Kukuřice - k čemu všemu se dá použít?

Zelenina
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Kukuřice - k čemu všemu se dá použít?

Nový příspěvek od oreb1 »

Zeptám se pro mnohé hloupě, ale prosím, povzneste se nad to, to se stává :usmev: . Pěstujete někdo kukuřici a k čemu ji používáte? Krmíte asi zvířata - drůbež nebo prasata. Mladá kukuřička se dá jíst čerstvá, to je jediné, co mě na ní kdy lákalo. Ale dá se nějak použít i zrno? Zdá se mi hodně tvrdé v porovnání třeba s pšenicí, kterou můžete namočit a uvařit. Stvoly a listy - jak je využít dál? Máte vyzkoušené nějaké odrůdy, která se na co hodí spíš?
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kukuřice - k čemu všemu se dá použít?

Nový příspěvek od Janina »

Místní masochovatel letos kukuřici usilážoval pro masné kravky.
Mladá kukuřice se dá naložit jako okurky.
Mladá kukuřice, klasy, se vaří a jí.
Zrna se mohou semlít na kukuřičnou mouku, kaše, placky.
Níže přečteno na netu.
Kukuřice patří mezi trávy z čeledi lipnicovitých, stejně jako pšenice nebo třeba rýže. Značně rozšířená je kukuřice cukrová. Pěstuje se od poloviny 18. století a je spíše považována za zeleninu. Kukuřice je původem z teplých a vlhkých oblastí tropických a subtropických. Ukázala se však být neobyčejně přizpůsobivá, a tak četné odrůdy daleko překročily hranice její domoviny. Je po pšenici, společně s rýží nejrozšířenější a neproduktivnější obilninou světa.

Cukrová kukuřice je sklízena v době, kdy obsahuje přibližně 70% vody. Přesto jí obsahuje méně než ostatní čerstvá zelenina (90 – 95% obsahu vody). Díky tomu však obsahuje více sušiny (především uhlohydráty, protidy, vlákninu a minerální látky). Z tohoto důvodu je nositelem většího množství energie než čerstvá zelenina; v průměru dodává 96 kcal (400 kJ) na 100 g.
Uhlohydráty (sacharidy) jsou po vodě druhou hlavní složkou. Dosahují 15 – 20% celkové hmotnosti. Tento výrazně vyšší obsah než v jiné čerstvé zelenině (2 – 4%) je srovnatelný jen s obsahem v bramborách.
Množství vlákniny je vysoké, dosahuje 4%. Kukuřice je tedy jejím výborným zdrojem (jedna porce o 150 g jí dodá 6 g). Vláknina efektivně stimuluje pohyblivost střev a pomáhá bojovat proti zácpě. Kukuřice obsahuje v průměru 3,3% bílkovin (více než většina jiné čerstvé zeleniny). Kukuřice díky svému bohatému obsahu sacharidů relativně kalorická (96 kcal na 100 g). Ale přestavuje tu zvláštnost, že dodává energii, která je organismem spotřebovávána postupně. Za vysoký podíl kalorií je zodpovědný obsah cukru. Přesto se však po ní netloustne, protože cukr se pozvolna přeměňuje na škrob a dodává tělu hodnotné sacharidy. Ty se jen pomalu vstřebávají a zasytí na dlouhou dobu. Patří tedy k pochutinám, po kterých se budeme cítit brzo sytí, ale nepřibereme. Jedna porce o 150 g bohatě stačí k ukojení hladu.
Obsahuje vitaminy skupiny B, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, provitamin A (karoten) a E. Kukuřice obsahuje hodně minerálních látek. Převládá draslík, hojný je též fosfor, jakož i hořčík, který pomáhá snížit stres, ale v současné stravě je velice deficitní. Též stopové prvky jsou početné a rozmanité (mangan, měď, nikl, molybden, jód, selen) a nechybí ani železo a zinek.
LÉKAŘSKÉ VLASTNOSTI DNEŠKA A ZÍTŘKA
Málo plodin nabízí tolik terapeutických možností jako kukuřice ve svém celku. Zrna, klas, vlákna (vlásky), škrob, krupice mají každý své vlastnosti.
Regulátor činnosti střev a jater
– její vysoký obsah vlákniny podporuje průchodnost střev. Američani z jiho-východu pravidelně konzumují ke snídani „grits“ – druh krup nebo kaši z kukuřičných zrn, aby snížili hladinu cholesterolu a zvýšili činnost střev.
Močopudné vlastnosti
– střeva a játra – oteklé nohy jsou často způsobeny zadržováním vody; pro aktivaci urinární funkce by se měly pravidelně konzumovat „grits“ a kukuřičná kaše.
– v případě edému můžeme uvařit ve vodě v hrnci čerstvé kukuřičné klasy, z nichž jsme předem odstranili zrna; necháme vařit jednu hodinu; vodu slijeme a zchladíme ji. Pijeme 2 – 3 šálky denně, dokud se problém nezmírní; poté snížíme na 1 šálek denně po dobu jednoho týdne. Poté léčbu ukončíme. V případě potřeby můžeme později opakovat ještě 2 – 3 dny. Můžeme si též připravit močopudný čaj z kukuřičných vláken (vlásků).
Zastavuje svědění
– pro ulehčení mírného svědění způsobeného hmyzím bodnutím stačí použít diakolovou náplast – vytvořit a aplikovat na pár minut těstíčko z trochy škrobu rozředěného pár kapkami vody;
– v případě svědění způsobeného dětskými nemocemi jako jsou např. neštovice a další, nasypeme velkou hrst škrobu do koupele z vlažné vody; stačí se v ní vykoupat po dobu asi 15 minut (pro snížení nepříjemné stránky tohoto onemocnění).
Zastavuje průjem
– jestliže kukuřičná zrna aktivují proces vylučování, naproti tomu škrob je účinným prostředkem k zastavení průjmu v průběhu několika hodin. Stačí nasypat 1 – 2 čajové lžičky do sklenice studené vody, předtím svařené, a vypít.
– je trošku komplikované brát s sebou sáček škrobu na cesty do zemí, kde voda, ovoce a zelenina mohou být zdrojem problému.
Posiluje funkci ledvin
– jakmile ledviny fungují špatně nebo nedostatečně, do šálku vložíme malou hrst vláken (vlásků) z klasu a zalijeme vroucí vodou; necháme vyluhovat 20 minut; scedíme a pijeme vlažné s 1 lžičkou medu.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kukuřice - k čemu všemu se dá použít?

Nový příspěvek od Janina »

Permakulturníci se věnují pěstování kukuřice odrůdy Malované hory.
https://www.potravinovezahrady.cz/malov ... pokracuje/
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kukuřice - k čemu všemu se dá použít?

Nový příspěvek od Bekkky »

Stvoly a listy se silážujou,
V suchém stavu se dají vrazit do štěpkovače a použít jako kůrka nebo spálit.
Pro drůbež je výborná na krmení, u koz a ovcí opatrněji, ale taky. Jako siláž bez problému.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kukuřice - k čemu všemu se dá použít?

Nový příspěvek od oreb1 »

Bosorko, děkuji. Máte nějaké vlastní zkušenosti a nápady? To mě hlavně zajímá. Vy jste velká pěstitelka a samozásobitelka, tak jsem si říkala, jestli třeba kukuřici nepěstujete a nějak nevyužíváte kukuřičné zrno a zbytek. Právě proto, že znám Malované hory aj., se pídím po nějakém opravdu praktickém využití i v našich podmínkách a kuchyních. Zrno z pár palic nebudu posílat do mlýna na mouku, tak co pak s tím :usmev: ?
Bekkky, kukuřičná siláž se dá kozám zkrmit bez potíží? To jsem netušila.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kukuřice - k čemu všemu se dá použít?

Nový příspěvek od Bekkky »

Pokud je siláž v pořádku, určitě. Je třeba je zvyknout.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kukuřice - k čemu všemu se dá použít?

Nový příspěvek od Janina »

Kukuřici používám na kaše a placky a pak zrno do michané přílohové zeleniny. Zrovna včera. Ale mouku a zrno kupuji. O péstování uvažují . Dostala jsem starý odzrňovač.
Vloni jsem sbírala klasy pro slípky, samy si to vyluští.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kukuřice - k čemu všemu se dá použít?

Nový příspěvek od přezdívka »

Kdo se s tím chce zabývat, tak má domácí mlýnek nebo šroťák nebo co to vlastně je. Asi bych na to byla líná dřív než bych začala vařit, abych si nejprve namlela a přesela mouku. Stačí, že šrotuji na velkém šroťáku pro zvířata.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kukuřice - k čemu všemu se dá použít?

Nový příspěvek od oreb1 »

Bosorko, kukuřici jako zeleninu používáte úplně zralou, ztvrdlé zrno? Máčíte ho před vařením a jak dlouho? Jakou odrůdu používáte na takové vaření? Uvaříte nejdřív kukuřici a pak do ní přidáte zeleninu? Nebo je to jinak a zrno je ještě nezralé?

Jak by se dala pěstovat kukuřice bez velké mechanizace? Máme tu jednoho pána, který chová králíky a pěstuje ji pro ně. Střídá na jednom asi pozemku asi o 1.000 m2 brambory a kukuřici. Pozemek mu vždy zorá zemědělec. Nevím, jak a čím seje, jestli ručně do řádku, ale při sklizni poseká suchou kukuřici křovinořezem a další dělá ručně. Vždycky v rohu pozemku má obrovskou hromadu suchých stvolů, které dál nevyužije. Dalo by se tím určitě topit, ale když má někdo kotel, asi to nejde.

Čím by se dala v domácích podmínkách nakrouhat kukuřice na siláž? Řezačkou na píci?
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kukuřice - k čemu všemu se dá použít?

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Tady někdo nesleduje siláž senážní témata :vtipalek:
Kukuřice na siláž krouhám v zahradním drtiči, suché stonky s lupením po sklizni na zrno cupuje kamarád čalouník na stroji pro regeneraci žíňovích madrací.
Cukrovou odrůdu nedoporučím - neznám. Siláž dělám z jakéhokoliv odrůdy (seju co vyloupu), nejrychlejší je odrůda Piroxénia.
Krmím i čerstvou řezankou.
Nestěžuju si a kozy ani krávy také ne.
S tou výtěžností cca 350 q / ha je pro mne nedocenitelnou plodinou kterou může do budoucna nahradit jen čirok.
Seju do řádku velmi hustě. Doma ruční sečkou. Řádky 35 cm od sebe. U otce seju mechanickou čtyř řádkovou sečkou 75 cm řady od sebe(jako na zrno). Projedu plečkou a více neřeším. Bez postřiků.
Ve velkém mám jednořádkovou řezačku (asi Krone).
Kukuřice je jedna z plodin, která snáší skoro cokoliv. Hnojení, postřiky, pěstování po sobě.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kukuřice - k čemu všemu se dá použít?

Nový příspěvek od Jan »

DAD David Abrahám píše: 15 úno 2020 13:39
S tou výtěžností cca 350 q / ha je pro mne nedocenitelnou plodinou kterou může do budoucna nahradit jen čirok.
no tak takový topinambur má taky pěknou biomasu a navíc ještě ty hlízy. pouze zaplaveluje.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kukuřice - k čemu všemu se dá použít?

Nový příspěvek od přezdívka »

Kukuřice se seje začátkem května, aby vylezla až po zmrzlých mužích. Je náchylná na jarní mrazíky.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kukuřice - k čemu všemu se dá použít?

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Seju už v dubnu, musím chytit vláhu.
Sel jsem i po raných bramborách, ale šla tam závlaha.
Jan - ono je určitě víc druhů rostlin co by se dalo využít, ale ta kukuřice je co do mechanizace asi nejjednodušší
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kukuřice - k čemu všemu se dá použít?

Nový příspěvek od Hhippie »

Jan: Myslím ze i masy udela daleko vic nez topinambur. O sklizeni hliz nemluve - jsou mensi a je jich mene nez brambor a musi se s jejich krmenim opatrne... nedokazi si moc predstavit je pestovat cilene ve vetsim. Ale jinak je mam take rada pro jejich nenarocnost a oblibu kraliku :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kukuřice - k čemu všemu se dá použít?

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Topinambury ve velkém se dělají upravenou technikou na brambory. Jejich výhodou bude určitě vytrvalost. Nevýhodou bude časem se slévající řady pro mechanizovanou sklizeň na siláž.
Co do spolehlivosti výnosů na siláž bych asi věřil kukuřici. Jak to vyjde v Kč na tunu netuším.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kukuřice - k čemu všemu se dá použít?

Nový příspěvek od Jan »

Taky to nemám spočìtaný , ale u kukuřice nejde druhá seč ( a dalšì).
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kukuřice - k čemu všemu se dá použít?

Nový příspěvek od Janina »

Je výhodné si topinambury vysadit poblíž králíkárny. Králíci mají moc rádi nať i hlízy, i jim to prospívá zdravotně. Topinabury mohou i stínit, kde je třeba. Pěkně kvetou na podzim. A také se nemusí uskladnovat, je možno je odebírat vždy, když je zem rozmrzlá.
Pěstování topinambur pod stromem se mi neosvědčilo, nať trpí plísní. Mají rády slunce, mám je nyní poblíž králíkárny.
Zde zajímavé zkušenosti chovatele králíků
https://chov-kraliku.webnode.cz/topinambury2/
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kukuřice - k čemu všemu se dá použít?

Nový příspěvek od oreb1 »

Napadlo mě, že by se do meziřádků s kukuřicí mohlo něco vyset. Stejně tam je zbytečně moc místa, pokud by se selo do širších řádků - těch 75 cm, co DAD seje u otce. Do 35, co se je u sebe doma, tam by už asi nic nevešlo. Co by se tam dalo dát?
Topinambury tady hromadně sklízí prasata. Zrovna včera jsem šla kolem místa asi o 6 arů a divila jsem se, že se někdo v zimě věnoval tak pečllivé likvidace. Při bližší prohlídce jsem zjistila, že to byla prasata. Tak dokonale a tak hluboko rozryté bych to nečekala, už se nedivím Seppu Holzerovi, že místo orby používá prasata.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kukuřice - k čemu všemu se dá použít?

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Jan, máš pravdu a souhlasím s tebou.
Kukuřice mám doma jen trochu. U otce podle toho kam mně pustí tak do 50 ar.
Ten by mně hnal, kdybych mu tam po zelenině nacpal 'plevel' a ten pak musel likvidovat v kultuře.
Čirok má dvě sklizně.
Na vlastním si budu moct dělat co chci :usmev: . Ale půl hektaru topinambur to nebude :souhlas: .
Doma mi topinambura po sežnutí natě neobrůstá. Nemusí se však každoročně orat, set. Jen zeslabuje porost.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kukuřice - k čemu všemu se dá použít?

Nový příspěvek od Vedra »

Pěstoval jsem loni popcornovou odrůdu White Selection. Letos zase a víc. Jím to skoro každý den na svačinu a tak. Když se tam nenapere spousta soli a tuku tak je to i zdravé, spousta vlákniny. Taky se dá zalít mlíkem nasladko. Sadba ručním strojkem, loupač jsem si koupil z číny s řemenicí na motor a dal tam motor z pračky. Stvoly nacvakám špalíkovačem na větvě a dám kravám.

Nevýhoda sojky po ní jdou jako po uzeném. Zkoušel jsem siluetu dravce ale na tu prděly. Letos mám komplet 3D krkavce z plastu tak uvidíme :usmev:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti