohlaví a barvu, ale někdy je stejně hnědých víc a nejsem s jistá, kdo je kdo.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Jamarov »

Nemam zkušenost,pokud krida nevydrží , tim sprejem by to šlo,ale to co me napadá bude možná vypadat jako hrůznost :))
Ale použila bych víc barev a na čísla bych se vyprdla. Šli by udělat znaky,puntik nebo carka na ruznych castech těla :vytlem: nevím kolik mate koz ale ruzne variace. 38koz by šlo označit při použití dvou barev.Ale asi by to vypadalo jako indiánské stádo :vytlem:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Hhippie »

Oreb: kupte cca 1 cm nebo silnejsi gumu do kalhot, udelejte obojecky a na ne napiste ciselnou radu. Pak vzdy vezmete obojecek, navleknete kuzleti a zapisete si, ze koza ta a ta ma pod sebou kuzle cislo to a to..
Kamarad to pouziva spolehlive ve velkochovu ovci. Obojky neztraceji. Je ale fakt, ze jsou v choulech s matkami (ale zas rohatymi, coz je take riziko...).
Jedine, co riziko, co me napada, ze mohou prolezat v krovi k okusu...tak za to ruku do ohne nedam, jestli to nekde neztrati. Na uskrceni kuzlete je to mekke a pruzne, takze by nemelo hrozit jeho “obeseni”..
:Hhippie: Bubáci forever!
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Pavel »

Já jsem jednou viděl u jednoho malochovatele, že používá rozlišovací obojky pro štěňata. Záleží ale pro kolik jehňat /kůzlat to má být. Přemýšlím také, jak toho mám letos více a navíc vstupuji do KU, že to taky takto použiji, taktéž se mi nechce hned po narození je trápit UZ, používám od MAVE ty malé typu A. :)
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Bekkky »

Existujou i rozlišovací papírovo-umělé pásky na zápěstí, dávají se jako permanentka na hudebních festivalech např. Materiál je trvanlivý a dvě pásky dohromady vystačí na krk koze, jedna mláděti. Barev je nespočet, cena zanedbatelná. Dají se popsat.
Ale já s úspěchem léta používám sprejovaná čísla, a pokud chcete používat pouze číslice 0-9, stačí mít 4 barvy, u dvojčat dělám čísla podélně, jedináčky napříč abych věděla, zda matka pečuje o jedno nebo dvě mlád'ata. Čísla se mi vejdou i dvouciferná.
https://www.heapco.cz/potreby-pro-chov- ... zluta.html
Barvy v odkaze jsou krycí a drží dobře, do jara musím barvu zhruba jednou obnovit. Je třeba nanášet na suché mládě.
Barva musí být určená na ovce, ne na prasata atd. to na srsti nedrží. spreje od firmy Top marker se mi na ovce neosvědčily, barva nevydrží, raidex funguje.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Hhippie »

Myslim, ze mam dve tyto barvy doma - byly jako vyhra na strihacskych zavodech. Ja je nevyuziji. Tak kdyby je nekdo chtel, poslu... :mrk:

Pardon, nemam spray, mam takove ty znackovaci kridy... a to je asi k nicemu pro te to ucel, ze? :stydim:
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od přezdívka »

Existují malé páskové známky v různých barvach a s popisem čísel od 1 do 100. Takhle vypadaly ty úplně původní, když se začalo v r. 2000 s označováním ovcí známkami. Do té doby se tetovalo. Tyhle známky nemají s ústřední evidencí nic společného. Jsou určeny pro prvotní rozlišení. Myslím, že se dají běžně koupit. Viděla jsem je v nějaké nabídce potřeb pro chovatele.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od oreb1 »

Děkuji všem za informace. Bekkky mi tehdy odpověděla to samé, co dnes, už si na to vzpomínám a vidím, že Bekkky nekecá ;-) .
Žádná z těch možností není špatná, ale já je chci radši popsat než obojek. Někde se zachytnou a nemuselo b y to dopadnout dobře.
Známky nechci ani malé, ne kvůli ceně, ale nechci těm mrňouskům už v raném dětství dávat něco do ucha, taky se lehce zachytí a ucho si roztrhnou.
Barva, co píše Bekkky, se mi zamlouvá, ale neumím si představit, jak tu číslici nastříkáte na tak malé zvíře. Jak asi jsou velké nastříkané číslice? Opravdu tak označím i malé kůzle?
Minulý rok jsem speciálně na to koupila lak na nehty, označila jedno kůzle na čele a vydrželo to stěží 10 dní. Asi to byla moc malá značka. Navíc je matky umývají, třeba to slízala.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od minie »

já značím jehňata sprejem, stříkám kousek od tělíčka a číslo drží, jak rostou, tak se číslo zvětšuje ale po 2-3 měsících je stále čitelné, max jim to příležitostě přetáhnu, aby bylo čitelnější i z dálky. Dávám jim to z vrchu na prdelku (konec zad), tak, abych viděla, když pijou od nějaké maty, že je to jejich matka a případného příživníka odebrala. Ovce má též na zádech číslo. Zároveň už na první pohled poznám, že ta a ta ovce porodila a ta bez čísla ještě ne (chovám je pohromadě).
P1180380.JPG
Přílohy
P1200348.JPG
P1200328.JPG
P1180379.JPG
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od oreb1 »

Díky za fotky.. Asi jsem si špatně představovala, že spray má velký rozstřik a nepůjde to. Ale jde to, jak je vidět. Koupím jeden spray a budu psát čísla od 1 do 99. Až jednou budu mít sto kůzlat, tak to jedno poslední neoznačím, kdyby se náhodou třetí číslice nevešla, a budu vědět, že to je sté :usmev: . Ale tolik jich není ani zdaleka.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Janina »

Značení jsem si představovala takhle, matka číslo jedna, kozlata matky číslo 1, takže jim na záda napíšu číslo 1, třeba třem, pokud má matka koza trojčata. Jde o to komu se narodily? Nebo je to jinak?
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od oreb1 »

Ano, jde o to, komu se narodily. Přesně tak, jak to dělá Bekkky a minie, tak to jsem si to představovala a tak to udělám. Jen nebudu popisovat dospělé, ale napíšu si do kalendáře, kam píšu porody koz, číslo. Mají tu mléčný bar, pijí od té kozy, která je zrovna po ruce (noze?), ale kdyby měla problém matka a potřebovala bych ji oddělit, nevím, které kůzle jí dát, a opačně taky.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Hhippie »

Vzdyt je videt, ze Minie to tak ma.. :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Janina »

Mám málo matek, letos šest, ale vloni, i když byly jen čtyři, tak když se narodila jehňata, všechna černá až na jedno, skorem ve stejném čase, tak to byl kolikrát problém je rozeznat. Pět stejných černých beránků. :usmev: a dvě černé jehničky jak přes kopírák. Taky jsem zvažovala je popsat. Ale nic zvláštního, proč by to bylo třeba, se neudálo.
Letos by jich mohlo být i víc, tak uvidím.
Uvažovala jsem o použití Pederipry, ale při její ceně jsem na to zas rychle zapomněla.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Bekkky »

Ano, matka i mládě má stejné číslo. Já dělám to, že držím číselnou řadu, ale jedináčky i matky popisuju příčně přes páteř, s tím, že spodní strana číslice je na levém boku a dvojčata podélně - tedy jako Mine, někdo dělá u dvojčat za číslicí tečku, ale zjistila jsem, že tečky jdou přehlédnout ve velkém stádu.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od oreb1 »

Bekkky a minie, líbí se mi to, barva už je na cestě, takže příští mláďata už označím. A tam, kde ještě nemám, to snad odpozoruju a taky označím. Ale nebudu psát po matkách, ony jsou na takové věci háklivé. Třeba když jsem jim dávala pytlíky na vemeno nebo obojek, záviděly si to navzájem. Některé to nepotřebovaly, ale chtěly. Ty, které to měly, ho zase sundávaly :usmev: . Stačí mi číslo dítěte a najdu ho v kalendáři, od koho je, to mám hned po ruce. Ale ve větším množství je značení matek jasná nutnost.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od minie »

ještě jsem měla dodat, že sice používám sprej na ovce, ale ten nevydrží tak dlouho, jako sprej na stromy :stydim:

Jani, pederipru ne -e. ani ne tak kvůli ceně, ale kvůli tomu, že se ti hned smeje. A jestli máš černá jehňata, tak by na nich byla blbě vidět, to už vem aluminium, ro je stříbrné :))
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od xchipsy »

Křída nevydrží, ale sprej ano, samozřejmě taky ne na věky, ale dost dlouho na to, abyste si všimla, že už to mizne a je potřeba to číslo obnovit :mrk:
Já mám na prasata tenhle
https://www.selko.cz/znackovaci-barvy/2 ... &results=4
a fakt držel dobře. Akorát jsem pak u druhého vrhu selat značila tak, že jsem si to nastříkala na vatový tampón a ten obtiskla seleti na záda, protože u prvního vrhu jsem chtěla stříknout čáru přes hřbet (spíš hřbítek - selatům bylo pět dní a píchala jsem železo, tak abych věděla, které už bylo bodnuto :vytlem: a ten sprej má takovou "sílu", že sele bylo zelené skoro celé a ještě to z něj teklo...

No a nebo pak něco takového
https://www.kamir.cz/pasky-na-nohy-skotu

Je to sice primárně pro skot, ale je to na nohu, ne na krk, určitě by to dalo pořídit lacino v galanterce - koupit prostě různé barvy suchého zipu a bylo by. Event. koupit širokou gumu, nastříhat kousky, na konce přišít kousek sucháče, na gumu napsat čísla... Když by se mládě někde zachytlo, tak zatáhne, guma se natáhne a mládě nožku vyprostí...
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od Bekkky »

S těmi barvami je to tak, originál ovčí barvy celkem drží, ale za použití pracího prostředku se dají odstranit, zatím co spreje na dřevo nebo jiné nejdou. Pamatuju si jak si jeden pán značil jehňata červeným puntíkem na zadku sprejovou barvou neznámého původu. Pečlivě obnovoval... no a když je porazili a rouna poslali vyčinit tak když to přišlo zpátky byla na každém rounu uprostřed červená skvrna velikosti mexického dolaru.... :usmev:
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Značení mláďat

Nový příspěvek od minie »

v mém případě je vlna odpad, tak jsem to řešit nemusela :usmev:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů